dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy jest sens wymieniać okna? Kostka PRL - 20 letnie okna.

    Witam.

    Remontuję starą kostkę PRL. Obecnie są tam zamontowane dwuszybowe okna PCV Aluplast - chyba 2000 - z rocznika 2004/2005.
    U tych okien to 1,1, ale przypuszczam, że chodzi o samą szybę.

    Stan okien jest mizerny - należy wykonać pełny serwis. Uszczelnienia, gaz, okucia.
    Poza tym sam montaz również wymaga poprawy - prawdopodobnie wyrzucenie starej piany i zapianowanie raz jeszcze i doizolowanie okien taśmą albo folią w płynie. Zapewne to drugie rozwiązanie.
    Z tego co wiem wstępnie koszt takiej zabawy może oscylować w granicy 6 tysięcy złotych do nawet 8 tysięcy w zależności od zakresu robór. Pełny serwis, gaz, poprawa montażu.

    W tym roku robię elewację i wydaje mi się to dobrym momentem na zmianę tych okien. Jeśli nie teraz to kiedy? Lepszego momentu chbya nie będzie, ale nie wiem czy ekonomicznie jest to zasadne, aby dołożyć dodatkowe 20 tysięcy.

    Mam propozycję wymiany na 3 szybowe okna firmy MS z U<0.8.

    Przy okazji oczywiście pewnie zmiana koloru itd - > dodaktkowe kwestie estetyczne.

    Kwestie techniczne dodatkowe : dom docieplam 15/20 cm styropianu, ogrzewanie gazowe, na całym domu podłogówka.

    Pozostaje mi do rozwiązania kwestia wentylacji, która na tym etapie zamyka się w dwóch możliwościach:
    - pełna rekuperacja
    - wentylacha hybrydowa(TURBOVENT na kominie + nawietrzaki z grzałką).

    Co myślcie na temat tych okien i jaki sens ekonomiczny ma wymiana w zalezności od rodzaju wentylacji?

    Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną pomoc w temacie.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    51

    Domyślnie

    co do okien - to i tak teraz z tego co czytam niszczysz wszystko.
    Czy zamiast pudrowac trupa i poprawiac poprzednia ekipe, nie prosciej zamontowac nowe okna, na cieplej podwalinie, poprawnie oraz wysunac sie przynajmniej na lico muru?

    Ile mast tych okien i jaka wstepna wycena?

  3. #3

    Domyślnie

    Wycena na full opcji z ciepłym montażem wychodzi mi ok. 30 tysięcy brutto za całość.
    Okien nie jest dużo, bo łącznie 10 szuk to jest róznego rodzaju(2x balkonowe, 4x duże dwuskrzydłowe, 4x jednoskrzydłowe).
    Opcja na Uw<0,8 ciepły montaż.

    Też tak myślę, że to jest bez sensu zostawiać okna.

    Robię wszystko, a niestety po przejęciu np. na ramach okiennych był grzyb i tynki od razu poleciały. Poza tym ramy są poprzewiercane np. aby puścić kable antenowe, albo na jakieś śmieszne rolety. A piana ucieka od wiatru ...
    Także skłaniam się ku wymianie, wszak przy robieniu elewacji lepszej okazji raczej nie będzie. I też myślałem wyrzucić na lico muru właśnie.
    Poza tym to pewnie ostatni taki wielki remont za mego żywota, więc nie ma co się raczej zastanawiać. Za 20 lat to będą 40 letnie okna, a nie 20 letnie.

    Także zmieniać, wrzucać na lico i robić ciepły montaż. Dobra droga?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Wymienić. Jeśli nie teraz to kiedy? Niby 20 lat to nie jest dużo, ale bliżej ich końca niż dalej.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Wymienić. Jeśli nie teraz to kiedy? Niby 20 lat to nie jest dużo, ale bliżej ich końca niż dalej.
    Tak też myślę.
    A jakie są opinie o MS Line + ? Alternatywa to Living 82.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ms - stara wysoko notowana firma.
    Living - jakiś producent no name? Bo sama nazwa profili nic nie mówi. Marka Schueco wybita na profilach niewiele gwarantuje poza "prestiżem".
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Ms - stara wysoko notowana firma.
    Living - jakiś producent no name? Bo sama nazwa profili nic nie mówi. Marka Schueco wybita na profilach niewiele gwarantuje poza "prestiżem".

    Ok dzięki.
    W takim razie nie ma co już dywagować.
    Zamawiam nowe okna z MS i sprawa załatwiona.

    Dziękuję za pomoc.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanydziad Zobacz post
    Zamawiam nowe okna z MS i sprawa załatwiona.
    Nie zapomnij podjąć najpierw decyzji o wentylacji (oczywiście polecam rekuperację - dlaczego w sygnaturce) bo od tego zależy, czy okna mają mieć nawiewniki.

    Pobaw się też https://www.ms.pl/ceny-okien-ms/

    Będziesz wiedział, jakie opcje jak wpływają na teoretyczne parametry. Przy czym pamiętaj, że szklenie stałe w ramie ma największy % udziału powierzchni pakietu z czego wynika najlepsze Uw zarówno w teorii, jak i w praktyce a do tego nie bardzo ma się co rozszczelnić, odkształcić , nie wymaga regulacji i konserwacji.
    Jak gdzieś będziesz montował okna tylko rozwierne, to poproś o okucie jak rozwierno-uchylne, żeby od strony zawiasów również były grzybki dociskające skrzydło do ramy co poprawia szczelność).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-03-2024 o 08:26

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    51

    Domyślnie

    Wrzucac w lico i robic cieply montaz.
    Kup pod okna cieple podwaliny - mi tego nie proponowali i troche zaluje.

    Gdzies czytalem, ze poprawa starych okien to 6000 Brutto - skoro nowe z montazem kosztuja 30000 Brutto - to tak naprawde koszt nowych okien to 24.000

  10. #10

    Domyślnie

    Nie będzie nawiewników, nawet jak zostane przy grawitacji.
    Przy założeniu grawitacji robię turboventy na dachu i nawietrzniki ścienne z grzałką w ścianach.
    Ale raczej zmierza to w stronę rekuperacji.
    Grawitacja na ventach ok 6 tysięcy za całośc, a rekuperacja wychodzi mi ok 8 tysięcy. Jesli się to potwierdzi to raczej sprawa jest prosta.

    Także okna lecą na pewno bez nawiewników.
    Są sprawy do dogrania z ramami i dzieleniem okna, ale raczej wszędzie zrobie rozwierno-uchylne. Z tego co pamiętam rozwierne, a rozwierno-uchylne to koszt 60 zl różnicy. Żona niestety nie chce dwuskrzydłowych okien na zasadzie jedno Fix jedno rozwierno-uchylne także trudno.

  11. #11

    Domyślnie

    Wstępnie za regulacje i serwis okien i napuszczenie gazu ok 5 tysięcy + wykonanie montazu od nowa na pianie 3 tysiące i dodanie membrany w płynie po obu stronach drugie tyle. Bez podwaliny, bo bez wyrzucania okna z ramy. To za całą zabawe mamy ok 10-11 tysięcy !!!
    Także za powiedzmy sobie 20 tysięcy, mamy 3 szybowe okna z dobrym U i super montażem - wliczone mam cieple podwaliny. Do tego zmiana na montaż na licu ściany. No i kwestie estetyczne - > tutaj mówię o cenie za pełny antracyt zewnątrz + wewnątrz. Przy zejściu na kolor full biały pewnie mógłbym z 5 tysięcy zejść z ceny. Także paradoksalnie różnica biale - biale wyszłaby ok 15 tysięcy.

  12. #12

    Domyślnie

    Antracyt na słońcu bedzie rabotał jak stachanowiec.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Antracyt na słońcu bedzie rabotał jak stachanowiec.
    To jaki kolor z ciemniejszych jest preferowany? Trwałość przede wszystkim. Ciemny szary?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlanydziad Zobacz post
    a rekuperacja wychodzi mi ok 8 tysięcy.
    Tyle to kosztuje tani rekuperator i to bez montażu. A na rekuperatorze nie opłaca się oszczędzać.
    A trzeba jeszcze dołożyć z drugie tyle na rury, anemostaty, czerpnię, wyrzutnię, rodzielacze, skrzynki rozprężne.

    Przy WG wpadające powietrze jest brudne. O tyle dobrze je wpuszczać przez okna, że łatwiej je wyszorować..

    Cytat Napisał budowlanydziad Zobacz post
    Są sprawy do dogrania z ramami i dzieleniem okna, ale raczej wszędzie zrobie rozwierno-uchylne. Z tego co pamiętam rozwierne, a rozwierno-uchylne to koszt 60 zl różnicy. Żona niestety nie chce dwuskrzydłowych okien na zasadzie jedno Fix jedno rozwierno-uchylne także trudno.
    Mnie właśnie zabawa tym kalkulatorkiem (widzę, że teraz okrojony jest znacznie i nie ma dużego wyboru) zadziwiła, jak duża jest różnica w cenie i Uw między fiksem, a otwieranym oknem nawet na tych samych profilach.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7183460

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle to kosztuje tani rekuperator i to bez montażu. A na rekuperatorze nie opłaca się oszczędzać.
    Nie strasz człowieka. Przyzwoita centrala 5,5 tysiąca, najtańsza 3100. Materiały na instalacje niecałe cztery. Rozpisać mogę w wątku o wentylacji.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 06-03-2024 o 07:18

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Nie strasz człowieka. Przyzwoita centrala 5,5 tysiąca, najtańsza 3100. Materiały na instalacje niecałe cztery. Rozpisać mogę w wątku o wentylacji.
    Odpowiedź przeniosłem tutaj, gdzie lepiej pasuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-03-2024 o 11:40

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony