dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 173
  1. #1

    Domyślnie Ile kosztuje grzanie CWU

    Nie podjąłem jeszcze decyzji, która jest w sumie najtrudniejszą dla mnie - PC, czy gaz. Obecnie mam w mieszkaniu kocioł dwufunkcyjny, który przerywa i często puszcza trochę zimnej wody pod prysznicem.

    Zużycie to koło 4m3 na miesiąc w sumie. Czyli chyba mało. W domu będzie też wanna, ale mała.

    Nie wiem co najlepiej wychodzi, czy np. przepływowy podgrzewacz, czy jednak zasobnik, który trzeba jednak grzać cały czas.
    Jeżeli miałby być zasobnik z PC, to czy wystarczy taki z AllinOne 185 l, czy jednak lepiej większy osobny. Podobno ludziom wystarcza ten 185L. Podobno lepiej mieć taki 300l, bo jak dojdzie PV to można za dnia zagrzewać za darmo, ale nie wiem w ogóle o jakich kosztach mowa. Chciałbym poznać wasze opinie i doświadczenia.

    Teoretycznie najbardziej ekonomiczny byłby chyba podgrzewacz przepływowy, ale nie wiem jak one się sprawdzają. Miałem taki, ale w domku letniskowym, więc nie korzystałem z niego za wiele.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Teoretycznie najbardziej ekonomiczny byłby chyba podgrzewacz przepływowy, ale nie wiem jak one się sprawdzają. Miałem taki, ale w domku letniskowym, więc nie korzystałem z niego za wiele.
    Podgrzewacz elektryczny będzie najdroższy w używaniu, bo grzeje gdy wody potrzebujesz (czyli znaczna część w drogiej strefie). Potrzebuje też dużej mocy i mogą być problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury czy nie włączanie się przy małym strumieniu wody wodooszczędnego perlatora.

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8067432
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-03-2024 o 10:55

  3. #3

    Domyślnie

    te tematy mają dziesiątki tysięcy postów, to chyba nie dam rady przebrnąć.

    Coś gdzieś słyszałem, że te taryfy już chyba nie mają takiej różnicy jak kiedyś. Sam miałem kiedyś ogrzewanie elektryczne na nocnej, była 2 razy tańsza, a za to dzienna była 2 razy droższa.

    Przepływowy grzeje na wysokim parametrze, bierze dużo energii, ale tylko jak potrzebujesz, a jak Cię często nie ma w domu, to i tak lepiej wychodzi zasobnik mimo strat podtrzymywania temp??

    Minusem na pewno jest ten brak stabilności temperatury podgrzewanej wody.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 29-03-2024 o 09:38

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    te tematy mają dziesiątki tysięcy postów, to chyba nie dam rady przebrnąć.
    W pierwszym poście masz kalkulator do policzenia (nie sprawdza - możesz podać cenę kWh gazu).
    Drugi link mi się rozjechał. Poprawiłem do konkretnego posta.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Coś gdzieś słyszałem, że te taryfy już chyba nie mają takiej różnicy jak kiedyś.
    Sprawdź, jaka jest różnica.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Sam miałem kiedyś ogrzewanie elektryczne na nocnej, była 2 razy tańsza, a za to dzienna była 2 razy droższa.
    U mnie do limitu kWh różnica jest ponad 2x, po prekroczeniu limitu kWh (a ciągle z limitem ceny kWh) niewiele poniżej 2x.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Przepływowy grzeje na wysokim parametrze, bierze dużo energii, ale tylko jak potrzebujesz, a jak Cię często nie ma w domu, to i tak lepiej wychodzi zasobnik mimo strat podtrzymywania temp??
    Sprawdź straty w parametrach zasobnika. Są rzędu 50-75W czyli dziennie "ucieka" maks 1,8kWh jak masz zasobnik pełen gorącej wody 24/7.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-03-2024 o 10:56

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź straty w parametrach zasobnika. Są rzędu 50-75W czyli dziennie "ucieka" maks 1,8kWh jak masz zasobnik pełen gorącej wody 24/7.
    Generalnie takie są straty ale to też zależy od temperatury ciepłej wody w zasobniku, jego pojemności i temperatury otoczenia.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 29-03-2024 o 15:41 Powód: literówka
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Kolega @Korleon miesza pojęcia, chcesz najlepsze rozwiązanie czy najtańsze ?? musisz się zdecydować.

    Najtańsze w eksploatacji czy w zakupie ??
    Zużywasz ciepłej wody metr sześcienny na miesiąc czy 10 metrów sześciennych na miesiąc ??
    Potrzebujesz wody o temp, 60 stopni czy może 40 stopni wystarczy ??
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    dziennie "ucieka" maks 1,8kWh jak masz zasobnik pełen gorącej wody 24/7.
    Czyli dziennie koło 2 zł, miesięcznie 60 zł ucieka na same straty?
    To ile kosztuje mniej więcej ogrzewanie takiego zbiornika 250l na miesiąc?
    Mam świadomość, że to zależy... ale chodzi mi określenie mniej więcej jakiego rzędu koszty powinienem sobie zakładać?

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Najtańsze w eksploatacji czy w zakupie ??
    W eksploatacji.

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Zużywasz ciepłej wody metr sześcienny na miesiąc czy 10 metrów sześciennych na miesiąc ??
    4m3 / miesiąc ale w sumie całej wody.
    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Potrzebujesz wody o temp, 60 stopni czy może 40 stopni wystarczy ??
    Nie mam pojęcia, bo nigdy nie mierzyłem, obecnie w mieszkaniu mam kocioł dwu funkcyjny.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 03-04-2024 o 11:05

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    No to tak, co do gazu nie mam pojęcia bo nie mam i nie wiem.

    Natomiast zużycie energii u mnie przy zużyciu wody na poziomie 15 m3 / msc wychodziło z zwykłego bojlera 80l ~250 kwh/msc - grzanego do temp optymalnej (nie wiem ile ale na pewno nie 40 stopni tylko więcej) bojlera nie mam już więc nie sprawdzę. Z szacunków wychodzi że połowa z tych 15 m3 to by była woda ciepła (strzelam że 250l / dobę tej ciepłej nam schodzi)

    PC grzeje obecnie 300 litrów do 40 stopni (czujnik na dole zbiornika więc średnio w zbiorniku kilka stopni więcej) w koszcie średniorocznym ~2kwh dziennie (~750 kwh rocznie na cwu), grzeję ~13:00 i pobór wody ciepłej głównie wieczorem.

    U ciebie 4 m3 więc strzelam że 2m3 na ciepłą wodę (~70litrów / dobę) - instalacja PC do grzania cwu jest imho bez sensu (koszty vs zyski), można rozważyć przepływowy elektryczny (ale potrzebna duża moc ~18/21KW na sam przepływowy - 3 fazowy), przy takim zużyciu wody różnica będzie niewielka między PC a przepływowym. Na przepływowym sterowanym elektronicznie ustawia się dość precyzyjnie temperaturę ciepłej wody. (mały koszt przepływowego, wyższy użytkowania ale przy tej ilości ciepłej wody może mieć to sens i koszty będą akceptowalne)

    Może warto rozważyć pozostanie na gazie w twoim przypadku ..... ?
    Może wystarczy zrobić serwis porządny tego kotła który jest ??
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 03-04-2024 o 11:35
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Czyli dziennie koło 2 zł, miesięcznie 60 zł ucieka na same straty?
    Cena zależy od kosztu kWh ciepła - przy PC podziel to gdzieś rzez 3 (zależy jeszcze, jak grzejesz) i ile płacisz za prąd (u mnie po przekroczeniu limitu to 0,8zł/kWh) czyli przy PC wyszłoby poniżej 15zł/mies
    I poza sezonem grzewczym to straty - w sezonie te straty są jednocześnie zyskami bytowymi. A tak na marginesie to czystymi stratami jest ciepło oddawane przez rury z ciepłą wodą ułożone na chudziaku, a mało kto o tym myśli, że otulina izoluje symbolicznie.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    To ile kosztuje mniej więcej ogrzewanie takiego zbiornika 250l na miesiąc?
    Dawałem linka do kalkulatorka. Podstaw sobie i dodaj do tego straty (bo kalkulatorek ich nie uwzględnia).

    Jak masz pralkę i zmywarkę, które grzeją sobie osobno to zdecydowaną większość wody zużywasz zimnej, jak zmywasz i pierzesz w CWU to większość zużywasz ciepłej.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Może warto rozważyć pozostanie na gazie w twoim przypadku ..... ?
    Może wystarczy zrobić serwis porządny tego kotła który jest ??
    Ja buduję nowy dom i tutaj mam dylemat odnośnie PC z zasobnikiem, czy instalacja gazowa. Przy gazie bym chyba robił dwu funkcyjny. Przy PC musi być zasobnik.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A tak na marginesie to czystymi stratami jest ciepło oddawane przez rury z ciepłą wodą ułożone na chudziaku, a mało kto o tym myśli, że otulina izoluje symbolicznie.
    To brzmi mądrze, bo wiem, że gąbka wiele nie daje. W garażu nieocieplanym mi zamarzała woda w momencie taka w otulinie gąbkowej, chociaż po dołożeniu 10cm wełny też zamarzała.

    W sumie ja nie mam jeszcze wylewki i rozłożonego styropianu, więc mogę podłożyć jakiś styropina po rurki z ciepłą wodą. Planowałem zrobić 8 cm pierwszą warstwę, drugą 12 cm. i dziury zalać styrobetonem. Rurka ma ze 4 cm, to od spodu można dać ze 4 cm albo walnąć od spodu styrobeton zamiast od góry. Można też się pokusić o dwie warstwy po 10 cm.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    No to sorry jakoś źle zrozumiałem - no to w takim wypadku zdecyduj czy CO będzie z PC czy z gazu grzane i wtedy tym samym medium grzej CWU, chyba nie ma co inaczej kombinować.

    Decyzję czy grzać (CO i CWU) gazem czy prądem to trochę inna dyskusja. Niż o samym CWU.
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 03-04-2024 o 13:06
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  12. #12

    Domyślnie

    Ja mam gaz i zasobnik 200 L. W ubiegłym roku zużyłem na CWU 431 m3.
    Rodzina 5 osób. Rano i wieczorem na chwile włączana jest pompa cyrkulacyjna.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Oj Korleon...
    Nie obrażaj się, ale...
    Straszliwe głupoty wypisujesz i dziwne chciejstwa wyrażasz.
    Zastanów się chwilkę, bo ZDAJE SIĘ, ŻE NIE WIESZ CO CHCESZ ZBUDOWAĆ!
    Rozważasz - jak!
    Po co?
    A problem ten był już 100 razy tu omówiony i rozwiązany.
    Na początek poczytaj może tu: https://forum.muratordom.pl/showthre...krzywdzi%C4%87

    Zdecyduj się czy ma być tanio, szybko czy dobrze.
    MOŻNA WYBRAĆ DWA Z TEGO - TRZECIEGO NIE BĘDZIE!
    No i doczytaj CO chcesz zbudować (w sensie - jak to zadziała)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Witam pięknie.
    Analizując problem CWU nie bierzecie pod uwagę ilości i zwyczajów domowników wg stanu na dzień dzisiejszy i na przyszłość...
    1. Rodzina dwu, trzy, cztero, pięcioosobowa itd.
    2. Więcej niż jedna łazienka
    3. Wanny, prysznice, częstość korzystania z poszczególnych rozwiązań.
    4. Członkowie rodziny w różnym wieku i o zmieniających się potrzebach higienicznych...
    5. W przyszłości - potencjalna zmiana użytkownika obiektu.

    Na dzień dzisiejszy skłaniam się do posiadania szczytowego źródła ciepła dla realizowania maksymalnych (lub szybkich) potrzeb grzewczych oraz do łatwego, szybkiego podgrzewania CWU.
    Zbiornik CWU możliwie jak najmniejszy lecz o pojemności dostosowanej do porannych potrzeb aktualnych użytkowników.
    Zarządzający obiektem (Pan Domu) musi posiadać możliwość podgrzania CWU w zbiorniku do temp. ok. 70 oC (legionella, inne).

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #15

    Domyślnie

    No właśnie czytałem o tej legionelli tu na forum, co też mnie trochę martwi.

    No tak nie wiem co chcę, bo się nie znam. Znam z doświadczenia tylko 1 rozwiązanie - kocioł dwufunkcyjny.

    Problemu Gaz /PC nie będę tu poruszał, bo to rzeczywiście temat na inną dyskusję.

    Tanio, szybko, czy dobrze. Szybko na pewno nie musi być. Ma być tanie w eksploatacji. Przez lata. Rzeczywiście za ileś lat córka się wyprowadzi i będziemy we dwoje



    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja mam gaz i zasobnik 200 L. W ubiegłym roku zużyłem na CWU 431 m3.
    Czyli patrząc na cenę http://www.cena-pradu.pl/gaz.html
    od 1.07.2024 Nie wiem na ile to prawdziwe dane.

    To będzie 2072 zł jakoś. Czyli jak dla mnie to bardzo dużo, ale ja mam mniejszą rodzinę i dwufunkcyjny. Dużo mniej zużywamy.

    Ze względu na ten cały unijny antygaz rozważam tę PC.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "No właśnie czytałem o tej legionelli tu na forum, co też mnie trochę martwi.

    No tak nie wiem co chcę, bo się nie znam. Znam z doświadczenia tylko 1 rozwiązanie - kocioł dwufunkcyjny."

    CO robisz aby się poznać na tym?
    Bo jak niewiele, to zostaje Ci wynajęcie kogoś, co się zna.

    Coś budujesz...
    Wiesz CO budujesz? Wiesz PO CO?
    Piszesz, że dobrze aby tanie było w eksploatacji.
    A "za darmo przez większość roku" to dobra cena?
    Bo się tak da.
    Potrzebny wtedy jest bufor ciepła, spory, tona lub więcej i z DWIEMA wężownicami.
    Do tego solary cieczowe, którymi będziesz grzał ten bufor słoneczkiem. (dolna wężownica w buforze)
    To zapewni CWU w dowolnej iloci i bezpiecznie, bez legionelli (górna wężownica) oraz zapas ciepła do grzania domu podłogówką (zład bufora).
    W tych skąpych w słoneczko miesiącach bufor dogrzejesz gazem, węglem prądem lub pompą ciepła tym co wybierzesz.
    Przemyśl, poczytaj i zdecyduj.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Adamie. Kiedyś sformułowałem to jako "zasada jednego bufora" (magazynu ciepłej wody do jej wielokierunkowego wykorzystania - swoiste "centrum logistyczne").
    Taki bufor ciepłej wody musi być odpowiednio duży.
    Przekazywanie wyprodukowanego ciepła z dowolnej pompy ciepła, bezpośrednio na podłogówkę, bez względu na bieżące potrzeby grzewcze, uważam za jego marnotrawienie.
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 04-04-2024 o 11:09
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Ja buduję nowy dom i tutaj mam dylemat odnośnie PC z zasobnikiem, czy instalacja gazowa. Przy gazie bym chyba robił dwu funkcyjny. Przy PC musi być zasobnik.

    Przy opcji wyboru instalacji z zasobnikiem, można brać pod uwagę zasobnik z dodatkowym króćem i wężownicą do podłączenia solarów /rury/. Kiedy słoneczko grzeje ciepła woda jest za darmo. Niby nic a cieszy.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ...
    Przekazywanie wyprodukowanego ciepła z dowolnej pompy ciepła, bezpośrednio na podłogówkę, bez względu na bieżące potrzeby grzewcze, uważam za jego marnotrawienie.
    Jakby to uwazanie było poparte jakimikolwiek obliczeniami to moze by miało wartość merytoryczną, a tak to jest tylko luźne zdanie w dyskusji, ot zwykła wymiana poglądów i nic wiecej

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Kiedyś sformułowałem to jako "zasada jednego bufora" (magazynu ciepłej wody do jej wielokierunkowego wykorzystania - swoiste "centrum logistyczne").
    Który korzyści daje przy kotłach niesterowalnych i słusznie razem z nimi przechodzi do lamusa.
    Największe szkody przynosi przy PC z podłogówką.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony