dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Rozbudowa instalacji czy nie będzie wybijać zabezpieczenia przedlicznikowego?

    Witam
    Mam starą instalację aluminiową. W umowie mam zabezpieczenie przedlicznikowe 25A moc umowna 4kW jedna faza. Instalacja jest aluminiowa i dwa bezpieczniki. Gniazda zabezpieczone są bezpiecznikiem B16 a oświetlenie B10. Nie chce wymieniać całej instalacji ale mam możliwość w prosty sposób położyć nowy obwód na gniazda kuchni i łazienki. Chce położyć kabel 3x2,5 na 2 gniazda jedno podwójne do kuchni i drugie też podwójne do łazienki. Obwód zabezpieczę bezpiecznikiem B16. Pytanie czy nie będzie wybijać bezpiecznika przedlicznikowego 25A z uwagi na jednoczesność włączenia urządzeń.
    Jeżeli chodzi o urządzenia, to będzie w kuchni pralka, mikrofalka , czajnik elektryczny a w łazience to chyba tylko suszarka. Generalnie nic się nie zmieni jeżeli chodzi o ilość urządzeń z tą różnicą, że na chwilę obecną przy włączeniu pralki, suszarki i jeszcze urządzeń w pokoju wybijało bezpiecznik. Chcę tego uniknąć ale też zastanawiam się czy dwa B16 i jeden B10 nie spowodują wybijania bezpiecznika przedlicznikowego.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 22-01-2024 o 09:57

  2. #2

    Domyślnie

    1. B16 to nie jest bezpiecznik.
    2. Jaki to WLZ?
    3. Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe? 25A nic nie mówi.
    4. Poczytaj o charakterystykach czasowo-prądowych.
    4. Masz coś nie tak z instalacją elektryczną, że wywala zabezpieczenie przedlicznikowe.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    1. B16 to nie jest bezpiecznik.
    2. Jaki to WLZ?
    3. Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe? 25A nic nie mówi.
    4. Poczytaj o charakterystykach czasowo-prądowych.
    4. Masz coś nie tak z instalacją elektryczną, że wywala zabezpieczenie przedlicznikowe.
    1. Ok chyba chodziło o wyłącznik nadprądowy B16
    2. nie mam pojęcia jakie jest WZL, Kable które wchodzą do mnie z klatki są chyba 4m2 a jakie są dalej w pionach nie mam pojęcia.
    3. Nie wiem jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe 25A wziąłem z umowy.
    4. ok
    5. Nie wywala zabezpieczenia przedlicznikowego ale wyłącznik nadprądowy B16 u mnie w rozdzielni ponieważ stara instalacja Al jest zabezpieczona właśnie nim i wszystkie gniazda się na jednym obwodzie. Na takim B16 ile maks mogę wycisnąć wat? 16x230=3680wat? Zakładając, że włączę pralkę i suszarkę to już mam 4kW do tego lodówka, telewizor.

    Chyba wystąpię do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy na 32A jedna faza. Wtedy dając drugi obwód na gniazda kuchni i łazienki i zabezpieczając go B16 raczej nie powinno być problemu i z tym obwodem i z wybijaniem przedlicznikowego w przypadku jednoczesności włączenia urządzeń.
    Co o tym myślicie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wielkość instalacji nie ma znaczenia dla "wybijania" zabezpieczeń. Ważne jednoczesne obciążenie.

    Literka przed liczbą w zabezpieczeniu nadprądowym ma znaczenie. To nie jest tak, że jak przekroczysz 16A o 0,01A to od razu wybija zabezpieczenie.



    Rozdzielenie obciążenia na więcej obwodów zmieni obciążenia zabezpieczeń w rozdzielnicy (BTW rozdzielnia to budynek). Nie zmieni obciążenia zabezpieczeń w złączu. Ale skoro w złączy jednak nie wybija, to nie ma się co nimi zajmować.

    Jak przy mocy umownej 4kW masz 25A zabezpieczenie, to nie zaczepiaj, jak mocy umownej wg licznika (uśrednione na 15 minut) nie przekraczasz, bo ktoś chyba się pomylił. Przy 4kW powinno być 20A przy instalacji jednofazowej.

    Zgodnie ze współczesnymi zasadami:
    § 188.
    [...]
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.


    To z Rozporządzenia w sprawie WT. Więc jak najbardziej obwodów warto mieć więcej i lepiej, żeby to była mie zarówno ze względów praktycznych jak i:

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    [...]
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2;


    Tak więc ciepło pomyśl o większym remoncie i wymianie całej instalacji na dobrze przemyślaną miedzianą.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wielkość instalacji nie ma znaczenia dla "wybijania" zabezpieczeń. Ważne jednoczesne obciążenie.

    Literka przed liczbą w zabezpieczeniu nadprądowym ma znaczenie. To nie jest tak, że jak przekroczysz 16A o 0,01A to od razu wybija zabezpieczenie.
    Czytałem o charakterystykach czasowo-pradowych wyłączników nadprądowych i zdaję sobie sprawę, że przekroczenie o 0,01A ponad 16A nie spowoduje jego wybijanie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Rozdzielenie obciążenia na więcej obwodów zmieni obciążenia zabezpieczeń w rozdzielnicy (BTW rozdzielnia to budynek). Nie zmieni obciążenia zabezpieczeń w złączu. Ale skoro w złączy jednak nie wybija, to nie ma się co nimi zajmować.

    Jak przy mocy umownej 4kW masz 25A zabezpieczenie, to nie zaczepiaj, jak mocy umownej wg licznika (uśrednione na 15 minut) nie przekraczasz, bo ktoś chyba się pomylił. Przy 4kW powinno być 20A przy instalacji jednofazowej.
    Póki co przy jednym B16 na gniazda i jednym obwodzie na całe mieszkanie wybija tylko w rozdzielnicy ale zastanawiam się czy jak dam dwa obwody i B16 na każdy z nich, to problem z wybijaniem nie przeniesie się na zabezpieczenie przedlicznikowe i mam na myśli właśnie tą jednoczesność obciążenia. Dlatego zastanawiam się czy dla bezpieczeństwa nie wystąpić w zakładzie energetycznym o zabezpieczenie 32A.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zgodnie ze współczesnymi zasadami:
    § 188.
    [...]
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.


    To z Rozporządzenia w sprawie WT. Więc jak najbardziej obwodów warto mieć więcej i lepiej, żeby to była mie zarówno ze względów praktycznych jak i:

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    [...]
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2;


    Tak więc ciepło pomyśl o większym remoncie i wymianie całej instalacji na dobrze przemyślaną miedzianą.
    To że chcę dać drugi obwód na kuchnię i łazienkę wynika tylko z tego, że wybija zabezpieczenie w rozdzielnicy. Tak samo zdaję sobie sprawę ,że całość powinna być w miedzi ale ten jeden B16 na obwód z Al zostanie tylko na jeden pokój (3 gniazda w pokoju) tak więc nie będzie tam jakiegoś wielkiego poboru mocy.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 22-01-2024 o 22:18

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Nie chce wymieniać całej instalacji ale mam możliwość w prosty sposób położyć nowy obwód na gniazda kuchni i łazienki. Chce położyć kabel 3x2,5 na 2 gniazda jedno podwójne do kuchni i drugie też podwójne do łazienki. Obwód zabezpieczę bezpiecznikiem B16. Pytanie czy nie będzie wybijać bezpiecznika przedlicznikowego 25A z uwagi na jednoczesność włączenia urządzeń.
    Jeżeli chodzi o urządzenia, to będzie w kuchni pralka, mikrofalka , czajnik elektryczny a w łazience to chyba tylko suszarka. Generalnie nic się nie zmieni jeżeli chodzi o ilość urządzeń z tą różnicą, że na chwilę obecną przy włączeniu pralki, suszarki i jeszcze urządzeń w pokoju wybijało bezpiecznik. Chcę tego uniknąć ale też zastanawiam się czy dwa B16 i jeden B10 nie spowodują wybijania bezpiecznika przedlicznikowego.
    To w jaki sposób próbujesz problem rozwiązać raczej nic ci nie da.
    Obciążenie sprzętem w pokojach jest znikome. Bo co tam pobiera prąd? Jakiś telewizor, który ma niecałe 100W, albo 10W lampka? To są wartości śladowe.
    Problemem są odbiorniki o dużej mocy przyłączone do jednego obwodu. Pralka to lekką ręką 2000-2200W, mikrofala pobiera koło 1200-1300W, suszarka to 1500-2000W. To te urządzenia są głównymi sprawcami wyzwalania zabezpieczenia, a nie pierdoły w pokojach.
    W związku z powyższym Twój plan, czyli w zasadzie pozostawienie wszystkiego tak jak jest (bo zarówno obecnie, jak i po zrealizowaniu tego planu te krytyczne urządzenia będą nadal na tym samym obwodzie, zabezpieczone w taki sam sposób), nie wypali.

    Jeśli chcesz problem naprawić, a jednocześnie być też w zgodzie z przepisami, to:
    - dla gniazd w łazience musisz wykonać dedykowany obwód,
    - dla gniazd w kuchni musisz wykonać dedykowany obwód,
    - dla pralki musisz wykonać dedykowany obwód
    - jeśli w kuchni masz piekarnik elektryczny, to też powinien mieć on dedykowany obwód (i to najbardziej ze wszystkich urządzeń).
    I taka modernizacja rozwiąże Twój problem. Jeśli jesteś w stanie poprowadzić jeden nowy przewód, to myślę, że dasz radę poprowadzić też 3.
    To co proponujesz jednak problemu nie rozwiąże.

    O wyzwalanie przedlicznikowego 25A bym się nie martwił. Nawet gdybyś te 3 największe urządzenia włączył jednocześnie i używał długotrwale, to nie przekroczysz 25A prądu, a szansa na taką pracę w zasadzie i tak jest minimalna.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    To w jaki sposób próbujesz problem rozwiązać raczej nic ci nie da.
    Obciążenie sprzętem w pokojach jest znikome. Bo co tam pobiera prąd? Jakiś telewizor, który ma niecałe 100W, albo 10W lampka? To są wartości śladowe.
    Problemem są odbiorniki o dużej mocy przyłączone do jednego obwodu. Pralka to lekką ręką 2000-2200W, mikrofala pobiera koło 1200-1300W, suszarka to 1500-2000W. To te urządzenia są głównymi sprawcami wyzwalania zabezpieczenia, a nie pierdoły w pokojach.
    W związku z powyższym Twój plan, czyli w zasadzie pozostawienie wszystkiego tak jak jest (bo zarówno obecnie, jak i po zrealizowaniu tego planu te krytyczne urządzenia będą nadal na tym samym obwodzie, zabezpieczone w taki sam sposób), nie wypali.
    Dzięki za słuszną uwagę.

  8. #8

    Domyślnie

    Litera B,C,D ma znaczenie przy zwarciach.
    Pisałem o charakterystykach czasowo-prądowych, ale jesteś leń śmierdzący.
    1,45xprąd znamionowy dla wyłączników nadprądowych
    1,6xprąd znamionowy dla wkładek bezpiecznikowych
    Wynik to wartość prądu, który "wybije" po godzinie.
    Jak wywala ci po kilku sekundach pracy urządzeń to masz uszkodzoną instalację... Dzwoń po elektryka. EOT.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Litera B,C,D ma znaczenie przy zwarciach.
    Pisałem o charakterystykach czasowo-prądowych, ale jesteś leń śmierdzący.
    1,45xprąd znamionowy dla wyłączników nadprądowych
    1,6xprąd znamionowy dla wkładek bezpiecznikowych
    Wynik to wartość prądu, który "wybije" po godzinie.
    Jak wywala ci po kilku sekundach pracy urządzeń to masz uszkodzoną instalację... Dzwoń po elektryka. EOT.
    A jakie to mają znaczenie literki w zakresach prądów zwarciowych skoro w tym miejscu chrakterystyki się pokrywają.
    1.13-1.45 jak już.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Masz przecież wykres czasowo-prądowy.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Masz przecież wykres czasowo-prądowy.
    To powiedz mi, o ile różni czas reakcji C od D dla zwarcia, czyli In dużo większe od 40?

  12. #12

    Domyślnie

    Masz wszystko podane na tacy.
    Wyłącznik zadziała z czasem <0,1 sek dla prądów
    B: 3-5 x prąd znamionowy
    C: 5-10 x prąd znamionowy
    D: 10-20 x prąd znamionowy
    Może ten wykres będzie tobie bardziej jasny:
    https://elektrykapradnietyka.com/wp-...4%85dowych.jpg

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Masz wszystko podane na tacy.
    Wyłącznik zadziała z czasem <0,1 sek dla prądów
    B: 3-5 x prąd znamionowy
    C: 5-10 x prąd znamionowy
    D: 10-20 x prąd znamionowy
    Co to ma wspólnego ze zwarciem?
    Zwarcie to kilkanaście albo i kilkadziesiąt KILOamperów. Jaka wtedy jest różnica między B a D?

    Twierdzenie:
    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Litera B,C,D ma znaczenie przy zwarciach.
    jest tak dalekie od prawdy, jak to tylko możliwe. Przy zwarciu każdy ma zadziałać natychmiast.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-01-2024 o 15:16

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    qwerty1986 ty chyba elektrykiem w jakimś ZE jesteś, po tych głupotach można sądzić. Zmierz sobie IPZ, policz albo zmierz spodziewany prąd zwarciowy i podstaw do tych wykresów i będzesz wiedział o czym Kaizen pisze.
    Kaizen w instalacjach domowych spodzewany prąd zwarciowy to raczej kilkaset A a nie kilkanaście a tym bardziej dziesiąt kA dlatego w większości w domowych instalacjach wystarczają zabezpieczenia produkowane ze zdolnością łączeniową 6kA.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Po 1. IPZ będzie miała z 2 Ω. Jaki wtedy będzie prąd? 230/2=115 A. 5*16=80A. Wyłącznik zadziała. Zabezpieczenie przedlicznikowe C25: 5*25A=125A. Nie zadziała, jest selektywność. Oczywiście jak IPZ będzie mniejsza, to może nie być selektywności np. gdy wyjdzie IMP 1 Ω.

  16. #16

    Domyślnie

    Skąd wziąłeś te 2 Ω ? Obliczyłeś czy zmierzyłeś u pytającego?
    I nie mieszaj prądu zwarcia od prądu przeciążeniowego, bo gubisz się w tym!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Po 1. IPZ będzie miała z 2 Ω.
    Masz skopaną instalację. U mnie najgorszy pomiar to 0,74 Ω a najlepszy 0,50 Ω dla 2,5mm2 co już daje 480A. Ale przecież zwarcie może być znacznie bliżej rozdzielnicy, niż punkt elektryczny (albo i w samej rozdzielnicy na przewodzie 6 czy więcej mm2) i prąd może iść w kA.

    Naprawdę nie spotkałeś w praktyce wybijania C (nawet znacznie większego) razem B16? Mi w czasie budowy kilka razy majstrom się udało.

    A wracając do meritum, naprawdę nie widzisz różnicy w zadziałaniu B10 od C10 przy 40A?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-01-2024 o 11:20

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Po 1. IPZ będzie miała z 2 Ω. Jaki wtedy będzie prąd? 230/2=115 A. 5*16=80A. Wyłącznik zadziała. Zabezpieczenie przedlicznikowe C25: 5*25A=125A. Nie zadziała, jest selektywność. Oczywiście jak IPZ będzie mniejsza, to może nie być selektywności np. gdy wyjdzie IMP 1 Ω.
    I widać ile masz do czynienia z pomiarami i wykonaniem instalacji. Raczej nie mamy o czym rozmawiać. Teraz postanowiłeś jeszcze domieszać selektywność. Przy 2 Ω to nie zabezpieczysz nic C16 bo nie będzie spełniony warunek SWZ. Przed licznikiem nie musi być członu zwarciowego w zabezpieczeniu. Te 2 Ω to zmierzyłeś, wyliczyłeś czy tak z kapelusza?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Widać, że tylko w mieście robicie i nie wyjeżdżacie w teren. Przecież linia AL 500m to standard na wsiach...

  20. #20

    Domyślnie

    Tylko co ma linia przesyłowa do charakterystyk tI zabezpieczeń?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony