dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Instalacja wodna natynkowa, jak schować

    Witam,

    Odebrałem właśnie mieszkanie w stanie deweloperskim, właśnie w łazieńce okazało się, że instalacja wodno-kanalizacyjna jest wyprowadzona natynkowo.Na zdjęciu widać podejścia do umywalki i wanny. Czy moglibyście mi podpowiedzieć, jak obecnie ogarnia się takie rzeczy? Czy jedynym wyjściem była by zabudowa całej ściany (albo ewentualnie do połowy i robienie półki) płytą budowlaną/gk? Jakbyście to zrobili?

    Podejście do umywalki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PXL_20240214_103123253.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	73,2 KB
ID:	468171

    Podejście do wanny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PXL_20240214_103126061.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	468172

    Z góry dziękuję

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    To są giętkie rurki PEX lub inne więc najlepiej zdemontuj zamocowania i wykuj bruzdy.
    Do kanalizacji dokupisz ze dwa kolanka 45* i schowasz całość w ścianie.
    Nawet łatać tego jakoś wizualnie ładnie nie musisz bo całość przykryją płytki.
    Jeżeli umywalka będzie wisząca to zrobienie półek także jest możliwe ale potem kłopotliwe.
    Zabudowa całej ściany tylko w przypadku gdy umywalka jest umieszczona na stojącej szafce
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 16-02-2024 o 06:18
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To są giętkie rurki PEX lub inne więc najlepiej zdemontuj zamocowania i wykuj bruzdy.
    Do kanalizacji dokupisz ze dwa kolanka 45* i schowasz całość w ścianie.
    Nawet łatać tego jakoś wizualnie ładnie nie musisz bo całość przykryją płytki.
    Jeżeli umywalka będzie wisząca to zrobienie półek także jest możliwe ale potem kłopotliwe.
    Zabudowa całej ściany tylko w przypadku gdy umywalka jest umieszczona na stojącej szafce
    niestety wkuć tego nie mogę, ponieważ za ścianą jest sąsiad i podczas odbioru poinformowano mnie o tym zakazie. ściana do sąsiada ma 18cm, ściana za wanną, z bloczków, jest do sypialni i ma 10cm
    Ostatnio edytowane przez muahahahh ; 16-02-2024 o 08:31

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Kuć może i nie można ale na wysokość o,5m ściana nie ulegnie osłabieniu.
    Po drugie to szlifierka kątowa z tarczą do betonu i można bruzdy wyciąć tylko na głębokość rurki.
    Ten stan nie jest standardem dewel....... tylko utrudnianiem wykończenia lokatorom.
    Rozumiem rurki za wanną lub do stelaża WC bo to i tak zabudujesz ale umywalka to jakaś paranoja.
    Innym sposobem umywalka na stelażu.
    Jeszcze innym to najlepiej dać płytę kartonowo gipsową ale na klej.
    Pierw jedna warstwa z wycięciem na rurki a następnie druga warstwa.
    W ten sposób będziesz mógł na ścianie cokolwiek powiesić, np szafkę z umywalką. Niestety ze konstrukcja płyt KG stelażem będzie pod tym kątem kiepska.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 16-02-2024 o 09:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    A teraz tak pomyślałem, co gdyby rury do wanny obciąć i zaślepić poniżej poziomu posadzki, natomiast pod prysznic rury poprowadzić od umywalkowych podejść. czy coś takiego ma sens? Czy byłoby to w miarę zgodne "ze sztuką"? Bo wtedy mógłbym zrobić zabudowę całej ściany pod prysznicem i połowy obok umywalki, tworząc w sumei praktyczną półeczkę pod lustrem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-02-16 180414.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	11,5 KB
ID:	468182

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Przyłącza czyli wyjścia do umywalki są zazwyczaj pod nią a więc na wysokości 0,5m i baterie podłącza poprzez zbrojone rurki giętkie, natomiast do prysznica robi się je na wysokości od 1m i bateria jest podłączana bezpośrednio.
    Moim zdaniem zamiast zaślepiać podejście do wanny podciągnij je wyżej po skosie pół metra od narożnikai aby tam wykonać brodzik z prysznicem półokrągły o szerokości 90 lub 100 x 100.
    Po wyjściu akurat masz drabinkę grzejnika gdzie zawiesisz ręcznik do suszenia lub weźmiesz i wytrzesz się nim ciepłym po kąpieli.
    Umywalkę zrób na stelażu który zakryjesz przedścianką z płytami KG.

    Nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości bo fotki pokazują dwie różne ściany ale po lewej byłby w narożniku prysznic i grzejnik a przed prysznicem na tej ścianie z prawej była by umywalka a przed nią na drugiej ścianie stelarz do WC bo tam jest pion kalalizacyjny i widać niebieskie podejście do spłuszcki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam natynkowo.
    Cała instalacja do umywalki jest w zasadzie schowana w szafce. Pod prysznicem mam zabudowę do wysokości baterii i nad tym powstaje naturalnie półka na kosmetyki.

  8. #8

    Domyślnie

    Sama instalacja za szafką jest zabudowana płytą?

    a pytanie z innej beczki, jak być z hydroizolacją jeśli muszę przewiercić kila otworów. np. żeby zawiesić pod prysznicem półkę, czy nawet szybę do brodzika i profile pod zabudowę geberit. jak przewiercę, to przecież hydroizolacja zostanie naruszona, czym to uszczelniać?

  9. #9

    Domyślnie

    Sylikon w kołek albo obsadzać na kotwie chemicznej. Tylko dokładnie wyczyścić puki mokre bo później nic się nie da zrobić

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony