dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Ekspertyza od elektryka pozwolenie na budowę 2024

    Witam Wszystkich,

    Potrzebuję pomocy - jestem na etapie składania papieru o pozwolenie na budowę - dziś byłem w urzędzie, pani od przyjmowania wniosków twierdzi że brakuje jeszcze ekspertyzy od elektryka w odniesieniu do pewnej normy (nie podała jakiej) z lat '90, w której ma być opisane:
    - jak oddziałuje linia w stosunku do budynku i działki
    - w jaki sposób mają być podpięte przewody (dach/sciana)
    - czy przewody będą oddziaływać na wejście i wjazd na działkę
    - spełnienie kwestii komunikacyjnych
    - czy kable trzeba dodatkowo izolować itp

    Jest to linia niskiego napięcia, budynek jest odsunięty od linii o około 6-7m, co jest wykazane w projekcie zagospodarowania. W projekcie jest oświadczenie, że są spełnione wszystkie aktualne normy.

    Pani podała zaprzyjaźnionego elektryka, który takie papiery wystawia za 1000 - śmierdzi mi to nabijaniem kasy zaprzyjaźnionym ludziom przed wyborami, ale prośba o potwierdzenie czy jest to sensowne i jeżeli tak, to o jaką dokładnie normę chodzi...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Brzmi to bezsensownie ale jest to prawda. Chodzi tu między innymi o to że decydując się na inwestycję w pobliżu linii elektroenergetycznej należy liczyć się z ograniczeniami w zagospodarowaniu terenu, które mogły zostać wprowadzone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mogą one wynikać z ustanowienia strefy ochronnej linii elektroenergetycznej lub ustanowienia dla niej pasa technologicznego.

    Jedyna norma z lat 90-tych która przychodzi mi do głowy to PN-E 05100 z 1998 roku ale w 2003 została ona wycofana. Jednakże pozostałe przepisy nadal się do niej odnoszą.
    Do sytuowania budynków w sąsiedztwie lini znajduje także zastosowanie Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny spełniać budynki i paragraf 11 ust.1 mówi iż budynek powinien być wznoszony poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości przy czym dopuszcza się wznoszenie pod warunkiem zastosowania środków technicznych zmniejszających owe niedogodności.
    Chodzi tu nie tylko o sam budynek ale także o prace budowlane z wykorzystaniem maszyn i urządzeń których użycie może narazić pracowników na porażenie.

    Ekspertyza elektryka dotyczy zatem pomiarów napięcia na danym odcinku lini, jej faktycznego posadowienia, zwisu przewodów itp rzeczy.

    Z jednej strony możliwe że Urząd wie że takowa linia tam istnieje i biegnie ale wydając warunki zabudowy i oddalenie budynku od lini i granicy musi wziąć pod uwagę charakter lini NN, dostępność budynku, jego łatwopalność, uzytuowanie okien, balkonów,
    Z drugiej strony możliwe jest że owej lini nie ma na mapie zasadniczej więc należy te dane zweryfikować.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-03-2024 o 20:46
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norberto123 Zobacz post
    Witam Wszystkich,

    Potrzebuję pomocy - jestem na etapie składania papieru o pozwolenie na budowę - dziś byłem w urzędzie, pani od przyjmowania wniosków twierdzi że brakuje jeszcze ekspertyzy od elektryka w odniesieniu do pewnej normy (nie podała jakiej) z lat '90, w której ma być opisane:
    - jak oddziałuje linia w stosunku do budynku i działki
    - w jaki sposób mają być podpięte przewody (dach/sciana)
    - czy przewody będą oddziaływać na wejście i wjazd na działkę
    - spełnienie kwestii komunikacyjnych
    - czy kable trzeba dodatkowo izolować itp

    Jest to linia niskiego napięcia, budynek jest odsunięty od linii o około 6-7m, co jest wykazane w projekcie zagospodarowania. W projekcie jest oświadczenie, że są spełnione wszystkie aktualne normy.

    Pani podała zaprzyjaźnionego elektryka, który takie papiery wystawia za 1000 - śmierdzi mi to nabijaniem kasy zaprzyjaźnionym ludziom przed wyborami, ale prośba o potwierdzenie czy jest to sensowne i jeżeli tak, to o jaką dokładnie normę chodzi...
    Jakies poplątanie z pomieszaniem. Rozumiem że chodzi o linię która jest obok , to skąd pojawia sie pytanie jak mają być podpięte przewody? Do czego? Do budynku to zależy od warunków jakie otrzymasz.
    Stawialem dom na dzialce gdzie biegnie linia 15kV , nie robiłem żadnych płatnych ekpertyz, był zrobiony dodatkowy rysunek -przekrój pokazujacy odległosci dachu od linii i była opinia ZE. Czekalo sie na to dość długo (opinie) ale to nie było ekstra płatne.
    Nie rozumiem nawiazania do wyborów co do tego maja nie kapuje. Ale całośc jest conajmniej dziwna
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony