dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 145
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Problem w tym, że mam "kopciucha" którego muszę w tym roku wymienić... I dylemat mam ogromny
    Wiem, że na chwile obecną decyzja w co zainwestować to loteria.
    Podobną sytuację ma mój znajomy i również nie znaleźliśmy odpowiedzi na co wymienić stary piec.
    Jeśli masz podłączony do budynku gaz to ja bym się decydował się na taki typ ogrzewania, tym bardziej że napisałeś iż w Twoim przypadku istotna jest bezobsługowość.
    Jeśli nie masz gazu to pozostaje pewnie pellet. Tu się jednak nie orientuję bo nie znam cen ani tego typu pieców ani kosztów ogrzewania tym paliwem.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 29-01-2024 o 23:15

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Napisz tutaj jaki dom, ocieplenie, grzejniki czy podłogówka, i ile szuflujesz węgla albo załóż temat w dziale "pomp" podając tam jakieś podstawowe dane.
    PV i panele to nie jest dobry pomysł w obecnym systemie rozliczeń , a jak masz w domu system który trzeba grzać "wysoko" to pompa Cię zrujnuje

    Mamy teraz przypadek na tapecie, spory dom który potrzebował 8 ton pelletu, po wymianie kotła na pompę i montażu instalacji PV 5kW na dachu teraz w styczniu przyszła dopłata 8k i kolejne 8k w prognozie.... A przecież pompa i PV swoje też kosztowały
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Jeśli bardzo się upierasz przy grzaniu prądem z PV to po pierwsze musisz znaleźć sprzedawcę energii, który Ci zaoferuje godne warunki odbioru (pytanie jak z czasem ewoluują umowy, bo na dłużej niż dwa lata podpisywać nie chcą), albo ustawić panele stricte pod produkcję zimą, czyli elewacja w trzy strony świata, być może dach, jeśli jest pod kątem ostrym.
    Do tego gigantyczny bufor, który pompa Ci ogrzeje za dnia, jeśli przypadkiem wyjdzie słońce.

  4. #44

    Domyślnie

    Policz ile energii zużyjesz przy pompie ciepła i będziesz płacić tylko opłaty przesyłowe (przy dobrze dobranej PV). Ogólnie średnio to wychodzi.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    W czasie kiedy już grzeje na dom czyli od mniej więcej października do kwietnia spalam ok 4 ton węgla. Ale palenie polega na tym że rozpalam popołudniu i pali się może do 2 w nocy max i tyle. I kolejne dnia to samo. Kiedy nie trzeba grzać to w tym samym piecu palę drzewem i grzeje tylko wodę. Może wrzucę tu wynik z ciepło.app:
    https://cieplo.app/wynik/1yvzs

  6. #46

    Domyślnie

    No to sobie policz. 18 MWh na ogrzewanie to musisz mieć co najmniej 25 kWh na dachu... Masz rachunek za prąd. Przyjmij za energię całodobową 0 zł (z depozytu), ale pozostałe opłaty przyjmij, że zużyjesz 18 tys kWh. W tamtym roku to było coś koło 29 groszy. Wyjdzie, że same grzanie na sezon to 5,2 tys. zł...

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    W sumie do tej pory na sezon grzewczy płaciłem za węgiel ok 6 tys zł więc wychodzi że pompa i foto do których będę musiał dopłacić jeszcze ok 30 tys zł nie przyniosą praktycznie żadnych oszczędności…. No chyba że latem bo nie będę musiał palić drzewem. W takim wypadku czy ma sens piec na pellet i do tego foto powiedzmy ok 5-6 kWh na zapotrzebowanie domu? W zeszłym roku zużyliśmy 3 tys kWh
    Ale z drugiej strony wszystko bezobsługowe przy pompie i foto 10kW. Ciężka decyzja naprawdę. Teraz tym bardziej zastanawiam sie czy pchanie się w falownik hybrydowy i magazyn w przyszłości ma jakikolwiek sens.
    Ostatnio edytowane przez Lukas8668 ; 30-01-2024 o 10:42

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Tylko ceny pelletu nie jesteś w stanie kontrolować - a nie zużywasz aż tyle, by Ci się opłącało zamontować paleciarkę do samodzielnej produkcji z trocin.

    Może pomyśl o piecu na drewno z buforem? Hajcujesz raz na dobę pełną komorę i potem pompa C.O. dozuje ciepło resztę czasu? Drewno zawsze gdzieś łatwo skołujesz

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    W sumie do tej pory na sezon grzewczy płaciłem za węgiel ok 6 tys zł więc wychodzi że pompa i foto do których będę musiał dopłacić jeszcze ok 30 tys zł nie przyniosą praktycznie żadnych oszczędności…. No chyba że latem bo nie będę musiał palić drzewem. W takim wypadku czy ma sens piec na pellet i do tego foto powiedzmy ok 5-6 kWh na zapotrzebowanie domu? W zeszłym roku zużyliśmy 3 tys kWh
    Ale z drugiej strony wszystko bezobsługowe przy pompie i foto 10kW. Ciężka decyzja naprawdę. Teraz tym bardziej zastanawiam sie czy pchanie się w falownik hybrydowy i magazyn w przyszłości ma jakikolwiek sens.
    Tak po prawdzie nie ma to sensu bo sam kocioł peletowy to cena pompy ciepła ba droższy od pompy , to już lepiej pompa monoblok samemu podłączysz to prościzna a panele grosze kosztują obecnie i też w stanie samemu jesteś to powiesić .

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Chciałem skorzystać z czystego powietrza bo mam 100 procent dofinansowania. Dlatego myślałem że pójście w pompę ciepła i foto jest dobrym pomysłem.
    Myślę że mimo wszystko zdecyduje się na pompę. Pytanie tylko czy zrobić to trochę taniej z zwykłym falownikiem czy jednak trochę dopłacić i zrobić hybrydę i lepsze panele i myśleć np za rok o magazynie energii. Czy to ma sens?

  11. #51

    Domyślnie

    Zimą magazyn i tak nic nie da. Tylko zapominasz o jednej rzeczy. Przyjąłem, że na dach dasz 25 kWp. Skoro planujesz 10 kWp to musisz jeszcze doliczyć pozostałą energię po 50 gr (czyli kolejne 4 tys zł...).

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Chciałem skorzystać z czystego powietrza bo mam 100 procent dofinansowania.

    No to teraz o tym piszesz?
    Jeśli masz miejsce na odwiert bierz gruntową - w pagórach zwykle są ku takim dobre warunki.

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ale czy przy gruntowej stanie się to dużo bardziej opłacalne?

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Zimą magazyn i tak nic nie da. Tylko zapominasz o jednej rzeczy. Przyjąłem, że na dach dasz 25 kWp. Skoro planujesz 10 kWp to musisz jeszcze doliczyć pozostałą energię po 50 gr (czyli kolejne 4 tys zł...).
    Czyli już robi się prawie 10 tys zł za sezon grzewczy a to faktycznie nie ma sensu. Czy przy gruntowej będzie to wyglądało lepiej?

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Czasem warto rozważyć sprzedaż swojego ogromnego domu i bez żalu iść na bloki serio to piszę.

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Czyli już robi się prawie 10 tys zł za sezon grzewczy a to faktycznie nie ma sensu. Czy przy gruntowej będzie to wyglądało lepiej?
    Jeśli masz w okolicy jakieś cięższe gleby albo cieki wodne, to pionowe wymienniki pomogą - musisz poczytać dokłądnie na co i ile zwracają z czystego powietrza - czy sama pompa, czy robocizna też się zwróci w założonych ustawowo widełkach, czy będziesz musiał dosypać. Dodaj też koszta renowacji ogrodu, chyba, że będą kopać na jakimś nieużytku z dala od domu.

  17. #57

    Domyślnie

    Zamiast usiąść i policzyć co się opłaca to na "hura" i potem płacz, że przychodzi duży rachunek za energię elektryczną...

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ogólnie rzecz biorąc czy instalowanie 10kWp fotowoltaiki na nowych zasadach ma jakikolwiek sens? Czy wystarczy mi np 5 kWp bo resztę i tak będę oddawał Tauronowi prawie za darmo…

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    będę oddawał Tauronowi prawie za darmo…
    Heh, decydując się na umowę ze spółką Skarbu Państwa to z pewnością wrócisz na tarczy

    Podłącz sobie licznik w domu, zbadaj obecne zużycie, sprawdź co możesz zaprogramować na autokonsumpcję, a jak już poznasz godzinowe średnie zużycie możesz zacząć szukać właściwego dla swoich potrzeb sprzedawcy energii.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Ogólnie rzecz biorąc czy instalowanie 10kWp fotowoltaiki na nowych zasadach ma jakikolwiek sens? Czy wystarczy mi np 5 kWp bo resztę i tak będę oddawał Tauronowi prawie za darmo…
    Nie takie darmo, jak sprawdzisz dotychczasowy RCEm w miesiącach, gdy najwięcej instalacje PV pchają do sieci. A jak będzie w przyszłości (i to nie przez przejście na ceny godzinowe - bo one zmienią niewiele - jedni będą ciut na plusie, inni ciut na minusie ale sumarycznie, wszyscy prosumenci sprzedadzą prąd za taką samą kwotę niezależnie, czy cena jest miesięczna, czy godzinowa - to wynika z definicji RCEm) - to zgadula. A o opłacalności net-billingu masz spory wątek.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony