dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    To wszystko fajnie brzmi. Kupić, dokupić. Żaden instalator nie chce się w to bawić. Ja sam takich zdolności nie mam. Stąd moje pytanie o pompę bądź kocioł elektryczny.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    To wszystko fajnie brzmi. Kupić, dokupić. Żaden instalator nie chce się w to bawić. Ja sam takich zdolności nie mam. Stąd moje pytanie o pompę bądź kocioł elektryczny.
    Kocioł kosztuje 4k a tania pompa monoblok 10k . Po jakim czasie Ci sie zwróci musisz policzyć. W tak małym domku wyjść jest sporo. Można dać kocioł i klime. Wiele się wyjaśni po lipcu
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  3. #23

    Domyślnie

    Klima będzie i tak. Ale ja nie jestem zwolennikiem grzania powietrzem. Mam klimatyzację w domu i grzanie tym bardzo mi nie odpowiada. No właśnie wszystko okaże się w lipcu. Jak poznamy ceny energii. Jakiś w miarę split z wbudowanym zbiornikiem to koszt około 20 tys. Kospel z wbudowanym zbiornikiem to 10 tys. Takze jak podniosą ceny to te 10 tys różnicy szybko zniknie

  4. #24

    Domyślnie

    Warto znać OZC tego budynku
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #25

    Domyślnie

    Może od tego trzeba zacząć. Kiedyś pamiętam, że taki użytkownik asolt się tym zajmował. Polecicie kogoś?
    Tylko tak myślę co mi z OZC, jak osoba, która będzie tam mieszkać potrafi np w zimę wietrzyć dom bo jej z gorąco Trzeba urządzenie, które tanio wyprodukuje ciepło więc raczej pozostaje pompa. Mieliście styczność z LG therma V? Są takie 5 kW z wbudowanym zbiornikiem za około właśnie 20 tys. Ja ogólnie jestem bardziej z gruntówkami. Taką mam, działa kupę lat ale ten budynek jest za mały na takie inwestycje
    Ostatnio edytowane przez photos ; 24-02-2024 o 14:30
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.785

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    To wszystko fajnie brzmi. Kupić, dokupić. Żaden instalator nie chce się w to bawić. Ja sam takich zdolności nie mam. Stąd moje pytanie o pompę bądź kocioł elektryczny.
    A dlaczego nie masz takich zdolności ??? baba ? każdy chłop normalny to skleci nie wykręcaj się .

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Może od tego trzeba zacząć. Kiedyś pamiętam, że taki użytkownik asolt się tym zajmował. Polecicie kogoś?
    Tylko tak myślę co mi z OZC, jak osoba, która będzie tam mieszkać potrafi np w zimę wietrzyć dom bo jej z gorąco Trzeba urządzenie, które tanio wyprodukuje ciepło więc raczej pozostaje pompa. Mieliście styczność z LG therma V? Są takie 5 kW z wbudowanym zbiornikiem za około właśnie 20 tys. Ja ogólnie jestem bardziej z gruntówkami. Taką mam, działa kupę lat ale ten budynek jest za mały na takie inwestycje
    Za 2-3 tygodnie będę miał w firmie szkolenie z urządzeń Hyundai. Poznam też warunki rabatowe. Widziałem, że mają monobloki od 4,4kW. Jeśli będzie to kosztowało w granicach kilku tysięcy to sam się chyba na to zdecyduje bo potrzebuje czegoś by zaprzęgnąć grzejniki. Dam znać jak to będzie wyglądało.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A dlaczego nie masz takich zdolności ??? baba ? każdy chłop normalny to skleci nie wykręcaj się .
    Polskiego w szkole nie miałeś?

    Nie każdy jest zwolennikiem druciarstwa.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Polskiego w szkole nie miałeś?

    Nie każdy jest zwolennikiem druciarstwa.
    To też, urządzenie musi spełniać swoją funkcje i być bezawaryjne. Takiego składaka czasem nawet ich autor nie jest w stanie poustawiać. Tupniesz nogą a on powie, że wcale nie musi tu być i tego słuchać i co zostanę z wynalazkiem sam Jestem zwolennikiem jednak jakiegoś gotowego urządzenia z jakimkolwiek wsparciem producenta
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.785

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Polskiego w szkole nie miałeś?

    Nie każdy jest zwolennikiem druciarstwa.
    Społeczeństwo kalekie techniczne ,nic nie umiem wolę zapłacić ,żarówkę też przyjdą mi wymienić , na koniec tekst wolę zarobić i zapłacić a potem piwko i luzik.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.785

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    To też, urządzenie musi spełniać swoją funkcje i być bezawaryjne. Takiego składaka czasem nawet ich autor nie jest w stanie poustawiać. Tupniesz nogą a on powie, że wcale nie musi tu być i tego słuchać i co zostanę z wynalazkiem sam Jestem zwolennikiem jednak jakiegoś gotowego urządzenia z jakimkolwiek wsparciem producenta
    Acha czyli uważesz że to jakiś sputnik ,rakieta ??? toć to dokładnie to samo tylko ileś razy mniej i wiedzy nie trzeba większej niż 30 lat temu koleś po zawodówce by to potrafił , jaki ty widzisz problem podłączyć 2 rurki zamiast do jednostki wewnętrznej do wymiennika gaz/woda to cię przerasta ??? dobra nie ma tematu nie odpisujcie ja więcej też nie będę bo widzę z czym mam do czynienia.pzdr

  12. #32

    Domyślnie

    Można poszukać jakieś mniejszej jednostki.
    Ale to dla tych, co sami sobie to podłączą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2024-02-24-21-10-56-447_com.miui.gallery.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	468293
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Fakt, jest faktem, ze będąc w sytuacji @pluszku kupiłbym teraz kocioł gazowy za 5-6tys i przez kolejne 10 lat o zmianie źródła ciepła nie myślał.
    A w nowym bardzo energooszczędnym też postawiłbyś na gaz? Parterowy dom 120m2. Raczej nie ma to sensu. Straszą, że za 3-4 lata ceny gazu wzrosną.

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A w nowym bardzo energooszczędnym też postawiłbyś na gaz?
    Ja NIE
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A w nowym bardzo energooszczędnym też postawiłbyś na gaz? Parterowy dom 120m2. Raczej nie ma to sensu. Straszą, że za 3-4 lata ceny gazu wzrosną.
    Teraz rozpatrywałbym jakiś tańszy monoblok
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36

    Domyślnie

    @pluszku:
    1. Z opisu wynik, że masz solidną podłogówkę (dobrze akumulującą ciepło). W tej sytuacji warto pomyśleć o grzaniu w taryfie taniej. To z kolei oznacza, że moc pompy musi być wyższa w stosunku do zapotrzebowania (z uwagi na ograniczone godziny pracy pompy.
    2. Przy podłogówce bufor jest zbędny (wręcz szkodliwy) o ile podłogówka jest w stanie zapewnić odpowiedni przepływ oraz o ile podłogówka zawsze jest w stanie przyjąć ciepło (brak termostatów)

    Według mnie w obecne sytuacji sensowne są następujące rozwiązania:
    1. Pozostanie na gazie (tani kocioł) - bo w przyszłości gaz na pewno istotnie podrożeje- tylko że nie wiadomo kiedy (może za rok może za 15 lat...)
    2. Jeśli masz wilgotny grunt warto rozważyć: prostą pompę gruntową ON/OFF (ok 5-6 kW), bez bufora + 1 odwiert pionowy 100m i grzanie w taniej taryfie
    - SCOP powinien wyjść w okolicach 5,(średnio rocznie 5kW ciepła z 1 kW energii), przy grzaniu w taniej taryfie - taniej niż gaz
    - koszt odwiertu to ok 100 zł z metr, pompy on/off są być tanie,
    - obecnie można dostać podwyższone dofinansowanie na pompę gruntową
    - no i spokój na najbliższe 20-30 lat
    3. Pompa powietrzna przy obecnych cenach nie da oszczędności w w stosunku do gazu, a z uwagi na jednostkę zewnętrzną ma zdecydowanie niższą trwałość i może się okazać, że pompa nie doczeka czasów gdy gaz podrożeje...
    Dom z 2000: 154m2 parter + poddasze OZC https://cieplo.app/wynik/1f7xl
    Wentylacja: grawitacyjna.
    Ogrzewanie PC Buderus WSW 186T180 12kW, klimakonwektory (łączna moc 17.5kW przy 45/40/20)

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku Zobacz post
    Dzieki za komentarze, chyba pozostane przy gazie, moze wersja z 'niewypasionym' kociołkiem na nastepne 10 lat jest najbardziej sensowna bo poki co to patku ETS2 jeszcze nie ma i ulgowych taryf na prąd dla ogrzwajacych sie pompami ciepła tez nie ma.
    Za 10 lat może sporo się zmienić pompach ciepła na "plus". Mam PC 8 kW na R32 która spada z poborem energii nawet do około 300 W. Gdy miałem PC tej samej firmy też o mocy 8 kW z 2008 roku to ona spadała z mocą do około 600 W, potem taktowała.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #38

    Domyślnie

    Witajcie,
    Cytat Napisał photos Zobacz post
    stoję przed dylematem wyboru źródła ciepła.
    Czy coś się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca? Znalazłeś jakieś rozwiązanie dla siebie?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał ttombi Zobacz post
    Witajcie,


    Czy coś się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca? Znalazłeś jakieś rozwiązanie dla siebie?
    Mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji. Tzn wszystko jest gotowe i czeka na wpięcie urządzenia. Ale zaczekam do lipca i zobaczę co zrobią z cenami prądu. Z tym, że to bardziej czekanie na utwierdzenie się w przekonaniu, że pompa powietrzna będzie najlepszym rozwiązaniem. Za około 20 tys da się kupić dobre urządzenie dołożę trochę fotowoltaiki i nie będę myślał jaki teraz rachunek mi przyjdzie. Poczekam jednak z decyzją do lipca

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony