dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Niski uzysk z PV

    Dzień Dobry,

    chciałam dopytać Państwa w kwestii wydajności instalacji fotowoltaicznie, obecnie mamy od grudnia 2023 założoną instalację 6,8 kWp i patrząc na informację z internetu oraz od znajomych wydaje nam się, że ma mocno zaniżoną wydajność. Od końca grudnia do dzisiaj wygenerowała w sumie 140 kwh i takie dzienne rekordy przy w miarę słonecznej temperaturze dochodzą do 5,7 - 6,1 kwh dziennie - dzisiaj np. 6,1 kwh.

    Same panele niestety ze względu na ograniczoną powierzchnie do oczekiwania mocy samej instalacji ustawione są na płasko - oczywiście jest minimalny spadek dachu więc kilka stopni na pewno będzie + mamy różne moce na nich - 7 sztuk Jinko 430 oraz 8 sztuk 475. Układ wschód- zachód.

    Mąż dzisiaj zerknął jak są zamontowane i zwrócił uwagę na dwie rzeczy - miało być zgodnie z tym co jest w umowie 4 sztuki optymalizatorów Tigo - faktycznie są dwie. 2-3 sztuki paneli zlokalizowanych na skraju instalacji nie ma podłączonej jednej strony do obwody zgodnie ze zdjęciami załączonymi - czy tak powinno być?

    https://zapodaj.net/plik-cAHnXLmc2M

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    No to ciekawa ekipa, nawet nie podłączyli wszystkich paneli.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    Dzień Dobry,

    chciałam dopytać Państwa w kwestii wydajności instalacji fotowoltaicznie, obecnie mamy od grudnia 2023 założoną instalację 6,8 kWp i patrząc na informację z internetu oraz od znajomych wydaje nam się, że ma mocno zaniżoną wydajność. Od końca grudnia do dzisiaj wygenerowała w sumie 140 kwh i takie dzienne rekordy przy w miarę słonecznej temperaturze dochodzą do 5,7 - 6,1 kwh dziennie - dzisiaj np. 6,1 kwh.

    Same panele niestety ze względu na ograniczoną powierzchnie do oczekiwania mocy samej instalacji ustawione są na płasko - oczywiście jest minimalny spadek dachu więc kilka stopni na pewno będzie + mamy różne moce na nich - 7 sztuk Jinko 430 oraz 8 sztuk 475. Układ wschód- zachód.

    Mąż dzisiaj zerknął jak są zamontowane i zwrócił uwagę na dwie rzeczy - miało być zgodnie z tym co jest w umowie 4 sztuki optymalizatorów Tigo - faktycznie są dwie. 2-3 sztuki paneli zlokalizowanych na skraju instalacji nie ma podłączonej jednej strony do obwody zgodnie ze zdjęciami załączonymi - czy tak powinno być?

    https://zapodaj.net/plik-cAHnXLmc2M
    to jest bubel a nie instalacja PV.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    A to jakaś ekipa montowała? Czy jednak jakiś "kolega" po znajomości aby cena się zgadzała.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  5. #5

    Domyślnie

    Ekipa montowała - podobno profesjonaliści. Oferta była, umowa wszystko tak jak trzeba. Na razie nie rzucam nazwą firmy, jutro do nich dzwonię. Co możemy zrobić w takim przypadku, żądać poprawy bo rozumiem, że to jest spartaczone?

  6. #6

    Domyślnie

    Tak dla wyjaśnienia bo może nie widać na zdjęciu - ten panel ma takie wejścia z jednej i z drugiej strony - z jednej jest podpięty, a z drugiej tak jak na zdjęciu.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Ja mam podobnej skali uzyski - czym większy kąt padania, tym produkcja będzie wzrastać. Możesz sobie dać np. na elewację panele, tak by zimą coś skapywało

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Po zdjęciu widać, że nie są podłączone wszystkie panele. Reklamuj to natychmiast. Można też spróbować połączyć samodzielnie, bo pewnie gdzieś tam wisi druga wtyczka, ale nie namawiam.
    Zarówno kąt nachylenia jak i kierunki wschód/zachód nie są sprzyjające do uzysków w okresie jesienno zimowym.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Ze zdjęcia nie wynika, że wtyczka jest rozłączona. Jednak rozumiem, że ciężko jest zrobić sensowne zdjęcie pod panelami, gdzie miejsca jest mało i ciężko zapchać i ustawić odpowiednio aparat. Natomiast na zdjęciu widać, choć niewyraźnie, że nieco niżej przewody pod panelami zwisają byle jak. Niestety to "urok" tandeciarzy, którzy się nie przykładają do swoich obowiązków.
    Jeśli tak jest, że jeden przewód panela nie jest nigdzie podłączony to oczywiście cały szereg nie pracuje - zachodni lub wschodni. Biorą pod uwagę Twoje uzyski z instalacji o mocy 6,8kWp, które wynoszą w słoneczny dzień maksymalnie te 6kWh jest bardzo prawdopodobne, że jeden string nie pracuje - właśnie na skutek odłączenia wtyczek. Przykładowo u mnie dzisiaj instalacja, która ma moc 9,9kWp wyprodukowała ponad 28kWh. W lutym również bywały takie dni, gdy słońce dobrze się sprawiło i uzysk wynosił nawet ponad 30kWh. Oczywiście w pochmurne dni zimą produkcja jest kiepska ale mówimy o słonecznych. A podobnie jak i w Twoim przypadku większość paneli (7,5kWp) mam ustawionych pod niewielkim kątem (11st).
    Możesz sprawdzić bezpośrednio na falowniku (jeśli ma wyświetlacz) lub w aplikacji czy pracują Ci oba stringi. Jeśli jednak wtyczka panela nie jest podłączona to i tak nie ma mocnych. Chyba, że to niepodłączona wtyczka optymalizatora. Jako ciekawostkę powiem, że kupiłem kilka optymalizatorów Tigo na olx. Facet, który mi je sprzedał był Ukrańcem. Jakiś czas później, przeglądając neta natrafiłem na posta, w którym jakiś gość napisał, że podczas sprawdzania swojej instalacji (która była dotowana) zobaczył, że optymalizatory leżą po prostu na dachu - ot tak, nawet nie podwieszone i oczywiście nie podłączone. Podejrzewam, że takie przygodne ekipy specjalnie nie podłączały optymalizatorów (które były kupione w zestawie), żeby następnie wrócić na "miejsce zbrodni" i je sobie przywłaszczyć, gdy nikt im nie będzie patrzył na rączki. Pewnie nie zawsze mieli możliwość powrotu i zgarnięcia łupu więc te urządzenia co u niektórych tak zostały luzem
    Zareaguj możliwie szybko, taka zwisająca wtyczka to nic dobrego. Porozmawiaj z szefem firmy na ile się da spokojnie ale konkretnie. Nie tyle chodzi o to, by połączyli wtyczki i sobie poszli tylko, by poukładali i pospinali kable porządnie do profili. To ma przecież służyć wiele lat.
    Ekipa która mi montowała fotowoltaikę nie była zapewne najgorsza (widziałem o wiele gorsze wykonania niż moja instalacja) ale i tak piepszyli robotę. Po prostu i nie chcieli i nie umieli robić dobrze a mi zależało, żeby się załapać na prosumenta więc się godziłem. Godziłem oczywiście na to, co i tak wiedziałem, że sobie sam poprawię bo z tymi ciulami mi się nie chciało użerać. Oni by i tak nie zrozumieli, poważnie. Moje zabiegi odnośnie ich wykonawstwa skoncentrowałem głównie na tym, żeby nie popełnili jakiś błędów, za których odkręcenie musiałbym sporo się ponownie wykosztowywać. Na przykład wymusiłem, żeby dali grubszy przewód 6mm2 zamiast 4mm2 bo chcieli bez sensu wytanić a ze wzoru wprost wynikało, że powinien być o większym przekroju. Szef ekipy chcąc mi udowodnić, że ma rację wysłał nawet obliczenia. Tyle, że zastosował wzór dla napięcia zmiennego a nie stałego, gdzie należy uwzględnić długości całkowite przewodów - dodatniego oraz ujemnego. Nawet go nie wyprowadzałem z błędu. Nie chciało mi się. Odpisałem jedynie, że chcę 6mm2. Między nami mówiąc raz, że taki przewód mniej się będzie grzał a dwa, że jest korzystniejszy pod względem wytrzymałości na obciążenie a przewody mi lecą 8m w dół kominem więc w miejscu podparcia na górze są narażone na naprężenie związane z ich ciężarem. Zażądałem również, żeby poprowadzili przewody tak, by nie utworzyła się tzw. pętla indukcyjna. Tak więc zabezpieczyłem odpowiednio materiał, żeby się nie pakować potem w dodatkowe koszty.
    Jakiś czas, już po odbiorze instalacji pv, rozebrałem ją i połączyłem na nowo prowadząc przewody odpowiednio w profilach, nie żałując trytytek, które zresztą wymieniłem na poliamidowe. Dołożyłem wspomniane optymalizatory na zacienianych panelach. Wprowadziłem przewody do komina poprzez elastyczną przejściówkę o odpowiednim promieniu, bo te ciule wygięły je pod kątem ostrym w jednym miejscu więc za chwilę by peszel szlag trafił w tym miejscu a woda lała się do środka, że miło. Cóż, życie.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 05-03-2024 o 19:02

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    Dzień Dobry,

    chciałam dopytać Państwa w kwestii wydajności instalacji fotowoltaicznie, obecnie mamy od grudnia 2023 założoną instalację 6,8 kWp i patrząc na informację z internetu oraz od znajomych wydaje nam się, że ma mocno zaniżoną wydajność. Od końca grudnia do dzisiaj wygenerowała w sumie 140 kwh i takie dzienne rekordy przy w miarę słonecznej temperaturze dochodzą do 5,7 - 6,1 kwh dziennie - dzisiaj np. 6,1 kwh.

    Same panele niestety ze względu na ograniczoną powierzchnie do oczekiwania mocy samej instalacji ustawione są na płasko - oczywiście jest minimalny spadek dachu więc kilka stopni na pewno będzie + mamy różne moce na nich - 7 sztuk Jinko 430 oraz 8 sztuk 475. Układ wschód- zachód.

    Mąż dzisiaj zerknął jak są zamontowane i zwrócił uwagę na dwie rzeczy - miało być zgodnie z tym co jest w umowie 4 sztuki optymalizatorów Tigo - faktycznie są dwie. 2-3 sztuki paneli zlokalizowanych na skraju instalacji nie ma podłączonej jednej strony do obwody zgodnie ze zdjęciami załączonymi - czy tak powinno być?

    https://zapodaj.net/plik-cAHnXLmc2M
    Masz instalację 6,8 kWp i uzysk za luty 20,6 kWh/kWp to jest prawidłowe jak na twoją instalację. Ja mam podobnie zamontowane panele wschód-zachód z bardzo małym kątem nachylenia około 10 stopni. Przez trzy lata w lutym miałem uzyski rzędu 20-30 kWh/kWp i to jest prawidłowe dla tego typu instalacji. Taka instalacja w miesiącach listopad, grudzień, styczeń, luty produkuje bardzo słabo. W marcu wszystko Ci wystartuje, obudzi się po zimie i zacznie się prawdziwa produkcja. Nic nie ruszaj nie kombinuj nie szukaj robaków w soli, wszystko jest ok, powodzenia
    Dla pewności możesz jeszcze porównać sobie pracę dwóch stringów jak potrafisz to wyciągnąć z aplikacji lub strony www dla twojego falownika. Powinno to wyglądać jak poniżej. Dałem Ci wykres dla przykładowego bardzo słonecznego dnia w lutym 2022
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stringi E W.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	468377
    Ostatnio edytowane przez Marbar69 ; 06-03-2024 o 06:33
    PV 4,5 kWp // Falownik FoxESS T4
    10 paneli Risen Energy RSM144-7-450M 450 W // Dwa stringi po 5 paneli
    Dach - pochylenie 10 stopni // Kierunek wschód - zachód

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbar69 Zobacz post
    Nic nie ruszaj nie kombinuj nie szukaj robaków w soli, wszystko jest ok, powodzenia
    Zwłaszcza niepodłączone skrajne panele?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12

    Domyślnie

    Widziałeś to dokładnie czy tylko z tych enigmatycznych zdjęć ?
    PV 4,5 kWp // Falownik FoxESS T4
    10 paneli Risen Energy RSM144-7-450M 450 W // Dwa stringi po 5 paneli
    Dach - pochylenie 10 stopni // Kierunek wschód - zachód

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    [QUOTE=Marbar69;8226306]Masz instalację 6,8 kWp i uzysk za luty 20,6 kWh/kWp to jest prawidłowe jak na twoją instalację.

    Instalacja kolegi @OlgaDG wyprodukowała 20kWh z kWp nie w lutym, ale od końca grudnia do 3 marca. Czyli przez ponad dwa miesiące...
    To stanowczo zbyt mało, nawet przy niekorzystnym nachyleniu i ustawieniu względem południa. No, chyba że zalegał na nich śnieg...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbar69 Zobacz post
    Widziałeś to dokładnie czy tylko z tych enigmatycznych zdjęć ?
    Przecież w pierwszym poście autor sam napisał, że są niepodłączone!
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    209

    Domyślnie

    A jaki problem zobaczyc w falowniku czy aplikacji ile V daje kazdy ze stringow? Wtedy bedzie jasne ile pracuje paneli, czy wszystkie sa podlaczone.

    Jaki masz Voltaż?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbar69 Zobacz post
    Nic nie ruszaj nie kombinuj nie szukaj robaków w soli, wszystko jest ok, powodzenia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stringi E W.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	468377
    Hahaha.
    Koleżanka napisała, że widzi iż wtyczka od panela zwisa i powiewa a tu taka rada.
    Produkcję ma mniej niż kiepską bo te max 6kWh w słoneczny dzień z 6,8kWp nawet przy małym kącie pv to jest przynajmniej 2-3x za mało.
    Oczywiście nie wiemy jakie jest napięcie w sieci (czy nie ma wyłączeń falownika) ale skoro wtyczka od panela jest niepodłączona a produkcja z instalacji przynajmniej o połowę za mała, przy czym instalacja składa się z dwóch niezależnych stringów to rozwiązanie problemu wydaje się oczywiste.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 06-03-2024 o 21:17

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    A jaki problem zobaczyc w falowniku czy aplikacji ile V daje kazdy ze stringow? Wtedy bedzie jasne ile pracuje paneli, czy wszystkie sa podlaczone.

    Jaki masz Voltaż?
    U mnie np w falowniku foxes, nie ma podglądu na stringi.
    Nie wiem jak przez stronę internetową.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18

    Domyślnie

    Na falowniku i w aplikacji możesz zobaczyć wartości chwilowe na stringach a na stronie https://www.foxesscloud.com/login możesz sobie zobaczyć wykresy i statystyki.
    PV 4,5 kWp // Falownik FoxESS T4
    10 paneli Risen Energy RSM144-7-450M 450 W // Dwa stringi po 5 paneli
    Dach - pochylenie 10 stopni // Kierunek wschód - zachód

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony