dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ile dołożyć paneli

    Dzień dobry,

    2 lata temu założyłem fotowoltaikę i teraz potrzebuję dołożyć paneli.
    Nie mam kontaktu z firmą która zakładała a chciałbym ją trochę rozbudować.
    Wiem że jak kupowałem to montażysta twierdził że falownik jest trochę większy z możliwością w późniejszym czasie
    dołożenia kilku paneli.
    W tej chwili mam panele 12 x 380w ile mógłbym jeszcze dołożyć?
    W załączniku przesyłam tabliczkę znamionową.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20240225_145831.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	468339

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Za wiele ci to nie da bo już trochę więcej jak dwa panele dają moc równą mocy falownika ale warto przekroczyć ciutkę aby sprawność poprawić a jak ci bardziej zależy to sprzedać obecny falownik u kupić używkę 8 lub 10 kw.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Panele nie dadzą mocy falownika jeżeli to tylko chwilowo. Spokojnie możesz dołożyć 7 paneli. Nie przekroczy to 7500 Wp podanej dla tego falownika. Napięcie jednego stringu też nie zostanie przekroczone.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 03-03-2024 o 12:09
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Za wiele ci to nie da bo już trochę więcej jak dwa panele dają moc równą mocy falownika ale warto przekroczyć ciutkę aby sprawność poprawić a jak ci bardziej zależy to sprzedać obecny falownik u kupić używkę 8 lub 10 kw.
    Spokojnie może rozbudować o trochę więcej, niż "dwa panele", szczególnie, jeśli ma instalację w dwóch kierunkach
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Miałem nadzieję że spokojnie do 7500w tak jak jest na tabliczce. Max input power.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jaką moc max daje Twoja instalacja w maju, czerwcu, lipcu ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A jaką moc max daje Twoja instalacja w maju, czerwcu, lipcu ?
    3500-3800w

  8. #8

    Domyślnie

    kilka dni może do 4000w

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dokładając 4 moduły 380W ten szczyt powinien wynieść około 5kW - czyli tyle ile moc znamionowa falownika. Każdy więcej będzie powodował obcięcie mocy przed falownik - oczywiście w tym okresie, o którym piszemy.
    7 dodatkowych modułów - to już max dla tego falownika, w okresie letnim moc będzie przycinana do 5kW
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Spokojnie może rozbudować o trochę więcej, niż "dwa panele", szczególnie, jeśli ma instalację w dwóch kierunkach
    Tak to mu nie podpowiadaj - ten falownik ma jeden string.

    Natomiast co do pytania o ilość paneli - do 19, a nawet 20 możesz zwiększyć... będziesz co prawda tracił "górki produkcji", kiedy falownik wypłaszczy moc do maksymalnej po stronie AC, ale w mojej ocenie to i tak ekonomiczniejsze rozwiązanie w porównaniu do zakupu mocniejszego falownika.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    FOX ESS T5-G3 ma 2 MPPT.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Tak to mu nie podpowiadaj - ten falownik ma jeden string.

    Natomiast co do pytania o ilość paneli - do 19, a nawet 20 możesz zwiększyć... będziesz co prawda tracił "górki produkcji", kiedy falownik wypłaszczy moc do maksymalnej po stronie AC, ale w mojej ocenie to i tak ekonomiczniejsze rozwiązanie w porównaniu do zakupu mocniejszego falownika.
    Ma 2 stringi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony