dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Indukowanie napięcia w przewodach

    Witam. Chciałem podlaczyć 2 łączniki schodowe Simon 54 z podświetleniem LED. Do oczek na schodach. Mam poprowadzona L i N. Do włącznika L i na N mam jakieś 2 v przez co podświetlenie w łaczniku świeci się również gdy jest on wł. A powinno gasnać ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.325

    Domyślnie

    W łącznikach schodowych podświetlenie jest umieszczone pomiędzy stykami NO i NC idącymi do drugiego łącznika schodowego w związku z czym powinny świecić gdy obwód jest rozłączony.
    Czasem istniały łączniki schodowe w których podświetlenie było połączone do styków C i NC.
    Sprawdź gdzie jest podłączone podświetlenie.

    Jeżeli jest podłączone pod NO i NC to oznacza że na żyle która w danym momencie jest niepodłączona indukuje się różnica napięć poprzez pojemność do ściany lub np. do żyły PE jeżeli jest tam puszczony kabel 3 żyłowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.325

    Domyślnie

    ..... Jaki przewód idzie pomiędzy łącznikami schodowymi ?

    W łączniku jest dioda LED czy Neonówka ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-03-2024 o 22:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Idzie do łącznika 3x1.5
    Ogólnie instalacja na oczka na 12 v przewód inzolowana 5x1.5 z tego tak jak wyżej pisałem 3x1.5 idzie na łącznik a 2 przewody na oczka skoff

  7. #7

  8. #8

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.325

    Domyślnie

    Te 3 x 1,5 to do łącznika czy pomiędzy łącznikami. To ważne.
    CJeżeli pomiędzy łącznikami to do czego jest trzeci przewód ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Do pierwszego wł schodowego od bezpiecznika leci L z wł schodowego 1 do wł schodowego 2 idzie 2 przewody korespondencyjne i faza wraca do puszki gdzie jest pierwszy włącznik tam jest wpięty zasilacz 12 v

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawełł30 Zobacz post
    Do pierwszego wł schodowego od bezpiecznika leci L z wł schodowego 1 do wł schodowego 2 idzie 2 przewody korespondencyjne i faza wraca do puszki gdzie jest pierwszy włącznik tam jest wpięty zasilacz 12 v

    Bezpiecznik L puszki 1 do wł 1
    N do puszki 1 do zasilacza 12 v
    Potem między wł 1 wł 2 idą 3 przewody z tego 1 wraca do puszki 1 do zasilacza 12 v L
    Z zasilacza wychodzi plus i minus na oczka

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.325

    Domyślnie

    Właśnie prowadzenie 3 przewodu w tym samym kablu pomiędzy włącznikami a więc 2 żył korespondencyjnych i jednego który wraca do puszki powoduje że podświetlenie działa.
    Dwa przewody obok siebie na pewnej odległości to pojemność przez którą napięcie przemienne powoduje przepływ małego prądu i indukowanie się tam napięcia.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-03-2024 o 06:37
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli tak jak myślałem to zostawiam tak jak jest bo tam na N nie wchodzi napięcie które zagraża wybiciu bezpieczników

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zrób obliczenia uwzględniając wydobycie węgla, litu, ich transport i utylizację odpadów i porównaj z ropą. Pewny jesteś, że uwzględnienie tego poprawi sytuację elektryka? Wątpię.
    Nie mam adekwatnych kwalifikacji.
    To o czym dyskutujesz? Nie potrafisz policzyć, ale wiesz, że narzut przy licie i węglu będzie mniejszy, niż przy ropie naftowej?
    Pisałem Ci już, jak nieekologiczna jest sama produkcja auta:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I nie, to nie mój wymysł, że produkcja aut elektrycznych jest mniej ekologiczna.
    "- Volvo C40 Recharge - musi on pokonać dystans 110 tys. km, zanim osiągnie równowagę z modelem spalinowym. "
    Ale to nie uwzględnia polskiego mixu energetycznego ani sytuacji, gdy nie porównujemy nowy elektryk vs nowy spalinowóz, tylko nowy elektryk vs stary spalinowóz (czyli już wyprodukowany i jego utylizacja to kolejne koszty ekologiczne).
    A u nas wcale się nie "zwraca" nieekologiczność produkcji auta i nawet przejechany milion km nie nadrobi tego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony