dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 65
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niestety, to nie takie proste. Moc odbierana przez podłogę nie jest wprost proporcjonalna do przepływu. Tak by było, gdyby zmiana przepływów nie zmieniała temperatury powrotu - a zmienia. Możesz przetestować na CWU.
    Moc odbierana jest wprost proporcjonalna do powierzchni wymiany ciepła. Dwa razy więcej pętli grzewczych daje 2 razy większą powierzchnię wymiany, przez każdą pętlę przepływ jest niezmieniony, ale z uwagi na dwukrotną liczbę pętli całkowity przepływ będzie 2 razy większy. Tak samo jak dodasz 2 razy więcej kaloryferów, każdy będzie grzał tak samo (ten sam przepływ) ale ogólnie uzyskasz 2 razy większy przepływ i 2 razy większą moc grzewczą
    Dom z 2000: 154m2 parter + poddasze OZC https://cieplo.app/wynik/1f7xl
    Wentylacja: grawitacyjna.
    Ogrzewanie PC Buderus WSW 186T180 12kW, klimakonwektory (łączna moc 17.5kW przy 45/40/20)

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Moc odbierana jest wprost proporcjonalna do powierzchni wymiany ciepła. Dwa razy więcej pętli grzewczych daje 2 razy większą powierzchnię wymiany, przez każdą pętlę przepływ jest niezmieniony, ale z uwagi na dwukrotną liczbę pętli całkowity przepływ będzie 2 razy większy. Tak samo jak dodasz 2 razy więcej kaloryferów, każdy będzie grzał tak samo (ten sam przepływ) ale ogólnie uzyskasz 2 razy większy przepływ i 2 razy większą moc grzewczą
    Moc zależy nie tylko od powierzchni, ale też od różnicy temperatur.
    Kwestia dokładania rur (o ile jest na to miejsce - a nie ma, bo w łazience zawsze trzeba zagęszczać na maksa - a gdzie indziej i tak moc jest za duża i aż się dziwię, że projektanci nie pozostawiają części wylewki bez ogrzewania). Tak obrazowo - jak dokładasz rurę pomiędzy dwoma grzejącymi, to wylewka w tym miejscu jest już ogrzana przez te dwie "stare rury". Owszem, nie tak bardzo, jak bliższe okolice "starych rur" - ale odda mniej ciepła, niż te "stare" rury na mb. Oczywiście działa to też w drugą stronę, bo ta "nowa" rura podniesie temperaturę wylewki. Dlatego 2x więcej rur nie oznacza 2x więcej mocy.

    W #29 wrzucałem linka gdzie masz dużo wiedzy. W tym taką tabelę:



    Weźmy tśr 12*, rozstaw 10 i 20cm i okładzinę powodującą R=0,02. Twierdzisz, że moc powinna być 2x większa - a w tabeli masz 53 i 33W/m2.

    A co do przepływów... Sprawdź sobie na CWU. Np po nalaniu wody do wanny. Ustaw sobie przepływ na powiedzmy 200ml/min i sprawdź temperaturę po 5 minutach. Potem zmniejsz przepływ do 100ml/min i napisz, czy po kolejnych 5 minutach masz tę samą temperaturę. Oczywiście cyrkulacja musi być wyłączona przez cały czas testu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-03-2024 o 08:30

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A z Kaizenem to nie warto dyskutować ...
    Mój błąd.... Tylko jak taki trol dowie się o tym ,że głupoty pisze .... Choć z drugiej strony nic go nie powstrzymuje , nawet sam siebie cytuje

    EDIT: Była gdzieś opcja ,żeby dodać do ignorowanych , co by mnie jego posty nie raziły , gdzie to jest ?
    Ostatnio edytowane przez Techno ; 22-03-2024 o 06:59

  4. #44

    Domyślnie

    Dlatego z trolem sie nie dyskutuje. To jest typ który pozjadał wszystkie rozumy, a jedyne słuszne rozwiązania to tylko takie które on stosuje


    Generuje średnio 7 postów dziennie, ambitny

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    To co piszecie to nic, najgorsze jest to "REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!"

    Że najlepszość mierzona jest ilością ......

    Czyli miliony much mogą mieć rację ......
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  6. #46

    Domyślnie

    Jak taki tytuł podbudowuje jego EGO

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Z mojej strony to był bardziej przytyk w kierunku forum, aniżeli w kierunku 'wiadomo kogo'
    Po prostu w głowie się nie mieści że ktoś mógł wpaść na pomysł aby jakość mierzyć ilością .....

    Na innych forach zdarza się być XYZ-maniakiem - jako najwyższy poziom forumowego guru - imho maniak to raczej pejoratywne budzi emocje (u mnie)

    Ale ja stary jestem, więc bez emocji.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  8. #48

    Domyślnie

    Panowie podłogówka i anhydryt to podstawa, nasz beton inaczej reaguje, no i rekuperacja którą mają tylko "idioci" którzy wiedzieli jak to działa przed budową domu. I Ci sami idioci mają klimę do chłodzenia domu... do dziś se pluję w brodę że nie zrobiłem kanałówki to był koszt jakieś 5k zł + rurki, okres przejściowy ciepło, wiosna ciepło - tylko cwu... z grzałki.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Witam towarzystwo po dłuższej nieobecności na forum.
    Ponieważ autor tematu napisał do mnie na PW, postanowiłem dalej pisać tutaj.
    Po piątym sezonie z Daikin Althermą w moim domu, oraz drugim z Mitsu Ecodan w domu syna mam pewne przemyślenia dla autora.
    1. w obydwu domach grzejemy w zasadzie nonstop z mocą minimalną - pomimo taryf G12w PGE. Do tej pory jedynym sterowaniem była pogdówka, od tego sezonu do Mitsu dołożyłem sterownik pokojowy, ale docelowo chcę sterować pompą przy pomocy Homeassistanta - z wyprzedzeniem na podstawie prognozy pogody oraz prognozy produkcji PV. Na podstawie pomiarów doszedłem do wniosku że praca ciągła jest tańsza/lepsza dla komfortu i żywotności sprężarki.
    2. w obydwu domach jest instalacja PV - u mnie na starych zasadach u syna na nowych. W obu przypadkach jest to układ E-W (u syna na ziemi) aby maksymalnie wykorzystać autokonsumpcję oraz wydłużyć czas pracy od wschodu do zachodu słońca.
    Produkcja z PV znacząco obniża zużycie prądu w drogiej taryfie za dnia nawet zimą - pod warunkiem braku śniegu na panelach. Przy mocy pobieranej przez Althermę na poziomie 300-500 W przez większą część zimowego dnia i produkcji 600-800 w godzinach 9-15 przy braku opadów roczny rachunek za prąd na poziomie 1000 PLN. Instalacja PV 5,3 kWp.
    W przypadku nowego domu syna instalacja PV obliczona na maksymalną autokonsumpcję, na ziemi 6,6 kWp, Minął dopiero pierwszy rok i przyszła pierwsza faktura uwzględniająca "sprzedaną" energię w wysokości 400 PLN za pół roku, co pozwala zakładać roczny rachunek na poziomie 500-600 PLN, a w następnych latach niższą dzięki większemu udiałowi energii oddanej.
    Temat nie jest o PV+PC, ale chciałem zwrócić autorowi uwagę na potencjał nowego systemu rozliczeń PV. Według mnie, jest to lepszy kierunek niż przewymiarowywanie PC, zwłaszcza w kontekście mającego wejść rozliczenia godzinowego - które na pewno będzie lepsze niż dotychczasowe miesięczne (zwłaszcza dla instalacji E-W które lepiej rozkładają produkcję). Wymaga to co prawda kompleksowego podejścia do sterowania zapotrzebowaniem, ale jest możliwe nawet dzięki podstawowym funkcjom SmartGrid oraz opensourcowym rozwiązaniom typu HA.
    Natomiast w taryfach dynamicznych widzę duże ryzyko - prędzej czy później dojdzie do sytuacji kiedy trzeba będzie kupić drogi prąd. Pytanie czy wystarczy środków z tego sprzedanego.......
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #50

    Domyślnie

    Bez przewymiarowania nie ma szans - za oddane 4500 kwh z instalacji 9,85 kwp otrzymałem ok 1800 zł . PC zjadła mi od marca do marca ok 3000kwh i tyle musze dokupić -obecnie po 1,2 a od czerwca kto wie po ile i na dokładkę godzinowe rozliczenia zabiorą zapewne jeszcze więcej. To co ono dalo jako tarczę zjadł dom dlatego licze po cenach mrożonych -85 groszy prąd i ok 40 groszy dystrybucja plus opłaty . Jeśli nic się nie poprawi rynek PV zdechnie całkiem . Choć dziś gdy cena paneli spada na pysko może warto kupić z 10 i podpiąć dom na bieżące potrzeby w ofgrid nawet bez akumulatora. Dość poważnie o tym myślę by potrzeby domu jak tylko się da ogarniał offgrid a na prąd do PC pracowała instalacja netbillingowa na zasadzie że lepszy rydz niż nic.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    musze dokupić -obecnie po 1,2
    Czemu kupujesz w drogiej strefie?
    Sam prąd to

    a cała dystrybucja w taniej strefie 11,56gr/kWh netto. Czyli razem wychodzi 80gr w taniej strefie po przekroczeniu limitu.
    I to taryfa zatwierdzona do zatwierdzenia następnej (to, co się zmieni bez zatwierdzania, to że przestanie obowiązywać limit ceny 0,6930 zł/kWh który teraz obniża cenę w drogiej strefie.

  12. #52

    Domyślnie

    Bo nie da się domu utrzymać tylko w taniej strefie więc póki co średnia wychodzi taka dlaczego napisałem powyżej i nie chce mi się tego zbyt rozwijać. Po prostu po przekroczeniu limitu tak sie kształtuje mój odbiór - 75 proc w najmniej drogiej 15 w najdroższej i 10 w porannej. Pewnie można jeszcze cos poprzesuwać ale póki co jest tak jak piszę. Przeliczyłem dokładniej
    72 17 i 10 - średnia wyszła po 1,10 z opłatami przy zużyciu 980 kwh..
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 24-03-2024 o 12:49
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  13. #53

    Domyślnie

    Moje ceny prądu to w chwili obecnej 1,10 1,30 i 0,9 plus opłaty abonamen mocowa oze jakościowa obajtkowa tuskowa i ch wie jaka ale jest tego na tyle że przy prawie 1000 kwh robi mi średnią na 1,1zł . A jak zapotrzebowanie budynku na ciepło spadnie to zapewne jeszcze wzrośnie choć zużycie zmaleje.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    72 17 i 10 - średnia wyszła po 1,10 z opłatami przy zużyciu 980 kwh..
    Wygląda na to, że nie uwzględniłeś limitu ustawowego.

    Po uwzględnieniu suma rocznych faktur (łącznie z opłatami abonamentowymi przy 3000kWh wychodzi 0,99zł/kWh średnio w G13 w Tauronie.

    A tak na marginesie, 10% rocznego zużycia przy 9,85kWp fotowoltaiki w godzinach 7-13? To nieźle się musiałeś postarać. I serio przy buforze 2m3 nie udaje się grzać w 100% w taniej strefie?

  15. #55

    Domyślnie

    W tym roku jest limit 1800 kwh i skończył mi się w lutym więc za marzec już takie stawki. !0 proc bo nikogo nie ma w domu - pracuje Pompa CWU od 9 tej rano i PC non stop. Grzanie bufora 2000 l pompą ciepła zdaje mi się niekorzystne bo musze go grzać wyżej z gorszym COP aby z niego korzystać . Nie ma czegoś takiego jak tania strefa - jest mniej droga - zysk dość pozorny bo w nocy gorszy COP a w dzień w 3 godziny nie nabiję zbiornika na tyle aby wystarczyło na resztę dnia. Dlatego poza słoneczną niedzielą gdzie faktycznie ładuję bufor na 45 C -PC pracuje 19 godzin na dobę. Omijam tylko okienko najdroższej taryfy. Na pewno można jeszcze sporo osiągnąć ale póki mi to mocno nie doskwiera to trudno0 zwłaszcza że warunki i ceny jak widać zmieniaja się co kwartał .
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ta dzienna i nocna to jakie dokładnie godziny? Znając swoje zużycie w poszczególnych godzinach mogę sobie przeliczyć, ale nie wiem jakich dokładnie godzin to dotyczy.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    W tym roku jest limit 1800 kwh i skończył mi się w lutym
    Nie uwzględniałem tego. Liczyłem całość po przekroczeniu limitu kWh - a z ustawowym limitem ceny. Z uwzględnieniem zamrożonej ceny wyszłoby jeszcze sporo taniej.



    Tych cen na czerwono nie masz prawa zobaczyć na fakturze.

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    więc za marzec już takie stawki. !0 proc bo nikogo nie ma w domu - pracuje Pompa CWU od 9 tej rano i PC non stop.
    Ja całej drogiej strefy mam 14h i 20%. Ty 27% chociaż to tylko 9 albo 11h.
    Jak nikogo nie ma w domu, to po co pracuje PC przy grzejnikach?

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Grzanie bufora 2000 l pompą ciepła zdaje mi się niekorzystne bo musze go grzać wyżej z gorszym COP
    COP nieznacznie gorszy za to ceny prądu znacznie wyższe.

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Nie ma czegoś takiego jak tania strefa - jest mniej droga - zysk dość pozorny bo w nocy gorszy COP a w dzień w 3 godziny nie nabiję zbiornika na tyle aby wystarczyło na resztę dnia.
    3h x 7kW = 21kWh. To ile Twój dom potrzebuje w ciągu dnia (nie doby)?

    A co do COP... Dobowa amplituda to zazwyczaj poniżej 10* Średnio, w czasie grzania może wyjdzie < 5*. To może o 0,2 zmniejszy COP. Za to cena prądu znacznie niższa.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8227643
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	G13.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	468561  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-03-2024 o 06:53

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ta dzienna i nocna to jakie dokładnie godziny? Znając swoje zużycie w poszczególnych godzinach mogę sobie przeliczyć, ale nie wiem jakich dokładnie godzin to dotyczy.
    Zależy od taryfy i pory roku. Sprawdź w taryfie swojego operatora. U mnie w G12 w zimie 22-6 i 13-15 to tanie godziny. W lecie dzienne okienko jest 15-17.

  19. #59

    Domyślnie

    OK, poszukam o tych godzinach. Mój operator to PGE, woj. podkarpackie.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    To co piszecie to nic, najgorsze jest to "REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!"

    Że najlepszość mierzona jest ilością ......

    ......
    Nie jest, tez mam rekordzistę, ale nie jestem najlepszym doradcą, nie wiem jaki jest algorytm przyznawania tego wątpliwie merytorycznego tytułu. Ja od wielu lat piszę na temat róznych bzdur powielanych na tym forum, czasem za prawdę otrzymywałem bana, ale jakos nie "zaszczycono" mnie tym tytułem, zresztą w zasadzie to nie tym czym ze wzgledu na jego nikłą wartość.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony