dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Przejście z TECE na PEX

    Dzień dobry,

    Deweloper zrobił podejście do wanny tak jak na fotografii. Z tego co zidentyfikowałem są to rury 17x2,75 z końcówką zaciśniętą w systemie TECE.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20240201_130622.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	468100

    Chcę to przerobić na podejście pod prysznic. Trzeba to przedłużyć oraz wkuć w ścianę (będą na tym płytki). I teraz pojawiają się pytania:

    1. Jak to przedłużyć? NIe mam zaciskarki TECE, mam zaciskarkę PEX. Do głowy przychodzi mi opcja taka, aby nie ruszać tego co jest, wkręcić się kolankiem pex i dalej do góry pojechać PEXem. Czy takie przejście to dobry pomysł? Z resztą podejrzewam, że jak bym uciął istniejącą końcówkę, to w razie przecieków np w kuchni, deweloper by umył ręce mówiąc, że "Ło panie, przerabiane, gwarancji nie ma".

    2. Czy takie połączenie można zatynkować czy lepiej ułożyć te rury jakoś, żeby były pod brodzikiem, tam zrobić połączenie i w ścianie pojechać PEXem do góry?

    Będę wdzięczny za podpowiedź jak to najlepiej rozwiązać.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_H Zobacz post
    ....

    Będę wdzięczny za podpowiedź jak to najlepiej rozwiązać.
    Najlepsze rozwiązanie to zastosowac oryginalne kształtki TECE i znaleźć kogos kto to zrobi lub pozyczyc sprzet do tej przeróbki czyli rozpierak i zaciskarkę. Protezy typu gwint-pex to proszenie sie o kłopoty, szczegolnie ze ma to byc przykryte płytkami. Tych kilka kształtek nie majątek - nypel(łacznik) x2, tuleja x4, kolana z gwintem x 2, problem z narzedziami, mysle ze to idzie gdzies pozyczyc. Ogolnie system zaciskania wspołosiowego bo tak sie to fachowo nazywa to bardzo dobry system, chciaz ja uzywam system Kantherm, to w zasadzie to samo ale troche inne wymiary.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście najlepszą opcją będzie zakup kształtek TECE i wypożyczenie zaciskarki.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to będę wkuwał w ścianę, to rozumiem, że powinno być w otulinie/termoizolacji a nie rura bezpiśrednio w tynku, tak? Podejście pod baterię też jakoś izolować, czy izolację naciągnąć na złącze a resztę po prostu zatynkować?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_H Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście najlepszą opcją będzie zakup kształtek TECE i wypożyczenie zaciskarki.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to będę wkuwał w ścianę, to rozumiem, że powinno być w otulinie/termoizolacji a nie rura bezpiśrednio w tynku, tak? Podejście pod baterię też jakoś izolować, czy izolację naciągnąć na złącze a resztę po prostu zatynkować?
    Rury zawsze w izolacji, podejscie pod baterię tez. Nie dopisałem wczesniej, kawałek rury tez musi byc bo podejscie pod baterię prysznicową jest wyżej.

  5. #5

    Domyślnie

    I pamiętaj, że musisz kupić rury TECE, bo inne nie będą pasować. Te od TECE są znacznie grubsze niż "tradycyjne".
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony