dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 173
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.135
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakby to uwazanie było poparte jakimikolwiek obliczeniami to moze by miało wartość merytoryczną, a tak to jest tylko luźne zdanie w dyskusji, ot zwykła wymiana poglądów i nic wiecej
    Jestem producentem, rozumuję jak producent.
    Produkcja, magazynowanie, dystrybucja.
    Każdy etap musi się kierować odrębną logiką, odrębnym modus operandi, odrębną optymalizacją.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Jestem producentem, rozumuję jak producent.
    Produkcja, magazynowanie, dystrybucja.
    Każdy etap musi się kierować odrębną logiką, odrębnym modus operandi, odrębną optymalizacją.
    Nie mam nic przeciwko rozumowaniu, ale kazde rozumowanie powinno byc poparte obliczeniami. Te obliczenia powinny pokazac opłacalność wyników tego rozumowania. To nie filozofia czy inne dziedziny humanistyczne, to sie da i to powinno się liczyć.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.135
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Opowiadasz Andrzeju...
    Obliczenia zawsze poprzedza idea, ogólna koncepcja.
    ==
    Okresowa nadprodukcja vs. okresowy niedobór. Dotyczy większości produkowanych dóbr w tym energii...

    Szczegółowe wyliczenia wykonuje się analizując konkretne sytuacje.
    EOT
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Opowiadasz Andrzeju...
    Obliczenia zawsze poprzedza idea, ogólna koncepcja.
    ==
    Okresowa nadprodukcja vs. okresowy niedobór. Dotyczy większości produkowanych dóbr w tym energii...

    Szczegółowe wyliczenia wykonuje się analizując konkretne sytuacje.
    EOT
    Wiele koncepcji i ideii nie sprawdziło sie. Skąd pewność ze akurat tak koncepcja ma sens, oczywiście sens ekonomiczny, bez zadnych obliczen, nawet ogolnych obliczeń. Ja akurat w tej koncepcji sensu nie widzę żadnego bo akumulowanie ciepła z PC aby je pozniej wykorzystac choc techniczne mozliwe, ekonomiczne inwestycyjnie nie jest. Biorąc pod uwagę spadające ceny magazynów energii, co prawda powoli ale jednak, gromadzenie tych kilku kWh w porównaniu do kilkunastu kWh w magazynie energii i uwzgledniając COP PC to różnica pojemnosci i rodzaju energii przechowywanej powoduje ze praktycznie nie ma przypadków takiego rozwiazania. Nie znam takiego przypadku tu na forum, nie spotkałem sie z takim opisem na innych forach budowlanych/instalacyjnych, wątpię aby to ktos zastosował. Wymyslec mozna wszystko, praktyka pokazuje co sie sprawdzi i co bedzie opłacalne.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wiele koncepcji i ideii nie sprawdziło sie. Skąd pewność ze akurat tak koncepcja ma sens, oczywiście sens ekonomiczny, bez zadnych obliczen, nawet ogolnych obliczeń. Ja akurat w tej koncepcji sensu nie widzę żadnego bo akumulowanie ciepła z PC aby je pozniej wykorzystac choc techniczne mozliwe, ekonomiczne inwestycyjnie nie jest. Biorąc pod uwagę spadające ceny magazynów energii, co prawda powoli ale jednak, gromadzenie tych kilku kWh w porównaniu do kilkunastu kWh w magazynie energii i uwzgledniając COP PC to różnica pojemnosci i rodzaju energii przechowywanej powoduje ze praktycznie nie ma przypadków takiego rozwiazania. Nie znam takiego przypadku tu na forum, nie spotkałem sie z takim opisem na innych forach budowlanych/instalacyjnych, wątpię aby to ktos zastosował. Wymyslec mozna wszystko, praktyka pokazuje co sie sprawdzi i co bedzie opłacalne.
    Asolt...
    To, że czegoś nie widziałeś nie oznacza, że tego nie ma!
    Ja takie systemy widziałem i nawet tworzyłem.
    Działają dobrze.
    A poza tym...
    Na tym forum TO TY JESTEŚ OD LICZENIA!
    Weź to policz i się uspokój.
    A jak nie wyjdzie to służę korepetycjami.

    Idealna jest gruntowa PC pracująca nocą (w taniej taryfie) ze sporym buforem.
    Wtedy jej COP (ponad 4) podwaja ta tania taryfa.
    Ale Ty takich układów nie lubisz i nie budujesz...
    No, można.
    Jak ją sprzęgniesz z układem grzanym solarami cieczowymi to realnie gruntówka 3/4 roku nie ma co robić i stoi.
    No, wiem..Trochę trudne. Wyobraźni potrzeba..
    A układ żyje i działa już kilka lat, mimo tego, że w pensjonacie.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 04-04-2024 o 22:12
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Popełniłem kilka układów z ponad tonowym buforem grzanym grzałkami nocą (COP=1).
    Klient nasz pan!
    Działało dobrze i kosztem eksploatacji nie zabijało.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Asolt...
    To, że czegoś nie widziałeś nie oznacza, że tego nie ma!
    Ja takie systemy widziałem i nawet tworzyłem.
    Działają dobrze.
    A poza tym...
    Na tym forum TO TY JESTEŚ OD LICZENIA!
    Weź to policz i się uspokój.
    A jak nie wyjdzie to służę korepetycjami.

    Idealna jest gruntowa PC pracująca nocą (w taniej taryfie) ze sporym buforem.
    Wtedy jej COP (ponad 4) podwaja ta tania taryfa.
    Ale Ty takich układów nie lubisz i nie budujesz...
    No, można.
    Jak ją sprzęgniesz z układem grzanym solarami cieczowymi to realnie gruntówka 3/4 roku nie ma co robić i stoi.
    No, wiem..Trochę trudne. Wyobraźni potrzeba..
    A układ żyje i działa już kilka lat, mimo tego, że w pensjonacie.

    Adam M.
    Tania taryfa była kiedyś, wtedy instalowałem bufory grzane grzałką w niskiej taryfie i było ok. Ale czasy sie zmieniły i róznice miedzy taryfami zmalały. Nie pisz o solarach bo takie układy tez montuję, i nie jest to trudne, ale nie o nich pisał Bogusław. Nie sądzę zebym musiał pobierac od Ciebie korepetycje a moich układów nie znasz. Skoro róznice miedzy taryfami zmalały, tanieją magazyny energii i co najwazniejsze domy są coraz lepiej ocieplane i ich zapotrzebowanie systematycznie maleje to po co dublowac magazyny energii. Owszem temat cwu sklania do instalacji solarów, szczegolnie gdy mamy spore zapotrzebowanie na cwu, ale mam sporo domów z jednym tylko domownikiem, jego zuzycie cwu jest stosunkowo małe. Wszystko da sie zróbic, ale nie wszystko jest opłacalne. Wspominałes cos o pensjonacie, zeby to był typowy budynek jednorodzinny to ok , ale to jest obiekt usługowy i ołacalnosc rozwiazan w nim zastosowanych jest nieporównywalna do typowego domu. Tak samo trudno jest porównywac popularnosc pomp gruntowych z PW, tych pierwszych jest co najmniej dziesieciokrotnie mniej od PW. Niesądzę aby Bogusław miał na mysli rozwiazania mało popularne czy wrecz niszowe (ponsjonat) zdawało mi sie jego idea odnosi sie do rozwiazan najbardziej popularnych i rozpowszechnionych czyli do pomp PW. Co do liczenia to własnie te nawet dosc pobiezne obliczenia (nie dla pensjonatów z solarami, nie dla pomp guntowych z dawnymi taryfami) pokazują bezsens ekonomiczny stosowania buforów dla gromadzenia stosunkowo niewielkich ilosci energii. Dlatego tez właczylem sie do dyskusji, nie jestem az niespokojny jak sie Tobie wydaje i uspokajac sie nie muszę. Byc moze przy taryfie dynamicznej róznice cenowe dobowe będą tak duze ze to gromadzenie moze sie opłącic ale to sie dopiero okaze. Coby nie policzyc i zainstalowac ciągle i nadal,uwazam ze kluczem do niskich rachunków za ogrzewanie jest izolacja termiczna budynku i rekuperacja. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło czym by nie grzał to rachunki nie powinny byc duze. Przy małych rachunkach trzeba dokładnie policzyc nakłady inwestycyjne i przypuszczalny czas zwrotu, majac na uwadze ze do 0 rachunków i tak nie dojdziemy. Ten kierunek powinien byc promowany i jak pokazują aktualne statystyki czystego powietrza ok 75% wniosków zawiera ocieplanie scian, stropów i wymianę okien. Popełniono wielki bład dotujac zmianę zródeł ciepła bez termomodernizacji. Ubocznym skutkiem wzrostu cen nosników energii stała sie zwiekszona ilosc termodomernizacji. Nic nie przemawia lepiej jak uderzenie po kieszeni.
    Odszedłem nieco od tematu, ale zaleznosc jest taka, im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło tym koniecznosc akumulowania ciepła jest mniejsza i mniej opłacalna. Pozostaje temat cwu i tu mozna faktycznie łaczyc pewne rozwiazania, ale jak wszędzie konieczne jest policzenie opłacalnosci. Sama techniczna mozliwosc wykonania takiego układu nie moze byc jedynym argumentem dla jego wykonania.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 04-04-2024 o 23:39

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Popełniłem kilka układów z ponad tonowym buforem grzanym grzałkami nocą (COP=1).
    Klient nasz pan!
    Działało dobrze i kosztem eksploatacji nie zabijało.

    Adam M.
    Ja tez mogę napisac ze nawet kilknascie bufórów z grzałkami zainstalowałem w tym jeden twojej produkcji. Wszystko było ok do momentu wzrostu cen energii.
    Tu nie chodzi o to ze czegos nie da sie zrobic, chodzi o opłacalnosc takiego rozwiazania.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Czyli patrząc na cenę http://www.cena-pradu.pl/gaz.html
    od 1.07.2024 Nie wiem na ile to prawdziwe dane.
    To będzie 2072 zł jakoś. Czyli jak dla mnie to bardzo dużo, ale ja mam mniejszą rodzinę i dwufunkcyjny. Dużo mniej zużywamy.
    Raczej nie.
    Wydaje mi się, że koszt to średnio ok. 100 zł na miesiąc.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    CO robisz aby się poznać na tym?
    Bo jak niewiele, to zostaje Ci wynajęcie kogoś, co się zna.
    Czytam artykuły, które są większości sponsorowane i średnio wiarygodne. Rozmawiam z ekspertami i pytam po forach i jak widać każdy ma inne zdanie.


    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Coś budujesz...
    Wiesz CO budujesz? Wiesz PO CO?
    Wieżowiec na środku pola.... Sarkazmy nie są mi potrzebne. Dom już stoi.


    Obecnie zużywam mało wody. Jak płacę 100 zł za gaz latem, w tym jest gotowanie i podgrzewanie wody oraz opłaty stałe. To nie wiem ile wychodzi, ale bardzo mało przy kotle dwu funkcyjnym.

    Instalator/ sprzedawca PC mówi, że jak nie zużywam wody to straty są bardzo małe i mi przysyła zdjęcie ze sterowania, że przy małym zużyciu gdzieś tam poszło 80kwh w ciągu roku na CWU. Ktoś mi za chwilę mówi, że mu zużywa jakieś 8 zł/dzień na CWU z zasobnika. No to 3000 na rok, czyli jak dla mnie w cholerę dużo. To już zakładam, że dowiem się jak już będzie po fakcie, bo najpierw muszę zainstalować, a potem dopiero zobaczę ile to żre prądu.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "Wieżowiec na środku pola.... Sarkazmy nie są mi potrzebne. Dom już stoi."

    No, to... wiesz wszystko!
    Znasz zapotrzebowanie na ciepło, chłód, wiesz co z wentylacją...
    A z tym CWU...
    Jak nie będziesz tam bywał to koszt będzie bliski zera.
    Jak zamieszka tam kilka kobiet, będzie wysoki.
    Sam to piszesz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.135
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Bywało, ze podczas wyjazdów korzystałem z prysznica obsługiwanego przez elektryczny podgrzewacz przepływowy.
    Małej mocy podgrzewa wodę do stanu nieco powyżej letniej wyłącznie wówczas gdy znacznie ograniczymy jej przepływ. Nie nadąża podgrzewać wody, szczególnie gdy ma ona niską temperaturę początkową (np. zimą).
    Podgrzewacz przepływowy wody większej mocy wymaga zasilania prądem trójfazowym, odpowiedniego zabezpieczenia instalacji i nawet on ma pod względem dostępności do mocnego, gorącego prysznica ograniczenia...
    ==
    Korleon. Zasobnik np. 50 ltr. nie musi przecież grzać wody na okrągło. Kosztuje grosze. Nieprawdaż?
    ==

    Andrzeju asolt dwa pytanka:
    1. Czy pompa ciepła, podająca ciepło bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe, może taktować?
    2. Czy pompa ciepła, współpracująca z dobranym odpowiednio do swojej mocy zbiornikiem buforowym, może taktować?

    Udanego weekendu
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ....
    Andrzeju asolt dwa pytanka:
    1. Czy pompa ciepła, podająca ciepło bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe, może taktować?
    2. Czy pompa ciepła, współpracująca z dobranym odpowiednio do swojej mocy zbiornikiem buforowym, może taktować?
    ad. 1 może taktować
    ad. 2 zależy czy bufor potraktujemy jako sprzegło, czy jako bufor grzany do wyzszych temperatur niz wymagana Tz

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.135
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Powtórzę pierwsze pytanie: Czy pompa ciepła podająca ciepło bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe, może taktować? Odpowiedź: może taktować.
    Piszesz prawdę. Oczywiście, że tak.

    No to idźmy dalej...
    Czy pompa ciepła, współpracująca z dobranym odpowiednio do swojej mocy zbiornikiem buforowym, może taktować? Odpowiedz Andrzeju konkretne: tak czy nie?
    1. gdy cyt.: "bufor potraktujemy jako sprzęgło"
    2. gdy cyt.: "bufor grzany do wyższych temperatur niż wymagana Tz
    i dodam:
    3. przy odpowiednio dobranym pod względem wielkości buforem współpracującym z PC (około 20 ltr./ 1 kW mocy pompy), w którym czynnik grzewczy grzany jest zgodnie z zadaną powszechnie stosowaną histerezą mieszczącą się w definicji ogrzewania niskotemperaturowego.
    ==
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Korleon. Zasobnik np. 50 ltr. nie musi przecież grzać wody na okrągło. Kosztuje grosze. Nieprawdaż?
    Dokładnie jakieś 450zł i do tego smart gniazdko za 50zł . My taki zestaw mamy przy rodzinie 2+1 i wody nigdy nie brakuje a grzejemy ją głównie w taniej strefie.

    Tak czytam te niektóre posty tutaj i zastanawiam się po co w nowym domu grzać tonę wody ? Nie potrafię sobie takiego bufora wyobrazić w domu.

    Co do kosztu grzania CWU to chyba jest już dawno policzone setki razy. Podgrzanie 100L to jakieś 5 kWh grzałką, więc jeśli rodzina zużywa 10m3 wody i w tym jest powiedzmy 3m3 CWU to chyba nie trzeba mieć doktoratu żeby to policzyć....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post

    Tak czytam te niektóre posty tutaj i zastanawiam się po co w nowym domu grzać tonę wody ? Nie potrafię sobie takiego bufora wyobrazić w domu.
    Niestety, wiem, że większość ludzi pozbawiona jest wyobraźni.
    Jest tym gorzej im bliżej im do budownictwa czy instalatorki.
    Spróbuję więc łopatą i drukowanymi.

    Można postawić sobie bufor ciepła, możliwie duży, jak się na niego miejsce przewidzi.
    Do niego dokładamy jakieś przyzwoicie oszacowane pole solarne, które będzie grzało zład do temperatury bliskiej 100stC tak od końca marca do końca października = 7 miesięcy. Wcześniej i później Słoneczko będzie wspomagało układ, jednak nie zapewni pełnego pokrycia zapotrzebowania na CIEPŁO, więc potrzebne będzie jakieś wsparcie. Kocioł jakiś czy PC.
    Piszę CIEPŁO bo to układ z buforem CIEPŁA. CWU tworzona jest w nim przepływowo w ramach potrzeb.
    Wydatek energetyczny to kilka W co kilkanaście minut przez kilka minut = zasilanie grupy pompowej, solarnej.
    Pomijalne, więc ze sporym przybliżeniem można stwierdzić, że jest to grzane ZA DARMO I DO WYSOKICH TEMPERATUR.
    Ciepło dystrybuowane jest przez obiegi z zaworami termostatycznymi mieszającymi (ESBE, AFRISO) i ZAWSZE oferującymi potrzebne parametry dla danej funkcji = podłogowe lub CWU.
    Dobrze zbudowany system jest BEZOBSŁUGOWY.
    Jest też w najwyższej klasie bezpieczeństwa BIO, bo ma podwójną barierę glikol/CWU.
    Straty bufora są zyskiem domu i kosztują ZERO ZŁOTYCH, tak jak i napełnianie bufora ciepłem.

    Podałeś koszt grzania CWU i.... znowu wykazałeś się brakiem wyobraźni a może wiedzy?
    "Co do kosztu grzania CWU to chyba jest już dawno policzone setki razy. Podgrzanie 100L to jakieś 5 kWh grzałką, więc jeśli rodzina zużywa 10m3 wody i w tym jest powiedzmy 3m3 CWU to chyba nie trzeba mieć doktoratu żeby to policzyć.... "

    Czy naprawdę, koniecznie i jedynie trzeba grzać CWU GRZAŁKĄ? Słoneczko jest be? Czemu? Bo darmo tę robotę robi?
    A jak Słoneczka za mało to PC z jakimś sensownym COPem to też taniej jak grzałką problem rozwiąże.

    Odpowiadając więc na Twoje pytanie piszę - PO TO, ABY BYŁO TANIO I BEZOBSŁUGOWO A TRWALE PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA I NIEZALEŻNIE OD AKTUALNEGO KOSZTU KWh PRĄDU
    Jak dalej nie zrozumiesz po co - przeczytaj ten tekst raz jeszcze.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #37

    Domyślnie

    Wracając do tematu wątku - Ja zużywam ok. 1m3 gazu dziennie, czyli ok. 11kWh.
    Czyli koszt wychodzi mniej więcej tak:
    1. Czysty prąd w G11 - ok. 11PLN,
    2. Gaz - ok. 3PLN
    3. PC - ok. 3PLN
    4. Wungiel/Pellet - dajcie spokój, mamy 2024r.....

    Decyzja należy do inwestora...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Dodaj - solary cieczowe ?PLN

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #39

    Domyślnie

    Faktycznie, zapomniałem o solarach, ale IMHO warto w nie inwestować tylko w przypadku gdy ktoś ma średniowieczną kotłownię (żeby latem nie robić za palacza). W przypadku normalnych domów i tak mamy Prąd/CH4/PC więc szkoda PLN na oddzielny system do CWU działający tylko latem.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Tak, ale...
    Solary oferują CIEPŁO GRATIS, chyba, ze ktoś bez wyobraźni zatrudnia je jedynie do CWU.
    Wtedy ma to, na co wyobraźni mu starczyło.
    ZAWSZE starcza mu jej na grzałki!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony