dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu 2024 - Domidea 1w2

    Cześć wszystkim!

    Na forum trafiłam z powodu poszukiwania informacji na temat gotowego projektu Domidea 1w2:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...a-1-w2-WAC1093

    Czy moglibyście rzucić na niego okiem?

    Jesteśmy rodziną 2+1.
    Jeśli chodzi o metraż to myślę ze to jest maksimum naszych możliwości finansowych (a i tak pewnie nie zdaje sobie o tym sprawy).
    Nasza działka ma 1140 mk i jest "prawie" kwadratowa.

    Myślałam ewentualnie nad dwoma zmianami:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zmiany.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	467836

    Co myślicie o tym projekcie?
    Macie jakieś uwagi co do funkcjonalności?
    Na pewno rezygnujemy z poddasza użytkowego.

    Jak oceniacie zaproponowane przeze mnie zmiany?

    Będę wdzięczna za komentarze.
    Dzięki!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Nie możemy ocenić bo wstawiłaś obrazki wielkości znaczka pocztowego.... załącz poprawne w dużym formacie.
    Co do projektu to na razie widać że obrys domu bardzo nieregularny co nie jest ani praktyczne, ani tanie w budowie.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 23-01-2024 o 11:48

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moniasek Zobacz post
    Jeśli chodzi o metraż to myślę ze to jest maksimum naszych możliwości finansowych (a i tak pewnie nie zdaje sobie o tym sprawy).!
    To drogi w budowie i utrzymaniu dom. Skomplikowana bryła* i dach, wodkan rozciągnięty jakby za to była nagroda (a to koszt i instalacji, i potem straty ciepła z CWU i/lub długi czas czekania na ciepłą wodę), WG, schody, okna połaciowe, kolumny (zaskakująco dużo m2 ocieplenia i tynku), garaż w bryle (sprawdź choćby cenę samej bramy).
    Ten projekt nie przynosi oszczędności, jakie daje dom zoptymalizowany pod poddasze nieużytkowe od początku. Miejsce na schody się marnuje, ściana kolankowa z wieńcem to spory koszt, termoizolacja połaci...

    Popatrz na Arosa II czy Lena Bobo.

    http://forum.muratordom.pl/entry.php?132798
    http://forum.muratordom.pl/entry.php?131454

    Zmniejsz sama obrazek, bo forum z automatu zmniejsza do wielkości znaczka, jak są za duże.

    *Wyprostowanie ścian do prostokąta nie zmieni powierzchni ścian zewnętrznych (możesz się pobawić zapałkami - wystarczy przenieść ściany i nie trzeba dokładać nowych zapałek). Zmniejszy powierzchnię termoizolacji stropu od spodu, odpadają kolumny wraz z termoizolacją i elewacją - to powinno z zapasem pokryć zwiększone koszty podłogi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2024 o 11:37

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, jeszcze raz wklejam zdjęcia dwóch opcji zmian o których myślałam:

    Mam nadzieję, ze teraz jest to większe niż znaczek pocztowy a przynajmniej taki, że da się odczytać.

    Extradom wyraża zgodę na obie opcje - nie wiem jednak czy są to zmiany na gorsze/lepsze pod względem samej budowy domu.
    Z perspektywy laika - obie propozycje są lepsze niż oryginał (dla nas).
    Pytanie wtedy czy taka kotłownia (zmniejszona) jest ok.
    Dodam jeszcze, że te zmiany zostały podyktowane jedynie naszą "wizją". Nie kierowaliśmy się tu oszczędnością tylko wydawało nam się, że ta oryginalna garderoba w sypialni jest za mała (2,9 mk). Ewentualnie w opcji 2 zmian, uznaliśmy, że chyba lepsza byłaby opcja jakby wszystkie łazienki były w "jednym" miejscu.

    Dzięki Kaizen za linki - zapoznam się!

    Arosa II wygląda całkiem ok - na pewno spełnia wymaganie męża czyli sypialnia + łazienka i garderoba.
    Przypadkiem nawet lepszy tu jest (dla mnie) układ kuchnia - salon. Takie można powiedzieć L (czego w Domidea nie ma i pogodziłam się z tym ustępstwem).
    Na minus metraż. Trochę dla nas za duży.

    Dziękuję za podesłanie inspiracji!

    Miejsce na schody się marnuje, ściana kolankowa z wieńcem to spory koszt, termoizolacja połaci
    W piątek wybieramy się do architekta - będziemy rozmawiać co lepsze w naszym przypadku czy adaptacja tego gotowca czy może na jego podstawie coś innego. I wtedy może by odpadło to o czym piszesz czyli marnowanie miejsca, ścianka kolankowa i termoizolacja.

    Zapewne nikt mi na takie pytanie nie odpowie, bo odpowiedź zależy od masy czynników ale:
    Ciekawi mnie jaka to jest różnica w kosztach utrzymania pomiędzy taką Arosą II a Domideą?
    Jaka to jest różnica w kosztach utrzymania w przypadku obu projektów jeśli chodzi o garaż w bryle a poza nią?

    Muszę przyznać, całkiem szczerze, że nawet nie rozważaliśmy opcji garażu poza bryłą

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Przede wszystkim - czym będzie grzany dom i jak ocieplony - to ma wpływ na koszty utrzymania. Bryła ma drugorzędne znaczenie.
    Kotłownia - jak do gazu to nawet za duża, jak pod pellet czy inny gruz to pewnie za mała.
    Jeśli budżet jest ograniczony to imo nie warto budować garażu w bryle, tym bardziej tak małego bo i tak będzie niefunkcjonalny i nie używany zgodnie z przeznaczeniem. Garaż w bryle musisz albo grzać do temperatury pokojowej albo go izolować od reszty pomieszczeń - koszta.
    Wiatę na 2 auta z domkiem narzędziowym i kostką zrobicie pewnie w okolicach 20-30kPLN, tylko trzeba to wcześniej zaplanować rozmieszczając dom na działce.

    Jeśli nie macie kosmicznych wymagań szedł bym w gotowca, projektów są tysiące na pewno coś znajdziecie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moniasek Zobacz post
    Muszę przyznać, całkiem szczerze, że nawet nie rozważaliśmy opcji garażu poza bryłą
    Nie tylko jest znacznie taniej, ale jeszcze można odłożyć w czasie, jak teraz budżet napięty.

    Czy projekt indywidualny, czy gotowiec po adaptacji oczywiście - była niejedna dyskusja.

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?363148

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7688021

    Co do kosztów budowy - projektanci mają zazwyczaj o nich znikome pojęcie. Dla przykładu czasami kilka cm mniejsze przeszklenie to znaczne oszczędności (na wzmocnieniach, innej technologii i/lub hartowaniu szyb) - ale inwestor chciał, to projektant tak narysował nawet nie wiedzą, jak dużo oszczędności dałoby mniejsze okno czy podzielone słupem.


    Co do kosztów ogrzewania - w projekcie powinny być wyliczenia. Ale często są mocno kreatywne. Tu musieli nieźle nagiąć rzeczywistość, żeby przy WG i gazie spełnić WT2021.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ten dom ma kompletnie nieprzemyślany projekt pod względem ekonomii budowy oraz dalszej eksploatacji, ale także ergonomii. Sypialnia otoczona łazienkami - żeby było słychać każde spuszczalnie wody?

    jesli chcesz robić garderobę, to zrób ją szerszą. Sypialnia jest duża i spokojnie mozna ją zmniejszyć
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-01-2024 o 13:08

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moniasek Zobacz post
    W piątek wybieramy się do architekta - będziemy rozmawiać co lepsze w naszym przypadku czy adaptacja tego gotowca czy może na jego podstawie coś innego.
    I to jest chyba dla Was najlepsza opcja. A jeszcze lepiej, to nie nastawiać się na jednego architekta, bo każdy z nich ma swój styl, który przecież może Wam nie pasować.
    Muszę przyznać, całkiem szczerze, że nawet nie rozważaliśmy opcji garażu poza bryłą
    Garaż może być dostawiony do jednej ściany domu bezpośrednio albo przez łącznik tak, żeby tworzyły jedną bryłę. Zaproponowany projekt ma garaż mały i nieporęczny, który stanie się prędzej czy później dużym schowkiem, udającym piwnicę.

    Temu projektowi daleko do nowoczesności, co widać chociażby po kotłowni. Na mnie zrobił on pierwsze wrażenie mniej więcej takie:

    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Siema.
    Braliście pod uwagę w ogóle dom w kształcie prostokątu? Czy koniecznie kwadrat?
    Sami mamy działkę, może nie idealny kwadrat, ale coś tam zbliżoną.
    Masz jakieś zdjecie, albo najlepiej rzut działki?
    Coś w ten deseń --> To temat z domem, który buduje.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...arter%C3%B3wka

  10. #10

    Domyślnie

    Po tym jak ten projekt (Domidea) został tutaj mi lekko "obrzydzony" i podobnie u architektów - zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny z pewnymi cechami układu z tego właśnie projektu. Zobaczymy co z tego wyjdzie
    Dzięki wszystkim za komentarze!

  11. #11

    Domyślnie

    Metraż i wielkość działki: Zważając na to, że macie działkę o powierzchni 1140 mk, projekt domu Domidea 1w2 może być odpowiedni dla waszej rodziny 2+1. Ważne jest, aby dopasować metraż domu do waszych potrzeb oraz możliwości finansowych.
    geometry dash
    Funkcjonalność: Przyjrzyj się uważnie rozkładowi pomieszczeń i funkcjonalności projektu. Upewnij się, że pomieszczenia są odpowiednio rozplanowane i spełniają wasze codzienne potrzeby. Czy są one przestronne i funkcjonalne?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony