dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Ile budynków, a MPZP

    Dzień dobry, zanim napisałem ten post przejrzałem wiele podobnych tematów i nie do końca jestem pewny jak to jest.

    Planuję kupić działkę o kształcie prostokąta 1200m2. Działka posiada MPZP MN zabudowa mieszkalna jednorodzinna w tym usługi max 30%, dopuszczalne garaże i budynki gospodarcze. Działka jest droga, ale w idealnym dla mnie miejscu i aby mi się to opłacało chcę tam postawić coś małego na wynajem lub sprzedaż w przyszłości.

    Moje pytanie brzmi: Czy mogę uzyskać dwa pozwolenia na budowę w tym samym czasie na 2 osobne (inne) budynki mieszkalne. Czytałem, że nie można w tym samym miejscu na 1 działce, ale ludzie to dziwnie piszą i nie wiem czy "to samo miejsce" oznacza dosłownie ten sam punkt na działce czy ogólnie jedną działkę.

    Jeśli to by było możliwe to domyślam się, że pewnie nie da się w tym samym czasie wystąpić o 2 pozwolenia, ale czy da się np jedno po drugim. Czyli dostaję jedno i później drugie. Podpowie ktoś jak to wygląda w większości przypadków?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy MPZP dopuszcza podział działki na mniejsze budowlane?

    jeśli chcesz drugi budynek pod najem, możesz spróbować postawić go bez pozwolenia (do 70m2), ale przy zachowaniu potencjalnych odległości, gdybyś chciał dzielić działkę w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-02-2024 o 21:07

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Kupujesz działkę na współwłasność (nie małżeńską, bo bedzie potrzebny rozwód), budujesz obiekt który da się podzielić pionowymi płaszczyznami (otwory trzeba będzie zamurować do podziału, czujnie instalacje przygotowane itp.) Kończysz budowę, ujawnienie w EGiB, wpis w KW. Teraz znosisz współwłasność wr art. 95.1 UoGN . Jesli działacie wspólnie i w porozumieniu wykona to geodeta + decyzja gminy. Sąd tylko gdy brak porozumienia, czyli biegli=koszty=czas. Tylko czy działki po 600 m kw. będą wystarczające? Chociaż przy zabudowie jak "bliźniak" to i tak bedzie co kosić...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czy MPZP dopuszcza podział działki na mniejsze budowlane?

    jeśli chcesz drugi budynek pod najem, możesz spróbować postawić go bez pozwolenia (do 70m2), ale przy zachowaniu potencjalnych odległości, gdybyś chciał dzielić działkę w przyszłości.
    Obok stoją podzielone po 600m. Wydaje mi się, że przed postawieniem bliźniaka nie da się działek podzielić, bo w mpzp jest zapis o minimalnej długości frontu działki i ten warunek nie będzie spełniony. Tam gdzie jest dłuższy bok nie ma wjazdu, bo jest jakiś wąski pasek działki drogi gminnej.

    Domek 70m na zgłoszenie jako mieszkalny czy rekreacyjny / gospodarczy? Rozważałem tą opcję i nie znalazłem czy gospodarcze też można stawiać do 70m czy dalej tylko 35m. Mieszkalne ponoć nie można wynajmować, bo mają być na własny użytek i formalności podobnie (chociaż to nie problem) jak przy PnB.



    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Kupujesz działkę na współwłasność (nie małżeńską, bo bedzie potrzebny rozwód), budujesz obiekt który da się podzielić pionowymi płaszczyznami (otwory trzeba będzie zamurować do podziału, czujnie instalacje przygotowane itp.) Kończysz budowę, ujawnienie w EGiB, wpis w KW. Teraz znosisz współwłasność wr art. 95.1 UoGN . Jesli działacie wspólnie i w porozumieniu wykona to geodeta + decyzja gminy. Sąd tylko gdy brak porozumienia, czyli biegli=koszty=czas. Tylko czy działki po 600 m kw. będą wystarczające? Chociaż przy zabudowie jak "bliźniak" to i tak bedzie co kosić...
    Obok stoją bliźniaki tj wyżej napisałem, a wielkość działki spokojnie, bo ten mały domek chciałem, aby miał tylko 500m działki i malutki ogródek, z kolei dla siebie 700m ogrodzone od tamtego domu. Z boku wąski pasek 6m szer na drogę dojazdową do domu, a ten mniejszy stałby w zasadzie przy drodze zachowując linię zabudowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony