dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika na dwóch połaciach- moc szczytowa

    Witam. Czy ktoś montował panele na dwóch połaciach- wschód i południe na dachu skośnym - o ile jest mniejsza moc szczytowa wytwarzanej energii niż moc sumaryczna paneli jeżeli falowniki są dobrane na 100% mocy paneli ?

  2. #2

    Domyślnie

    Mam 6 paneli na południe i 8 na południowy zachód, pochylenie około 25 stopni, łącznie 5,25 kWp, falownik 5kW przy idealnym dniu w maju dobijam do około 4,2kW.
    Najwięcej widziałem 4,82 kW pewnie przy pochmurnym dniu, panele były chłodniejsze i nagle wyszło słońce.
    Poznań, instalacja 5,25kWp na dachu, 6 paneli na południe, 8 na południowy -zachód, dach, 26 °

  3. #3

    Domyślnie

    Trochę inaczej niż u Ciebie bo wschód-zachód i prawie płasko ale taki kwietniowy dzień z zeszłego roku wyłapałem - na wykresie masz moce poszczególnych stringów i moc sumaryczną. Moc paneli 4,5 a falownika 4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	468436
    Ostatnio edytowane przez Marbar69 ; 13-03-2024 o 08:32
    PV 4,5 kWp // Falownik FoxESS T4
    10 paneli Risen Energy RSM144-7-450M 450 W // Dwa stringi po 5 paneli
    Dach - pochylenie 10 stopni // Kierunek wschód - zachód

  4. #4

    Domyślnie

    Moc szczytowa nie ma znaczenia.
    To jest pik, który trwa krótko i rzadko.
    Za to samo ułożenie modułów w 2 kierunkach, to już zwiększenie auto konsumpcji.
    Ale chyba jednak lepiej wybrać kierunek zachodni, niż wschodni, jeśli są warunki.
    A skoro pytasz o pik, to u mnie z 9kWp modułów na kierunku południowym, widziałem 10,6 kW.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    Pytam bo mam 7.3 na południe - dach koperta, na wschód dokładam 2.5kW, na zachód 2.1. i właśnie interesuje mnie moc szczytowy - pik.
    Czy Panowie z zakładu energetycznego wyczaja że jest więcej niż 10kW

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanick Zobacz post
    Pytam bo mam 7.3 na południe - dach koperta, na wschód dokładam 2.5kW, na zachód 2.1. i właśnie interesuje mnie moc szczytowy - pik.
    Czy Panowie z zakładu energetycznego wyczaja że jest więcej niż 10kW
    Kto wie czy wyłapią.
    A nie można ustawić, żeby produkowało ile się da, ale energii eksportowało maksymalnie tyle co masz w umowie?
    Ja tak mam.
    Produkcje mam nawet 12kW a eksportuje 8.5. Bo reszta idzie na autokonsumpcję.
    Jest uczciwiej.
    Zwyczajnie wykres eksportu jest bardziej płaski. niż bez dodatkowej instalacji.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  7. #7

    Domyślnie

    Wszystko rozumiem, masz autokonsumpcje- magazynujesz lub włącza Ci się jakieś urządzenie. A mi nie o to chodzi "jak rozwiązać problem" tylko czy przekroczy te 10kw. Dom jest skierowany tak 5-10st w odchyleniu na wschód. Może ktoś ma jakiś program którym można to łatwo przeliczyć?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanick Zobacz post
    Pytam bo mam 7.3 na południe - dach koperta, na wschód dokładam 2.5kW, na zachód 2.1. i właśnie interesuje mnie moc szczytowy - pik.
    Czy Panowie z zakładu energetycznego wyczaja że jest więcej niż 10kW
    Jeśli będą chcieli, to prędzej po produkcji wyczają
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Algorytm wyłapie dołożenie modułów.
    Chyba że sprawdzają ręcznie, w co wątpię.
    Co innego wrzucenie na traker modułów, wtedy nie zmieniasz warunków umowy.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony