dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Podbudowa pod podjazd na mokrej (sezonowo bardzo) glinie - warstwy i rodzaj kruszywa

    Witam, mam około 160m2 podjazdu do wykonania. Wierzchnią warstwą będzie kostka granitowa 8/11 fugowana na spoinę betonową, kładzioną "na mokro" z podsypką cementowo-piaskową. Podjazd będę wykonywał samodzielnie, a za zaoszczędzone środki chciałbym zastosować jak najlepsze materiały, aby zredukować ryzyko, że będzie on kiedykolwiek wymagał poprawy. Niestety jak zwracam uwagę, to trudno jest znaleźć powierzchnię wyłożoną kostką, która po 15-20 latach nadal jest równa.

    Teren jest trudny. W okresie wczesno-wiosennympoziom wód gruntowych jest tuż pod powierzchnią ziemi... Bywają okresy, że po wykopaniu dołka na głębokość 15-20cm - nachodzi woda, zatem nie ma możliwości wykonania innego odwodnienia poza spadkami (muszę liczyć się z tym, że koryto w okresie wiosennym będzie wypełnione po części wodą).

    Wykorytować mam zamiar na ok 40-45cm. Na spód i boki koryta - mocna, drogowa geowłóknina polipropylenowa 300-400g/m2. Na to 20-25cm kruszywa, zagęszczonego w dwóch warstwach, a na to 5-10cm podsypki cementowo-piaskowej, na której będę układał granit.

    Na ogół powtarza się opinia, że głębsze korytowanie przy zastosowaniu geowłókniny nie wniesie nic dodatkowego poza kosztem. Oto moje pytania:
    1. Czy rzeczywiście na tak trudnym gruncie wystarczy koryto o głębokości 40-45cm.
    2. Jakie kruszywo zastosować? Jedni mówią o grubym kamieniu na spód i przykładowo 0-35 pod podsypkę, klińcu, kruszywie drogowym 0-31,5 inni o gruzie betonowym na całej grubości, widziałem też rozwiązanie z warstwą betonu półsuchego z 5-10cm na ten gruz betonowy (wtedy warstwa gruzu może byc nieco cieńsza i kosztowo wyjdzie niewiele drożej, ale stabilniej?) Wiem na pewno, że gruzu ceglanego muszę unikać.
    3. O jakiej wadze zagęszczarka będzie odpowiednia do zagęszczania warstw podbudowy?
    4. Dawać pod geowłókninę 5-10cm piachu jako warstwa rozsączająca, czy geowłóknina bezpośrednio powinna iść na glinę?
    5. Czy jako podbudowę można zastosować kruszywo mineralne o frakcji 0-31.5 i czy będzie ono lepsze od kruszonego gruzu betonowego?

    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady doświadczonych budowlańców, szczególnie drogowców, bo wiem, że takowi tutaj bywają. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Pascalt ; 02-03-2024 o 18:04

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    W takim terenie podstawa to prace w okresie suchym a nie na początku wiosny...

    Mam do porownania wiele podbudów i nie widzę znaczącej poprawy sytuacji przy znacznym pogłębianiu podbudowy. U mnie jest aż 45cm a po mroźnych zimach zmiany na kostce (schodkowanie) są podobne jak u sąsiadów gdzie mieli 25cm podbudowy. Ja mialem też szmatę pod kamieniem a oni nic.... Jedynie co jest lepsze u mnie po 5 latach to mniej widoczne większe zagłębienia - kałuże jesli się tworzą to na chwilę i o małej powierzchni.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    W takim terenie podstawa to prace w okresie suchym a nie na początku wiosny...

    Mam do porownania wiele podbudów i nie widzę znaczącej poprawy sytuacji przy znacznym pogłębianiu podbudowy. U mnie jest aż 45cm a po mroźnych zimach zmiany na kostce (schodkowanie) są podobne jak u sąsiadów gdzie mieli 25cm podbudowy. Ja mialem też szmatę pod kamieniem a oni nic.... Jedynie co jest lepsze u mnie po 5 latach to mniej widoczne większe zagłębienia - kałuże jesli się tworzą to na chwilę i o małej powierzchni.
    Dzięki za odpowiedź. Prace są zaplanowane na okolice maja/czerwca - wtedy grunt u mnie robi się idealny do prac (nie jest jeszcze skałą - jak bywa latem, ale i nie tworzy się ciasto w wykopie.

    Tak sobie myślę, że to schodkowanie po zimach może być spowodowane niewystarczającym zagęszczeniem... Zagęszczarki o jakiej wadze używałeś? Jakie kruszywo stosowałeś pod kostkę?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Ja zastosowałem na gruz i drobny kamień polny siatkę ocynkowaną z drobnym oczkiem ale może być zwykła ogrodzeniowa celem zespolenia i pracy całej powierzchni .
    Tyle tylko żę mam raptem 12 mb .
    Technologia podejrzana z wojska . Stara technika przepraw przez teren podmokły to rozwijanie siatki na trudnym terenie .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post

    Tak sobie myślę, że to schodkowanie po zimach może być spowodowane niewystarczającym zagęszczeniem... Zagęszczarki o jakiej wadze używałeś? Jakie kruszywo stosowałeś pod kostkę?
    Robiła mi ekipa i zagęszczarki mieli ogromne. Po prostu glina to plastelina (przy mokrym) i nie ma żadnego pewnego sposobu na to.


    Ja zastosowałem ....siatkę ocynkowaną z drobnym oczkiem ale może być zwykła ogrodzeniowa celem zespolenia
    Z takiej siatki po 2-3 latach pod ziemią zostanie wspomnienie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony