dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja kanałowa proszę o pomoc

    Witam,
    proszę o opinię odn. klimatyzacji.

    Po wielu dniach spędzonych na czytaniu o różnych systemach klimatyzacji doszedłem do wniosku, iż dla moich potrzeb najlepszym rozwiązaniem będzie system multisplit. Przewiduję chłodzenie otwartego salonu oraz trzech do pięciu pomieszczeń.

    Proszę o opinię czy można taki projekt zrealizować klimatyzatorami kanałowymi niskiego sprężu oraz dla salonu klimatyzatorem kasetonowym lub ew. również kanałowym?
    Typowe jednostki naścienne nie podobają mi się ze względów estetycznych i dlatego pomysł na kanałówki. W sypialniach mam tylko 10cm przestrzeni w suficie podwieszanym więc kasetonowe jednostrefowe odpadają (również ze względów estetycznych)

    Nad piętrem posiadam poddasze nieużytkowe. Sufit piętra to wyalny strop ż-b. Czy dobrym pomysłem jest zainstalowanie klimatyzatorów na stropie, nad każdą sypialnia z krótkimi przewodami wentylacyjnymi? Przez strop przebicie na kanały, natomiast w sypialniach w suficie podwieszanym estetyczny liniowy nawiew/wywiew?

    Na parterze podobne rozwiązanie, ewentualnie mniej estetyczny klimatyzator kasetonowy centralnie umieszczony, cztero strefowy. Na parterze mam dużo przestrzeni w suficie podwieszanym.

    Czy w takim systemie multisplit dla tylu sypialni można to załatwić jedną jednostką zewnętrzną? Spotkałem się z opinią, że takie jednostki mają wydatek minimalny co powoduje przechłodzenie w przypadku uruchomienia np. tylko jednego klimatyzatora.

    Proszę o opinię. Z góry dziękuję!
    Ostatnio edytowane przez qbix787 ; 11-03-2024 o 08:45

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbix787 Zobacz post
    Witam,
    proszę o opinię odn. klimatyzacji.

    Po wielu dniach spędzonych na czytaniu o różnych systemach klimatyzacji doszedłem do wniosku, iż dla moich potrzeb najlepszym rozwiązaniem będzie system multisplit. Przewiduję chłodzenie otwartego salonu oraz trzech do pięciu pomieszczeń.

    Proszę o opinię czy można taki projekt zrealizować klimatyzatorami kanałowymi niskiego sprężu oraz dla salonu klimatyzatorem kasetonowym lub ew. również kanałowym?
    Można, tak się robi zazwyczaj w pokojach hotelowych.
    Nad piętrem posiadam poddasze nieużytkowe. Sufit piętra to wyalny strop ż-b. Czy dobrym pomysłem jest zainstalowanie klimatyzatorów na stropie, nad każdą sypialnia z krótkimi przewodami wentylacyjnymi? Przez strop przebicie na kanały, natomiast w sypialniach w suficie podwieszanym estetyczny liniowy nawiew/wywiew?
    A to już instalator musi ocenić na miejscu, najlepiej z opinią konstruktora. Pamiętaj tylko, że każda jednostka produkuje wodę, najlepiej jest ją odprowadzać grawitacyjnie.
    Czy w takim systemie multisplit dla tylu sypialni można to załatwić jedną jednostką zewnętrzną?
    Tak.
    Spotkałem się z opinią, że takie jednostki mają wydatek minimalny co powoduje przechłodzenie w przypadku uruchomienia np. tylko jednego klimatyzatora.
    Zgadza się, ten minimalny wydatek jest dużo większy niż minimalny wydatek jednej jednostki single-split.

    Zastanów się, czy nie lepiej jest dać jedną jednostkę centralną i kanały izolowane do każdego pokoju.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbix787 Zobacz post
    Sufit piętra to wyalny strop ż-b. Czy dobrym pomysłem jest zainstalowanie klimatyzatorów na stropie, nad każdą sypialnia z krótkimi przewodami wentylacyjnymi?
    Niewygodne będzie serwisowanie. Bo trzeba to przykryć termoizolacją. Problematyczne też będzie odprowadzenie skroplin.

    Cena takiego rozwiązania też pewnie wyrwie z butów.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qbix

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-788
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dziękuje za opinie. Myślałem również o centralnej jednostce i sterowaniu przepustnicowym na każde pomieszczenie. Cena takiego zestawu to ok 120tys pln dla bodajrze czterech stref.
    Długie kanały wentylacyjne też skąplikują instalację, wprowadzą straty, podniosą koszt instalacji oraz nie jest to do końca integrowalne z BDSem.
    Najtaniej właśnie wyjdzie multisplit. Czy te jednostki można montować w pionie tj. wylotem do dołu?
    Ostatecznie mogę obniżyć sufit o 4 cm i zmieścić klimatyzatory kasetonowe jednostrefowe. W sumie najprostrze i najtańsze rozwiązanie. Wysokość pomieszczeń obniży się do 265cm i nie wiem czy to już nie za nisko będzie?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbix Zobacz post
    Dziękuje za opinie. Myślałem również o centralnej jednostce i sterowaniu przepustnicowym na każde pomieszczenie. Cena takiego zestawu to ok 120tys pln dla bodajrze czterech stref.
    Od kogo ten zestaw? Ma to Mitsubishi, ma Toshiba, ale ma też Rotenso. Chińczyki pewnie będą dużo tańsze.
    Długie kanały wentylacyjne też skąplikują instalację, wprowadzą straty, podniosą koszt instalacji oraz nie jest to do końca integrowalne z BDSem.
    Co to jest BDS?
    Najtaniej właśnie wyjdzie multisplit.
    Piotr Paruszewski ma rozwiązanie prostej quasi klimy, połączonej z wentylacją. Rozważałeś takie coś? Są też inni instalatorzy na YT, ale on jest chyba najtańszy.
    Czy te jednostki można montować w pionie tj. wylotem do dołu?
    Wątpię. Jakbyś rozwiązał tacę ociekową?
    Ostatecznie mogę obniżyć sufit o 4 cm i zmieścić klimatyzatory kasetonowe jednostrefowe. W sumie najprostrze i najtańsze rozwiązanie. Wysokość pomieszczeń obniży się do 265cm i nie wiem czy to już nie za nisko będzie?
    Musisz zobaczyc jak wygląda profil strug. Moim zdaniem idziesz po bandzie z tak niskim sufitem - nie lepiej zamontować małe jednostki z daleko od ludzi, gdzie w kącie? Klima potrafi strasznie szumieć - po co Ci to nad głową?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Od kogo ten zestaw? Ma to Mitsubishi, ma Toshiba, ale ma też Rotenso. Chińczyki pewnie będą dużo tańsze.

    Co to jest BDS?

    Piotr Paruszewski ma rozwiązanie prostej quasi klimy, połączonej z wentylacją. Rozważałeś takie coś? Są też inni instalatorzy na YT, ale on jest chyba najtańszy.

    Wątpię. Jakbyś rozwiązał tacę ociekową?

    Musisz zobaczyc jak wygląda profil strug. Moim zdaniem idziesz po bandzie z tak niskim sufitem - nie lepiej zamontować małe jednostki z daleko od ludzi, gdzie w kącie? Klima potrafi strasznie szumieć - po co Ci to nad głową?
    Zestaw sterowania przepustnicami był chyba od Mitsubishi.
    Pokręciłem z tym BDS. Chodzi o ModBus, KNX itp. Nie może to być całkowicie zintegrowane ze sterowaniem domem. Muszą podobno być w pomieszczeniach termostaty oraz manipulatory tego systemu. Troche bez sensu w erze automatyki domowej.

    Faktycznie z obniżeniem sufitu sobie daruję. Mam 15cm i zmieściłby się tam np. LG MT09 klimatyzator kasetowy. Po zainstalowaniu w suficie w zasadzie nie wygląda to aż tak źle.

    Łączenie wentylacji z klimą sobie odpuszczę. Nie będzie to działać. Porównując wydatki rekuperacji z koniecznymi wydatkami klimatyzacji nie ma prawa to działać. Być może w specyficznych warunkach dla specyficznych domów może to jakoś schłodzić, ale u mnie mnustwo okien od posadzek po sufit. W zasadzie dużo więcej powierzniowo niż samych ścian. Widziałem jeden czy dwa filmiki na YT gdzie to jakoś funkcjonowało, ale u mnie nie będzie.

    Faktycznie montaż kanałówek w pionie odpada i byłoby to takie "druciarstwo".

    Cicha praca tej klimy centralnej to faktycznie bardzo duża zaleta.

    Czy znasz może te chińskie produkcje? Kto jeszcze to produkuje?

    Dzięki!

  7. #7

    Domyślnie

    p.s.
    odkopałem maila z ofertą. Był to Airzone i miałem zaproponowane następujące rozwiązanie:

    Jednostka zewnętrzna FDC155KXZES1 – 15,5kW nominalnej mocy chłodniczej / 15,5kW nominalnej mocy grzewczej – 1kpl.
    Jednostka wewnętrzna kanałowa wysokiego sprężu FDU90KXE6F – 2kpl.
    Sterownik przewodowy RC-E5 – 1kpl.
    Sterownik przewodowy RC-EX3A – 1kpl.
    Moduł 5(4) stref SNSK-L dla FDU90KXE6F – 1kpl.
    Sterownik przewodowy nadrzędny SNSK-RC-LCD-W/B – 1kpl. _ piętro
    Sterownik bezprzewodowy SNSK-WRC-EASY-W/B – 3kpl. _ piętro

    Cenowo kosmos. Za 4 klimy kasetonowe jednostrefowe plus jedna czterostrefowa i jednostkę zewnętrzną musiałbym zapłacić ok. 35-40tys. Trzy razy taniej

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbix787 Zobacz post
    Cenowo kosmos. Za 4 klimy kasetonowe jednostrefowe plus jedna czterostrefowa i jednostkę zewnętrzną musiałbym zapłacić ok. 35-40tys. Trzy razy taniej
    Zobacz jeszcze Airwell.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbix787 Zobacz post
    Zestaw sterowania przepustnicami był chyba od Mitsubishi.
    Pokręciłem z tym BDS. Chodzi o ModBus, KNX itp. Nie może to być całkowicie zintegrowane ze sterowaniem domem. Muszą podobno być w pomieszczeniach termostaty oraz manipulatory tego systemu. Troche bez sensu w erze automatyki domowej.
    Można Airzone zintegrować z KNX, zobacz ten moduł. Zakresu integracji nie znam.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony