dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie AllinOne przy wannie, czy brakuje ciepłej wody?

    Polecają mi AllinOne. PC chyba długo i wolno podgrzewa wodę. Nie tylko tyczy się to Wanny ale też np. 3 pryszniców wieczorem. Czy te zbiorniki w AllinOne nie są za małe jak ktoś ma 3 osobową rodzinę?

  2. #2

    Domyślnie

    Na początek powinieneś zadać sobie pytanie ile ciepłej wody zużywacie?

    U mnie tylko prysznice, 3 osoby co raczej wodę oszczędzają i całkowite zużycie wg licznika wodociągów mam 4-4,5 m3/mies.(zimna woda)
    U kogoś innego to może być 8 / 12 lub 15 m3/mies.

    Te 185L w All in One wymusi częstsze dogrzewanie wody w ciągu doby.
    Jeśli macie wannę i duże zużycie wody, to faktycznie lepszy będzie oddzielny bojler o pojemności 250 - 300L.

    Szybkość nagrzewania zbiornika zależy od mocy Pompy Ciepła, pojemności bojlera, temperatury wody i temperatury powietrza w jakiej pompa pracuje.

    U mnie PC 6 kW nagrzewa bojler 200L w 35-50 minut najczęściej. Bo w mrozy dłużej. Z zastrzeżeniem, że mam tak ustawioną PC by wymusić jedno grzanie bojlera na dobę. O 13 godz. w tanim okienku G12W i ciepłej porze dnia dla poprawy COP.
    Te 200L potrafi "zgubić" 10 do 15*C po 2-3 prysznicach. I kolejne 7-10*C strat postojowych w ciągu doby.
    Przy cyrkulacji straty dobowe będą jeszcze większe.

    Wiec dużo zależy od warunków w jakich cały układ będzie pracował.

    Przy pojemności 185L i fabrycznie ustawionej histerezie 5*C - możesz mieć nawet 4 grzania bojlera w ciągu doby.

    U siebie by ograniczyć liczbę grzań w ciągu doby ustawiłem histerezę 10*C i dwie temp. w harmonogramie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-03-2024 o 11:13
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie nie mamy wanny w tej chwili. Dom jest w budowie dopiero. Wydawało mi się, że jak ktoś napełni wannę - małą bo będzie 130 cm długości, to potem może zabraknąć. Mi polecali pompę o mocy 5kw Panasonic L. Raczej ta wanna będzie sporadycznie używana, ale i tak 3 prysznice trochę pociągną, może nie jeden po drugim, ale na przestrzeni 2h.

    Najlepiej chyba zrobić zbiornik, ale ja mam dość ciasną kotłownię. Może wejdzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Odpowiadając wprost na pytanie z tematu - ciepłej wody nie braknie.
    Przy dużych rozbiorach wody użytkowanie będzie mniej ekonomiczne, bo wyjdzie niższy COP grzania CWU, ale ciepłej wody nie braknie.

    Zazwyczaj czujnik temperatury jest w połowie wysokości bojlera CWU, a ujęcie ciepłej wody w najwyższym punkcie.
    Więc nawet gdy PC widzi temp. +25*C, to ciepła woda leci na poziomie +30*C - da się jeszcze wziąć szybki prysznic przy takiej temp. wody.
    Wiem bo wypraktykowałem, gdy przez przypadek ręcznie wyłączyłem grzanie CWU na dobę.

    Więc gdy w harmonogramie będzie PC pilnowała temp. +40*C / +47*C, z histerezą 7*C / 8*C - to ciepłej wody nie braknie.
    Gdy podczas napełniania wanny temp. w bojlerze spadnie o 10*C, to PC przełączy się na grzanie CWU.
    I uzupełni temp. wody.

    A jak PC będzie 5 kW, to nawet lepiej gdy bojler będzie mniejszy, bo szybciej daną objętość wody zagrzeje do oczekiwanej temp.
    Bojlery 300L to częściej montuje się z PC 9-12 kW.

    U mnie te 200L jest grzane o 15*C co dobę, dlatego trwa to 30-50 minut.

    Przed PC, grzałem wodę w bojlerze CWU Kospel Slim 50L z grzałką 1,5 kW.
    Tu faktycznie kolejne osoby musiały między prysznicami odczekać 10-15 minut na uzupełnienie ciepłej wody.

    Przy 185L i histerezie 7*C, jest szansa że te 5 kW zagrzeje wodę w 20-40 minut w zależności od pogody.
    Do tego awaryjnie może się wspomóc grzałką 3 kW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-03-2024 o 09:14
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Polecają mi AllinOne. PC chyba długo i wolno podgrzewa wodę. Nie tylko tyczy się to Wanny ale też np. 3 pryszniców wieczorem. Czy te zbiorniki w AllinOne nie są za małe jak ktoś ma 3 osobową rodzinę?
    Przy dużej wannie może być problem (szczególnie zimą i/lub chcesz uniknąć grzałki). Zalecam sprawdzić jak dużo ciepłej wody, jakiej temp. i w jakim czasie możecie potrzebować, jak jest zbudowany zasobnik (miejsce czujnika, ilość wody nad wężownicą), jak szybko pompa dogrzewa wodę.

    BTW, nie podoba mi się idea all-in-one (czy szaf hydraulicznych), gdzie wszystko jest upchane i ew. serwis/naprawa/wymiana komponentów czy modyfikacje są utrudnione. Ale wiem że teraz taka moda.
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 15-03-2024 o 14:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony