Dzień dobry,

Za miesiąc startuje z budową budynku jednorodzinnego (nie dwulokalówka tylko dwa oddzielne domy połączone ścianą z dylatacją). Chce podzielić przed starem działkę żeby wyodrębnić KW - druga rodziną chce brać kredyt. W wydziale katastru i geodezji powiedzieli mi że żeby podzielić działkę muszą być spełnione warunki zabudowy z WZ dla każdej z nowo tworzonych działek. Wskaźnik zabudowy dla całej działki to 0,29. Po propozycji podziału w oparciu o aktualny plan zagospodarowania działki który był załącznikiem do prawomocnego pozwolenia na budowę jedną część nowoutworzonej działki wraz z jednym domem ma ten wskaźnik na poziomie 0,2996 czyli zaokrąglając matematycznie wyjdzie 0,30 co nie spełni warunku z WZ. Swoją drogą nie wiem jak wydział katastru podchodzi do tego 3 i 4 miejsca po przecinku skoro w WZ są tylko dwa miejsca po przecinku..
Niemniej żeby nie ryzykować chcemy przesunąć całą oś budynku o 49 cm. Wtedy też wskaźnik zabudowy wyniesie równo 0,29 dla obu działek.
Teraz moje pytanie:
Czy przesunięcie budynku o 49 cm bez zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę jest zmianą NIE ISTOTNĄ czy też zmianą istotną ? Dodam że dwa elementy które wpływają na oddziaływanie obiektu poza działka czyli studnie oraz szamba są nie tknięte i nie ziemią w związku z tym swojego oddziaływania na działki sąsiednie.

WARTO ZAZNACZY, ŻE:
W 2023 r była nowelizacji ustawy prawo budowlane i tutaj jest jasno wskazane, że jeżeli nie zwiększa sie obszar oddziaływania to NIE JEST TO ZMIANA ISTOTNA:

Art 36a ust.5 pkt.1
„ Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:

1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany;
2)
charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
c) liczby kondygnacji;

Rekomendacja prawnika:
„W związku z powyższym zmiana lokalizacji budynku względem zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu nie jest zmianą istotną, o ile nie uległ zwiększeniu obszar oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany. Projektant winien opracować ponownie analizę obszaru oddziaływania obiektu oraz zgodności z wymaganiami zawartymi w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.”

Uprzejma prośba o Wasze opinie i głosy. Może ktoś z Was przerabiał taki temat lub coś słyszał jak urzędy podchodzą do takich kwestii po nowelizacji ustawy. Nie ukrywam że jak wyjdzie nie daj Boże że to zmiana istotna to nie mam prawa ruszać z budową bo nie podzielę nigdy działki. Czeka mnie wtedy horror bo muszę wystąpić o pozwolenie zamienne i zmienić dokumentację z zagospodarowaniem terenu - cały ten proces trwa u mnie w mieście aż 4 miesiące ..

Z góry serdecznie dziękuję za podpowiedź.