dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zakończenie budowy, a podatek odnieruchomosci

    Witam, chciałbym zorientować się jak formalnie wygląda sprawa zakończenia budowy? Do tej pory myślałem, liczy się to od dnia wydania decyzji z nadzoru budowlanego, natomiast dziś miałem rozmowę w urzędzie gminy i Pani zażądała dziennika budowy, twierdząc, że ostatni wpis jest równoznaczny z zakończeniem budowy. U mnie to dość istotne, bo ostatni wpis mam 31.10.2023, natomiast decyzja PINB jest z 15.02.2024. Ktoś posiada jakąś wiedzę w tym zakresie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kierbud wpisuje do DB zakończenie budowy

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał Manfred_86 Zobacz post
    Pani zażądała dziennika budowy, twierdząc, że ostatni wpis jest równoznaczny z zakończeniem budowy. U mnie to dość istotne, bo ostatni wpis mam 31.10.2023, natomiast decyzja PINB jest z 15.02.2024. Ktoś posiada jakąś wiedzę w tym zakresie?
    A co ona taka skrupulatna..

    KB wpisuje datę i składasz papiery uzyskując pozwolenie na użytkowanie.

    Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 2018.1445 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części. Podstawę opodatkowania stanowi ich powierzchnia użytkowa. Zgodnie z art. 6 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Z kolei ust. 2 tegoż artykułu przewiduje, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

    Do brania kasy to pierwsi ale żeby petentowi cokolwiek doradzić to nie ma.
    Będą interpretować przepisy pod siebie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 07-03-2024 o 19:47
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli liczy się data wpisu czy decyzji z PINB?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Bez wpisu w dzienniku budowy i złożonych dokumentów nie uzyskasz decyzji a więc pierwszy jest wpis w dzienniku budowy.
    Nie mieszkasz ale nieruchomość już została ujawniona, istnieje i stoi na działce a więc należny jest podatek.

    Nie mam wiedzy czego dotyczył wpis w Twoim dzienniku z dnia 31.10,2023r
    Jeżeli kierownik nie wpisał oficjalnie zakończenia prac budowlanych to oznacza że ostatni wpis urząd uznał za taką datę.
    A więc zobowiązanie podatkowe zgodnie z artykułem 5 ust.1 powinno powstać od dnia 1.11.2023r
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mam na jednym pozwoleniu dom i budynek gospodarczy. Dwa lata temu zgłosiłem w lutym zakończenie budowy domu jako tzw . odbiór częściowy ,bo pozwolenie na budowę budynku gospodarczego jest ważne mimo że do tej pory on nie powstał. Urząd Gminy w której mieszkam nie nalicza mi podatku za dom twierdząc że nie widzi w danych GEOPOZ-u że budynek domu jest odebrany. Jednocześnie straszy że jak już się wreszcie budynek domu ujawni to powstanie konieczność zapłaty podatku za dwa poprzednie lata z odsetkami .Twierdzą że to ja powinienem jeździć do GEOPOZ-u i żądać ujawnienia budynku domu,aby oni mogli go zobaczyć i naliczyć zań podatek od nieruchomości. Jak dla mnie czeski film

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony