dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Komin - czy można osadzić na nim stelaż i szafkę

    Poradźcie proszę jak to jest z tym, że nie można naruszać / wkuwać się / obciążać komina. Mam w łazience komin (najprawdopodobniej z pustaka ceramicznego) przez który biegną 3 piony wentylacyjne + pion do kotła gazowego. Czy mogę do niego zamocować stelaż podtynkowy do wc, a nad stelażem postawić szafkę do sufitu?
    Trochę głupieję, bo słyszę skrajne opinie...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Pustak kominowy ma dość cienkie ścianki aby montować na nim jakikolwiek ciężki element tym bardziej stelarz który co prawda jest stojący na podłodze ale siadając na nim od góry działają nań jednak siły wyrywające go ze ściany.

    Jeżeli ma to być stabilne to raczej zamontował bym go z boków komina co nie uniemożliwia aby stał on i zasłaniał niejako pustaki kominowe.
    Dziórawienie kanałów wentylacyjnych a tym bardziej spalinowych jeżeli nawet są wewnątrz odpowiednie wkłady nie jest dobrą praktyką gdyż przy jakiejkolwiek nieszczelności jesteśmy narażeni na przedostawanie się spalin co powoduje brązowe, rdzawe naloty i zacieki na ścianach w tych miejscach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Ta ściana wygląda w ten sposób (załączam zdjęcie i plan) i nie mam pomysłu jak to zamocować, żeby nic nie uszkodzić...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20240110_210840.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	37,9 KB
ID:	468290
    I
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231216_105340_resized.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	104,6 KB
ID:	468291

  4. #4

    Domyślnie

    Dospawałbym do stelaża wc profile stalowe i zamocowałbym do stropu. Szafka przykryje profile - zresztą szafkę też lepiej zamocować do tego profilu, bo wiercenie w takim ceramicznym prefabrykowanym pustaku kominowym, to proszenie się o kłopoty.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Poczytaj rzut i zobacz co oznacza oznaczenie SW3.
    Mi się wydaje że te pustaki ceramiczne już są obudowane dodatkową ścianką a więc płytkie wiercenie do 6cm i zamocowanie było by możliwe.
    Jeżeli nie to albo tak jak zaznaczył poprzednik puścić dwa lub trzy ceowniki od podłogi do sufitu i do nich mocowanie zarówno stelarza jak i szafki. Ceowniki posłużą jako stelarz do zabudowy kartonowo gipsowej.
    Można także pościć ceownik poziomo na wysokości górnego mocowania stelarza i mocować do do ściany za kominem i do ściany prostopadłej do komina. W ten sposób stworzymy dodatkową półkę z zabudowy stelarza.
    Ceownim 50 x 30 x 2
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Panowie, wielkie dzięki za rady
    myślicie, że można ten stelaż zamocować do wylewki kołkami 4cm? Jest podłogówka, więc jest obawa, żeby nie dziurawić głębiej.
    (SW3 to oznaczenie ściany międzylokalowej)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Saurfang85 Zobacz post
    Panowie, wielkie dzięki za rady
    myślicie, że można ten stelaż zamocować do wylewki kołkami 4cm? Jest podłogówka, więc jest obawa, żeby nie dziurawić głębiej.
    (SW3 to oznaczenie ściany międzylokalowej)
    Przydałaby się jakaś kamerka IR, nawet taka z telefonu, żeby sprawdzić, gdzie idą rurki od podłogówki. Jak nie masz pewności, jak jest ułożona podłogówka, to i te 4cm moe być za głęboko i trafisz w rurkę. Mając kamerkę IR, włączasz ogrzewanie i za godzinę dokładne widzisz, w jakich miejscach przebiegają rurki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony