dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Przegląd instalacji elektrycznej z lat 70-tych

    Cześć.

    Mam mieszkanie w bloku z wielkiej płyty z lat 70-tych. Przewody elektryczne w ścianach są od początku te same zmiany zaszły w samej skrzynce w której jest teraz jeden bezpiecznik ( na początku były 3 ) i dodana została skrzynka z bezpiecznikami automatycznymi. W przedpokoju zostało dodane tez dodatkowe światło. W międzyczasie miałem jakieś problemy z tą instalacją z tego co pamiętam w niektórych gniazdkach w obu przewodach był +. Po naprawie przez elektryka do dnia dzisiejszego wszystko wydaje siebyć ok.

    Chciałbym jednak być pewny że można ta instalację elektryczna bezpiecznie użytkować. Czy np. w łazience gdzie w wannie mam tez prysznic w razie czego bezpiecznik zadziała albo czy czy nie popali komputerów, zastanawia mnie też czy mógłbym pod nia podpiąć kuchnie gazową z elektrycznym piekarnikiem.

    Instalacje w przyszłości przy większym remoncie będę zmieniał ale na razie chciałbym zrobić jej przegląd. Czy jest coś na co szczególnie powinienem zwrócić uwagę ? Jaki powinien być rodzaj przeglądu. Jakie zaświadczenie powinienem dostać abym był pewny ze jest bezpieczna i mogę np. spokojne takie mieszkanie wynająć ? A może jakieś mało inwazyjne zmiany np. w samej skrzynce warto zrobić ?

    Dołączam zdjęcie bezpieczników przed mieszkaniem i skrzynkę w mieszkaniu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prad skrzynka 1.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	468056   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prad skrzynka 2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	468057  
    Ostatnio edytowane przez mich83 ; 06-02-2024 o 14:01

  2. #2

    Domyślnie

    PN-HD 60364-6:2016.
    Tam jest wszystko, pomiarowiec ma mieć w/w normę i stosować się do niej.
    Uwaga - "obowiązuje" stan zastany instalacji elektrycznej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mich83 Zobacz post
    Mam mieszkanie w bloku z wielkiej płyty z lat 70-tych.
    Wspólnota/spółdzielnia nie zleca pomiarów? Najrzadziej powinna robić co 5 lat.

  4. #4

    Domyślnie

    Buahahaha. Widziałeś pomiary wspólnoty/spółdzielni? Aleś zabłysnął. Sprawdzą w łazience czy jest napięcie i to wszystko. Nawet nie sprawdzi, czy N jest najpierw podłączone do styku PE w gnieździe, czy nie (przypuszczam, że jest tam TN-C). IPZ, czy pomiar rezystancji izolacji to nawet nie wiedzą jak zmierzyć.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Buahahaha. Widziałeś pomiary wspólnoty/spółdzielni?
    Widziałem. Nawet zamawiałem (dla wspólnoty którą zarządzałem). Porównyałem z wynikami poprzednich pomiarów (jeszcze dewelopera). Raz nawet taki przyszedł, co mi wszystkie gniazdka sprawdził (choćby było kilka w jednym zestawie). I tym sposobem mi znalazł, że w jednym bolec był nie podpięty.
    Jak robiłem pomiary w domu to też nie zauważyłem różnic ani w sprzęcie, ani w samych protokołach.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie bolec, tylko styk ochronny. Nie chce mi się jechać do rodziców robić zdjęcie pomiarów (które zrobił w 1,5 min). Rozumiem, że odłączałeś żyrandol, aby zbadać rezystancję izolacji?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie bolec, tylko styk ochronny. Nie chce mi się jechać do rodziców robić zdjęcie pomiarów (które zrobił w 1,5 min). Rozumiem, że odłączałeś żyrandol, aby zbadać rezystancję izolacji?
    Buahahaha - nie trzeba odłączać żyrandola, by dokonać pomiaru rezystancji izolacji przewodów.
    Co mówią na ten temat przepisy, wiesz chociaż?
    No i zabłysnął, jak zwykle
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 07-02-2024 o 14:31
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie bolec, tylko styk ochronny. Nie chce mi się jechać do rodziców robić zdjęcie pomiarów (które zrobił w 1,5 min).
    I? Sądzisz, że różnicę tu robi miejsce pomiaru, a nie osoba podpisująca się pod protkołem?

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Rozumiem, że odłączałeś żyrandol, aby zbadać rezystancję izolacji?
    Czemu ja? I po co?

  9. #9

    Domyślnie

    500V. Która żarówka/LED wytrzyma takie napięcie DC?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    500V. Która żarówka/LED wytrzyma takie napięcie DC?
    Czyli jednak nie wiesz, jak się przeprowadza pomiary Riso w takim przypadku!
    Skoro tak, to przestań pisać, bo coraz bardziej się pogrążasz.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    https://www.sonel.pl/pl/centrum-wied...ncji-izolacji/
    "Jeśli chodzi o obwody oświetleniowe, to aby prawidłowo je przygotować do pomiarów, powinniśmy na wstępie sprawdzić przy włączonym zasilaniu, czy świecą źródła światła. Podczas badania wszystkie wyłączniki światła powinny być w stanie załączenia. Jeśli już się o tym upewnimy, możemy odłączyć zasilanie z obwodów oświetleniowych. Kolejną czynnością, jaką trzeba wykonać, jest usunięcie źródeł światła z opraw oświetleniowych lub odłączenie opraw od badanych obwodów. "

  12. #12

    Domyślnie

    No widzisz, musiałeś się nauczyć.
    Reszta w PN-HD 60364-6:2016 p. 6.4.3.3
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Przecież pisałem, czy odłączał żyrandol...

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Pozwolę zwrócić uwagę że norma PN-HD 60364-6 2016 obliguje nas przy pomiarach okresowych do sprawdzania rezystancji izolacji poprzez pomiar tylko między przewodami czynnymi a przewodem ochronnym jeżeli w obwodzie mamy wyposażenie które może wpłynąć na pomiar lub zostać uszkodzone
    Dlatego też nie zachodzi konieczność odkręcania tak zwanych "żarówek".
    Inaczej mieliśmy w normie z 2000 r gdzie pomiar musiał być każdy z każdym . I jeszcze trochę inaczej w wersji z 2008 roku.

    Co do pomiarów przez wspólnoty to chyba nie jest żadną tajemnicą że są robione albo na odpierdziel albo wcale.

    A autorowi tematu chyba nie pozostaje nic innego jak zaprosić elektryka który zna i stosuje zapisy normy PN-HD 60364-6 2016 co powinno dać gwarancję rzetelnego przeglądu.

    Co do uprawnień elektryka to eksploatacja + dozór + pomiary. Chociaż tu może się zaraz dyskusja nowa urodzić.

    Na koniec protokół z wynikami badań / sprawdzeń + zalecenia.
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  15. #15

    Domyślnie

    Dodaj, że protokół nie zajmuje 1 stronę, a same pomiary nie zajmuje 5 min.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Dodaj, że protokół nie zajmuje 1 stronę, a same pomiary nie zajmuje 5 min.
    Pełna zgoda . I dla tego taka usługa musi odpowiednio kosztować
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony