dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek_13lv

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-237
    Posty
    29

    Domyślnie Przeniesienie pozwolenia

    Dzień dobry,

    Czy da się przenieść częściowo pozwolenie na budowę na drugiego współwłaściciela działki ?

    Sytuacja dotyczy budowy 2 jednorodzinnych domów w zabudowie bliźniaczej na jednej działce - nie podzielonej (jedna KW dla całej działki).

    Aktualnie jestem właścicielem całej działki. Na działce stają 2 domu w SSZ. Chce się zająć tylko wykańczaniem wnętrza swojego domu (tynki, wylewki, elektryka, sanitarne, rekuperacja) -ten drugi sprzedaje rodzinie (udział 1/2 w działce i opis korzystania z nieruchomości) i niech sama rodzinka sobie śmiga w środku. Tylko żeby oni mogli to doprowadzić do pozwolenia na użytkowanie to chyba muszą mieć pozwolenie na budowę które dotyczy ich domu. A na tą chwilę WZ i pozwolenie jest tylko na mnie (budowa dwóch domów jednorodzinnych).
    Jak to najszybciej załatwić żeby mogli zacząć pracę we wnętrz?
    Dziękuję za Wasze podpowiedzi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.
    Zgodnie z prawem w takiej sytuacji nie trzeba zmieniać pozwolenia na budowę i dotychczasowa zgoda cały czas jest ważna.
    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 28 maja 2015 r. (sygn. II SA/Lu 716/14), stoi na stanowisku, że: „w wyniku podziału nie ma potrzeby zmieniać decyzji o pozwoleniu na budowę.

    Można przenieść oficjalnie pozwolenie z jednego inwestora na dwóch i we wniosku jako nowego inwestora wpisać dwóch czyli siebie i rodzinę. Resztę czyli współwłasność działki załatwisz u notariusza,
    Potrzebne oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości czyli działki na cele budowlane.
    Obecnie można to załatwić nawet online poprzez portal obywatel gov.
    Gdyby rodzina potrzebowała jakiekolwiek zabezpieczenia to umowę spisać notarialnie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek_13lv

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-237
    Posty
    29

    Domyślnie

    Mareks77 Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek_13lv

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-237
    Posty
    29

    Domyślnie

    Mareks77 Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź
    Ja nie mogę podzielić działki z przyczyn formalno prawnych -tylko sądownie znieść współwłasność po zakończeniu budowy (no chyba że mogę w trakcie budowy ?? Jak sprzedam im SSZ i będziemy współwłaścicielami jednej wspólnej działki z dwoma domami ?)
    Ale wracając do tematu bo widzę że mega się na tym znasz , piszesz - „Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.” Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ? Ja i tak będę podpisywał akt notarialny z przekazaniem tej 1/2 udziału w działce więc mogę przenieść notarialnie prawa z pozwolenia na budowę ?
    W sumie to ja mógłbym to dokończyć wszystko w porozumieniu z nimi (oni by płacili za swój dom mojej ekipie a ja bym robił 2 domy) ale nie chce później rękojmi i odpowiedzialności za te wszystkie roboty bo już teraz słyszę że pustaki nie równo stoją a okno to krzywe itd itd .. dlatego chce się jak najszybciej odciąć od ich części

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_13lv Zobacz post
    ..... Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ?
    To nie tak.

    Przeniesienie pozwolenia na budowę jakie dokumenty:

    oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,
    oświadczenie o przejęciu przed podmiot, na który ma zostać przeniesione prawo, wszelkich warunków zawartych w decyzji,
    oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę (czyli tzw. zgoda inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę),
    potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
    ewentualne pełnomocnictwa i czasem także dziennik budowy

    Problemem przeniesienia pozwolenia na budowę może być w tym momencie oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane czyli działką.
    Nie posiada jej rodzina czyli nowy inwestor.

    Nadal przeniesienia dokonujesz urzędowo tylko zamiast np. swojej zgody i wspomnianego prawa własności rodziny do działki załączasz akt notarialny.

    W ten sposób moim zdaniem wilk jest syty i owca cała bowiem rodzina tak czy inaczej domagała by się jakiegoś załatwienia sprawy własności bo to jednak ich pieniącze. Sam mówisz o notarialnym akcie współwłasności
    więc w ten sposób załatwisz całość.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-01-2024 o 19:28
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek_13lv

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-237
    Posty
    29

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź! Chyba to jedyna opcja czyli przeniesienie notarialne 1/2 działki na drugą rodzinę i next przepisanie urzędowo pozwolenia - mam nadzieję że tak się da zrobić

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony