dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Angry Gniazda przerwany przewód uziemienia- co robić

    Cześć, po 1,5 roku zamieszkiwania nowego domu sprawiłem sobie komputer stacjonarny do biura. Dokupiłem listwę antyprzepięciową która wskazuje czy gniazdo do którego jest podłączona ma uziemienie. I klops. Kupiłem prosty tester gniazdkowy i okazało się że na całej chacie jak na złość tylko w biurze czyli gdzie mam wszystkie komputery, monitory, drukarki gniazda nie mają uziemienia.

    Gniazda połączone są oczywiście szeregowo przewodem 3-żyłowym, także 4 gniazda mają ten problem. Sprawdziłem pierwsze w które wchodzi przewód ze ściany odpinając złączki WAGO i najprawdopodobniej przewód żółto zielony został gdzieś przerwany w ścianie/ na etapie montażu czy coś w tym stylu. W rozdzielnicy zlokalizowałem ten przewód i tam wszystko wygląda na wpięte.

    Opcja kucia raczej odpada bo mam podejrzenia że przerwanie jest za szafą w zabudowie, sąsiadująco też raczej nie ma jako przeciągnąć z innych gniazd. Znalazłem coś w internetach o zerowaniu gniazdka i wpinaniu neutrala jako uziom. Czy to zadziała i jest bepieczne?

  2. #2

    Domyślnie

    W nowej instalacji to jest absolutnie wykluczone.
    Jedyne dopuszczalne rozwiązanie to jest ten uszkodzony przewód naprawić lub wymienić.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Broker3120 Zobacz post
    Czy to zadziała i jest bepieczne?
    Gdyby działało i było bezpieczne to nikt nie dopłacałby do trzeciej żyły w instalacji.

    Kuj. Ściągnij elektryka co ma odpowiedni sprzęt i umiejętności do namierzenia przerwy pod tynkiem. W czym szafa przeszkadza? Jeszcze lepiej, bo ślad po naprawie będzie newidoczny.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak zrobisz zerowanie to różnicówka nie będzie działać.

  5. #5

    Domyślnie

    Lepiej zrobić zerowanie na gniazdkach niż nic nie zrobić. Różnicówka działać nie będzie, ale przynajmniej przy przebiciu na obudowę obwód sie zamknie i "wywali" zabezpieczenie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Lepiej zrobić zerowanie na gniazdkach niż nic nie zrobić. Różnicówka działać nie będzie, ale przynajmniej przy przebiciu na obudowę obwód sie zamknie i "wywali" zabezpieczenie.
    Niemniej jak jednak coś się nie uda i tak zmodyfikowana instalacja kogoś zabije, albo spowoduje pożar, to modyfikator pójdzie siedzieć. No i o odszkodowaniu też będzie można zapomnieć.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Jak zrobisz zerowanie to różnicówka nie będzie działać.
    Ależ będzie, rozłączając obwód i będzie bardzo bezpiecznie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Żadnego zerowania, tylko naprawa PE.

    BTW - jaki elektryk podpisał odbiór tego budynku?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  9. #9

    Domyślnie

    A sprawdziłeś wszystkie łączenia w puszkach?
    Ja miałem podobną sytuację i obawiałem się, że trzeba będzie szukać uszkodzenia odpowiednim testerem.
    Ale na szczęście wystarczyło zajrzeć do kilku puszek i połączenie było rozłączone.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony