dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Jeśli takie rozwiązanie nie determinuje codziennej obsługi a dodatkowo może okazać się tańsze w eksploatacji to jest tak samo dobre. Czy trzeba koniecznie iść ze "stadem baranów"?
    KOcioł stałopalny... A byłem pewien, że mamy XXI wiek...

    Ps. specjalnie dla ciebie wstawiłem nowy awatar, tak żebyś mógł jeszcze bardziej się oburzać
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    KOcioł stałopalny... A byłem pewien, że mamy XXI wiek...
    W USA, systemy ogrzewania na pellet i drewno zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w ostatnich latach, pomimo tego, że mają XXII wiek.
    Regulamin forum

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    KOcioł stałopalny... A byłem pewien, że mamy XXI wiek...

    Ps. specjalnie dla ciebie wstawiłem nowy awatar, tak żebyś mógł jeszcze bardziej się oburzać
    Do tego awatara dołożyłbyś jeszcze PO-PSL-SLD czy jak tam ta lewica się nazywa to by było git okrągłostołowcy von.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    KOcioł stałopalny... A byłem pewien, że mamy XXI wiek...

    Ps. specjalnie dla ciebie wstawiłem nowy awatar, tak żebyś mógł jeszcze bardziej się oburzać
    Dziękuje. Teraz już wiem kto przed kim klęka.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    W USA, systemy ogrzewania na pellet i drewno zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w ostatnich latach, pomimo tego, że mają XXII wiek.
    Serio USA ma już XXII wiek?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Serio USA ma już XXII wiek?
    W porównaniu do nas, na pewno.
    Regulamin forum

  7. #27

    Domyślnie

    Oj chyba nie - pojedź to się przekonasz. I nie mówię o zadupiach jak południe, tylko o największych aglomeracjach jak NY czy LA.
    Tam nawet jest problem z płatnościami kartami i online...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    W porównaniu do nas, na pewno.
    Jesteś kolejnym który nie ceni dobrobytu który mamy.
    Może palisz w piecu węglem lub miałem węglowym i dlatego tak uważasz.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Tak, zamówiłem sobie 3mp drewna do garażu. Tak by siedząc można coś przepalić i mieć w miarę ciepło.
    Przyszło i miało być porąbane na klocki od razu gotowe.
    Po tych całych 3mp odechciało mi się palić tym.
    Zamontuje klimatyzator w garażu. Jest wolnostojący. Dzięki temu też będę miał proste i szybkie zabezpieczenie jeśli temp spadnie poniżej 3stopni. Wszystko bezobsługowo.
    te 3mp będę miał na kilka sezonów gdyby jakaś awaria z nieba spadła.


    A pelet trzeba nosić, składować, kupować, wozić.
    Wam się chce? Naprawdę nic lepszego do roboty nie macie? No to szacun
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  10. #30

    Domyślnie

    Policz ile energii będziesz zużywać na ogrzewanie i przyjmij tylko ceny za przesył to Ci wyjdzie ile zapłacisz...

  11. #31

    Domyślnie

    Chwilę mnie nie było i widzę że dyskusja zatoczyła dość szeroki krąg

    W każdym razie, po obniżeniu założenia dot. COP wychodzi, że przy instalacji 10 kWp (pierwotnie planowałem 6 kWp) nawet jakby kupić baterię to nie ma opcji być samowystarczalnym w zimie bo po prostu jest za mało słońca vs zapotrzebowanie (może to dla Was oczywiste, ale w sumie nie byłem pewien).

    Wychodzi że zapotrzebowanie na energię jest na poziomie 10 kWh, a produkcja ok 6 kWh (dla instalacji 6kWp)
    To ile trzeba będzie potencjalnie zapłacić zależy oczywiście od cen energii których nie zna nikt.

    Prawie na pewno bardziej ekonomicznie opłaca się zrobić kocioł gazowy ale jakoś mentalnie się nastawiłem, że fajnie byłoby mieć pompę ciepła, panele i mieć możliwość bycia samowystarczalnym jak się kiedyś dorobię magazynu energii. Będę musiał to przemyśleć.

    Jakby ktoś kiedyś odgrzebał ten wątek rozważając równe opcje to skopiujcie sobie arkusz i sami się pobawcie ze swoimi założeniami (lhttps://docs.google.com/spreadsheets/d/1bfW_mKjVDxJK0VjdjDkoeuJVTVLIXZNVkJ8LEowXlpI/edit#gid=1673390727) - dajcie znać czy coś ciekawego wymyśliliście.

    Ja idę myśleć co chcę robić dalej, dzięki za pomoc!

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Może palisz w piecu węglem lub miałem węglowym i dlatego tak uważasz.
    Tak, palę drewnem i węglem. Paliwo nie jest tu winne, jeśli jest prawidłowo spalone - czytaj zgazowane.
    Jesteś kolejnym który nie ceni dobrobytu który mamy.
    O jakim dobrobycie mówisz? Wszystkie te "dobrobyty" w ogrzewaniu sprowadzają się do jednego - nic nie robić, mieć ciepło, a całkowicie ignorować koszty i źródło tego ciepła.
    Regulamin forum

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Tak, palę drewnem i węglem. Paliwo nie jest tu winne, jeśli jest prawidłowo spalone - czytaj zgazowane.

    O jakim dobrobycie mówisz? Wszystkie te "dobrobyty" w ogrzewaniu sprowadzają się do jednego - nic nie robić, mieć ciepło, a całkowicie ignorować koszty i źródło tego ciepła.
    Dokładnie tak - kompletnie ignoruję dzisiaj i w lutym koszty ogrzewania - pompa zjada od 5 do 10kwh i w domu 21 C . 3 tony węgla leży w kotłowni i czeka na dzień kiedy owe koszty wzrosną. Póki jednak COP pompy waha się od 3,5 do nawet 12 tu jak wczoraj to nawet myśl o zejściu do kotłowni boli.Jak pomyślę że kilogram czarnego złota kosztuje prawie 2 złote a ja za to mam ok 12 do nawet 30 kwh ciepła bez wysiłku to błogosławię ocieplenie klimatu.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 04-03-2024 o 17:37
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    a ja za to mam ok 12 do nawet 30 kwh ciepła bez wysiłku to błogosławię
    Nic nie rozumiesz, gdyż nic nie jest za darmo. Za Twoje "błogosławieństwo" oraz ból zejścia do kotłowni płacimy wszyscy w różnych formach.
    Regulamin forum

  15. #35

    Domyślnie

    Czy gdybym schodził do kotłowni częściej to cofnę zmiany klimatu ? Zda mi się raczej odwrotnie - nie chodzę nie smrodzę nie namnażam problemów z CO2 i nie generuję kosztów na onkologii a w portfelu mniejsza dziura. Jednak tak - za wszystko trzeba zapłacić - jak tylko cena prądu i temperatura zmienią parametry bez ceremonii będę spalał każdy opał - jak się postaram to zrobię tyle dymu że te wredne promienie słoneczne nie dotrą do planety i się klimat oziębi
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 05-03-2024 o 07:34
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Nic nie rozumiesz, gdyż nic nie jest za darmo. Za Twoje "błogosławieństwo" oraz ból zejścia do kotłowni płacimy wszyscy w różnych formach.
    to jest dobreee, mocneee ......

    mogłabyś rozwinąć myśl w jakich formach płacimy wszyscy (bo za co już wyjaśniłaś) ?

    Wracając do zasadniczego tematu - od kiedy to instalacja takiego lub systemu ogrzewania to "inwestycja" ??
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Czy gdybym schodził do kotłowni częściej to cofnę zmiany klimatu ? Zda mi się raczej odwrotnie - nie chodzę nie smrodzę nie namnażam problemów z CO2 i nie generuję kosztów na onkologii a w portfelu mniejsza dziura. Jednak tak - za wszystko trzeba zapłacić - jak tylko cena prądu i temperatura zmienią parametry bez ceremonii będę spalał każdy opał - jak się postaram to zrobię tyle dymu że te wredne promienie słoneczne nie dotrą do planety i się klimat oziębi
    Z tą zmianą klimatu mógłbyś sobie darować ,tak to na tvenie niech sobie dupcą my nie musimy.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Z tą zmianą klimatu mógłbyś sobie darować ,tak to na tvenie niech sobie dupcą my nie musimy.
    Fakt - Globalne ocieplenie dobiega końca. Nadchodzi nowa epoka lodowcowa
    Regulamin forum

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    mogłabyś rozwinąć myśl w jakich formach płacimy wszyscy
    A chociażby w tak chętnie i szybko rozdawanych dotacjach na te drogie wynalazki. Kolejny aspekt to awaryjność oraz zastosowanie materiałów, których utylizacja pochłania ogromne środki, więc większość pod ochroną nocy zakupuje to wszystko gdzieś w Świecie. Jak myślisz, kto na tym ucierpi? No ale Ty masz "ekologiczne" samowystarczalne źródło ciepła.
    Regulamin forum

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    A chociażby w tak chętnie i szybko rozdawanych dotacjach na te drogie wynalazki. Kolejny aspekt to awaryjność oraz zastosowanie materiałów, których utylizacja pochłania ogromne środki, więc większość pod ochroną nocy zakupuje to wszystko gdzieś w Świecie. Jak myślisz, kto na tym ucierpi? No ale Ty masz "ekologiczne" samowystarczalne źródło ciepła.
    Dotacje powinno się zakazać ustawą koniec kropka , fotovoltaikę 8,4 kwp sam zrobiłem bez dotacji ,pompę ciepła sam zrobiłem bez dotacji bo nie lubię nic brać od komuchów koniec kropka.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony