dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 145
  1. #21

    Domyślnie

    Takie same zestawy, które mu oferowali? Po 1 roku będą spalone, albo nie będą działać optymalnie.
    Sprawdzam oferty na allegro:
    https://allegro.pl/oferta/instalacja...ka-12246733781
    JAM72S30-555/GR ma prąd 13,18 A, a inwerter 12,5 A
    Super dobrane....
    https://allegro.pl/oferta/fotowoltai...kw-15068016599
    Stosowanie bifacialnych paneli na dach? Naciąganie klienta....

    https://allegro.pl/oferta/zestaw-fot...g3-12643344433
    Zimą będzie przekroczone 1100V (będzie prawie 1250V).
    Jeszcze jakieś debilne wypociny?
    Sprzedawca nie potrafi dobrać komponentów. On ma je sprzedać...
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 23-01-2024 o 12:38

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    A takie zestawy zaproponowane przez innego wykonawcę?

    MOC 9,66kW
    Panele JA Solar 460W - 21szt
    Falownik Solis-3P10K-4G

    albo 9,9KW
    Panele JA SOLAR 450W - 22szt
    Falownik Solis-S5-GR3P10K
    Z tego co czytam nie zdecydujesz się na samodzielne wykonanie instalacji tylko zdasz się fachowców.
    Weź sobie falownik FoxEss oraz dobierz taką ilość i rodzaj paneli, żeby nie przekroczyć maksymalnego napięcia podawanego na wejście falownika.
    Producent paneli nie jest aż tak bardzo istotny. Może ważniejsze jest to, żeby były prawidłowo zamontowane. Według mnie lepsze są panele ok 400W ze względu na mniejsze wymiary. To jest o tyle istotne, że przeważnie w tych wielgaśnych ramka nie jest mocniejsza i szyba też nie więc są bardziej wiotkie. Jeśli jednak będziesz montował panele na gruncie to przeważnie kąt wynosi 30 i więcej stopni dlatego w sumie i z większymi panelami nie powinno być kłopotu. Co innego na dachu, gdyby był bardzo mały kąt.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 23-01-2024 o 22:33

  3. #23

    Domyślnie

    Nie podałeś najważniejszych rzeczy.
    1. Montując pv należy sprawdzić, czy budynek ma instalację odgromową. Jak tak to obliczyć wartość odstępu izolacyjnego od zwodów.
    2. Falownik dobiera się do paneli, a nie odwrotnie.
    3. Prąd roboczy falownika ma być większy, niż paneli.
    4. Napięcie w łańcuchu nie może być większe, niż wytrzymuje falownik (uwzględniając współczynnik temperaturowy).
    5. Napięcie w łańcuchu nie może być większy niż 1 kV (co z tego, że inwerter wytrzymuje 1100V, jak 90% paneli ma do 1 kV) i uwzględniając współczynnik temperaturowy.
    6. Można dać większe panele (sam montowałem 565 Wp), ale trzeba dać więcej profili (dawałem 3).
    7. Jak napięcie przekraczamy, to można rozbić na 2 łańcuchy (ale musimy mieścić się zakresie napięć mppt nawet przy +70°C).
    8. Robiąc 2 łańcuchy, blokujemy sobie przyszłą rozbudowę.
    9. Uziom robimy, aż uzyskamy < 10 Ω (uwzględniając współczynnik poprawkowy Kp + dobić jeszcze jeden pręt), a nie jak większość instalatorów 4 pręty i fajrant). U mnie wyszło 6,8 Ω, ale wbiłem 10 prętów Najlepiej jednak podłączyć się do istn. uziomu.
    10. Porządny ogranicznik przepięć. Te, co dają w gotowych zestawach możecie od razu wywalić na śmietnik. Zalecam Leutron, Dehn, phoenix, obd i mogą być Hager (niby robi Dehn, ale wątpię), Legrandy i inne tanie gówna to śmietnik.
    To tak w OLBRZYMIM skrócie.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie podałeś najważniejszych rzeczy.
    6. Można dać większe panele (sam montowałem 565 Wp), ale trzeba dać więcej profili (dawałem 3).
    Czyli wypadałoby też dać po trzy trójkąty pod panel? Czy to liczyć per obciążenie, czy od wiatru?

  5. #25

    Domyślnie

    Chodzi Ci o "ekierkę" do układania na płaskim dachu i panele poziomo? To zależy. Jak panel będzie prawie dotykał dachu (mała szczelina) to bym dał więcej (jak się da). Jak będzie szczelina z 11 cm to 3 na panel wystarczą. Problemem nie jest tylko wiatr. Śnieg. 2 tyg. nieodśnieżane panele i śniegu było 20 cm... Lepiej mieć sztywną konstrukcję (i ramę panela).

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Sprawdzam oferty na allegro:
    https://allegro.pl/oferta/instalacja...ka-12246733781
    JAM72S30-555/GR ma prąd 13,18 A, a inwerter 12,5 A
    Super dobrane....
    ...
    wybrałeś jakieś felerne aukcji i tyle. Zresztą jak będzie miał problemy z doborem sprzętu to mu na forum pomożemy. To nie jest warte 20tyś zł.... Są też firmy instalatorskie które rownolegle prowadzą hurtownie z panelami i osprzętem. Najlepiej chyba w takiej sie zaopatrzyć bo są obyci nie tylko w sprzedaży ale też mają praktykę w instalacji.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Kolejne oferta od innej firmy. Ceny prawie wszędzie z kosmosu. Mam dofinansowanie z czystego powietrza i mimo że wiem że firmy liczą sobie ogromne kwoty to wiem że tak naprawdę jedynym moim problemem będzie kwota dopłaty do całej inwestycji. Wymieniam też pompę ciepła.
    Nowa oferta to:
    FoxESS T10-G3 - Moc 10kW
    JINKO TIGER Neo N-type 425W - 22szt
    Konstrukcja k500
    37 900 brutto 8% VAT

    Z różnica taka że chce mieć opcję rozbudowy o magazyn i zaproponowali mi wymianę falownika na hybrydowy GoodWe za dopłata 2350zl
    Czy faktycznie inwerter hybrydowy powinien znajdować się w środku budynku? Odległość instalacji od domu to będzie prawie 30m
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8571.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	467861  
    Ostatnio edytowane przez Lukas8668 ; 24-01-2024 o 23:33

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    I kolejna oferta:
    JINKO - JKM570W-72HL4-BDV ( BIFACIAL) – 570Wp (12
    1. Moduły fotowoltaiczne lat/87,4 % po 30 latach, HALF-CUT, PID, LID, PERC, TYP N, 18
    BIFACIAL, do 25% dodatkowej energii, 2278x1134x30mm)
    GoodWe GW10K-ET (5 lat, 2 MPPT, wi-fi, HYBRYDA,
    2. Falownik wbudowane wyjście backup, funkcja UPS, smart meter w 1
    zestawie, UPS, EMS)
    Konstrukcja wolnostojąca na gruncie - dwa panele w
    3. Konstrukcja montażowa pionie (stal w powłoce magnelis, 15 lat na powłokę, 25 lat 1
    na konstrukcję, dwupodporowa)
    Materiały uzupełniające
    4. (zabezpieczenia, rozdzielnice, Tak 1
    przewody, peszle UV)
    5. PPOŻ Tak 1
    6. Pozostałe elementy Wykonanie dodatkowego przekopu wraz z 30 poprowadzeniem przewodów
    7. Montaż Tak 1
    8. Gwarancja na montaż 60 miesięcy 1
    Instalacja wyposażona w PRZEŁĄCZNIK AUTOMATYCZNY,
    9. Podłączenie BACKUP który samoistnie przełączy całą instalację domową na 1
    falownika hybrydowego zasilanie awaryjne (BACKUP) w razie zaniku energii elektrycznej z zakładu energetycznego
    Cena netto: 42 515,00 PLN
    VAT: 3 401,20 PLN
    Cena brutto:
    45 916,20 PLN

    I od tej samej firmy druga:
    Hyundai HiT-H440 OF - 440 Wp BIFACIAL (30 lat/88% po
    1. Moduły fotowoltaiczne 30 latach, PERC, LID, PID, N-TYPE, TOPCon, BIFACIAL, do 22
    około 10% dodatkowej energii, czarna rama, 1722x1134x30mm)
    GoodWe GW10K-ET (5 lat, 2 MPPT, wi-fi, HYBRYDA,
    2. Falownik wbudowane wyjście backup, funkcja UPS, smart meter w 1
    zestawie, UPS, EMS)
    Konstrukcja wolnostojąca na gruncie - dwa panele w
    3. Konstrukcja montażowa pionie (stal w powłoce magnelis, 15 lat na powłokę, 25 lat 1
    na konstrukcję, dwupodporowa)
    Materiały uzupełniające
    4. (zabezpieczenia, rozdzielnice, Tak 1
    przewody, peszle UV)
    5. PPOŻ Tak 1
    6. Pozostałe elementy Wykonanie dodatkowego przekopu wraz z 30 poprowadzeniem przewodów
    7. Montaż Tak 1
    8. Gwarancja na montaż 60 miesięcy 1
    Instalacja wyposażona w PRZEŁĄCZNIK AUTOMATYCZNY,
    9. Podłączenie BACKUP który samoistnie przełączy całą instalację domową na 1
    falownika hybrydowego zasilanie awaryjne (BACKUP) w razie zaniku energii elektrycznej z zakładu energetycznego
    Cena netto: 47 785,00 PLN
    VAT: 3 822,80 PLN
    Cena brutto:
    51 607,80 PLN

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    I kolejna firma:
    System oparty na modułach HYUNDAI HiE-410VG
    • moduły fotowoltaiczne w technologii monokrystalicznej gontowej 410 Wp x 24 szt.
    - gwarancja: 25 lat mechaniczna i 25 lat na wydajność, sprawność: 20,9%
    • system montażowy na grunt (system korzeniowy) 10 lat gwarancji
    • okablowanie DC (Staubli, KBE, Helukabel, Lapp), architektura elektryczna ETI
    • zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC/DC - CITEL (Jean Muller)
    • konektory - Staubli MultiContact MC4
    • falownik Huawei SUN2000-10KTL-M1 10 kW, 10 lat gwarancji
    - system monitoringu on-line (wifi) instalacji PV
    - zasilanie awaryjne na 1 fazę (opcja*)
    - instalacja z możliwością rozbudowy o magazyn energii Huawei Luna2000
    • uzgodnienie i zgłoszenie projektu instalacji do PSP oraz do Zakładu Energetycznego
    • system zgodny z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej
    • montaż 10 lat gwarancji, przyłączenie do sieci
    Koszt kWp netto: 4 471,44 zł Koszt instalacji netto: 43 999,00 zł
    VAT 8%: 3 519,92zł Koszt instalacji brutto: 47 518,92 zł

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    wybrałeś jakieś felerne aukcji i tyle. Zresztą jak będzie miał problemy z doborem sprzętu to mu na forum pomożemy. To nie jest warte 20tyś zł.... Są też firmy instalatorskie które rownolegle prowadzą hurtownie z panelami i osprzętem. Najlepiej chyba w takiej sie zaopatrzyć bo są obyci nie tylko w sprzedaży ale też mają praktykę w instalacji.
    1. Sortowałem od najtańszych.
    2. Właśnie widzę jak pomagacie: "Bierz tańszą opcję z Foxesem.". I co? Tylko ja napisałem, że musi mieć 12 paneli na łańcuch. Tak samo Huawei. Nikt nie sprawdeził, że obsługuje mniejszy prąd niż panele wytwarzają. Powodzenia, jak sprzedawca będzie dobierał sprzęt. On się na tym nie zna. On ma "tabelkę" i widzi tylko ceny. Nie ma parametrów, a nie będzie specjalnie szukał. Od tego są pracownicy działu technicznego/projektanci. Mają w hurtowni? Nie.

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    I kolejna oferta:
    JINKO - JKM570W-72HL4-BDV ( BIFACIAL) – 570Wp (12
    1. Moduły fotowoltaiczne lat/87,4 % po 30 latach, HALF-CUT, PID, LID, PERC, TYP N, 18
    BIFACIAL, do 25% dodatkowej energii, 2278x1134x30mm)
    GoodWe GW10K-ET (5 lat, 2 MPPT, wi-fi, HYBRYDA,
    Nie potrafisz czytać co do Ciebie się pisze? Wklejasz oferty, a nawet sam ich nie weryfikujesz... Jaki prąd obsługuje inwerter, a jaki panel? Przecież to nie jest żadna tajemna wiedza. Dla mnie EOT, bo czekasz na frajera, który za ciebie wszystko zrobi (mimo, że sam możesz niektóre rzeczy odrzucić). Widać, że PV Ciebie przerasta, więc to olej.
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 25-01-2024 o 06:26

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Tak ma Pan rację. Przerasta mnie. I to nie z lenistwa. Nie jest to grupa na problemy osobiste ale skoro już padły te wszystkie zarzuty w moim kierunku to powiem tak. Nie jestem w pełni sprawny od dawna. Nie znam się w ogóle na tych sprawach. I nie chodzi tu wcale i lenistwo. Poprostu takie porównywanie, kojarzenie faktów i wyciąganie wniosków nigdy dobrze mi nie szło. Chciałem tu znaleźć pomoc bo wiem że jak zostanę sam to mnie napewno oszukają. Jeśli kogoś obraziłem swoimi wpisami to przepraszam. Nie miałem takiej intencji.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Nie przejmuj się tak, na forach są różni ludzie. Też nadęte bufony.
    W sumie to napisz (być może to przegapiłem) dlaczego chcesz zakładać fotowoltaikę.
    Nie wiem jakie obecnie są dotacje i czy to się w ogóle opłaci bo może okazać się, że się wykosztujesz bez uzasadnienia.
    Ja mam falownik Foxess + panele Longi i póki co (czyli od 2 lat) jestem zadowolony. Tak więc te firmy mógłbym polecić.
    Wydaje mi się jednak, że większość paneli jest podobnych pod względem sprawności. Sławek z kanału "Fotowoltaika na żywo" robił testy i okazało się, że nie ma jakiś spektakularnych różnic pomiędzy tymi drogimi a tańszymi. Trwałości i tak nie ocenimy póki co więc szkoda się tym martwić.
    Przelicz sobie po prostu, które firmy zaproponowały Ci najkorzystniejsze ceny za 1kWp. Te można wziąć pod lupę. Niestety, gdyby rynek firm pv nie był tak mocno obarczony cwaniactwem to można by założyć, że wyższa cena = lepsza jakość. Tak jednak nie jest. Sam się z tym liczysz bo napisałeś, że obawiasz się, że mogą Ciebie naciągnąć.
    Wydaje mi się, że jeśli dana firma oferuje jakieś popularne graty a cena za 1kWp jest z tych przystępniejszych to będzie sensowna oferta. Jeśli wiec cena danej oferty za 1kWp będzie dobra to można dalej taki proponowany zestaw sprawdzić pod kątem spełniania parametrów prawidłowej pracy oraz usług gwarancyjnych.
    Jeśli chodzi o firmę Foxess, z którą mam doświadczenie to wydaje mi się, że gliwicki serwis nie zostawi klienta w razie awarii na lodzie, choć muszę przyznać, że moje początki "współpracy" z tą firmą nie były zupełnie gładkie. Mimo wszystko jednak obecnie oceniam ich na plus i gdybym się decydował na kolejną instalację pv to zakupiłbym również falownik Foxess.
    Jeśli więc proponowany zestaw z falownikiem Foxess jest z tych korzystniejszych cenowo to możesz go brać jak najbardziej pod uwagę.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 28-01-2024 o 22:10

  13. #33

    Domyślnie

    Teraz firmy wciskają panele, których nakupowali latem (po wyższych cenach) i to chcą sprzedać. Na razie o dofinansowaniach jest cisza.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Chcę zakładać fotowoltaikę bo będę miał też pompę ciepła. Chciałbym być przygotowany pod magazyn energii więc raczej falownik hybrydowy. Pytanie tylko jaki?
    Jedna z firm zaproponowała mi panele Hyundai bifacial i do tego falownik GoodWe ale cena to prawie 45 tyś zł. Zastanawiam się czy jest jakiś sens w patrzeniu na 30 lat gwarancji i bifacial? Czy może szkoda przepłacać i lepiej wybrać panele np Longi i do tego jakiś właśnie falownik hybrydowy wybrać. Instalacja będzie na gruncie.
    Sam już naprawdę nie wiem. Ta firma powiedziała mi, że jeśli powiem jaki konkretnie chcę zestaw to taki włąśnie dla mnie zbudują.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Myślałem nad takim zestawem: Panele Longi ale do nich Inwerter Fronius Symo Gen 24? Chyba, że faktycznie pójść w te bifacial....?

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Z tego co dowiedziałem się na kanale Sławka, o którym już pisałem, nie ma sensu wydawać na bifacjale.
    A czy zdajesz sobie sprawę, że na obecnych warunkach montaż paneli z myślą o pompie ciepła nie ma specjalnego sensu?
    Zimą panele produkują bardzo mało energii, zapomnij że na cokolwiek prądożernego Ci wystarczy.
    Natomiast latem owszem ale przecież nie zmagazynujesz tej energii samodzielnie na zimę. Co innego prosumenci czyli użytkownicy, którzy podpisali umowy z ZE na starych zasadach. Oni oddają 20-30% "frycowego" z produkcji ale za to nadwyżka przekazana do ZE, pomniejszona o te 20-30%, jest do wykorzystania przez rok. W takim przypadku pv+pc ma sens. Ja tak mam i jestem zadowolony. Jednak pożytkuję zmagazynowaną energię na ogrzewanie domu pc jedynie w okresie przejściowym. Głównie dlatego, że mam grzejniki, które nie są mocno przewymiarowane. To też musisz wziąć pod uwagę - jaką temperaturę czynnika będziesz musiał osiągać, by ogrzać dom. Jeśli masz podłogówkę to ok.
    Obecnie stosunkowo niewielkie magazyny energii nie robi się z myślą o gromadzeniu energii nawet na kilka dni. Raczej chodzi o przejęcie nadwyżki energii "za dnia" do magazynu energii i spożytkowanie jej czy to wieczorem czy nocą, by jak najmniej sprzedać/przekierować do ZE bo ceny mogą się okazać bardzo mało atrakcyjne. Chodzi więc o zwiększenie autokonsumpcji.
    Zastanów się czego oczekujesz od pv+pc, napisz jaką masz instalację CO bo może się okazać, że Twoja wizja ogrzewania domu "za darmo" po zainwestowaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych w pv i pc jest nierealna.
    Sporo osób na forum przyjmuje za pewnik, że osoby takie jak Ty wiedzą o co chodzi w temacie fotowoltaiki i pompy ciepła skoro decydują się na sporą inwestycję. Czasami można się jednak zdziwić dlatego zapytałem czy wiesz o co tak naprawdę kaman.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 29-01-2024 o 22:10

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Czyli ogółem rzecz biorąc nie ma żadnego sensu pchać się w pompę ciepła i fotowoltaikę na nowych zasadach? Nie chciałbym "popłynąć" finansowo... W domu mam grzejniki na parterze i piętrze ale na poddaszu docelowo będzie podłogówka na całej powierzchni.
    Moją drugą opcją jest piec na pellet ale tu już tak bezobsługowo nie będzie niestety.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Według mnie nie ma żadnego sensu pchać się w fotowoltaikę na obecnych zasadach z myślą o grzaniu domu pompą ciepła.
    Uważam, że obecnie należy czekać i przypatrywać się w jakim kierunku pójdą sprawy związane z ogrzewaniem budynków.
    Na chwilę obecną słyszymy o zakazach - za chwilę nie będzie można grzać paliwami kopalnymi i tyle. Nie ma natomiast pomysłu czym grzać. To znaczy czym grzać, żeby było na kieszenie większości Polaków.
    Mam tu na myśli ludzi, którzy użytkują budynki oparte o wysokotemperaturowe źródła ciepła: piece na węgiel, drewno, pellet, gaz, olej opałowy czy też kominki itp itd.
    Sporo osób ma obecnie zagwozdkę na co się decydować w kwestii ogrzewania budynku. I nie ma dobrej odpowiedzi. Dlatego myślę, że należy poczekać jak sytuacja się rozwinie bo inaczej można wpier.... się na niezłą minę.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 29-01-2024 o 22:29

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Problem w tym, że mam "kopciucha" którego muszę w tym roku wymienić... I dylemat mam ogromny

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Problem w tym, że mam "kopciucha" którego muszę w tym roku wymienić... I dylemat mam ogromny
    Jak wiesz ile szło Ci węgla to można cos próbować przeliczyć....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony