dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielnia elektryczna "erbetka" jaka długośc kabla

    Cześć! Na początek budowy chcę się podpiąć do siły sąsiada i postawić rozdzielnicę elektryczną z wtyczkami na 230 i 400.
    Odległość to około 40m, czy kabel OWY 5x2,5mm2 będzie odpowiedni? Jakie parametry powinien mieć?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jest odpowiedni.

  3. #3

    Domyślnie

    A jaki byłby odpowiedni?

  4. #4

    Domyślnie

    Najpierw to co planujesz jest nielegalne. Po drugie nie napisałeś czy podpinasz pod 16A, czy 32A. Nie napisałeś czy odległość pomiędzy RB a gniazdem będzie większa niż docelowy WLZ...

  5. #5

    Domyślnie

    Ktoś tu wstał lewą nogą... i to w dwa dni pod rząd

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Raz że rozważyłbym wykorzystać teraz taki kabel który posłuży później za docelowy. ( jeżeli odległości będą podobne)
    Dwa że taka forma "odsprzedaży" energii przez sąsiada jak napisał qwerty1986 jest niedozwolona przez ZE
    Trzy że oczywiście brakuje danych jakie obciążenie planujesz mieć w tej rozdzielnicy żeby dyskutować o przekroju.

    A jak chcesz na już jakąś informacje to zastosuj YKY 5x4mm2
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Przed budową postaw na działce najpierw jakieś pomieszczenie w formie magazynu, altankę lub blaszaka. Do niego ewentualnie podciągnij kabel od sąsiada w rurze karbowanej zamaskowanej zakopanej w gruncie.
    RB-etki na pewno nie stawiaj w szczerym polu nawet tej zamykanej na kłódkę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Napisałem ogólnikowo "sąsiada", sąsiadem są rodzice ja też tam będę zameldowany na czas budowy nie widzę w tym nielegalnego.
    U mnie będzie 32A.
    Jeżeli chciałbym użyć tego kabla jako docelowego to mogę użyć YKY 5x4mm2?
    A jeżeli użyję go tylko jako zasilanie erbetki to wystarczy 5x2,5mm2?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojot Zobacz post
    Napisałem ogólnikowo "sąsiada", sąsiadem są rodzice ja też tam będę zameldowany na czas budowy nie widzę w tym nielegalnego.
    U mnie będzie 32A.
    Jeżeli chciałbym użyć tego kabla jako docelowego to mogę użyć YKY 5x4mm2?
    A jeżeli użyję go tylko jako zasilanie erbetki to wystarczy 5x2,5mm2?
    Powiem na bazie własnego doświadczenia - stan surowy zamknięty postawiłem na kablu 3x2,5 mm2 (zabezpieczenie B16), na tym etapie siła nie była potrzebna (np. betoniarka jednofazowa). Teraz mając już praktycznie ten stan wprowadziłem do domu właściwy kabel pięciożyłowy - "siła" będzie potrzebna tynkarzom.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 13-02-2024 o 09:22

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Raz że rozważyłbym wykorzystać teraz taki kabel który posłuży później za docelowy. ( jeżeli odległości będą podobne)
    Temu pytałem się o odległość docelowego WLZ.

    Cytat Napisał wojot Zobacz post
    Napisałem ogólnikowo "sąsiada", sąsiadem są rodzice ja też tam będę zameldowany na czas budowy nie widzę w tym nielegalnego.
    U mnie będzie 32A.
    Jeżeli chciałbym użyć tego kabla jako docelowego to mogę użyć YKY 5x4mm2?
    A jeżeli użyję go tylko jako zasilanie erbetki to wystarczy 5x2,5mm2?
    ZE ma inne zdanie. Gniazdo pod które będziesz się podpinał zabezpieczone B32 czy C32? Pomijając spadek napięcia, obciążalność długotrwałą, łatwość uszkodzenia 5x4mm2 to bałbym się o warunek przeciwporażeniowy, więc dalej źle.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał WWOJOT"
    Jeżeli chciałbym użyć tego kabla jako docelowego to mogę użyć YKY 5x4mm2?
    Nie. Raz, że przekrój za mały, dwa, że pięć żył!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Będzie budował dom, a żałuje stówy, aby elektryk przyjechał, zrobił pomiary i powiedział, jak ma to wyglądać, aby nie mieć na głowie prokuratora...

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojot Zobacz post
    ...
    Jeżeli chciałbym użyć tego kabla jako docelowego to mogę użyć YKY 5x4mm2?
    Docelowo to przekrój raczej do altanki na ogródku działkowym.

    Patrz także na fakt iż owe 40mb kabla potem Ci zostanie i zużyjesz z tego może 10mb.
    Dlatego kup sobie porządny przedłużacz bębnowy 3 x 2,5mm2 i stan surowy zamknięty dociągniesz, tynkarzami będziesz się martwił gdy nie będą mieli swojego przedłużacza o ile w ogrodzeniu u rodziców jest co najmniej C 25.

    Moja ekipa przyjeżdżała z własnym agregatem 2kVA a wody na całą budowę zużyłem 2 mausery po 1000l.
    Jedyna pożyczona energia od sąsiada służyła do tynkowania.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-02-2024 o 14:04
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Powiem na bazie własnego doświadczenia - stan surowy zamknięty postawiłem na kablu 3x2,5 mm2 (zabezpieczenie B16), na tym etapie siła nie była potrzebna (np. betoniarka jednofazowa). Teraz mając już praktycznie ten stan wprowadziłem do domu właściwy kabel pięciożyłowy - "siła" będzie potrzebna tynkarzom.
    Dziękuję za pomoc tak właśnie zrobię

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Będzie budował dom, a żałuje stówy, aby elektryk przyjechał, zrobił pomiary i powiedział, jak ma to wyglądać, aby nie mieć na głowie prokuratora...
    Bo Ci żyłka pęknie zazdrośniku

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Docelowo to przekrój raczej do altanki na ogródku działkowym.

    Patrz także na fakt iż owe 40mb kabla potem Ci zostanie i zużyjesz z tego może 10mb.
    Dlatego kup sobie porządny przedłużacz bębnowy 3 x 2,5mm2 i stan surowy zamknięty dociągniesz, tynkarzami będziesz się martwił gdy nie będą mieli swojego przedłużacza o ile w ogrodzeniu u rodziców jest co najmniej C 25.

    Moja ekipa przyjeżdżała z własnym agregatem 2kVA a wody na całą budowę zużyłem 2 mausery po 1000l.
    Jedyna pożyczona energia od sąsiada służyła do tynkowania.
    Dziękuję za pomoc, tak chyba zrobię, awaryjnie mogą się podpiąć u rodziców bezpośrednio

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony