dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Napiecie w normie a wyłączanie falownika Afore

    Witam,
    Mam falownik Afore 6kw i coraz częściej wyłączą się pod wpływem błędu "za wysokie napięcie".
    Na fazach w szczycie slonca napiecia:
    1: 240
    2: 242
    3: 247

    Przy 248 restart od razu się włącza. W ustawieniach: Państwo ustawione Polska i limity napiecia: 360-440
    Czy ktoś może coś poradzić gdzie szukać problemu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Zgłoś problem instalatorowi. Istnieje możliwość korygowania parametrów mocy biernej tak aby napięcie nie rosło ponad określony przedział.
    Fabrycznie ta kontrola może być wyłączona ale jej załączenie i ustawienie parametrów zależy od odczytów i historii parametrów.
    Nie polecam samodzielnych eksperymentów .
    Możesz ewentualnie zwiększyć autokonsumpcję w danych okresach czasu kiedy to jest szczyt i wyłączenie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    Witam,
    Mam falownik Afore 6kw i coraz częściej wyłączą się pod wpływem błędu "za wysokie napięcie".
    Na fazach w szczycie slonca napiecia:
    1: 240
    2: 242
    3: 247
    W którym miejscu mierzysz? Na zaciskach falownika?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    pytanie
    " za wysokie napięcie" gdzie ?
    ja bym szukał DC na panelach i falownik nie daje rady ,
    bo na fazach to 253V a piszesz że masz max 247V
    W aplikacji możesz podejrzeć napięcia na falowniku w momencie wystąpienia błędu / sieciowe i na stringach / nr błędu też jest opisany .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jak wyżej.
    Napięcia na falowniku, nie w domu.
    Jakie podaje falownik?
    Bo jeśli w domu masz 247V i falownik się wyłacza, to masz instalacje od falownika do licznika ZE do wymiany.
    Opisz dokładnie, co tam masz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    We wszystkich gniazdkach oraz na falowniku, wartości są podobne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20240318_221221_SOLARMAN Business.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	468482

  7. #7

    Domyślnie

    Są dni że jest jeszcze gorzej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20240318_222254_SOLARMAN Business.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	83,7 KB
ID:	468483

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    We wszystkich gniazdkach oraz na falowniku, wartości są podobne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20240318_221221_SOLARMAN Business.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	468482
    Nie patrz na wykresy, tylko zmierz multimetrem. Wykresy są wygładzane i nie muszą zarejestrować chwilowego przekroczenia, a przecież jak falownik się odstawi to napięcie spada.

  9. #9

    Domyślnie

    I jakimś porządniejszym multimetrem, a nie za 10 zł...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    masz w aplikacji wszystko do diagnostyki zapisane
    napiecia na stringach w czasie , moc i prad , również nr błędu . Wejdż w parametry urządzenia .
    Ewentualnie napisz zadzwoń do Afore fajny servis , rozumiem że masz po gwarancji falownik .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  11. #11

    Domyślnie

    Winne jest przyłącze, oraz słabe kable po drodze. Elektryk zalecił zwiększyć moc przyłączeniowa i dać grubsze kable od przyłącza do licznika i od licznika do falownika.

    Teraz pytanie, jak zgłoszę wniosek o zwiekszenie mocy przyłączeniowej to utrace status prosumenta w systemie upstow?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Moc przyłączeniowa w Twoim przypadku to tylko zmiana zabezpieczeń przedlicznikowych. Podejżewam że licznika nie ruszą.
    Nie zwiększaj mocy przyłączeniowej czyli poboru prądu a jedynie przepustowość lini.
    W związku z tym jeżeli faktycznie elektryk mierzył i jest różnica pomiędzy złączem zakładu elektrycznego a falownikiem to wymień najpierw kabel od falownika a jak nie pomoże to dopiero od licznika.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Docelowo chciałbym założyć pompę, indukcję i jeszcze kilka innych rzeczy więc chciałbym za jednym zamachem wymienic przewody na grubsze. Zabezpieczenia mam 20A a chciałbym na 32. Do domu idzie 4x35 jakieś 120m od słupa w ziemi w alu a później 4mm do licznika 15m. Czy na pewno jak zmienię moc przyloczeniowa to nie wyrzuca mnie ze starych zasad? Robię to też z myślą o powiekszenie instalacji fotowoltaicznej.

  14. #14

    Domyślnie

    Te 4mm², to na bogato.
    Zresztą, u mnie także elektryk powiedział, że wystarczy.
    A potem zmieniałem na 16mm².
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    Do domu idzie 4x35 jakieś 120m od słupa w ziemi w alu a później 4mm do licznika 15m.
    Te 4x4mm2 to nielegalne i niebezpieczne. Przepisy wymagają minimum 10mm2 miedzi dla PEN. I to jest minimum wymagane przepisami - a dla PV im grubsze, tym lepiej bo wcześniej się odstawi falownik sąsiada, jak ma większy spadek napięcia, niż Ty. I ważny kabel do samego falownika.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Te 4 mm to jakiś podlicznik?
    Mam nadzieję że nie idzie przez to energia produkowana przez falownik bo jeśli tak to na 100% winowajcą jest ów odcinek plus kabel falownika.

    Sam WLZ AL przy 120mb to rezystancja 0,1 Ohm więc nie jest źle i dla 32A powinien wystarczyć
    Problemem mogą być jeszcze instalacje u sąsiadów lub ustawiony odczep na głównym trafo.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-03-2024 o 15:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Tak jak mówiłem od słupa idzie 4x35 alu do ściany domu, a później idzie 4mm2 cu do bezpiecznika 20A i dalej do licznika... po uruchomieniu odkurzacza 2kw spadek napiecia o 10-12. I to wiem że do wymiany wszytko. Nurtuje mnie tylko czy zostanę na starych zasadach po wymianie tych gratów. Bo podobno przechodzi się od nowa cały przyłacz i nowa umowa będzie...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    I to wiem że do wymiany wszytko.
    Nie koniecznie wszystko, tylko te 4mm2.
    Zmiana mocy umownej (jak potrzebujesz) to osobna kwestia.
    A te 10-12v spadku przy odpaleniu 900W (czy nawet jak stary odkurzacz to 1600W) to jakiś kosmos. Coś jeszcze musi być nie tak. Jak ktoś wstawił te 4mm2 to żaden elektryk i obstawiam, że nie potrafił prawidłowo połączyć miedzi z aluminium i tu jest jeszcze większy problem. Zaproś dobrego elektryka na wymianę tych 4mm2 a potem na skrupulatne pomiary.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    Tak jak mówiłem od słupa idzie 4x35 alu do ściany domu, a później idzie 4mm2 cu do bezpiecznika 20A i dalej do licznika... po uruchomieniu odkurzacza 2kw spadek napiecia o 10-12. I to wiem że do wymiany wszytko. Nurtuje mnie tylko czy zostanę na starych zasadach po wymianie tych gratów. Bo podobno przechodzi się od nowa cały przyłacz i nowa umowa będzie...
    Sprawdź dokładnie połączenie na ścianie domu. Łączenie aluminium z miedzią na zewnątrz budynku gdzie dołącza wilgoć i pojawia się reakcja elektrochemiczna. bez odpowiedniej aparatury, tujejek itp z czasem robi się problematyczne ,powierzchnia kontaktu maleje.
    Owe 9 - 11V to spadek na tym odcinku 4mm2 i wszystkich stykach połączeniowych po drodze kabla

    Swoją drogą zaczynasz temat nad którym pochylają się przez tydzień użytkownicy forum a cały winwajca wyłączeń falownika pojawia się przypadkiem pod koniec..... jako wisienka na torcie. bo Ty tą informację uznałeś chyba jako mało ważną
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-03-2024 o 08:13
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20

    Domyślnie

    4 mm2 (a nie żadne 4 mm) kto układał? To jest sprawa dla prokuratury. Min 10 mm2 w miedzi (lub 16 mm2 w AL).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony