dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Głębokość posadowienia ławy fundamentowej, działka ze spadkiem i glina

    Witam,
    Mam problem z posadowienie ławy fundamentowej na odpowiedniej głębokości. Aktualnie konstruktor przelicza różne warianty, ale chciałem jeszcze zapytać szerszego grona osób z forum

    Dom parterowy - 115m2 pow. użytkowej, beton komórkowy, wiązary i blachodachówka.

    Badania geotechniczne:
    Grunt rodzimy i nie stwierdzono wód gruntowych. Możliwe mikro sączenia po większych i dłuższych opadach. Poszczególne warstwy:
    Ia:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1a.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	468126
    Ib:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1b.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	19,2 KB
ID:	468127
    Ic:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1c.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	468128

    Poziomy poszczególnych warstw w 4 odwiertach p.p.t.
    Ic: 0m - 1.3m
    Ib: 1.3m - 1.7m
    Ia: 1.7m - 4m

    Spadek działki wynosi 0.8m na całej długości po przekątnej miejsca posadowienia budynku. Problem polega na tym, że chcąc posadowić ławę w warstwie Ib w najwyższym punkcie działki muszę zejść w dół 1.3m + (0.25m ponad grunt), a w najniższym punkcie: 1.3m + 0.8m spadek działki + 0.25 ponad grunt i wychodzi 2.35 wysokość fundamentu. Fundament będzie monolityczny.

    1) Zastanawiam się czy jest możliwość posadowienie ławy fundamentowej w warstwie Ic (teren będzie równany, więc o strefę przemarzania się nie martwię)

    2) Ławy schodkowe - propozycja konstruktora. Tutaj z moich wyliczeń wynika, że na samym betonie wiele oszczędności nie będzie ok. 1000zł (na 4 ścianach po 2 schodki 10cm). Ale pewnie dochodzą większe koszty zbrojenia i robocizny, więc porównywalnie co wysoki fundament.

    3) Wymiana gruntu - kolejna propozycja konstruktora. Trochę się jej boję ze względu na zagęszczanie, ale propozycja jest taka, żeby wymienić tę warstwę Ic tylko częściowo pod ławą fundamentową. Wtedy wyszła by prosta ława na -1.3m. W tym przypadku wyszło mi oszczędności na batonie w stosunku do wysokich fundamentów ok. 2300zł, ale dochodzą koszty zasypu, u mnie pospółka 85zł/m3. Coś strasznie droga ta pospółka wychodzi, gdyż ścianę betonową szaluje na 24cm i idę do góry, a tutaj muszę wymienić szerzej pod ławę zakładam około 1m szerokości + się zagęści i trzeba 50% więcej kupić. I to rozwiązanie według konstruktora najtańsze, a wychodzi wg. mnie tak samo jak kopać wysoki fundament.

    A teraz drugie sedno rozważań, czyli zasyp fundamentu

    W opcji 3) dużo mniej zasypu do wnętrza fundamentu i rzeczywiście tutaj robi się różnica ok. 150m3 piasku do zasypu. Do zasypu może być jakiś tańszy piasek użyty a nie pospółka po 85zł/m3 jak do wymiany gruntu?

    Opcje 1) i 2) wejdzie 150m3 zasypu więcej ale zastanawiam się, czy muszę robić wykop szeroko-przestrzenny. Może by tak nie wybierać tej warstwy Ic z wnętrza (tylko humus) i uzupełnić co brakuje. Myślicie, że nienaruszona rodzima warstwa Ic gliny nie będzie opadać pod posadzką?

    Sorry za przydługawy opis dzięki za wszelkie sugestie

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Dom położony jest na zboczu i jest to odcinek w stronę podjazdu. Mieszkam w PNW więc za nieco ponad miesiąc będzie tu padać deszcz. Początkowo połóż gumową ściółkę na tkaninie krajobrazowej. Zły pomysł, bo zatrzymywał wodę. Od tego czasu usunąłem i szukam pomysłów, jak mogę zapobiec nasyceniu https://tutuapp.uno/ .
    Ostatnio edytowane przez kubank1 ; 15-04-2024 o 13:42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony