dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Izolacja pozioma chudziaka - papa bitumiczna, folia PE czy Hydrostop 209 ?

    Przed rozłożeniem styropianu pod wylewki chcę wykonać izolację poziomą chudziaka. Kierownik budowy zasugerował, że wystarczy zwykła gruba folia PE. Mnie jednak to nie przekonuje, bo wiem ile problemów robi wilgoć w domu. Zgadzam się na folię PE, ale chcę dać coś jeszcze, na wszelki wypadek.

    Widziałam w okolicy, że niektóre ekipy zgrzewają do chudziaka papę bitumiczną (taka z posypką). W składzie budowlanym sprzedawca z kolei polecili mi mieszankę krystaliczną Hydrostop 209. Nie miałam do czynienia z takim specyfikiem, stąd pytanie:

    Czy mieszanka Hydrostop 209 to dobre rozwiązanie na hydroizolację poziomą? Ponoć jest to jakaś półpłynna masa, którą smaruje się chudziak.
    Czy na warstwę z takiej mieszanki można bezpośrednio kłaść styropian czy będzie się to wchodziło w jakąś reakcję ze styropianem?

    Prośba o poradę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    A jak w stosunku do poziomu terenu wysoko jest ta izolacja?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Prośba o poradę.
    Zanim zapytasz o coś na jakimkolwiek forum najpierw użyj szukajki. Ten temat był dyskutowany wiele razy.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132776

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zanim zapytasz o coś na jakimkolwiek forum najpierw użyj szukajki. Ten temat był dyskutowany wiele razy.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132776
    Owszem, temat zasadności hydroizolacji poziomej był wałkowany wiele razy: ma być, chyba że ktoś lubi ryzyko.

    Wracając do meritum mojego wątku: pytanie dotyczy suchych mieszanek rozrabianych z wodą do wykonania hydroizolacji poziomej na chudziaku.
    Nie spotkałam się wcześniej z takimi produktami, a są one przedstawiane jako alternatywa do pap bitumicznych zgrzewanych do betonu z co najmniej takimi samymi właściwościami hydroizolacyjnymi (tyle że w innej technologii - bazuję na informacjach z ulotki produktu Hydrostop 209).

    Taka alternatywa wydaje się atrakcyjna. Proszę o poradę konkretnie w temacie suchych mieszanek do hydroizolacji poziomych.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Taka alternatywa wydaje się atrakcyjna.
    Wszelkie mazidła nie radzą sobie mechanicznie na łączeniu chudziak/ściana czy pęknięciach chudziaka. Dlatego papa z welonem poliestreowym rządzi.
    Masz w karcie technicznej:
    "i posadzka ze ścianą nie stanowi monolitycznej skrzyni to ze względu na ryzyko pęknięcia wzdłuż klina zaleca się dodatkowe doszczelnienia – patrz instrukcje Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej, Hydrostopu-Superelastycznego i Hydrostopu Taśmy. "
    To rozwiązanie po odpowiednim zaopiekowaniu się tymi problematycznymi miejscami będzie OK - ale wyjdzie finalnie pewnie drożej i znacznie dłużej, niż zgrzanie papy na zakładach.
    I papy nie zgrzewa się do chudziaka czy ścian właśnie po to, żeby mogła na łączeniach czy na pęknięciach chudziaka pracować na większej powierzchni co zmniejszy ryzyko przerwania.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-03-2024 o 12:46

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Owszem, temat zasadności hydroizolacji poziomej był wałkowany wiele razy: ma być, chyba że ktoś lubi ryzyko.
    Jaką wysokość ma podsypka z piasku wypełniająca ruszt fundamentów?
    Na tej podstawie przeprowadź dowód, że: ma być.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    A jak w stosunku do poziomu terenu wysoko jest ta izolacja?
    Hydroizolacja miałaby być na chudziaku, jest to poziom ok. 26 cm wyżej od docelowej linii gruntu. Ława fundamentowa jest -1 meter od docelowej linii gruntu. Woda w ławie fundamentowej stoi w duże ulewy lub w czasie roztopów (teren gliniasty), ale z tego co widziałam to fundament podciąga ok 30-40 cm w górę. Kiedyś było to wyraźnie widać jak podłączana była woda miejska i wodociągowcy dokopali się do ławy.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 25-03-2024 o 13:17

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "i posadzka ze ścianą nie stanowi monolitycznej skrzyni to ze względu na ryzyko pęknięcia wzdłuż klina zaleca się dodatkowe doszczelnienia – patrz instrukcje Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej, Hydrostopu-Superelastycznego i Hydrostopu Taśmy. "
    To rozwiązanie po odpowiednim zaopiekowaniu się tymi problematycznymi miejscami będzie OK - ale wyjdzie finalnie pewnie drożej i znacznie dłużej, niż zgrzanie papy na zakładach.
    I papy nie zgrzewa się do chudziaka czy ścian właśnie po to, żeby mogła na łączeniach czy na pęknięciach chudziaka pracować na większej powierzchni co zmniejszy ryzyko przerwania.
    Racja, dzięki za zwrócenie uwagi. Ważny szczegół.

    A tak przy okazji: Jak robi się hydroizolację z papy, gdy będą już rozłożone na chudziaku rury od hydrauliki, peszle od kabli elektrycznych, itp? Wsunięcie papy na koniec robót pod spód rur wydaje się nierealne, z kolei rozłożenie "dywanów" z papy przed wszelkimi ciężkimi robotami, żeby potem "z lupą" szukać kto i gdzie podziurawił "dywan" jest bezcelowe.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Wsunięcie papy na koniec robót pod spód rur wydaje się nierealne, z kolei rozłożenie "dywanów" z papy przed wszelkimi ciężkimi robotami, żeby potem "z lupą" szukać kto i gdzie podziurawił "dywan" jest bezcelowe.
    Jakie rury dajesz na chudziaka? Wodne? To zły pomysł przynajmniej dla rur z ciepłą wodą. Trzeba je dać gdzieś w połowie ocieplenia, bo po co grzać CWU grunt pod domem? Można też puścić pod sufitem i zabudować GK.

    Jakie ciężkie roboty przewidujesz po ułożeniu papy a przed przykryciem jej styropianem?

    Przyzwoita papa jest dosyć pancerna i nie łatwo ją uszkodzić (chociaż oczywiście się da - ale to przed położeniem styropianu trzeba zrobić inspekcję i jak komuś się ta sztuka udała to nakleić łatkę).

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie ciężkie roboty przewidujesz po ułożeniu papy a przed przykryciem jej styropianem?
    Wykuwanie pionowych bruzd do wyprowadzeń hydraulicznych (krany, wc, prysznic), instalację odkurzacza centralnego po posadzce, przepusty elektryczne przez ściany zewnętrzne do kabli prądowych (słupki oświetleniowe wokół terenu, zasilanie bramy wjazdowej, sterowanie domofonu, internet, wyprowadzenie kabli pod pompę ciepła, główny kabel elektryczny z sieci miejskiej). Tyle pamiętam, bo o to mniej więcej pytali się mnie fachowcy, gdy luźno rozmawialiśmy co gdzie ma być i co chcę.

    Przed wylewkami myślałam jeszcze o tynkach wewnętrznych, a tutaj bałaganu będzie co nie miara. Widziałam u sąsiadów jak wyglądała podłoga, u nich nie obyło się bez skuwania placków zaprawy tynkarskiej z podłogi, mimo, że tynkarze na rusztowaniach się bardzo starali nie brudzić.

    Ciężko będzie upilnować tyle ekip, żeby nikt nie podziurawił papy. A samo zapewnienie: będziemy uważać - wszyscy wiedzą jak wygląda w praktyce gdy nie ma gospodarza w domu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Wykuwanie pionowych bruzd do wyprowadzeń hydraulicznych (krany, wc, prysznic), instalację odkurzacza centralnego po posadzce, przepusty elektryczne przez ściany zewnętrzne do kabli prądowych (słupki oświetleniowe wokół terenu, zasilanie bramy wjazdowej, sterowanie domofonu, internet, wyprowadzenie kabli pod pompę ciepła, główny kabel elektryczny z sieci miejskiej). Tyle pamiętam, bo o to mniej więcej pytali się mnie fachowcy, gdy luźno rozmawialiśmy co gdzie ma być i co chcę.
    I co tu ciężkiego? Wiercenie dziury w ścianie to normalna rzecz przecież - jak masz parkiet też się zdarza.
    Przy czym część z tych prac możesz a nawet potrzebujesz (np. CWU puszczając w środku termoizolacji) zrobić później niż hydroizolację poziomą a część wcześniej (np. przygotowanie bruzd czy całą instalację elektryczną (przy czym po tym, jak sam układałem EPS odradzam puszczanie czegokolwiek po chudziaku).

    Tynki, hydraulika (pod sufitem) i elektryka u mnie były przed położeniem papy.

  12. #12

    Domyślnie

    Daj pape, tylko podkładową bez żadnej posypki. Na poszczególne prace typu tynkowanie możesz osłaniać ja folia (lub nawet jakimiś płytami) jak się upaćka to ją wyrzucisz. Rury wodne w środku izolacji.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 26-03-2024 o 12:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony