dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 145
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie Na jakie panele się zdecydować? Proszę o pomoc w wyborze

    Witam wszystkich,
    Jestem w trakcie planowania montażu fotowoltaiki 10kW z montażem na gruncie.
    Otrzymałem dzisiaj wycenę i są w niej dwa typy paneli:

    Opcja droższa- panele LONGI LR5-66HIH-500M-500Wp do tego falownik Huawei
    Opcja tańsza - panele JA Solar JAM66S30-500/MR i falownik FoxESS

    Różnica w cenie to ok 5 tyś zł

    Czy warto byłoby zastosować jednak panele droższe ale z dluższą gwarancją jak Solarwatt albo Sunpower? Czy jeśli mam środki to warto dopłacić? Czy może jednak różnice (poza długością gwarancji) nie są aż tak duże? A może ktos może polecić jeszcze inne dobre panele z długą gwarancją?

    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Bierz tańszą opcję z Foxesem. Jeśli jednak różnica w cenie jest 5 koła na samych gratach to widzę, że instalatorzy dalej kroją.
    Rób po najmniejszych kosztach. Falowniki Foxes mogą być. Panele to wsjo rawno, byle jakieś już sprawdzone na rynku, mogą byc Longi, Ja Solar pewnie też. Produkcja będzie podobna.
    Do takiego wniosku doszedł m.in. Sławek z YT, ma kanał "Fotowoltaika na żywo". Zamontował panele różnych producentów, w tym wykonywane w Polsce i ostatnio podsumował wyniki z produkcji. Szkoda wydawać kasy na droższe skoro w uzyskach nie ma różnicy a i tak nie sprawdzisz czy dłużej pożyją. Gwarancja za 10 lat? Gdzie, u kogo? Wątpliwe.
    To zdaje się na tym filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=7_9bAwKoOy4
    Popatrz i porównaj sobie za ile można kupić graty:
    https://ali-shop.com.pl/Zestaw-10kw-...ls-ML-G11-510W
    Ceny paneli Jinko Neo N-typy 54HL4 425W:
    https://ali-shop.com.pl/Jinko-Tiger-...ypy-54HL4-410W
    Resztę sam sobie dopowiedz porównując ofertę od instalatora i ceny w sklepach.
    Chodzi o to, żeby nie dać się zerżnąć na maksa bo Ci ciule nadal pożądają Twojej mamony jak rekiny bezkręgowców.
    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 18-01-2024 o 22:09

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Ceny to jakie są konkretnie?
    50 / 55 czy 10 więcej 60/65 lub 10 mniej 40/45 ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Opcja droższa to 39 tyś a tańsza 34tyś. Czy to dobre ceny? Czy szukać kogś innego? W obu przypadkach 20 paneli po 500W

  5. #5

    Domyślnie

    Podaj ile paneli i dokładnie jakie inwertery, bo takie ogólne informacje nic nie znaczą...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Podał przecież. Tańsza opcja to panele JA Solar JAM66S30-500/MR 20szt i falownik Foxess, pewnie T10. Takie panele są po ok 440zł a falownik 4000zł.
    Kolego Lukas, przelicz sobie sam. Sprawdź ile kosztują konstrukcje na grunt na 10kWp i okablowanie - ilość metrów od domu do konstrukcji znasz.
    Do tego odgrom pewnie jakiś tam przy konstrukcji, zabezpieczenia nadprądowe, przepięciówki, skrzynka itp ale to nie są już jakieś koszmarne wydatki.
    Ja bym w życiu nie dał 34 koła obecnie za 10kWp ale nie uważaj mnie za wyrocznię a to z tego względu, że sam bym wykonał instalację. Biorąc pod uwagę koszt paneli i falownika na te 10kWp ze sklepu, do którego link podałem oraz wykonanie konstrukcji paneli systemem gospodarczym inwestycja powinna się zamknąć w 17000zł. To jest realna kwota plus opłaty za papiery od elektryka dla ZE, pewnie bez łaski i znajomości zrobione nie kosztowałyby Ciebie więcej jak 1000zł. Oszczędność jak widzisz spora ale trzeba samemu zakasać rękawy i się pogimnastykować.
    Jednak nie każdy sam zrobi z różnych względów i ja to rozumiem dlatego nie skrytykowałbym takiej inwestycji wykonanej u firmy za 34000zł pod warunkiem, że ostatecznie ma sens ekonomiczny (czyli się zwróci i zarobi na siebie) a nie będzie robiła np kotom cień latem
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 19-01-2024 o 11:39

  7. #7

    Domyślnie

    Niekoniecznie T10, bo może T8... Temu konkrety, a nie jakieś szczątkowe informacje.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak T8-G3 to ok, T10-G3 to za mało paneli (musi mieć 12).
    Tak T-8 to ok, jak T-10 to musi mieć 13 paneli. Więc DOKŁADNIE JAKIE INWERTERY!!!!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    FoxESS T10.0-G3 i Huawei SUN 2000-10KTL-M1

    W tej chwili jeszcze ta firma dosłała mi taką ofertę:
    Moduły fotowoltaiczne Solarwatt Panel vision AM 4.0 (405 Wp) pure + falownik Huawei SUN2000 10KTL-M1 - 9,72 kWp - 44 010,00 zł brutto
    oraz
    Moduły fotowoltaiczne Swiss Solar EiGER TOPCON FULL BLACK 520W + falownik FoxESS T10.0-G3 - 9,36 kWp - 34 862,40 zł brutto

  10. #10

    Domyślnie

    Huawei SUN 2000-10KTL-M1 to w ogóle padaka. Prąd roboczy 11 A, a panele mają > 13 A. 3 i 4 rozwiązania nawet nie będę sprawdzać. Olej tą firmę i szukaj innej (uczciwej).

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    A nie mógłbym im poprostu zasugerować jakie materiały użyć? Jakie panele i jaki falownik? Może ktoś tutaj mógłby mi w tej kwestii doradzić? Byłbym bardzo wdzięczny.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    A takie zestawy zaproponowane przez innego wykonawcę?

    MOC 9,66kW
    Panele JA Solar 460W - 21szt
    Falownik Solis-3P10K-4G

    albo 9,9KW
    Panele JA SOLAR 450W - 22szt
    Falownik Solis-S5-GR3P10K

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    A nie mógłbym im poprostu zasugerować jakie materiały użyć? Jakie panele i jaki falownik? Może ktoś tutaj mógłby mi w tej kwestii doradzić? Byłbym bardzo wdzięczny.
    Sam kup wszystko a ekipę zatrudnij tylko do montażu . za 10 tys masz falownik i 8kwp paneli i ci jeszcze zostanie na jakies konstrukcje .

  14. #14

    Domyślnie

    Zaraz kupi jakieś barachło i albo będzie ucinać mocno moc, albo zaraz się spali. Tylko osoba, która daje oferty powinna choć odrobinę się znać. Przecież to żadna tajemna wiedza.
    JA Solar 460W + Solis-3P10K-4G przekroczony prąd uwzględniając współczynnik temp i przekroczone napięcie uwzględniając wsp. temp (prawie 1,2 kV dla -25° - maksymalna ilość paneli)
    JA SOLAR 450W + Solis-S5-GR3P10K przekroczone napięcie uwzględniając współczynnik temp.(1243 V)!!!!!

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Falownik foxes przyjmuje każdy prąd więc po co kombinować ? panele wsio jedno które byle tańsze i tyle . radzę samemu kupić i zlecić tylko montaż.

  16. #16

    Domyślnie

    Buahahaha. Spójrz na katalog. Prąd to nie wszystko, a też trzeba dobrać na napięcie. Uwzględnij β_Voc i jakie wyjdzie Ci napięcie? Sucha Beskidzka jest w strefie V, więc przyjmuje się zimą -24°C, ale sam liczę na -25°C. Nie znasz się....

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Opcja droższa to 39 tyś a tańsza 34tyś. Czy to dobre ceny? Czy szukać kogś innego? W obu przypadkach 20 paneli po 500W
    Widzę że mimo ogromnej posuchy na rynku firmy od PV ciągle muszą mieć 100% marży..... kiedy to się zmieni.
    Na gruncie montaż nie wymaga żadnych sprzętów typu specjalistyczne drabiny, upięcia, dźwig. Konstrukcje można złożyć samemu jak ktoś naogląda się YT. Elektryka potrzebujesz na 4h. Można dogadać się z jakimś pracownikiem podobnej firmy - zrobi w sobotę jako fuchę. Zaoszczędzisz okolo 20tyś.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 23-01-2024 o 06:31

  18. #18

    Domyślnie

    Tylko trzeba mieć wiedzę jak dobrać komponenty... Na tym forum jest znikoma...

  19. #19

    Domyślnie

    Robiac samemu jesteś 20 tys do przodu w tańszej opcji... no ale kto bogatemu zabroni

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Tylko trzeba mieć wiedzę jak dobrać komponenty... Na tym forum jest znikoma...
    Nie żartuj, przecież w hurtowniach możesz teraz zakupić gotowe zestawy, nawet z kablami. Nawet na allegro są takie aukcje. Zresztą w ofertach ktore dostał pewnie też jest wylistowany sprzęt. A jakieś zabezpieczenia czy konkretne ski to mu elektryk przywiezie.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony