dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Biały czy Grafitowy styropian - grubość 20 cm

    Różnica w cenie jest niewielka z tego co mi podaje wykonawca.

    Słyszałem jednak, że grafitowy styropian jako wrażliwy na ciepło może się odkształcać po latach. Zakładam, że w czasie wykonywania elewacji zastosowanej. zabezpieczony odpowiednio.

    Miał ktoś jakieś problemy z grafitowym po czasie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Mi przez przypadek przed podwyżkami udało się kupić po 50% białego i grafitowego. Grafitowy jest od północy a biały od południa

  3. #3

    Domyślnie

    No też jest to jakieś rozwiązanie.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Różnica w cenie jest niewielka z tego co mi podaje wykonawca.

    Słyszałem jednak, że grafitowy styropian jako wrażliwy na ciepło może się odkształcać po latach. Zakładam, że w czasie wykonywania elewacji zastosowanej. zabezpieczony odpowiednio.

    Miał ktoś jakieś problemy z grafitowym po czasie?
    Nie ma problemów, bo przecież na wierzchu jest tynk i to od niego zależy stopień pochłaniania ciepła od słońca. Nawet jak miałem przez pewien czas sam grafit na ścianie, to nic się nie powyginało. To jakieś mity.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    No widzisz, mi powiedzieli, że kleje się też nagrzewają, że Niemcy przestali stosować, że tylko białym lub wełną robią. Że po latach może się odkształcać. Gdzieś jak w necie zobaczyłem zdjęcia jak się wytapiać potrafi, to się przeraziłem, ale ponoć to się rzadko zdarza. Przy 20 cm mówią, że niezauważalna ta lambda. To nie jest opinia 1 osoby - wykonawca, sprzedawca w hurtowni, kolega deweloper.
    Podobno też białego nie kołują, a ten a grafit trzeba kołować, że przez kołek też się trochę zimna dostaje, a w Porothermie te kołki robią sporą dziurę i średnio się trzymają.

    Różnica żadna w cenie bo 400 zł na całym domu.

    Ja wiem, że to im się łatwiej robi. Jeden na 4 wykonawców powiedział, że ..."ja w swoim domu zrobiłbym grafit", a pozostali, że biały. No, ale wszyscy dookoła robią szary.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 11-03-2024 o 13:29

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Miał ktoś jakieś problemy z grafitowym po czasie?
    Mam od 10 lat grafitowy 20 cm, bez kołkowania. Żadnych problemów.
    Przed dekadą też straszyli zmianą wymiarów, ale chodziło tylko o czas przed otynkowaniem, bo jako ciemniejszy mógł się nagrzewać od mocnego słońca.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    No widzisz, mi powiedzieli, że kleje się też nagrzewają, że Niemcy przestali stosować, że tylko białym lub wełną robią. Że po latach może się odkształcać. Gdzieś jak w necie zobaczyłem zdjęcia jak się wytapiać potrafi, to się przeraziłem, ale ponoć to się rzadko zdarza. Przy 20 cm mówią, że niezauważalna ta lambda. To nie jest opinia 1 osoby - wykonawca, sprzedawca w hurtowni, kolega deweloper.
    Wszyscy wiedzą lepiej od producenta? Typowe w Polsce. Lamdba 032 vs 040 jest niezauważalna? Toż to 25%.
    Podobno też białego nie kołują, a ten a grafit trzeba kołować, że przez kołek też się trochę zimna dostaje, a w Porothermie te kołki robią sporą dziurę i średnio się trzymają.
    Robią jak chcą, Ty rób porządnie. Kołki można stosować bez mostków cieplnych (są takie). Jak słyszę takie opinie, że komuś się wydaje lepiej niż renomowanemu producentowi, to ręce opadają. To nie wina kołków, że Porothem się sypie w rękach.
    Różnica żadna w cenie bo 400 zł na całym domu.
    A na ogrzewaniu jaka? Będziesz miał ten styropian przez następne dziesięciolecia.
    Ja wiem, że to im się łatwiej robi. Jeden na 4 wykonawców powiedział, że ...ja w swoim domu zrobiłbym grafit, a pozostali, że biały. No, ale wszyscy dookoła robią szary.
    Wszyscy wykonawcy mówili mi, że mi odbiło, bo oni to na szkoleniu słyszeli, że więcej niż 10 cm nic nie daje. Słuchaj wykonawcy, to daleko zajdziesz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Przy 20 cm mówią, że niezauważalna ta lambda. To nie jest opinia
    To jest mierzalne. Podali liczby, czy ksiądz z ambony im tak powiedział, więc wierzą?
    Zmiana z 0,033 na 0,04 to w moim domu byłoby 182,85kWh/r. Rok w rok pieniądze do kosza. A może to też być różnica, czy spełni aktualne EP, czy nie spełni.

  9. #9

    Domyślnie

    Sa jeszcze hybrydowe , grafit z warstwa zewnetrzna biala .

  10. #10

    Domyślnie

    Tęczowy styropian jest najlepszy. A kołki tylko z otuliną termiczną, zwykłe są złe.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Tęczowy styropian jest najlepszy. A kołki tylko z otuliną termiczną, zwykłe są złe.
    Czuję, ze wykraczesz
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    Sa jeszcze hybrydowe , grafit z warstwa zewnetrzna biala .
    Widziałem Swisspor, tylko sporo droższe.


    A jakie te kołki?

    Z tym obowiązkowym kołkowaniem grafitu to mi powiedział sprzedawca z kolei.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 12-03-2024 o 10:23

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.632
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Od 8 lat mam grafit 20 klejony na piankę do silikatu. Bez kołkowania.
    Ocieplenie wykonywałem sam na przełomie września i października.
    Brak uwag.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Sie podepnę i poprosze o radę, jestem na etapie szukania styropianu do ocieplenia, grubość 20cm. Wybór padł na Swisspor ale mam dylemat,wybrać Styropian grafitowy Swisspor LAMBDA PLUS fasada 032 czy Styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada 031. Różnica w cenie spora bo ok 2700 zł na całej elwacji. Ale też ten droższy ma dodatek warstwy białego styropianu, przenoszącej naprężenia i chroniącej przed odpadaniem styropianu.
    Czy jest sens tyle dopłacać? czy się to kiedyś zwróci, jest to policzalne ?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie warto dopłacać do 031, lepiej te pieniądze włożyć w grubszą warstwę styropianu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturpucz Zobacz post
    Czy jest sens tyle dopłacać? czy się to kiedyś zwróci, jest to policzalne ?
    Policz OZC w dwóch wersjach dla swojego domu i sprawdź, za ile lat się zwróci przy takiej cenie kWh ciepła, jaką przewidujesz.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie warto dopłacać do 031, lepiej te pieniądze włożyć w grubszą warstwę styropianu.
    Do przeliczenia. Ale raczej różnica w kołkowaniu spowoduje, że bardziej opłaci się nie przekraczać 20cm.

  17. #17

    Domyślnie

    W dwóch wersjach tzn 0,031 i 0,032 tak? Ale w kalkulatorze do OZC nie ma opcji wyboru wartości lambdy. Jest tylko grubość styropianu.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie ma sensu tego liczyć. Błędy popełnione przez ekipę spowodują dużo większe realne różnice w oporze cieplnym ściany niż różnica między 031 i 032. Przecież to tylko 1/32 mniej w tym lepszym styropianie! Za te 2700 zł dokup dodatkowe 5cm czy ile tam się uda. Albo kup lepsze kołki, np Ecotwisty. Lambdę to można rozważać między 032 a 040, a nie w takim przypadku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    Dobra, do lepszej lambdy nie ma co dopłacać, bo faktycznie licząc U przegrody nie ma praktycznie różnicy. A jak z twardości styropianu?
    0,031 Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe: ≥ 100 [kPa]
    Wytrzymałość na zginanie: ≥ 100 [kPa]
    0,032 Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe (TR): ≥ 80 [kPa]
    Wytrzymałość na zginanie: ≥ 75 [kPa]

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    031 jest twardszy niż 032. Tylko po co ta twardość potrzebna?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony