dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Miki12

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-458
    Posty
    2

    Domyślnie Budynek Gospodarczy Podpiwniczony

    Witam!
    Na wstępie powiem ,iż jestem dość zielony w temacie prawa budowlanego. Proszę o wyrozumiałość.
    Na mojej działce budowlanej na której stoi już bliźniak planuję postawić budynek gospodarczy (na narzędzia, płody rolne, kosiarkę itd)
    Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika ,że mogę taki budynek do 150 m2 postawić bez pozwolenia i zgłoszenia.
    Planuję budynek ok 40 m2. I tu pojawiają się dwa pytania.
    Czy mogę taki budynek podpiwniczyć? I czy w tej sytuacji nadal mogę to zrobić bez zgłoszenia i pozwolenia? (piwnica ma mi służyć jako tymczasowe miejsce schronienia w razie W)
    I drugie pytanie: Skoro nie muszę mieć pozwolenia na budowę ani zgłoszenia tego typu budynku to czy muszę za niego odprowadzać podatek?
    Z góry dziękuję za podpowiedź.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    OK.... można wybudować budynek do 150m2. ale budynek musi być związany z produkcją rolną.
    Budynek gospodarczy mieści się w tych przepisach ale jeżeli nie jesteś rolnikiem to może być z tym problem.
    Bez tych ograniczeń budynek może mieć do 70m2
    Piwnica jako kondygnacja podziemna przy pewnych uwarunkowaniach wliczana jest w metraż
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-03-2024 o 06:34
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Miki12

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-458
    Posty
    2

    Domyślnie

    Przepisy nie regulują terminu "produkcja rolna" narzędzia ogrodnicze czy sadzonki są z nią związane. I nie muszę być rolnikiem to wiem. ☺️
    Jeśli na forum trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź na moje pytanie to gdzie mógłby ewentualnie szukać pomocy?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miki12 Zobacz post
    Witam!
    Na wstępie powiem ,iż jestem dość zielony w temacie prawa budowlanego. Proszę o wyrozumiałość.
    Na mojej działce budowlanej na której stoi już bliźniak planuję postawić budynek gospodarczy (na narzędzia, płody rolne, kosiarkę itd)
    Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika ,że mogę taki budynek do 150 m2 postawić bez pozwolenia i zgłoszenia.
    Planuję budynek ok 40 m2. I tu pojawiają się dwa pytania.
    Czy mogę taki budynek podpiwniczyć? I czy w tej sytuacji nadal mogę to zrobić bez zgłoszenia i pozwolenia? (piwnica ma mi służyć jako tymczasowe miejsce schronienia w razie W)
    I drugie pytanie: Skoro nie muszę mieć pozwolenia na budowę ani zgłoszenia tego typu budynku to czy muszę za niego odprowadzać podatek?
    Z góry dziękuję za podpowiedź.
    W Ustawie Prawo Budowlane jest napisane, że :

    Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nie wymaga zgłoszenia o którym mowa w art. 30, BUDOWA:

    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
    a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
    b) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

    no i pytanie :
    - czy ta działka stanowi " zabudowę zagrodową " ?
    - czy obiekt gospodarczy ( parterowy o pow. do 35m2, przy rozpiętości konstrukcji do 4,8m ) będzie związany z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony