dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65
  1. #1

    Domyślnie PC a dynamiczne ceny energii elektrycznej i magazynowanie ciepła w wylewce

    Witajcie,
    właśnie dobieram pompę do budynku z WT2021. Mniejsza może o OZC, ale bardziej o filozofię doboru pompy.

    W większości rekomendacji dominuje podejście doboru mocy pompy dla zapotrzebowania biwalentnego, odradzane jest przewymiarowanie pompy aby:
    -uniknąć taktowania i wydłużyć życie pompy
    -zapewnić niską deltę i wysokie COP

    Jednak patrząc w przyszłość (ceny dynamiczne) to jednak przewymiarowanie PC ma kilka zalet:
    -niższy koszt ogrzewania w taryfie 'taniej' (albo niskich cenach chwilowych)
    -szybsze grzanie CWU i budynku
    -maksymalizacja autokonsumpcji przy PV
    -elastyczność w wyborze godzin pracy (bo np. chcę ciszy na dworze )

    oczywiście ilościowych korzyści finansowych nie podobna ustalić, bo kto wie jaka będzie cena prądu w przyszłym roku, albo nawet zasady rozliczeń w taryfach dynamicznych. Decyzję jednak trzeba podjąć teraz.

    W moim przypadku mam bardzo wysoką akumulacyjność/bezwładność budowanego domu: silikat, 100% podłogówki, strop żelbetowy. Patrząc po tematach o grzaniu kablami elektrycznymi i akumulowaniu energii w wylewce oraz dyskusjach z instalatorami, uważam że mogę z powodzeniem przewymiarować pompę (np. 130% OZC), maksymalizować pracę pompy w momentach taniej energii elektrycznej i akumulować energię w podłogówce bez wyraźnej utraty komfortu w domu (wahania rzędu 1 st.C w ciągu doby).

    Odnośniki do zbiorczych tematów Kaizena:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...ewanie-kablami
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    pozdrawiam i ciekaw jestem Waszego zdania?
    Ostatnio edytowane przez kamusial ; 17-03-2024 o 19:23

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Zrób sobie sam pompę ciepła z klimatyzatora gree amber prestige 7kw nom a max 9kw do tego wymiennik za niecały 1 tys oraz oby nie korzystać z elektroniki jednostki wewnętrznej zakupić sterownik wypasiony za 1200 zł AHU32bit i masz super wydajną pompę przy mnius 30 jeszcze 80 proc wydajności bez grzałek a z poborem prądu zjedziesz do 350 watt czyli zapomnij o taktowaniu , chyba że wolisz na dofinansowanie brać za 50 tys pewnie gorszą ale to twoja decyzja , ja swoją podjąłem 2 lata temu i jest super.

  3. #3

    Domyślnie

    Na tym forum już czytałem receptę na grzanie w taniej taryfie:
    1. Pogrubiona wylewka i więcej pętli grzewczych.
    2. Odpowiednie przepływy
    3. Przewymiarowana pompa ciepła (często zwykły on/off)

    Przy dobrze docieplonym domu, istotne jest aby, układ grzewczy (pętlę grzewcze) dobrane były pod moc pompy a nie OZC. Wtedy możesz nawet przewymiarować +200%.
    Dom z 2000: 154m2 parter + poddasze OZC https://cieplo.app/wynik/1f7xl
    Wentylacja: grawitacyjna.
    Ogrzewanie PC Buderus WSW 186T180 12kW, klimakonwektory (łączna moc 17.5kW przy 45/40/20)

  4. #4

    Domyślnie

    Żadna pogrubiona wylewka. Wyleczyłem sie z tego odkąd zlikwidowano noną taryfę. Teraz jak ktoś buduje - maksymalnie ocieplić dom - i wylewka która szybko reaguje na włączenie PC. Wracamy z pracy i podbijamy temperature o stopien lub dwa.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Żadna pogrubiona wylewka. Wyleczyłem sie z tego odkąd zlikwidowano noną taryfę. .
    Taryfy nocne wrócą w podobnej postaci jak te stare po zlikwidowaniu tych dopłat - pewnie od lipca.
    Poza tym niedługo pewnie wejdą dynamiczne taryfy ze zmienna ceną godzinową.


    wylewka która szybko reaguje na włączenie PC.
    Ta wylewka musiałaby być ze stali żeby szybko reagować. Normalnie to ona podniesie temperature w domu po kilku godzinach, nawet jak puscisz tam wode 40C.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    i wylewka która szybko reaguje na włączenie PC. Wracamy z pracy i podbijamy temperature o stopien lub dwa.
    Tak to klimą albo farelką. Żadna podłogówka nie podbije o stopień w ciągu kilku godzin.

    A co do meritum...Przy kablach ile mocy wpuścisz w podłogę - tyle przyjmie. Nie ma wyboru. Wodna ogranicza temperaturę zasilania do temperatury powrotu + delta. Więc przewymiarowana pompa będzie ograniczona mocą odbieraną przez podłogę.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Mam frezowaną podłogówkę i co ciekawe dość szybko to potrafi nagrzać pomieszczenie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Mam frezowaną podłogówkę i co ciekawe dość szybko to potrafi nagrzać pomieszczenie.
    Jak szybko?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu jest filmik:


    Nakręciłem go w starym mieszkaniu gdzie miałem kable w warstwie kleju pod płytkami. I tutaj trzeba 50 minut, żeby 150W/m2 podniosło temperaturę PODŁOGI o 3*. W kilka minut to temperatura powietrza dalej będzie spadać.
    Przy kablach w wylewce po 25 minutach grzania temperaturę powietrza mam niższą, niż przed rozpoczęciem grzania.
    Płytki i kable tuż pod nimi i 150W/m2 (czyli dla całego domu musiałaby być u mnie PC o mocy ponad 17kW i podłoga musiałby tę całą moc przyjąć) - szybciej się nie da.

  9. #9

    Domyślnie

    Ty masz nick omama na innym forum? Bo tam też się ktoś chwalił tym sterownikiem.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Ty masz nick omama na innym forum? Bo tam też się ktoś chwalił tym sterownikiem.
    Te sterowniki idą jak świeże bułeczki więc nie doszukuj się kim kto jest tylko kupuj ster i rób swoją pompę a nie zajmuj się pierdołami

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak to klimą albo farelką. Żadna podłogówka nie podbije o stopień w ciągu kilku godzin.

    A co do meritum...Przy kablach ile mocy wpuścisz w podłogę - tyle przyjmie. Nie ma wyboru. Wodna ogranicza temperaturę zasilania do temperatury powrotu + delta. Więc przewymiarowana pompa będzie ograniczona mocą odbieraną przez podłogę.
    Kaizen ma rację:
    1. Przy ciężkiej konstrukcji budynku i to do tego dobrze ocieplonego zabawa w podbijanie temperatury po powrocie z pracy nie ma sensu.

    2.Oraz przewymiarowana pompa może być ograniczana mocą odbieraną prze podłogę. Napisałem może, bo jak zwiększając moc pompy zwiększysz liczbę pętli grzecznych to podłoga bez problemu odbierze ciepło.

    Na przykład: dwa razy mocniejsza pompa, dwa razy więcej pętli, dwa razy większy przepływ wody => każda pętla będzie pracowała na parametrach mniej więcej takich samych jak przed przewymiarowaniem i nie będzie problemu. Na zagadnienie trzeba patrzeć raczej tak - ile ciepła pojedyncza pętla grzewcza jest w stanie wrzucić w podłogę.
    Dom z 2000: 154m2 parter + poddasze OZC https://cieplo.app/wynik/1f7xl
    Wentylacja: grawitacyjna.
    Ogrzewanie PC Buderus WSW 186T180 12kW, klimakonwektory (łączna moc 17.5kW przy 45/40/20)

  12. #12

    Domyślnie

    Zbieram informacje użytkowników, co w tym złego?

    Agregat Gree stoi w garażu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Zbieram informacje użytkowników, co w tym złego?

    Agregat Gree stoi w garażu.
    To składaj szkoda czasu ,prosta robota a jak coś to pytaj, robisz na płytce jednostki wewnętrznej czy z mety kupujesz sterownik ? jeśli chcesz grzać kaloryfery to sterownik ci niepotrzebny ale jeśli tylko samą podłogówkę to w ciemno bo gree amber prestige moduluje dobrze jak zasilanie wody jest co najmniej 32 stopni ale każdy stopień mniej to taktowanie tylko kto w domu wytrzyma przy zasilonej podłogówce 32 stopnie ? toć to w domu robi się 26 stopni lub nawet i 28 stopni.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamusial Zobacz post
    mam bardzo wysoką akumulacyjność/bezwładność budowanego domu:
    - silikat, 100% podłogówki, strop żelbetowy.
    Patrząc po tematach o grzaniu kablami elektrycznymi i akumulowaniu energii w wylewce
    oraz dyskusjach z instalatorami, uważam że mogę z powodzeniem przewymiarować
    pompę (np. 130% OZC), maksymalizować pracę pompy w momentach taniej energii
    elektrycznej i akumulować energię w podłogówce bez wyraźnej utraty komfortu w domu
    (wahania rzędu 1 st.C w ciągu doby).
    Odpowiednia wylewka to;
    - 20 do 30 cm styropiany pod płytą betonową,
    - płyta betonowa grubości rzędu 25-30 cm,
    - pętle grzewcze w wylewce o grubości 7-10 cm betonu na płycie
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 18-03-2024 o 11:33
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

    Domyślnie

    Mam tylko jednostkę zewnętrzną. Nawet wymiennika jeszcze nie mam. Dostałem właściwie za darmo w ramach spłaty zobowiązań, więc żal nie wykorzystać. Chyba, że trafi sie ktoś kto da jakieś rozsądne pieniądze za to.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Na przykład: dwa razy mocniejsza pompa, dwa razy więcej pętli, dwa razy większy przepływ wody => każda pętla będzie pracowała na parametrach mniej więcej takich samych jak przed przewymiarowaniem i nie będzie problemu. Na zagadnienie trzeba patrzeć raczej tak - ile ciepła pojedyncza pętla grzewcza jest w stanie wrzucić w podłogę.
    Niestety, to nie takie proste. Moc odbierana przez podłogę nie jest wprost proporcjonalna do przepływu. Tak by było, gdyby zmiana przepływów nie zmieniała temperatury powrotu - a zmienia. Możesz przetestować na CWU.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Mam tylko jednostkę zewnętrzną. Nawet wymiennika jeszcze nie mam. Dostałem właściwie za darmo w ramach spłaty zobowiązań, więc żal nie wykorzystać. Chyba, że trafi sie ktoś kto da jakieś rozsądne pieniądze za to.
    A jaka to dokładnie jednostka podaj model symbol może ci kupca znajdę albo zdjęcie tabliczki zrób.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niestety, to nie takie proste. Moc odbierana przez podłogę nie jest wprost proporcjonalna do przepływu. Tak by było, gdyby zmiana przepływów nie zmieniała temperatury powrotu - a zmienia. Możesz przetestować na CWU.
    dziękuję za ciekawe obserwacje szczególnie w temacie dostosowania mocy podłogówki do mocy pompy ciepła! Zastanawia mnie jednak czy wówczas nie dojdzie do zbyt mocnego 'nagrzewania' powierzchni podłogi, a tym samym nie kontrolowanego wzrostu temperatury w pomieszczeniach (aż prosi się o wrzucenie na podłogę izolatora zamiast płytek, to np. paneli do wygładzenia strumienia ciepła').
    Fajnie byłoby to zasymulować i policzyć.
    Czy mieliście doświadczenia z jakimiś programami które mogłyby to policzyć? Wiem że mogę na piechotę i przyjąć współczynniki, ale jednak nie mam do siebie aż takiego zaufania, żeby też uzyskać odpowiednie przepływy przy mniejszych obciążeniach.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamusial Zobacz post
    Fajnie byłoby to zasymulować i policzyć.
    Masz w sygnaturce pomiary (o bezwładności podłogówki).
    Przy podłogówce nie odnotujesz różnicy, pomiędzy grzaniem 24/7 z niską mocą a wrzuceniem tej samej ilości kWh ciepła w trzech krótkich dawkach.

  20. #20

    Domyślnie

    GW-H24 coś tam, tyle pamiętam.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony