dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misha111

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    11

    Domyślnie krzywa grzewcza dla pompy gruntowej on/off

    Witam.
    Eksperymentuję trochę ze swoją pompą. Chciałbym wstępnie pobawić się w sterowanie pogodowe i ustawić krzywą grzewczą dla bufora w zależności od pogody. Mój sterownik Compit r490 umożliwoa mi ustawianie charakterystyki pogodowej. Charakterystykę grzewczą ustawia się za pomocy krzywej
    grzewczej ustawiając temperaturę zadaną czynnika grzewczego dla temperatur zewnętrznych: +10, 0, -10, -20°C.

    Dom 100% podłogówka. Od jakich wartości proponujecie zacząć?

    Jaką do tego histerezę ustawić dla bufora ?

    MK

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    A ten bufor to w jakim celu ? Przy 100 procent podłogowki nigdy nie przekroczyłem zasilania więcej jak 35C. Po kilku latach z moją pompa stwierdzam, że najlepiej ustawić stałą temperaturę na termostacie u mnie histereza to 0,5C. Masz termostat nano one?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misha111

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    11

    Domyślnie

    główny cel bufora to osobne sterowanie dla każdego pomieszczenia.
    w systemie jest 14 termostatów ale to już inna historia

    MK

  4. #4

    Domyślnie

    1. Ok, przy takim podejściu bufor jest konieczny. Oczywiście na forum znajdzie się dużo osób kwestionujących sensowność termostatów, jak również takiej konfiguracji. No bo faktycznie da się to zrobić inaczej. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Przy czym jak dla mnie to jest oddzielna dyskusja.

    2. Jak duży masz bufor? Przy tej konfiguracji w najgorszym przypadku trzeba założyć, że pompa będzie pracowała w czasy gdy wszystkie termostaty będą zamknięte.

    3. Pasmo histerezy zależy od pojemności bufora i mocy pompy. Najlepiej dla trwałości pompy ustawić takie pasmo, żeby pompa bez przerwy pracowała co najmniej 0.5 godz. (nawet jak termostaty będą zamknięte - czyli całe ciepło z pół godziny pracy pompy zostanie zmagazynowane w buforze)

    Dla takiego przypadku pasmo histerezy można wyliczyć wg wzoru:

    pasmo histerezy = czas pracy w godz. x moc pompy w kW / (ciepło właściwe * pojemność bufora).

    Ciepło właściwe wody wynosi 1,163 · 10–3 kWh/(kg K).

    Zakładając moc pompy 6kW, bufor 600l - przy paśmie histerezy 4.3*C i braku zapotrzebowania (termostaty zamknięte) pompa wyłączy się dokładnie po 30 min.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misha111

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    11

    Domyślnie

    Widzę, że podszedłem do tego trochę od d strony.
    Pompa ma 14kW bufor 300l.
    Może trzeba pomyśleć nad zmianą sprężarki na inwerterową lub dorzuceniem falownika.

  6. #6

    Domyślnie

    wydaje mi się, że zachodzi wiele poprawek. może to być pomocne w zrozumieniu jako tabela przeglądowa 3D. Sterownik widzi wodę wpływającą o temperaturze 80°C i powracającą o temperaturze 60°C. zna temperaturę wewnętrzną i temperaturę zewnętrzną. Wykorzystuje co najmniej 3 z tych wartości do sprawdzenia prawidłowej temperatury wody dla danego przypadku VidMate.
    Ostatnio edytowane przez hermis ; 30-01-2024 o 17:04

  7. #7

    Domyślnie

    Moja krzywa grzewcza. Temp trochę wyższe ale ja trzymam zawsze 23 stopnie w domu. Lubię w spodenkach i koszulce chodzić

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4479.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	468289
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony