dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marecki12345

    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-443
    Posty
    2

    Unhappy Wyciszenie Podłogi w Mieszkaniu z Wielkiej Płyty - Głośni Sąsiedzi Pode Mną

    Dzień dobry.

    Założyłem temat, ponieważ nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi na swój problem. Sytuacja przedstawia się następująco.
    W 2023 r. wykonałem generalny remont w mieszkaniu znajdującym się na 7 piętrze w wieżowcu, wielka płyta. Mieszkanie znajduje się najdalej od windy z 3 mieszkań znajdujących się na piętrze. W mieszkaniu przed remontem mieszkałem ok 4 lat i nie słyszałem nikogo ani w mieszkaniach obok, ani pod sobą, a jedynie psa chodzącego po panelach w mieszkaniu powyżej (nie przeszkadza mi to). Zakładałem, że Wielka Płyta ma żelbety, które tłumią dźwięki (wcześniej mieszkałem w wynajmowanych mieszkaniach nowych deweloperskich z plyt g/k i kartonow i tam bylo slychac wszystko) - O jak się myliłem. W trakcie mieszkania 4 lat w mieszkaniu miałem bardzo duży problem z tym, że podłoga była zimna od tego, że w mieszkaniu pode mną nikt nie mieszkał. Ze tego powodu podczas generalnego remontu:

    1) Skułem Wylewkę nad płytami żelbetowymi
    2) Wyrównałem podłoże
    3) Położyłem Styrodur (XPS - Polistyren Ekstrudowany), 6/8 cm jak pamiętam
    4) Na to położyłem Deskę Drewnianą Trójwarstwową (A'la Barlinecka - Producent Barlinek)

    Wszystko to wykonał mi Pan od Remontu. To rozwiązanie zakładało odizolowanie podłoża od płyty żelbetowej w przypadku nieogrzewania mieszkania na dole. Dodatkowo "zakładałem", że to rozwiązanie odizoluje dźwięk od mieszkania na dole jak ktoś się wprowadzi. I ten moment nastał. Obecnie sąsiedzi poniżej się remontują, ale problem nie są dźwięki remontu, tylko to, że ja słyszę ich rozmowy, jestem w stanie usłyszeć "bekanie", rozmowy, rozpoznać słowa.
    Zauważyłem, że najbardziej ich słychać przez dziury, przez które przechodzą rury centralnego ogrzewania, które nie są do końca jeszcze wyizolowane. Do wykonania mam jeszcze wymianę drzwi wejściowych (między mieszkaniem a klatką) oraz wykonanie szafy na zamówienie w pionie wodnym (póki co jest tam tylko płyta GK - nie ma kafelek.

    Moje pytania:

    1) Zastanawiam się czy XPS to był dobry pomysł do izolacji podłogi pod kątem akustycznym (pod kątem termoizolacyjnym jest kozak). Czy warto zerwać podłogę (deski można wykorzystać te same, bo są na zaciski), położyć płyty akustyczne i ponownie położyć podłogę?
    2) Pomimo potencjalnego wykonania punktu 1) zamierzam wymienić drzwi wejściowe na izolacyjne (obecnie jest to zwykła deska), wykonać szafę do łazienki w pionie wodnym (pion wodny jest obity obecnie tylko GK w łazience - obić ją pianką przed wykonaniem szafy, wyizolować dziury przy rurach c.o., jednakże obawiam się ze bez wykonania punktu 1) to nie pomoże?
    3) Czy warto wyizolować też rury przechodzące przez mieszkanie? Stracę ciepło, ale wyczytałem, że dźwięk rozchodzi się po rurach, więc może to być dobry pomysł?

    Najbardziej zależy mi na odpowiedzi, czy XPS pełni funkcję termoizolacyjną i również akustyczną? Czy niestety może być odwrotnie i dźwięk przez XPS rozchodzi się bardziej, niż przez np. wylewkę betonową? Zamierzam mieszkać tutaj parę lat i patrzę w przyszłość pod kątem rodzinnego spędzania czasu, partnerki, dzieci itp. Ze względu na to, że wykonałem remont niedawno jestem jeszcze skłonny dołożyć parę złotych na to, aby doizolować akustycznie podłogę.

    Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie.
    Dziękuję za poświęcony czas na zapoznanie się z moim wpisem.

    Pozdrawiam,
    Marecki

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar katosu
    Zarejestrowany
    Mar 2024
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    U mnie strasznie dźwięk się niesie rurami. Słyszę w całym mieszkaniu jak sąsiad pierdnie w łazience

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marecki12345 Zobacz post

    1) Zastanawiam się czy XPS to był dobry pomysł do izolacji podłogi pod kątem akustycznym (pod kątem termoizolacyjnym jest kozak). Czy warto zerwać podłogę (deski można wykorzystać te same, bo są na zaciski), położyć płyty akustyczne i ponownie położyć podłogę?
    2) Pomimo potencjalnego wykonania punktu 1) zamierzam wymienić drzwi wejściowe na izolacyjne (obecnie jest to zwykła deska), wykonać szafę do łazienki w pionie wodnym (pion wodny jest obity obecnie tylko GK w łazience - obić ją pianką przed wykonaniem szafy, wyizolować dziury przy rurach c.o., jednakże obawiam się ze bez wykonania punktu 1) to nie pomoże?
    3) Czy warto wyizolować też rury przechodzące przez mieszkanie? Stracę ciepło, ale wyczytałem, że dźwięk rozchodzi się po rurach, więc może to być dobry pomysł?
    Niestety. XPS i zwykły styro EPS to bardzo słaba izolacja akustyczna.
    Dużo lepsze są twarde płyty ze sprawsowanej wełny mineralnej. Tyle tylko, że nawet te "twarde" płyty to jednak wełna, więc mimo wszystko mogłoby to być mniej stabilne niż XPS, by położyć na to bezpośrednio deskę, a wwylewka musi mieć te 5cm, więc zostałoby zbyt mało miejsca, by uzyskać efekt termoizolacyjny.
    Jakimś rozwiązaniem mogłoby być ułożenie termoizolacji w dwóch warstwach: pierwsza (na stropie) płyty z wełny, druga plyty XPS. Jeśli ten XPS masz już ułożony w dwóch warstwach to może nie wyjdzie zbyt drogo wymiana tej pierwszej.

    W pierwszej kolejności jednak załataj te wszystkie dziury. Wszelkie rury przechodzące przez ściany/strop powinny być w otulinie idealnie też ze sprasowanej wełny lub kauczuku albo chociaż owinięte kilku warstwami geowłókniny. Ubytki między otuliną a murem wypełnione szczelnie zaprawą (ja używałem szybkowiążacej Ceresit CX20 zmieszanej 50/50 z drobnym piaskiem kwarcowym, masę taką wciskałem przy pomocy ręcznej pompki do betonu - wymaga trochę wprawy, by uzyskać odpowiednią konsystencję, ale potem wypełnianie zakamarków to bajka). Chodzi o to, że nie może być żadnych dziur/przerw w ścianie/stropie, ale jednocześnie instalacje nie stykały się bezpośrednio z murem. Jeśli rury są mocowane do ścian to obejmy muszą być z gumową podkładką. Są też specjalne maty do wygłuszania rur kanalizacyjnych.
    To powinieneś wykonać tak czy inaczej. Jak to zrobisz, a sąsiad skończy wykańczanie, to wówczas ocenisz czy warto podejmować bardziej drastyczne przeróbki.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony