dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze

    Cześć wszystkim,

    zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze kotła zgazowującego drewno. W najbliższym czasie (czyt. czerwiec-lipiec) planuję wymianę obecnego pieca na piec zgazowujący drewno. Dom budowany w roku 1986 o pow. ogrzewanej ok. 160m^2, póki co nie docieplony, aczkolwiek planuję skorzystać z programu Czyste Powietrze i z niego też częściowo zrealizować zakup pieca, jak i ocieplenie.

    Przeglądając różne fora, konsultując się z instalatorami zastanawiam się nad poniższymi piecami:

    - OGNIWO BIO 18kW - https://ogniwobiecz.com.pl/ogniwo-bio-2/
    - SAS VARMO 15kW (lub 20kW) - https://www.sas.busko.pl/pl/kotly-ec...sas-varmo-plus
    - MPM WOOD PLUS 18kW - https://mpm-kotly.pl/produkty/kotly-...ood-plus-18-kw

    Oczywiście do instalacji planuję zakup bufora 1000l.

    Pozostaje pytanie - czy ktoś z forumowiczów (najlepiej instalatorzy, użytkownicy) może się wypowiedzieć która z opcji będzie najodpowiedniejsza (oczywiście patrząc na funkcjonalność, wytrzymałość używanych materiałów przez firmy, awaryjność, itd.)? Pierwotnie mój wybór padł na markę OGNIWO, jednak czy ktoś ma wiedzę/informację odnośnie trwałości obecnych piecy tej firmy? Czy nadal jest to firma, która robi piece na lata, czy też lepiej wybrać inny?

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

    Pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw termomodernizacja , później kotłownia.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3

    Domyślnie

    Docieplenie również planuje wykonać w tym roku - jednak zważywszy na wymogi co do klasy piecy w pierwszej kolejności chce zakupić piec z buforem. Zresztą, czy bez ocieplenia te piece nie będą działać? Dużo szybciej bufor odda zakumulowaną energię, jednak jak sądzę sam sposób w jaki będzie działała cała instalacja się nie zmieni (jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić).

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywiście że będzie działać.
    Jednak weź pod uwagę to, że im mniej puścisz na grzejniki tym więcej zostanie w buforze i zmagazynowana energia wystarczy na dłużej.
    Pomyśl o kotle 24-25 kW , który będzie mieć większą komorę załadowczą a co za tym idzie , wycieczek do kotłowni będzie mniej.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem - tylko czy aby nie będzie to znacznie przewymiarowany kocioł i "przerost formy nad treścią"? Nie zmieszczę do kotłowni zbiornika-bufora większego niż 1000l (2 szt. też się nie zmieszczą niestety).

  6. #6

    Domyślnie

    Do 1000 litrów dodaj instalację, która też jest napełniona i zbiornik CWU.

    50 litrów na każdy kilowat mocy urządzenia. Weź pod uwagę również to, że w takim układzie nie grzejesz 24/7 . Musisz mieć urządzenie, które szybko rozgrzeje układ.
    Ostatnio edytowane przez lolson28 ; 16-01-2024 o 06:23
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  7. #7

    Domyślnie

    Kocioł do 20 kw max - Nie wiem jak z innych ale z MPM śmierdzi strasznie smoła przy dokładaniu warto więc wziąć pod uwagę - podobno sa kotły na drewno nie zgazowujące to może jest mniejszy smród. Da się nauczyć oczywiśćie kiedy dokładać i jak oddymiać komorę ale i tak co jakiś czas trzeba się z tym liczyć. Mój kupiłem od kolegi Seler który go sprzedał właśnie z tego powodu że miał go na tym samym poziomie co pomieszczenia mieszkalne. On zamienił na Atmosa . Ja mam w piwnicy i jak idę dokładać to na schodach stawiam wentylator który nie pozwala zasmradzać mieszkania a średnio raz na dwa dni zdarza mi się że nakopcę sporo. Mam MPM 18kw - poza tym co wymieniłem kocioł robi robotę. Bufor polecam maksymalnie duży. On nie musi stać w kotłowni -może stać nad nią np. Właśnie kombinujemy z kolegą coby mu bufor 1500l postawić na poddaszu na ścianie nośnej nad kominkiem. Wtedy grawitacja ogarnie zasilanie bufora a na dom i tak pompy potrzebne coby zaworem termostatycznym rozsyłac ciepełko .
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 16-01-2024 o 09:12
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    W najbliższym czasie (czyt. czerwiec-lipiec) planuję wymianę obecnego pieca
    Radzę się pospieszyć i kupić po starych cenach.
    Dom budowany w roku 1986 o pow. ogrzewanej ok. 160m^2, póki co nie docieplony
    Na taka powierzchnię spokojnie wystarczy 14 kW z buforem 800 l.
    która robi piece na lata
    Jeśli kocioł będzie miał prawidłowo wykonaną ochronę powrotu i spalał suche drewno na wysokich temp. 65-85'C, to będzie palił mało i chodził lata.
    czy też lepiej wybrać inny?
    Cena, palnik wirowy i prostota kotła MPM biją na głowę wymienione przez Ciebie konstrukcje.
    Regulamin forum

  9. #9

    Domyślnie

    Właśnie nie mam gdzie większego bufora dołożyć nawet w sąsiednich pomieszczeniach - dodam tylko, że mam dodatkowy zbiornik CWU 500l już teraz wsadzony do kotłowni.
    I teraz mam jeszcze jedno pytanie - lepiej zostawić zbiornik CWU osobno i osobno bufor 1000l, czy też połączyć ze sobą oba zbiorniki (aby sumarycznie dały bufor 1500l), tylko zakupić bufor 1000l z wężownicą? Tutaj pozostaje też kwestia ekonomii - bufor z wężownicą z tego co się orientowałem, to koszt ok. 8000zł, natomiast bufor bez wężownicy to ok. 4000zł. Którą z opcji byście bardziej polecili?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Radzę się pospieszyć i kupić po starych cenach.

    Na taka powierzchnię spokojnie wystarczy 14 kW z buforem 800 l.

    Jeśli kocioł będzie miał prawidłowo wykonaną ochronę powrotu i spalał suche drewno na wysokich temp. 65-85'C, to będzie palił mało i chodził lata.

    Cena, palnik wirowy i prostota kotła MPM biją na głowę wymienione przez Ciebie konstrukcje.
    Co masz na myśli pisząc "stare ceny"? Chodzi o piece z produkcji z zeszłego roku, czy też posiadasz jakąś informację odnośnie planowanych podwyżek?
    Jedynie co mnie obecnie trzyma przed wymianą pieca już teraz, to obecna pora roku - trzeba się liczyć z tym, że jednak przez kilka dni nie będę miał sprawnej kotłowni w domu (przeróbka instalacji i dostosowanie do nowego pieca) oraz to, że czekam na potwierdzenie wniosku z programu Czyste Powietrze - z tego co wiem, to zakup musi być już po zaakceptowaniu wniosku (jeśli się mylę, proszę o korektę).

    Dzięki za polecenie pieca. Dopytam tylko jeszcze, czy nie miałeś styczności ze wspomnianym przeze mnie wcześniej piecem OGNIWO BIO? Nie mogę znaleźć opinii akurat o tym modelu za dużo na internecie, a w rodzinie/wśród znajomych piece tej firmy z wcześniejszych lat wytrzymywały długie okresy eksploatacji bez problemów.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Właśnie nie mam gdzie większego bufora dołożyć nawet w sąsiednich pomieszczeniach - dodam tylko, że mam dodatkowy zbiornik CWU 500l już teraz wsadzony do kotłowni.
    I teraz mam jeszcze jedno pytanie - lepiej zostawić zbiornik CWU osobno i osobno bufor 1000l, czy też połączyć ze sobą oba zbiorniki (aby sumarycznie dały bufor 1500l), tylko zakupić bufor 1000l z wężownicą? Tutaj pozostaje też kwestia ekonomii - bufor z wężownicą z tego co się orientowałem, to koszt ok. 8000zł, natomiast bufor bez wężownicy to ok. 4000zł. Którą z opcji byście bardziej polecili?
    Zbiornik buforowy grzeje się na maxa , w zbiorniku CWU wystarczy 50 stopnii.


    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...C4%85-czy-bez/
    Ostatnio edytowane przez lolson28 ; 16-01-2024 o 20:41
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Zbiornik buforowy grzeje się na maxa , w zbiorniku CWU wystarczy 50 stopnii.


    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...C4%85-czy-bez/
    Czyli Twoim zdaniem lepiej by było połączyć ze sobą zbiorniki (i uzyskać bufor 1500l) i wykorzystać wężownicę w jednym ze zbiorników do CWU?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    lepiej zostawić zbiornik CWU osobno i osobno bufor 1000l
    ]Którą z opcji byście bardziej polecili?
    To zależy od wielu czynników - w szczególności od preferencji sponsora instalacji.
    Bufor z wężownicą a oddzielny zbiornik C.W.U - w wielkim skrócie:
    1. Bufor z Wężownicą

    Zalety:
    • Uniwersalność dla systemów grzewczych i podgrzewania wody użytkowej.
    • Efektywność energetyczna poprzez magazynowanie ciepła.
    • Mniejsza strata ciepła, lepsze utrzymanie temperatury.


    Wady:
    • Wyższe koszty w porównaniu do oddzielnego zbiornika.
    • Skomplikowane instalacje związane z systemem grzewczym.


    2. Oddzielny Zbiornik C.W.U.

    Zalety:
    • Skoncentrowane rozwiązanie dla ciepłej wody użytkowej.
    • Prostsza instalacja, bardziej dostosowana do różnych konfiguracji


    Wady:
    • Potencjalna strata ciepła, mniej efektywny niż bufor.
    • Brak uniwersalności dla systemów grzewczych.


    Wybór zależy od preferencji, budżetu i konkretnych wymagań instalacji. Bufor z wężownicą może być lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią uniwersalność, podczas gdy oddzielny zbiornik C.W.U. może być bardziej efektywny w prostszych instalacjach.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 16-01-2024 o 21:59
    Regulamin forum

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Co masz na myśli pisząc "stare ceny"? Chodzi o piece z produkcji z zeszłego roku, czy też posiadasz jakąś informację odnośnie planowanych podwyżek?
    Wszędzie trąbią o podwyżkach, więc w tej materii również czekają nas podwyżki.
    czekam na potwierdzenie wniosku z programu Czyste Powietrze - z tego co wiem, to zakup musi być już po zaakceptowaniu wniosku (jeśli się mylę, proszę o korektę)
    Jak to w Polsce - każdy może interpretować dany przepis na swój sposób. Trzeba zadzwonić do swojego funduszu i dopytać.
    Kiedy mogę rozpocząć realizację przedsięwzięcia?

    Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) związanego z realizacją przedsięwzięcia i może nastąpić od dnia złożenia wniosku (z wyłączeniem dokumentacji projektowej, audytu energetycznego, oraz ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, które mogą być wykonane wcześniej przed dniem złożenia wniosku).
    Nie mogę znaleźć opinii akurat o tym modelu za dużo na internecie, a w rodzinie/wśród znajomych piece tej firmy z wcześniejszych lat wytrzymywały długie okresy eksploatacji bez problemów.
    Opinie na temat kotła są zawsze subiektywne, gdyż każdy użytkownik ocenia go z własnej, osobistej perspektywy i doświadczeń. Tak jak pisałem wcześniej - prosty kocioł z własną ochroną powrotu + prawidłowo wykonana i sterowana instalacją + suche drewno = spokój i oszczędność na lata.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 16-01-2024 o 21:58
    Regulamin forum

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Czyli Twoim zdaniem lepiej by było połączyć ze sobą zbiorniki (i uzyskać bufor 1500l) i wykorzystać wężownicę w jednym ze zbiorników do CWU?
    Nie, ja nie nagrzewałbym CWU do 80 stopni.

    Budując swoją instalację pomyśl również o CWU w okresie późnej wiosny i wczesnej jesieni. Przy takich pojemnościach jak u Ciebie będziesz mógł przygotować wodę na kilka dni. Okres letni , kiedy może trzeba będzie podłączyć boiler CWU do gniazdka i odłączyć od bufora.

    Ogólnie to z tym buforowaniem jest tak, że najlepiej sprawdza się to przy ogrzewaniu podłogowym (ocieplony dom) . Przy grzejnikach w nieocieplonym domu kiedy musisz podać wysoką temperaturę będzie lipa.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  16. #16

    Domyślnie

    Lipa nie lipa ale chcąc otrzymać dotację musi być bufor

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Nie, ja nie nagrzewałbym CWU do 80 stopni.

    Budując swoją instalację pomyśl również o CWU w okresie późnej wiosny i wczesnej jesieni. Przy takich pojemnościach jak u Ciebie będziesz mógł przygotować wodę na kilka dni. Okres letni , kiedy może trzeba będzie podłączyć boiler CWU do gniazdka i odłączyć od bufora.

    Ogólnie to z tym buforowaniem jest tak, że najlepiej sprawdza się to przy ogrzewaniu podłogowym (ocieplony dom) . Przy grzejnikach w nieocieplonym domu kiedy musisz podać wysoką temperaturę będzie lipa.

    Ogólnie mam w domu już w tym momencie podłączone kolektory słoneczne - przez cały poprzedni sezon ani razu nie musialem dogrzewać wody przy użyciu kotła.

    Hmm, ale w przypadku gdy np. dom będzie nieocieplony, ogrzewanie tylko grzejnikami, to co wówczas? Czy mimo wszystko da się wykorzystać piec i bufor do nagrzania, czy będzie ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę w domu?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Ogólnie to z tym buforowaniem jest tak, że najlepiej sprawdza się to przy ogrzewaniu podłogowym (ocieplony dom) . Przy grzejnikach w nieocieplonym domu kiedy musisz podać wysoką temperaturę będzie lipa.
    Proszę nie pisać takich głupot i nie wprowadzać ludzi w błąd. Kocioł zgazowujący z buforem ciepła może a nawet powinien pracować z instalacjami grzejnikowymi, które są w większości nieocieplonych domów. Warunkiem koniecznym jest posiadanie skutecznego sterowania takim systemem oraz zapobieganie wychłodzeniu mieszkania przez właściwe zarządzanie układem grzewczym. A jeśli zajdzie taka potrzeba (silne mrozy), że bufor nie starczy nam na 1 dzień, zawsze można dołożyć do kotła celem uzupełnienia zapasu energii.
    Regulamin forum

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Ogólnie mam w domu już w tym momencie podłączone kolektory słoneczne - przez cały poprzedni sezon ani razu nie musialem dogrzewać wody przy użyciu kotła.
    Piszesz o panelach elektrycznych czy solarnych ?


    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Hmm, ale w przypadku gdy np. dom będzie nieocieplony, ogrzewanie tylko grzejnikami, to co wówczas? Czy mimo wszystko da się wykorzystać piec i bufor do nagrzania, czy będzie ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę w domu?
    Nigdzie nie napisałem, że to nie będzie działać.
    Próbuję Ci wytłumaczyć to, że termomodernizowany dom będzie miał mniejsze straty a przez to nie będzie wymagał dostarczenia tyle energii z układu grzewczego.
    Jeśli będziesz mniej energii dostarczał to będziesz ją akumulował. Wtedy naładowany energią bufor wystarczy na dłużej. Ilość cykli dokładania do kotła będzie mniejsza.



    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Proszę nie pisać takich głupot i nie wprowadzać ludzi w błąd. Kocioł zgazowujący z buforem ciepła może a nawet powinien pracować z instalacjami grzejnikowymi, które są w większości nieocieplonych domów. Warunkiem koniecznym jest posiadanie skutecznego sterowania takim systemem oraz zapobieganie wychłodzeniu mieszkania przez właściwe zarządzanie układem grzewczym. A jeśli zajdzie taka potrzeba (silne mrozy), że bufor nie starczy nam na 1 dzień, zawsze można dołożyć do kotła celem uzupełnienia zapasu energii.
    Który układ rozładuje bufor szybciej , podłogówka zasilana 35 stopniami czy grzejniki 60 stopniami ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post

    Który układ rozładuje bufor szybciej , podłogówka zasilana 35 stopniami czy grzejniki 60 stopniami ?
    Aby określić, który układ szybciej rozładuje bufor cieplny, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak moc grzewcza, powierzchnia wymiennika ciepła, izolacja pomieszczenia itp. Temperatura zasilająca grzejniki czy podłogówkę to tylko jeden z tych czynników. W praktyce warto również wziąć pod uwagę efektywność energetyczną poszczególnych systemów, izolację pomieszczeń oraz sposób, w jaki ciepło jest rozprowadzane. W niektórych przypadkach, mimo niższej temperatury zasilającej, system podłogówki może efektywnie wykorzystać energię cieplną i równie szybko rozładować bufor cieplny co instalacja grzejnikowa.

    PS.
    Przede wszystkim mówimy tutaj o konkretnym przykładzie kotła zgazowującego, który dla efektywnej pracy musi pracować na wysokich temperaturach. Natomiast to, na ile dany czynnik grzewczy wystarczy w danej jednostce czasu, to już inny temat.
    Regulamin forum

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony