dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Wiata samochodowa bez środkowego filara CARPORT szeroki dwu samochodowy

    Dzień dobry wszystkim
    Od dłuższego czasu planuje budowę wiaty samochodowej / carportu. Z racji ułożenia działki ( przejazdu itp ) przednie nogi wiaty muszą być cofnięte jak na moim szkicu. Do tego marzy mi się aby nie było nogi środkowej co bardzo mi się podoba wizualnie przykład na zdjęciu poniżej. i teraz mam taką zagwozdkę jaka może być rozpiętość belki drewnianej bez podpory? Chciałbym dać trzy belki w poprzek 650cm jak na szkicu ( bez podpory będzie z tego 600cm bo po bokach 25cm wysunięty okap. Jest wiele realizacji w internecie że są takie bez środkowej podpory lecz ja jako totalny laik przeliczeń nośności drewna nie wiem jak to przeliczyć. Jaka musi być przekrój ( grubość / szerokość ) tych trzech belek aby było to bezpieczne? chciałbym dać na to następnie krokwie ( czy jak to się nazwa zaznacze na żółto) i na to ze względów wizualnych pełne deskowanie.

    Zatem uprzejmie proszę o poradę:
    - jakiego przekroju muszą być trzy belki zaznaczone na zielono?
    - czy belki fioletowe mogą mieć taki sam przekrój jak słupy szare, czy muszą być wyższe ?
    - czy musi być aż tyle zastrzałów co zaznaczyłem (pomarańczowe) ?
    -czy na deskowanie wystarczy paroizolacją i odrazu mogę dać blachę trapezową czy jednak muszę dać obowiązkowo łaty i kontrłaty?

    Uprzejmie dziękuję za wyrozumiałość pytań zadawanych przez osobę która nie ma tak pełnej wiedzy jak to wymagane

    szkice moje plus zdjęcia z internetu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	467731

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	467732

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	11,6 KB
ID:	467733

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	467730

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	467734




    Zdjęcia:

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Wolnostojąca czy koło ściany budynku ?

    Ze szkicu 1 i 2 wynika że dach wiaty jest pochyły w stronę wjazdu lub tylną a nie na bok.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-01-2024 o 10:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    wolnostojąca

    jeden spad do tylu jak na szkicu widok z boku - drugie zdjęcie.

    od przodu szkic pierwsze zdjęcie bez spadku troszkę krzywo mi się naszkicowało mój błąd przepraszam.

    zaplanowałem spad 5% czyli jak na drugim szkicu belki 244cm , 222cm oraz 200cm ,// wjazd od strony 244cm

    zatem planuje coś mniej więcej jak na numer 5 ale na trzech bocznych nogach zamiast dwóch i trzech belkach nośnych zamiast dwóch jak na foto numer 5
    Ostatnio edytowane przez Kot387 ; 13-01-2024 o 11:11

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Jeśli musi koniecznie spadek do tyłu to zamiast prowadzenia zastrzałów do belki która będzie pod kątem co będzie kłopotliwe poprowadż dodatkowe belki poziome pomiędzy słupami coś w stylu pokazanym na ostatniej fotce. To dodatkowo usztywni konstrukcję a po drugie uprości docinanie zastrzałów pod kątem 45*.

    Nie wiem czemu przyjąłeś wymiar słupów 16cm. Budowla kryta blachą będzie wyglądała trochę majestatycznie ale OK.

    Po trzecie to zmień trochę konstrukcję.

    Wiata z przodu,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiata od przodu.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	467738

    Wiata z boku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wiata bok.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	24,6 KB
ID:	467739

    Jeśli przyjąłeś już słupy 16cm to belki boczne zrób 16 x 20

    Na belkach należy wyciąć zamki 16 cm na głębokości 6 cm tak by słupy w nie weszły
    Krokwie których jest więcej zrób 10 x 16 rozstaw max co 1mb
    Rysunek trochę nie wyszedł ale rozstaw dostosujesz tak aby wyszedł równomiernie.

    Na krokwie dasz łaty i blachę lub pełne deskowanie.

    Zastrzały raczej dłuższe ok 70 - 80 cm
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    dziękuję z całego serca za poświęcony czas ale jeszcze dopytam:

    Dopytam jeszcze o
    1. --- " belki boczne zrób 16 x 20" to mają być te 6,5 metrowe tak ? i w nich mam zamki na głębokość 6cm wyciąć i w te wycięcia spoczną wierzchołki słupów?
    2. --- "Na krokwie dasz łaty i blachę lub pełne deskowanie" -- czy jak dam pełne deskowanie to mogę na te pełne deskowanie przykręcić blachę, czy coś pomiędzy muszę dać ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    1, Tak

    2. Pod blachę na deskowanie raczej musisz dać papę lub membranę a na to kontrłaty wzdłuż spadku i łaty w poprzek, Jeśli to blacha ma być w kształcie dachówki to rozstaw zgodny z kształtem.

    Śniegu i obciążenia nim raczej bym się nie bał ale dach o formacie prawie 36m2 to spory żagiel tym bardziej że pod spodem pustka bez ścian.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    co do żagla ----- to co dodać żeby było bezpiecznie ? planowałem fundamenciki 25x25cm o głębokości 100cm . W każdy cztery druty zbrojone i strzemiona kwadrat 17x17cm aby zrobić zbrojenie, a rozmiar strzemion taki aby oplotły kotwy metalowe H trzymające słupy. Beton dodatkowo planuje wzmocnić zbrojeniem rozproszonym włóknem polimerowym 55mm żeby było aż za dobrze a 50zl na 2 kg włókien nie zmieni wiele w budżecie a może pozwoli być spokojniejszym. Wyliczyłem że w te dołki pójdzie 0,375m3 betonu co da 860kg betonu łącznie plus 60kg stali ( 3,8kg waży jedna kotwa H plus trochę zbrojenia więc wychodzi 10kg stali na jeden fundamencik) zatem w samej ziemi będzie 920kg ciężaru. Czy to za mało czy ok? producenci kotew H pokazują zdjęcia ze wykop dołek 35cm i będzie git..... jakoś nie chce mi się wierzyć w to z dwóch powodów. pierwszy strefy przemarzania, dwa wiatry czyli żagiel.

    Czy to będzie ok, czy powinienem coś dodatkowo zastosować aby nie bać się o wspomniany żagiel że z tym mogą być problemy?

  8. #8

    Domyślnie

    Stawiając wiatę garażową pamiętajcie aby postawić ją zgodnie z przepisami (chodzi o odległość od granicy działki). 3 metry jeśli będzie tam stało auto, 4 metry jeśli będzie składowany opał (np. drewno kominowe). Jeśli nie będzie auta ani opału to nie ma problemu. W razie problemów były też dodatkowe przepisy np stawianie w granicy działki albo 1,5m od granicy ale są dodatkowe wytyczne wtedy.
    Działka rolna 40a, ogródek działkowy 1a, działka budowlana 8a

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wepbitma Zobacz post
    Stawiając wiatę garażową pamiętajcie aby postawić ją zgodnie z przepisami (chodzi o odległość od granicy działki). 3 metry jeśli będzie tam stało auto, 4 metry jeśli będzie składowany opał (np. drewno kominowe). Jeśli nie będzie auta ani opału to nie ma problemu. W razie problemów były też dodatkowe przepisy np stawianie w granicy działki albo 1,5m od granicy ale są dodatkowe wytyczne wtedy.
    Nie pisz głupot. Wiata nie ma żadnych ograniczeń lokalizacji.

    ograniczenie ma jedynie zadaszone miejsce postojowe (7 m od okien)

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kot387 Zobacz post
    co do żagla ----- to co dodać żeby było bezpiecznie ? planowałem fundamenciki 25x25cm o głębokości 100cm . W każdy cztery druty zbrojone i strzemiona kwadrat 17x17cm aby zrobić zbrojenie, a rozmiar strzemion taki aby oplotły kotwy metalowe H trzymające słupy. Beton dodatkowo planuje wzmocnić zbrojeniem rozproszonym włóknem polimerowym 55mm żeby było aż za dobrze a 50zl na 2 kg włókien nie zmieni wiele w budżecie a może pozwoli być spokojniejszym. Wyliczyłem że w te dołki pójdzie 0,375m3 betonu co da 860kg betonu łącznie plus 60kg stali ( 3,8kg waży jedna kotwa H plus trochę zbrojenia więc wychodzi 10kg stali na jeden fundamencik) zatem w samej ziemi będzie 920kg ciężaru. Czy to za mało czy ok? producenci kotew H pokazują zdjęcia ze wykop dołek 35cm i będzie git..... jakoś nie chce mi się wierzyć w to z dwóch powodów. pierwszy strefy przemarzania, dwa wiatry czyli żagiel.

    Czy to będzie ok, czy powinienem coś dodatkowo zastosować aby nie bać się o wspomniany żagiel że z tym mogą być problemy?
    Odnośnie żagla to dlatego wydłużyłem wspomniane zastrzały gdyż wspomniane 35 cm w samych narożnikach raczej nie ustabilizowały by wiaty.
    Jeśli to nie ograniczy światła wjazdu np. przy samochodach ciężarowych to astrzały z przodu wjazdu powinny być jak najdłuższe....one będą one dodatkowo podpierać belki biegnącą po szerokości.
    Środkowa belka także powinna je mieć/
    Jeśli jest możliwość i wiata nie będzie typu przejazdowego to z tyłu wjazdu na mozna pomyśleć o ażurowej ściance typu krata lub dodatkowym słupie na środku.

    Co do fundamentu to zamiast samych pali o wymiarach 25 x 25 i głębokości 100 raczej wraz z nimi zaszaluj i wylej cały bok typu murek wystający z ziemi15cm na głębokości 30 i tylko w miejscu kotew głębokość 80 - 100
    Jeśli na posadzkę wjazdu nie planujesz polbruku to może oprucz fundamentu wylejesz także 15cm płytę
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie pisz głupot. Wiata nie ma żadnych ograniczeń lokalizacji.
    Wiata nie ma, ale jest martwy przepis o tym że skład opału (drewna) musi być minimum 4m od granicy. Czyli post o odległościach jest dobry.

    Mam u siebie wiatę na samochody 2 - musilem na nią uzyskać pozwolenie.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  12. #12

    Domyślnie

    Mareks77 -- dziękuję uprzejmie. dodam nogę z tyłu pośrodku oraz dłuższe zastrzały. Miłego wieczoru i dzięki za pomoc !

    do innych - dziękuję za uwagi odnośnie odlegości wiaty itp. ja wiatę planowałem postawić zachowując wytyczne plus konsultacja w urzędzie była bo nie widzi mi się stawiać a potem rozbierać dla sportu
    Ostatnio edytowane przez Kot387 ; 13-01-2024 o 20:10

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie pisz głupot. Wiata nie ma żadnych ograniczeń lokalizacji.

    ograniczenie ma jedynie zadaszone miejsce postojowe (7 m od okien)

    Wiata nie ma, wiata garażowa ma, więc NIE PISZ GŁUPOT.
    Działka rolna 40a, ogródek działkowy 1a, działka budowlana 8a

  14. #14

    Domyślnie

    witam ponownie, jestem w trakcie budowy i taka mnie myśl naszła,,,, a jaką wytrzymałość na nacisk od góry ( w kilogramach ) wytrzymają te belki o rozpiętości 6 metrów ? 20cm x 16cm ? , zaczęłam się o śnieg obawiać
    Ostatnio edytowane przez Kot387 ; 21-02-2024 o 19:56

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kot387 Zobacz post
    witam ponownie, jestem w trakcie budowy i taka mnie myśl naszła,,,, a jaką wytrzymałość na nacisk od góry ( w kilogramach ) wytrzymają te belki o rozpiętości 6 metrów ? 20cm x 16cm ? , zaczęłam się o śnieg obawiać
    Gdzie ta wiata ma powstawać? Jaka strefa?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-02-2024 o 08:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16

    Domyślnie

    Miejscowość pod warszawą - Legionowo

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kot387 Zobacz post
    witam ponownie, jestem w trakcie budowy i taka mnie myśl naszła,,,, a jaką wytrzymałość na nacisk od góry ( w kilogramach ) wytrzymają te belki o rozpiętości 6 metrów ? 20cm x 16cm ? , zaczęłam się o śnieg obawiać
    Wolno podparta belka o wymiarach b x h = 16 cm x 20 cm i rozpiętości 600 cm z drewna klasy K24
    przenosi obciążenie ok. 160 kg/m (bieżący)
    i pod takim obciążeniem ugina się ok. 40 mm co stanowi L/150.

    Podane powyżej obciążenie 160 kg/m jest na metr bieżący belki co np. dla rozstawu belek co 1,00m daje dopuszczalne obciążenie 160 kg/m2
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź ale nadal nie wiem czy wytrzyma w drugiej strefie śniegowej czy też nie ? proszę o wytłumaczenie jak dla żółtodzioba

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kot387 Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedź ale nadal nie wiem czy wytrzyma w drugiej strefie śniegowej czy też nie ? proszę o wytłumaczenie jak dla żółtodzioba

    1m3 puchu śniegowego ma wagę 200kg a więc w Twoim rozstawie moze tam spokojnie leżeć grubość ok 1m śniegu.
    Jeżeli śnieg będzie mokry to oczywiście mniej.
    W Warszawie raczej się to nie zdaży;
    Zgodnie z normą PN-80/B-02010/Az1: 2006 dla strefy II - 0,9 kN/m2 inaczej jest to ok 9kg/m
    W związku z tym że u Ciebie na dachu jeszcze są krokwie, łaty i blacha całość będzie spokojnie stać.
    Oprucz słupów masz jeszcze zastrzały więc liczona długość będzie mniejsza, coś koło 5m bo stanowią one dodatkowe podparcie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-02-2024 o 17:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20

    Domyślnie

    dzięki , czyli mając dach 6,5 metra na 5,5 metra mam 36 m2 dachu . śniegu u nas potrafi być po 30 cm spokojnie nie raz i często mokrego (mokry 800kg na m3 wg google) czyli 30cm razy 36m2 = 10,8 m3 razy 800kg m3 to daje 8,6 tony śniegu . czy to wytrzyma czy jakoś wzmacniać te belki 20x16 ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony