dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Zabudowę pod oknem możesz puścić tak jak na normalnym skosie czyli nic nie zmieniać i wtedy parapet masz wielkości lub głębokości skosu.
    Pod samym oknem pod klamką aby tam mieć więcej miejsca to zawsze możesz dać kawałek deski w kolorze parapetu drewnianego ale prostopadle do okna a dopiero potem parapet idący poziomo.
    Deska o której mówię będzie przykręcona do tego profilu lub zamiast niego który umieściłeś pod oknem i klamką..... i dopiero od tej puść parapet poziomo.
    Zamontuj ścianki działowe do sufitu. Jeśli profil ścianki przy suficie nie trafia w profile na suficie to na płycie KG sufitu połóż kawałek płyty OSB i przykręć profil do niej .
    Tak jak to dorysowałem na czarno w fotce:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	467934Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	467934
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Ok, dzięki wielkie Mareks za pomoc! Profil ścianki będzie trafiał w profile sufitu bo ten jeszcze nie jest skończony więc w tych miejscach mogę nawet dać po 2 profile CD obok siebie. Z tymi ściankami zacząłem się zastanawiać przez miejsca w stelażu sufitu przy kominach. Obie ścianki łazienki (które będą obciążone płytkami) są przy kominach. A jeśli dobrze zrozumiałem jak zrobić stelaż krzyżowy sufitu przy kominach to w tych miejscach jest on dość osłabiony. Jeszcze mam opcję wymurowania z pustaków 12 cm, zwłaszcza, że jak już wiem gdzie dokładnie będą szły ścianki, wtedy ewentualne połączenie ściany z KG i ściany z BK z przyklejoną płytą KG będzie proste.
    Tak czy siak, raz jeszcze dziękuję za rady i zabieram się za "przyjemną" robotę - z wełną...

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Postawiłem pierwszą warstwę pustaków 12 cm z BK w dwóch ścianach łazienki prostopadle do kolankowej nad ścianami nośnymi... dopiero potem jeszcze zajrzałem w stare zdjęcia i okazuje się, że trzecia ścianka będzie szła po środku pustaka teriva na stropie (zdjęcie poniżej). Ściana ma długość dokładnie 300 cm, w tym będą też drzwi po środku (88 cm) więc raczej nie ma obaw o zbyt duże obciążenie stropu, zgadza się? Mogę też tę wykonać z pustaków o gr. 8 cm, ale czy taka cienka ściana nie będzie zbyt słaba?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	468043

    Myślałem też, że dopiero kiedyś będę się zastanawiał nad połączeniem jej ze ścianą z KG, ale mniej więcej już muszę sobie to zaplanować (kwestia wyłazu strychowego, itp.). Biorąc pod uwagę wcześniejsze komentarze wymyśliłem sobie to tak: na tą murowaną ścianę łazienki przykręcę profile CD, potem do nich płytę KG. Z boku murowanej ściany przykręcę do niej i jednocześnie do profilu CD profil ścianki UW. Można tak zrobić? Będzie to poprawnie?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	11,6 KB
ID:	468044 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	6,3 KB
ID:	468045

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Postawiłem pierwszą warstwę pustaków 12 cm z BK w dwóch ścianach łazienki prostopadle do kolankowej nad ścianami nośnymi... dopiero potem jeszcze zajrzałem w stare zdjęcia i okazuje się, że trzecia ścianka będzie szła po środku pustaka teriva na stropie (zdjęcie poniżej). Ściana ma długość dokładnie 300 cm, w tym będą też drzwi po środku (88 cm) więc raczej nie ma obaw o zbyt duże obciążenie stropu, zgadza się?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	468043

    Zależy jaki gruby nad pustakami masz nadbeton, oraz czy w ogóle jest tam ( przewidziane było dodatkowe ) zbrojenie z siatki właśnie ze względu na ścianki.
    Masz na stropie jakieś belki rozdzielcze?
    Ścianki były uwzględnione w projekcie i strop projektowany pod nie.
    Ilu kanałowe są pustaki?
    W tym wypadku jedna ścianka może stać ze względu na to że koło komina masz wylany i zazbrojoną betonową wstawkę więc wchodzisz ze ścianką tylko na kilka pustaków z przerwą na drzwi.
    Bloczki będziesz stawiał i poziomował na grubszą na zaprawę więc możesz dać ją szerszą od ściany tak aby rozłożyć ciężar na większą powierzchnię. Ta nadlewka z zaprawy później zostanie przykryta przez styropian i wylewkę podłogową czyli jastrych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Pustaki 2-kanałowe chyba, grubość nadbetonu ciężko określić, miało być 5 cm chyba (raczej wyszło więcej). W tym miejscu nie ma belki rozdzielczej bo teriva ma właśnie 300 cm długości. Najchętniej bym tę ściankę zrobił z pustaków 8 cm, tylko no czy nie będzie za słaba...? Mogę ją dozbroić ładnie bo zostało mi ponad 100 szt resztek o dł 14 cm z prętów do sufitu podwieszanego
    Połączenie ze ścianą z KG będzie dobre tak jak wyżej opisałem...?

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Rób jak uważasz. 8 cm może być Ok tym bardziej jeśli okleisz ją płytami KG to razem z klejem wyjdzie 11 lub więcej i od tego wymiaru najczęściej są ościeżnice regulowane.
    2 kanały oznacza że na środku jest ścianka przegrody pustaka a grubość większa anizeli 5 cm będzie tu OK.
    Jeżeli ścianka idzie prostopadle do ściany kolankowej to zakotw ją w niej za pomocą 2 prętów na różnych wysokościach. Przewiązanie ścianki z więźbą dachową czyli krokwiami jętkami, płatwiami będzie dobrym rozwiązaniem tym bardziej że do niej będą później kotwione stelaże ścianek działowych z płyt KG
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Grubość 8 cm mi całkiem pasuje. Plus 3 cm profil CD i GK to wychodzi trochę ponad 12 cm... tylko trudno uwierzyć, że taka cienka ścianka, obciążona płytkami, z drzwiami którymi się czasem trzaśnie, się nie zawali...


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przewiązanie ścianki z więźbą dachową czyli krokwiami jętkami, płatwiami będzie dobrym rozwiązaniem
    To znaczy połączenie ją z dachem na stałe...? Czy to będzie dobre skoro inaczej pracuje dach a inaczej ściana...? Jak to zrobić? Myślałem, że wystarczy tylko dojechać taką ścianą trochę ponad stelaż sufitu, żeby przymocować do niej profil UD, zachować ciągłość paroizolacji...

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Fakt że inaczej pracuje nie oznacza że masz je łączyć, sklejać. Do pracy wystarczy stalowa taśma lub pręt z 10 cm przerwą który jest jednym końcem przytwierdzony do więźby a drugim zatopiony w cienkiej spoinie pomiędzy warstwami.
    Ściankę kolankową masz wysokości ok 1m więc aby pozostałe 2m zamocowane dopiero do podwieszanego sufitu nie było wahliwe należało by je gdzieś zamocować.
    Jeśli profil UD i stelaż ma być mocowany do tej ściany na suficie i skosie to OK ale dodatkowa taśma nawet z wieszaka ES zamocowanego do krokwii nie zaszkodzi.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Ok, czyli jeśli dobrze rozumiem ostatnią warstwę pustaków mam połączyć drutem (fi6 / fi z więźbą, to znaczy zatopić w spoinie lub w pustaku i u góry przymocować do jętek/krokwi, jak na tym "pięknym" rysunku, zgadza się?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	468063

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Troszkę się zeszło kurcze z kilkoma pustaczkami... Jestem już prawie przy suficie i mam kilka opcji:
    1. Domurować pustaków tak żeby wystawały kilka centymetrów nad profile z sufitu podwieszanego, potem do pustaków profil UD i do niego te z sufitu podwieszanego.

    2. Domurować pustaków pod same jętki (zostawić 1 cm luzu). Tutaj ewentualnie można przykręcić i do pustaka i do jętki wieszak ES? (ten z dziurkami)

    3. Wymurować pustaki POD stelaż sufitu, czyli profile sufitowe widoczne na zdjęciu poniżej nie byłyby rozcinane.

    https://i.ibb.co/6y7XH6g/1709651370162.jpg

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Opcja 1
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Drugą warstwę wełny "nabijam" na grzybki... 15 cm, jakaś taka dobra wełna, twarda, gruba, ciężka - trochę się ostatecznie opiera na profilach CD. No i nie wiem, czy jest ktoś w stanie udzielić odpowiedzi czy te profile trochę się pod delikatnym ciężarem tej wełny nie ugną?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wełna0.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	468585 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wełna1.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	468584 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wełna2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	468586

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Mareks77, na podstawie dawnych pytań rozumiem, że dobrze by było połączyć stelaż płaszczyzny skosu i poziomej pod jętkami. Fizycznie mam taką możliwość - czyli połączyć wkrętem ostatni profil na skosie z pierwszym profilem (tym niższym na stelażu krzyżowym), jak na załączonych obrazkach.... czy to ma sens?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkret1.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	468587 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkret2.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	468588 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkret3.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	84,2 KB
ID:	468589

    Dodatkowo pytanie o drugie zdjęcie gdzie widać okno. Stelaż idzie pod kątem chyba tam 45 st od okna. Na dole okna nie mogło tak iść bo za mało ocieplenia. A nad oknem może...? Czy również trzeba zrobić tak, żeby było więcej wełny...?

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Połącz te dwa profile.
    Do skosów pod różnym kątem jest specjalny profil typu V przykręcany do płyty gk sufitu.
    Jeden z jego listków brzegowych jest dłuższy i może być wyginany pod różnym katem tak aby przytwierdzać do niego płytę skosu.

    https://www.castorama.pl/profil-v-2-...49210_CAPL.prd

    Jednakże ze względu na jego trudną dostępność lepiej skręcić ze sobą oba profile a na połączenie wtopić siatkę..
    Linię skosu i sufitu dodatkowo wzmocnisz nalepiając na oba profile taśmę dwustronnie klejącą a następnie przyklejając na to pas folii paroszczelnej.

    Jeśli z jakiś względów na połaczeniu skosów z sufitem nie masz profili to najlepiej zrobić połączenie ślizgowe naklejając taśmę, szpachlując a następnie ślizg zabezpieczając akrylem.
    To jest najlepsze wyjście.


    Dla okna dachowego i jego górnej części w zależności od upodobań można zrobić to równolegle z sufitem lub prostopadle do okna. To zależy jak nisko jest położone okno i czy klamka jest na górze czy na dole.
    Jeśli klamka jest na dole to zdemontuj to i puść od okna profil poprostu prostopadle do skosu i okna.
    To prostrze rozwiązanie jest cieplejsze i na załamaniach pozwala na wtopienie perforowanych narożników alu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-03-2024 o 06:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Co do okna u jego górnej części.... fajnie by było zostawić jak jest (pomijając kupe roboty z poprawieniem tego), światła dużo więcej wpada (chociaż okno i tak od strony północnej).
    Wydaje mi się, że przy ramie okna, za membraną jest ocieplenie ale nie jestem pewien - po dotyku mam wrażenie, że jest tam twardy styropian. Mogę to sprawdzić, ale jeśli to ocieplenie tam jest, to czy nadal bardzo konieczne jest zmiana tego stelaża żeby przy ramie było więcej wełny...?


    Montuję obecnie wyłaz strychowy i korzystając, że chyba jest uszkodzony, zapytam czy taki sposób montażu będzie dobry czy mój chłopski rozum coś przeoczył. Wyłaz wydaje mi się, że jest uszkodzony, bo cokolwiek nie zrobię z nim to ten zatrzask (rygle?) są obok ościeżnicy, nie wchodzą w nią, żeby "zamknąć"/ zablokować klapę... czyli czy otwieram klapę prętem czy zamykam to i tak się otworzy. Nie wiem, czy widać to na zdjęciach. We wtorek zadzwonię do producenta.

    Pomysł na montaż mam taki: jest stelaż krzyżowy pod sufit podwieszany. W miejscu gdzie ma być wyłaz dodaję trzeci rząd profili do tego stelaża i na nich kładę wyłaz - dzięki temu będzie zlicowany z płaszczyzną profili (odpada mi problem poziomowania). Montuję wyłaz na stałe. Przy wykończeniu dochodzą płyty GK do stelaża i wtedy również na wkręty do klapy wyłazu. Wykończę sobie narożnikami i gipsem (bez listew maskujących). Planowany efekt jest żeby to wyglądało trochę jak drzwi ukryte (delikatna szpara pomiędzy wyłazem a resztą sufitu) no i dodatkowo będzie jednolita struktura sufitu - płyty GK. Jeszcze jak będę miał za dużo pieniędzy to pomiędzy klapę a płytę GK włożę matę z aerożelu To wydaje się zbyt proste, żeby było dobre... czy może być?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wył1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	468602 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wył2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	468603

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jeśli okna dachowe faktycznie posiadają pakiet izolacyjny czyli opaskę ze styroduru i wypuszczony płaszcz zmembrany lub folii to OK.
    Pozostaw tak jak jest i upchaj tam jak najwięcej wełny tak aby doszła we wszystkie zakamarki.
    Następnie połącz płaszcz folii okiennej z folią paroszczelną na stelarzu tak aby nie chulał tam wiatr

    Odnośnie włazu prawdopodobnie ze schodami to z zamieszczonych fotek nic nie wynika,, nie wiem o jakie rygle chodzi.
    Zawszę kasetę montowałem po prostu do jętek lub kleszczy, sam właz licując z podwieszanym sufitem ...... najlepiej podaj typ lub link do instrukcji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Wyłaz chyba niedopracowany w 100%, z allegro, ale po delikatnych przeróbkach jest raczej super zamontowany no i pracuje tak jak powinien.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wył2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	468732 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sw1.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	468733

    Robiłem tak jak Mareks77 podpowiadałeś - czyli wieszaki do stelaża co 60 cm, teraz całą rolkę wełny tnę na pół, dopiero rozkładam i układanie tej wełny jest tak proste i szybkie że aż przyjemne, wręcz nie do wiary jak to łatwo idzie. Dziękuję!!!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	weł1.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	468734

    Mam teraz jeszcze 2 pytanie:

    1. Rozumiem, że wszelkie połączenia na stelażu, łączniki, wieszaki do krzyżowego skręcam "pchełkami", natomiast tam gdzie profile CD wchodzą w profil UD to tych dwóch nie skręcam tak? Generalnie nigdy nie skręcam żadnego profilu UD z CD tak?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkr1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	468735 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkr2.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	468736

    2. Łazienka na poddaszu, brak okna dachowego. Jest komin i przewidziana wentylacja grawitacyjna. Obawiam się jednak, że to zbyt słaba wentylacja łazienki (widząc jak jest w dolnej łazience używanej dopiero przez praktycznie 2 osoby tylko).
    Chciałem w tej łazience na poddaszu zrobić dodatkowy kanał w suficie z podłączonym wentylatorem, który działałby tylko przy zapalonym świetle, a reszta zostanie kanałowi grawitacyjnemu w kominie. Wentylator miał dmuchać przez sufit na strych. Jednak ten strych też ocieplę i położę folię, więc nie mogę tak zrobić bo zamknę na nim wilgoć z łazienki. Czy mogę to jakoś inaczej rozwiązać? Darować sobie całkowicie? A może zamontować dodatkowy kominek na dachu?

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Co do pytania 1 to nie skręcaj. Odnośnie pytania 2 to najlepszy będzie wentylator ale z zaworem zwrotnym lub zastosuj razem z nim sam zawór który kupisz.
    Kominka nie zalecam bo w razie cofki w łazience potem wieje i jest chłodno.
    Taki sam zawór od razu radzę przewidzieć na okapie w kuchni.
    Jeśli łazienka jest dość duża z oknami dachowymi to wentylator lub kominek jest zbędny.
    U siebie właśnie zlikwidowałem wentylator a do otworu w suficie zamontowałem anemostat do ogrzewania DGP z kominka.

    Ewentualny kanał grawitacyjny w kominie jeśli jest przewidziany do łazienki zastosuj kratkę z żaluzją którą będziesz regulował przewiew.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Ok. Czyli kanał w kominie grawitacyjny i tak zrobię, żaluzję z regulacją to dobry pomysł (w dolnej łazience mi wieje, ale to chyba problem też z kratką w kominie nad dachem która jest od strony nawietrznej). Oraz dodatkowo zamontować jakiś wentylator z klapą zwrotną tak?

    Taki znalazłem na szybko:
    https://allegro.pl/oferta/wentylator...at-11561474121

    Chociaż pewnie wszystko jedno...

    Natomiast właśnie chodzi o to, że gdyby miało tą wilgoć wywiewać na strych (ocieplony i przykryty folią) to chyba dobre nie jest...? Co się stanie z tą wilgocią na strychu...? Czy po prostu nie kłaść tam folii paroizolacyjnej? Może pytanie głupie (bo ja się nie znam) no ale jak dzień w dzień będzie wilgoć z łazienki przez ten wentylator szła na w miarę szczelny strych no to prędzej czy później zacznie się tam robić mokro....

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Wentylator spowoduje że wilgoć chwilowa która będzie np. po kąpieli lub prysznicu będzie wywiewana. Chujnik wilgotności to dobra rzecz bo sam się włączy wtedy kiedy wilgotność wzrośnie i nie trzeba będzie go samemu załączać albo uzależniać od światła w łazience czyli wtedy kiedy tam będziemy,
    Podstawową rzeczą jest natomiast klapa zwrotna bo nie będzie nawiewało chłodnego powietrza z zewnątrz ( z kominka ponad dachem itp. ) a klapa otworzy się sama wtedy kiedy załączy się wentylator..

    Folia ma być wszędzie tam gdzie jest ocieplenie z wełny, czyli na całym poddaszu oraz sufitach podwieszanych itp.
    Dlatego wentylacja i wymiana powietrza jest potrzebna ale czasem jest ona kłopotliwa bo nawiewa zimne powietrze z zewnątrz przez okap nad kuchnią a wychodzi ono na poddaszu w łazience lub gdzxieś indziej .
    Taka wymiana wychładza dom więc za ogrzewanie płacimy krocie.
    Nawet jeśli zamontujesz klapę zwrotną to wentylacja będzie zachodziła bo istnieją wywietrzniki w oknach dachowych a normalne okna nie są szczelne w 100%, czasem się je rozszczelnia specjalnie a regulacja zima lato także powoduje mniejsze lub lepsze przyleganie okiennicy do uszczelek.

    Dlatego zastosowanie wentylatora z czujnikiem higro spowoduje że wilgoć z łazienki będzie wychodziła na zewnątrz wtedy kiedy naprawdę będzie a gdy jej tam nie ma to klapa uchroni Cię przed nawiewaniem zimnego powietrza z zewnątrz. Poza łazienkami kratka wentylacyjna jest potrzebna tylko w kuchni gdyż tam codziennie gotując produkujemy wiloć a nie zawsze włączamy wyciąg,
    Kratka regulowana z żaluzją spowoduje że sami wyregulujemy tą wymianę powietrza,
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony