dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Odpowietrzenie kanalizacji

    Hej,

    Analizuję sobie temat kanalizacji i z tego co sobie wywnioskowałem to sądzę, że wystarczy jedna wywiewka na dach + kilka napowietrzaczy. Chętnie posłucham Waszych opinii.
    Poniżej zamieszczam zrzuty, a najpierw napiszę o czym myślę.
    PK1 zostawiłbym jak na projekcie ponieważ na piętrze jest tuż przy WC więc jak najbardziej wydaje się to sensowne.
    PK2 wydaje mi się zbędne ponieważ jest w zasadzie w pobliżu odpływu w kuchni czyli ta wywiewka z grubsza "obsługiwałaby" zlewozmywak i zmywarkę. Myślę nad tym, żeby zamienić tę wywiewkę na napowietrzacz, który będzie albo w ramach syfonu ze zlewozmywaka albo w spiżarni (pomieszczenie obok kuchni, a przy schodach).
    W toalecie na dole na moje oko wystarczy napowietrzacz tylko przy WC i po mojemu wszystko powinno w pełni spełniać swoją funkcję. Czy widzicie tutaj coś co może mi umknęło albo że źle to wykminiłem?

    I jeszcze dla jasności - od wiatrołapu do kuchni planuję dać 75, a nie 110 jak na projekcie ponieważ nie robiłem tam kanalizy pod płytą.
    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanaliza1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	468522

    Piętro:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanaliza2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	468521
    Ostatnio edytowane przez ggut ; 21-03-2024 o 12:23

  2. #2

    Domyślnie

    Czytam pokolei wątki na temat odpowietrzania i zacząłem się zastanawiać czy oprócz tego czy mogę "bezpiecznie" zamienić wywietrznik PK2 na napowietrzać, to czy ten napowietrzacz przy ZN2 to nie będzie za mało? Zapewne przydałby się tam jakiś wydajniejszy ale czy na pewno wystarczy?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Sama zamiana 110 na 75 przy tak długim odcinku to już jest błąd, więc kominek na dach prowadzony nawet rurą 75mm to jest minimum. Drugi podejrzany punkt to WC przy kotłowni oznaczony jako ZN2. Jeżeli pod płytą odcinek nie ma 160mm i tylko przejście jest zrobione ze 110-tki to podczas spłukiwania woda wraz z zawartością zajmuje całość rury 110 więc tam także jest konieczność napowietrzenia. Z racji bliskości grubej przegrody zewnętrznej puszczenie 75mm ponad dach nie stworzy problemów i zapobiegnie tym na przyszłość.
    Ten odcinek podciągnął bym dalej do narożnika przy kabinie prysznica i łącząc z drugą odnogą poprowadził bym jeden napowietrzacz pionowy wspólny.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Sama zamiana 110 na 75 przy tak długim odcinku to już jest błąd, więc kominek na dach prowadzony nawet rurą 75mm to jest minimum. Drugi podejrzany punkt to WC przy kotłowni oznaczony jako ZN2. Jeżeli pod płytą odcinek nie ma 160mm i tylko przejście jest zrobione ze 110-tki to podczas spłukiwania woda wraz z zawartością zajmuje całość rury 110 więc tam także jest konieczność napowietrzenia. Z racji bliskości grubej przegrody zewnętrznej puszczenie 75mm ponad dach nie stworzy problemów i zapobiegnie tym na przyszłość.
    Ten odcinek podciągnął bym dalej do narożnika przy kabinie prysznica i łącząc z drugą odnogą poprowadził bym jeden napowietrzacz pionowy wspólny.
    Ok, no to jednak dam ten kominek PK2. Ekipa stwierdziła, że do kuchni nie ciągnie się 110 więc zrobili tylko wypust w okolicach wiatrołapu, żeby już ponad płytą pociągnąć 75 w kierunku kuchni, stąd taka zmiana. Co do ZN2 to tak też się właśnie zastanawiałem, że tam brak kominka wydaje się "dziwny" ale podejrzewam, że to z powodu układu pomieszczeń na piętrze tak zaprojektowano. To w takim razie pomyślę jak to tam zmodyfikować.
    Wielkie dzięki za radę!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Projektant nie puścił do kuchni 75 bo ekipa mu tak kazała tylko dał 110 ze względu na zasady oraz przepisy i swoją wiedzę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Jasne. No tutaj niestety jak człowiek nie ma doświadczenia to nie wie czy ktoś to dobrze zrobił czy nie i komu ufać (najlepiej nikomu ). W projekcie tego projektanta znalazłem trochę błędów przez co wolałem też tutaj podpytać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony