dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie działki a koszt

    Witam
    Posiadam działkę rolną 1086 metrów klasy IV i chciałbym ją odrolnić w celu wybudowania domu jednorodzinnego i garażu. Pierwszy etap a więc warunki zabudowy już mam. Pozostał wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i tutaj pojawia się moje pytanie bo informacje w internecie sa niejednoznaczne. Czy będę musiał za to zapłacić a podawane kwoty ok 20k za 1k metrów są dość wysokie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Podana przez Ciebie kwota to cały koszt odrolnienia.
    Od tej kwoty następnie należy odliczyć rynkową wartość działki.
    Po odjęciu dopiero uzyskamy wartość jednorazowej opłaty, natomiast pozostałe opłaty ponoszone przez 10 lat wynoszą 10% tejże kwoty.

    Odrolnienie 1ha gruntu IV klasy w zależności od rodzaju wynosi faktycznie od 87 do 204 tyś.

    https://kancelarianosal.pl/koszt-odrolnienia-dzialki/
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Pamiętaj, że 5 arów jest darmowe.
    A propos, wydawało mi się, że klasę IV wyłącza się z produkcji rolnej za darmo, ale może byłem w błędzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Podana przez Ciebie kwota to cały koszt odrolnienia.
    Od tej kwoty następnie należy odliczyć rynkową wartość działki.
    Po odjęciu dopiero uzyskamy wartość jednorazowej opłaty, natomiast pozostałe opłaty ponoszone przez 10 lat wynoszą 10% tejże kwoty.

    Odrolnienie 1ha gruntu IV klasy w zależności od rodzaju wynosi faktycznie od 87 do 204 tyś.

    https://kancelarianosal.pl/koszt-odrolnienia-dzialki/
    Dziekuję za odpowiedzi. A czy da się odrolnić tylko część działki by całkowicie uniknąć opłat skoro 500 metrów jest darmowe?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Możesz odrolnić część działki pod zabudowę. Całość jest do 500m2 ale grunt musi być niskiej klasy. Zasadą jest że grunty klas IV - VI nie muszą być odralniane.
    Najpierw jednak dowiedz się czy dla tego terenu istnieje MPZP
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    No to informacje są sprzeczne - są to grunty klasy IV. To trzeba je odralniać czy nie?
    Dla tego terenu nie ma MPZP więc wystąpiłem od WZ które otrzymałem na dom i garaż. W piśmie który otrzymałem ze Starostwa dotyczącym uzgodnienia WZ jest adnotacja że przed uzyskaniem pozwolenia na budowę muszę wystąpić o decyzję określającą warunki wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Dlatego też chciałem działkę odrolnić.
    Ostatnio edytowane przez ediz4 ; 26-03-2024 o 14:22

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Grynty te mogły być zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa a wtedy odrolnienie jest konieczne.
    Poza tym grunt sklasyfikowany jako IV klasy może być pochodzenia organicznego luib mineralnego.W tym drugim przypadku nie potrzeba odrolnienia.
    Nie ulega jednak wądpliwości że grunt w klasach IV - VI jest sklasyfikowany jako średnio słaby lub słaby więc procedura jest prostrza i wymaga tylko odpowiedniego wniosku.
    Samo odrolnienie jest niejako 3 etapowe. To że nie ma tam MPZP jest plusem gdyż nie trzeba tego planu zmieniać
    Poza tym w tych klasach nie trzeba wyłączać gruntu z produkcji rolnej i wystarcza tylko zmiana jego przeznaczenia
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-03-2024 o 17:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    No chyba nie do końca
    "W piśmie który otrzymałem ze Starostwa dotyczącym uzgodnienia WZ jest adnotacja że przed uzyskaniem pozwolenia na budowę muszę wystąpić o decyzję określającą warunki wyłączenia gruntu z produkcji rolnej."
    Na wniosku mogę wyłączyć część całości z produkcji i tak chyba zrobię. Czy mogą być z tego powodu później jakieś problemy?

  9. #9

    Domyślnie

    Najlepiej podejdź do starostwa i tam się wszystkiego dowiesz z pierwszej ręki.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ediz4 Zobacz post
    "W piśmie który otrzymałem ze Starostwa dotyczącym uzgodnienia WZ jest adnotacja że przed uzyskaniem pozwolenia na budowę muszę wystąpić o decyzję określającą warunki wyłączenia gruntu z produkcji rolnej."
    To oznacza nic innego anizeli to że grunt jest kl. IV pochodzenia organicznego.
    Dla gruntów kl. IV mineralnych wyłączenie jest zbędne.
    Wystąp o warunki to będziesz wiedział wszystko.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Tak zrobię. Dziękuje za odpowiedzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony