dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Post Ogrzewanie i przyłącza gaz/woda

    Cześć,
    Zrobiliśmy projekt indywidualny domu piętrowego 146 m^2 z dachem kopertowym.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	467830
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	467831

    Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania i ewentualnie czy robić w ogóle przyłącz gazu, miejsce Kraków
    Dotychczas myślałem nad instalacjami w domu: rekuperacja, ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, instalacja PV 10kw

    Czy w mojej sytuacji warto w ogóle mysleć o ogrzewaniu gazowym? Im więcej czytam o pompach i o gazie tym więcej mam wątpliwości niż odpowiedzi.

    koszt przyłączenia gazu jaki dostałem od PSGAZ to: 3521,12 zł z terminem do 19.01.2027

    Jeżeli odrzucimy ogrzewanie gazowe, to czy mogę się zdecydować na przyłącz gazu "na czarną godzinę" -> czyt. niech doprowadzą mi gaz do ogrodzenia, a ja nie będę się do niego przyłączał - chyba, że zmuszą mnie w przyszłości do tego koszty prądu?
    Czy taka opcja jest w ogóle możliwa, czy ma to jakikolwiek sens i czy będę musiał ponosić jakieś koszty, za to, że w teorii będę miał gaz w działce, a nie będę z niego korzystał (mamy droge wewnętrzną, którą będziemy utwardzać i nie chcę za kilka lat jej rozkopywać jak prąd skoczy bardzo mocno w górę i pompa przestanie się sprawdzać?


    Sprawa numer dwa: Przyłącz wody i kanalizacji.

    Dostałem odmowę przyłączenia wody i kanalizacji jako argument odmowy jest podane, że w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych WMK nie jest przewidziana budowa sieci w tej okolicy. Jednocześnie informują, że mogę sobie rozbudować sieć na własną
    Woda i kanalizacja jest w drodze, pomiędzy drogą a działką jest jeszcze jedna działka sąsiada 10arów (w sumie jest ok. 50 metrów do mojej działki idąc drogą wewnętrzną) Sąsiad dostał zgodę i warunki na przyłącz (20 metrów dalej już jest problem...).

    Czekam obecnie na warunki rozbudowy sieci i ciekaw jestem kosztów.
    Mam pytanie jak to ewentualnie jeszcze próbować rozwiązać? Czy mogę zrobić przyłącz do przyłącza sąsiada, przy zastosowaniu większej rury? Za moją działką jest jeszcze działka 3ciego sąsiada, który ma jeszcze dalej i zapewne też dostanie odmowę.
    Z góry dzięki za pomysły/ pomoc

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Z tym gazem to musiałbyś znać warunki umowy. Prawdopodobnie będzie kara umowna za brak odbioru gazu po umówionym terminie. I wcale się nie dziwię bo dostawca inwestuje o wiele więcej więc zabezpiecza się bo ponosi ryzyko.
    Sam koszt przyłącza to nie wszystko. Musi być jeszcze projekt instalacji gazowej, wykonanie instalacji gazowej, odbiory. Do tego piec gazowy. Na kilka lat na pewno wystarczy. A ceny gazu jak i prądu to jest loteria. Unia i tak ostatecznie zakaże używania gazu.
    Przy takim metrażu PC 5 - 7kw spokojnie wystarczy więc w to bym szedł jeżeli jeszcze ma być reku i fotowoltaiczna instalacja.

    Woda to niestety droższa sprawa. Ja się z sąsiadami zgadzałem i podzieliliśmy koszt. Inaczej się niestety nie dało. Dostawca może dać materiał za darmo. Do tego projekt rozbudowy sieci z 2000zl. Projekt przyłącza do domu też minimum 1000zl. Przyłączenie przez wodociągi ze 3000zl. A za wykopy i robienie rurociągu może być 100-300zl za 1mb. Sąsiad pewnie ma przyłącze rurą 40mm jak ma działkę przy wodociągu który jest w drodze gminnej. Rozbudowa musiałaby biec drogą wewnętrzną rurą min 80mm.

    Do pozwolenia możesz w projekcie wpisać studnię kopaną jako źródło wody.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 28-01-2024 o 19:14
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Sam koszt przyłącza to nie wszystko. Musi być jeszcze projekt instalacji gazowej, wykonanie instalacji gazowej, odbiory. Do tego piec gazowy. Na kilka lat na pewno wystarczy. A ceny gazu jak i prądu to jest loteria. Unia i tak ostatecznie zakaże używania gazu.
    Ja miałem w 2019 r. projekt instalacji gazowej razem z projektem instalacji budynku (w cenie projektu domu). Wykonanie instalacji 1600 zł (od sieci do pomieszczenia w budynku). Jedyny odbiór to próba szczelności za 150 zł. Nie musisz mieć pieca, aby mieć gaz. Możesz kupić najtańszą płytę gazową 2-palnikową za 400 zł. A piec można do samego odbioru znaleźć za darmo jakiś stary, używany. Jak sprzedawałem mój używany to udało mi się go sprzedać za 50 zł.
    A potem płacić najtańszy abonament jeśli gazu nie będziesz używał, ale zawsze będziesz go miał w budynku.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony