dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 57 z 57
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jacy audytorzy i co konkretnie twierdzą?, czy owi audytorzy są dysponentami sródków w tym programie?.
    Wystarczy wpisać frazę "Czyste Powietrze na skraju bankructwa" i poczytać.
    Regulamin forum

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Wystarczy wpisać frazę "Czyste Powietrze na skraju bankructwa" i poczytać.
    Czytałem i nijak nie mogłem sie doczytac o zakonczeniu programu. Owszem o kłopotach z finansowaniem tak, ale nie o zakonczeniu programu. Kilka dni temu na temat klopotów z finansowaniem wypowiadała sie minister klimatu i stwierdziła ze kłopoty z finansowaniem są przejsciowe. Oficjalnie program był przewidziany na na lata 2018-27. Czy obecna władza zdecyduje sie na tak drastyczne rozwiazanie jak przedwczesne zakonczenie programu nie wiem, ale nie sądzę aby tak sie stało, zresztą sa głosy aby cześć zaliczki z KPO przeznaczyc na tymczasowe dofinansowanie programu. Poza tym Unia raczej tez nie pozwoli na rezygnację z poprawy jakosci powietrza skoro uchwalono w europoejskich prawie bardzo ambitny cel FIT for 55. Wracając do działan władz to w kwietniu są wybory samorządowe, rezygnacja z czystego powietrza na pewno by nie poprawiła notowan obecnej koalicji a wrecz przeciwnie. Na zakonczenie jakby to powiedział Ferdek Kiepski "nie starsz, nie strasz bo sie ze...sz".

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Na zakonczenie jakby to powiedział Ferdek Kiepski "nie starsz, nie strasz bo sie ze...sz".
    To twoja reakcja świadczy o tym że masz mokro w majtach w obawie przed odcięciem od kroplówki. Dla mnie ten program to wielka ściema i nabijanie kasy w odpowiednie kieszenie i nie ma nic wspólnego z czystym powietrzem. Gdyby chcieli dbać o czyste powietrze to wszyscy powinniśmy ogrzewać tanim prądem wyprodukowanym z naszego węgla w nowoczesnych elektrowniach.
    Regulamin forum

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    To twoja reakcja świadczy o tym że masz mokro w majtach w obawie przed odcięciem od kroplówki. Dla mnie ten program to wielka ściema i nabijanie kasy w odpowiednie kieszenie i nie ma nic wspólnego z czystym powietrzem. Gdyby chcieli dbać o czyste powietrze to wszyscy powinniśmy ogrzewać tanim prądem wyprodukowanym z naszego węgla w nowoczesnych elektrowniach.
    Od jakiej kroplówki?, czyste powietrze to nisza i to bardzo niewielka w naszej działalnosci. Tani prąd i czyste powietrze z nowoczesnych elektrowni weglowych? Ile takich mamy?
    Co do tej sciemy, moi sąsiedzi wymienili w ramach tego programu kopciuchy na kotły gazowe, gdyby nie to dofinansowanie dalej by truli siebie i mnie. Nie wymienili by kotła bo ich nie było na to stac, tak i ocieplenie budynku, wymiana okien i wymiana kotła zostały wykonane. Co by dał tani prąd skoro na pompe nawet przy dotacji ich nie stać. Co do nowoczesnych elektrowni, pomijam koszty wydobycia wegla w naszym kraju, przejezdżam czesto obok elektrowni Połaniec. Patrze na kominy, nic innego procz gestego dymu wydobywajacego sie z komina nie widzę. Bynajmniej nie jest to para, bo w tej elektrowni nie ma chłodni kominowych (chłodzenie wodą z Wisły). Mamy zresztą nowoczesny blok w elektrowni Jaworzno III, olbrzymie koszty budowy, niekończące sie awarie, bo wegiel nie taki jaki byc powienien i z tego ma byc tani prąd?. Poczytaj ile rteci emituja nasze nowoczesne elektrownie węglowe zresztą nie tylko nasze i nie pisz dbaniu o czyste powietrze dzieki elektrowniom weglowym i tanim pradzie przy okazji. To ze sie komus cos wydaje i ze to sciema to tylko Twoje zdanie nie majace wiele z rzeczywistoscią. Pisac kazdy tu moze, głupoty tez.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    czyste powietrze to nisza i to bardzo niewielka w naszej działalnosci. Tani prąd i czyste powietrze z nowoczesnych elektrowni weglowych? Ile takich mamy?
    Ważny jest początek - reszta to Twoje głupoty.
    Co do tej sciemy, moi sąsiedzi wymienili w ramach tego programu kopciuchy na kotły gazowe, gdyby nie to dofinansowanie dalej by truli siebie i mnie.
    Na tym interesie zarobiłeś tylko Ty, chyba że płacisz im za gaz. Wkrótce będziesz musiał im zapłacić za wymianę na inne źródło, bo przecież gaz jest już nieekologiczny.
    Poczytaj ile rteci emituja nasze nowoczesne elektrownie węglowe zresztą nie tylko nasze i nie pisz dbaniu o czyste powietrze dzieki elektrowniom weglowym i tanim pradzie przy okazji.
    Natura sama nie zrobi sobie krzywdy, w przeciwieństwie do zachłannych wyzyskiwaczy, którzy produkują takie źródła ciepła, których utylizacja jest niemożliwa, a toksyczny rozkład będzie trwał miliony lat.
    Regulamin forum

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    ...

    Na tym interesie zarobiłeś tylko Ty, chyba że płacisz im za gaz. .
    Ja im tych kotłow nie wymieniałem, skąd takie przypuszczenie? Moj zysk to to ze nie musze wdychac tego smogu. O co chodzi z tym płaceniem za gaz?, ktos komus sponsoruje ogrzewanie gazem? ja niby mam to robic?. Juz nieraz pisałes głupoty, ale poprawy zadnej nie widac, a bzdury coraz wieksze. Czyste elektrownie węglowe, przeczytaj czasem co wypisujesz, komus zarzucasz głupoty a sam co wypisujesz. Ktore to zródła ciepła nie da sie utylizować? Owszem łopaty wiatraków są trudne do utylizacja ale opracowywane są chemiczne metody odzysku komponentów do ich budowy. Technologia idzie cały czas do przodu i to co dzis trudne lub niemozliwe po pewnym czasie nie bedzie problemem. Jak mozna przyrównywac nieustanne zwiekszanie sie poziomu CO2 do przejsciowych problemów z utylizacją tylko niektórych komponentów, emisję rtęci, haldy popiołow, zasolenie rzek wodami kopalnianymi przedstawia sie jako działanie sprzyjace czystemu powietrzu. Jak durnym trzeba byc zeby nie zauwazyc ze program czyste powietrze to nie tylko wymiana zródła ciepłą ale przede wszystkim ograniczenie zuzycia energii na ogrzewanie dzieki ocieplaniu budynków. Nie kazdy musie znac w tym temacie ale zeby cos pisac i to pisac z sensem jakąs wiedze trzeba miec, czy Ty ją masz?. Jak sie nie ma argumentów zwsze jest jeden, a jest nim stan moich finansów. Tych kilka montaży (a dokladnie 2 i 2 audyty ) nie stanowi o moich dochodach. Piszę o czystym powietrzu raczej jako audytor prostujacy bzdury powielane przez takich jak Ty. Doszukiwanie sie drugiego dna to tylko nadinterpretacja, działałem gdy nie było tego programu i bedzie dalej działał jak go nie bedzie. Kiedys była podobna wymiana zdan na temat rzekomych zysków z tego forum z kol. Swierolem, przyjechał do mnie do hurtowni, zobaczył czym sie zajmuję, temat dochodów z obliczen ozc jakby umarł. Nie rozumiem dlaczego kazda moja wypowiedz jest przypisywana do rzekomych dochodów czy tez ich braku. Czy to ma byc jedyny argument mich interlokutorów. Rozumiem ze nie kazdy lubi krytykę, mam tego swiadomosc, ale nie rozumiem ze na wszystko jest jedna odpowiedz. Wypowiadasz sie znaczy masz z tego interes. Z dyskusji z Tobą zadnego intersu nie mam, poza tym ze tracę czas na dyskusję, wątpie zebys to zrozumiał, klapki na oczach skutecznie to umozliwiają.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 22-01-2024 o 17:44

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    O co chodzi z tym płaceniem za gaz?, ktos komus sponsoruje ogrzewanie gazem? ja niby mam to robic?..
    Polemika z tobą można porównać do rozmowy z dzieckiem. Przestań oglądać tego Ferdka bo robisz się podobny do niego.
    Ktore to zródła ciepła nie da sie utylizować? Owszem łopaty wiatraków są trudne do utylizacja ale opracowywane są chemiczne metody odzysku komponentów do ich budowy.
    Zadajesz pytanie na które sobie sam odpowiadasz.
    Jak mozna przyrównywac nieustanne zwiekszanie sie poziomu CO2 do przejsciowych problemów z utylizacją
    Ty to czytasz czy zdajesz się na sztuczna inteligencję. CO2 (dwutlenek węgla) jest jednym z gazów, które odgrywają kluczową rolę w procesie fotosyntezy, gdzie rośliny absorbują CO2 z atmosfery, przetwarzają go za pomocą światła słonecznego na glukozę, a jednocześnie wydzielają tlen. Ten proces jest fundamentalny dla utrzymania życia na Ziemi, ponieważ dostarcza roślinom i wielu innym organizmom organiczne związki chemiczne, które są niezbędne do ich funkcjonowania.
    Najtrafniej ujął to Lem w jednym ze swoich wywodów - Stanisław Lem ostrzega przed globalnym ociepleniem (10.1970).
    Jak durnym trzeba byc zeby nie zauwazyc ze program czyste powietrze to nie tylko wymiana zródła ciepłą ale przede wszystkim ograniczenie zuzycia energii na ogrzewanie dzieki ocieplaniu budynków.
    I to ma być pisanie na temat - przestań skakać z kwiatka na .. . Wszystko to co pisałem tyczy się metod pozyskiwania energii, a nie ocieplenia.
    Piszę o czystym powietrzu raczej jako audytor prostujacy bzdury powielane przez takich jak Ty.
    Nie tobie oceniać.
    Z dyskusji z Tobą zadnego intersu nie mam, poza tym ze tracę czas na dyskusję, wątpie zebys to zrozumiał, klapki na oczach skutecznie to umozliwiają.
    Ja nie zaczynałem tego tematu z tobą, to ty uwaliłeś się na mnie i sapiesz.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 22-01-2024 o 20:11
    Regulamin forum

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    ...
    Ja nie zaczynałem tego tematu z tobą, to ty uwaliłeś się na mnie i sapiesz.
    Stwierdziłes ze juz po programie czyste powietrze bo ktos cos napisał. Nikt tego nie ogłosił oficjalnie. Od tego sie zaczęło. Nie ma co sie zajmowac przypuszczeniami, gdybaniami, plotkami Wielu przepowiadało przyszłosc, nikomu sie jeszczenie udało tego w 100%, tym bardziej Tobie.

  9. #49

    Domyślnie

    Mam pytanie związane z tematem tego wątku, co może się wydawać trochę dziwne biorąc pod uwagę ostatnie posty
    Załóżmy na potrzeby tej dyskusji, że nienawidzę przyrody, szczególnie drzew i tylko spalanie tego barachła sprawia mi radość a dodatkowo uwielbiam truć sąsiadów.
    Do rzeczy. Planuję w najbliższym czasie nabyć, jako wspomagające źródło energii jakiś kociołek zgazowujący drewno. Większość chaty ogrzewam klimatyzatorami, jednak grzanie dwóch łazienek, jednej pralniosuszarni i zasobnika CWU w okresie zimowym realizuję normalnymi grzejnikami z instalacji C.O. Klimatyzatory mam od Lutego, więc dużych mrozów jeszcze nie przeżyłem z nimi, ale zakładam, że w większe mrozy będę się wspomagał również grzejnikami.
    Aktualnie palę drewnem w kotle na ekogroszek na ruszczie awarynym, czyli uzyskałem coś w rodzaju kotła górnego spalania. Kocioł zasila bufor 1000 L z ktorego mam sterowanie wody na grzejniki (zawór trójdrożny z siłownikiem sterowanym ustawioną temperaturą). Kocioł nabija mi bufor od 30*C do max 70*C w ciągu około 3 - 3,5 h, ale wymaga trochę zachodu, bo sterowanie kotłem odbywa się na zasadzie uchylania drzwiczek popielnika i łatwo zagotować wodę. Dlatego nabijam bufor do 70*C, bo trudno sterować temperaturą powyżej 75*C na kotle. Bufor mi starcza przy obecnych temperaturach na około 2 doby.Przy okazji mam zagrzaną CWU, bo bojler podłączony jest bezpośrednio do kotła a nie do bufora.
    Może mi ktoś doradzić jakiś kociołek, z tych raczej o umiarkowanej cenie, dzięki któremu nabiję bufor do 80-90*C przy okazji jak najmniejszej ilości wizyt w kotłowni? To znaczy żeby się za bardzo nie rozbujał.
    Układ otwarty, zabezpieczenie powrotu zaworem 3d termostatycznym 55*C. Palę głównie wierzbą, suszoną przynajmniej z dwa lata. Nic mi nie smoli, dymu z komina nie widać.


    Rozpatrywałem jakiś MPM WOOD 18 kW, KAMEN DRX, Ogniwo Bio i tego typu rozwiązania.
    MPM ma wymiennik z pionowymi kanałami i trochę się boję o ciąg kominowy, chociaż chyba mam spory - komin z cegły bez wkładu o przekroju 22x23 cm i muszę na razie przymykać czopuch żeby mi nie wyciągało całego ciepła grawitacyjnie. Obecnie jednak mam kocioł z kanałami wymiennika poziomymi. Z tego zestawienia jednak ten MPM ma największą komorę spalania.
    Z kolei pozostałe kotły o wymienniku z kanałami poziomymi są jakby bardziej zbliżone do tego zo mam obecnie i tak jakoś bardziej do mnie przemawiają. Doradzcie coś bo od kilku tygodni czytam o tych piecach i trochę już zgłupaiałem.
    I jeszcze jedno - czy komin z cegły będzie dobry, czy muszę go uzbroić we wkład stalowy?

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    komin z cegły bez wkładu o przekroju 22x23 cm
    A wysokość?.
    czy komin z cegły będzie dobry, czy muszę go uzbroić we wkład stalowy?
    Można wstawić wkład stalowy lub wyjąć zawirowywacz z wymiennika celem zwiększenia temp. spalin do 180'C.
    Rozpatrywałem jakiś MPM WOOD 18 kW
    Dobry wybór, zważywszy na pojemność bufora.
    zabezpieczenie powrotu zaworem 3d termostatycznym 55*C
    To jest z pompą czy ma dopiero być.
    Bufor mi starcza przy obecnych temperaturach na około 2 doby
    Na jaka powierzchnię? Co steruje układem buforowym?
    Regulamin forum

  11. #51

    Domyślnie

    Komin 8 m z hakiem od posadzki kotłowni (wyczystki).
    Kotłownię pod bufor przerobiłem w zeszłym roku, zasilanie bufora to stara pompka grundfossa UPS 25-40(za nic nie wymienię), sterowana sterownikiem kotła.taka sama pompka zasila bojler, sterowana swoim sterownikiem różnicowym. Bufor zasila instalację co sterowany swoją pompką i sterownikiem który jednocześnie reguluje temperaturę zaworem mieszającym na wyjściu z bufora, Wszystko działa, tylko zeprzy użyciu kotła na ekogroszek z rusztem awaryjnym. Czas go wymienić na coś dedykowanego do drewna bo obsługa kotła mnie wykańcza.cug jest aż za mocny, ale czy wystarczy do tego mpm?
    Kotłownia pełni rolę wspomagającą, dla głównego źródła ogrzewania, jakim jest pięć jednostek klimy, więc powierzchnia budynku nie ma takiego znaczenia.
    Zależy mi na wyborze kotła, który bez obawy o zagotowanie wody będzie oracował z temperaturą 85-90 stopni i nagrzeje bufor do takich temperatur za jednym miże dwoma wizytami w kotłowni. Teraz też mam jedną wizytę, trzygodzinną ������

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    zabezpieczenie powrotu zaworem 3d termostatycznym 55*C
    Proszę to opisać.
    cug jest
    Tylko nie ma co dymić - przepraszam ale przypomniał mi sie skecz.KMM.
    ale czy wystarczy do tego mpm?
    Wysokość powinna wystarczyć - nie zaszkodziłoby dołożyć na komin zwykłego strażaka. Zawsze można również doposażyć kocioł w wentylator wyciągowy.
    z temperaturą 85-90 stopni i nagrzeje bufor do takich temperatur za jednym miże dwoma wizytami w kotłowni.
    Kocioł o mocy 18 kW, z dobrym jakościowo drewnem, naładuje bufor 1000 l do temp. 85°C jednym załadunkiem.
    Regulamin forum

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Proszę to opisać
    Pompa zasilająca bufor jest na powrocie do kotła, przed nią znajduje się zawór 3d, który miesza wodę zasilania z wodą z powrotu w taki sposób aby na kocioł nie wracała woda o temp mniejszej niż 55 stopni. Steruje tym wkładka, którą można wymienić na np 60 albo 65 stopni.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    zawór 3d
    Steruje tym wkładka, którą można wymienić na np 60 albo 65 stopni
    To nie jest zawór 3D tylko zawór antykondensacyjny - temperaturowy.
    Pompa zasilająca bufor jest na powrocie do kotła, przed nią znajduje się zawór 3d
    Proszę to narysować i pokazać.
    Regulamin forum

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    To nie jest zawór 3D tylko zawór antykondensacyjny - temperaturowy.
    .
    Tak, faktycznie. Afriso ATV 335.

    Instalację opisywałem tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8209785

    Jest nawet jakiś poglądowy obrazek.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    [/url]

    Jest nawet jakiś poglądowy obrazek.
    Klika uwag do rysunku;
    1. Powrót z C.W.U. powinien być przed zaworem Afriso.
    2. Zasilanie C.W.U. powinno być za zejściem do zaworu Afriso.
    3. Brak pompy ładującej bufor co skutkuje zabieraniem wody (cieplejszej) z bufora po wygaśnięciu w kotle.

    Do prawidłowego działania instalacji buforowej niezbędne jest prawidłowe wykonanie i sterowanie różnicowe.
    Regulamin forum

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Klika uwag do rysunku;
    1. Powrót z C.W.U. powinien być przed zaworem Afriso.
    2. Zasilanie C.W.U. powinno być za zejściem do zaworu Afriso.
    3. Brak pompy ładującej bufor co skutkuje zabieraniem wody (cieplejszej) z bufora po wygaśnięciu w kotle.

    Do prawidłowego działania instalacji buforowej niezbędne jest prawidłowe wykonanie i sterowanie różnicowe.
    1. Głowiłem się nad tym przed montażem. Nie za bardzo miałem miejsce na to aby dać jeszcze trójnik przed zaworem, bo tam mam jeszcze filtr magnetyczny i parę cm do ściany. Czytałem jednak (praktycznej wiedzy nie miałem żadnej), że często instalatorzy wykorzystują powrót z CWU jako zabezpieczenie powrotu kotła. Ponieważ i tak jest to instalacja eksperymentalna i miała działać maksymalnie jeden sezon, do czasu wymiany kotła postanowiłem to przetestować. Sprawdzałem regularnie temperaturę powrotu z CWU podczas pracy instalacji i faktycznie raczej dogrzewa powrót z głównej instalacji niż go wyziębia. Pompa CWU jest sterowana sterownikiem różnicowym, który ją załącza dopiero gdy na kotle jest 10 stopni więcej niż w bojlerze, bojler mały 120 litrów, więc woda w wężownicy nie wyziębia się za bardzo. Chyba tak jednak zostawię po wymianie kotła. Tymbardziej, że teraz mam fajny krótki obieg na samo CWU, bez załączania pompy głównej.
    2. Mógłbyś wytłumaczyć dlaczego?
    3. Nie do końca rozumiem jak to miałoby działać, przynajmniej w mojej instalacji. Raczej zastanawiam się nad jakimś elektrozaworem sterowanym różnicowo tak jak piszesz. Po prostu zamykałbym dopływ wody do bufora, albo powrot z bufora gdy temperatura na kotle spadnie poniżej temperatury na powrocie z bufora. Woda by sobie krążyła w małym obiegu do czasu wygaśnięcia kotła.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony