dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nieprawidłowo wykonane nadproże

    Witam

    Miałem niedawno wykonany pomiar na nowe okna i okazało się, że mam za mały otwór na drzwi 104cm, tylko, że patrzyłem na drzwi 90 ale N, gdzie światlo przejścia to nie jest 90, tylko prawie 90, takie drzwi muszą mieć otwór>=90cm, zgodnie z przepisami, czy takie mniejsze też można zamontować?

    Oczywiście pierwsza myślą było, ok to te 3 cm to podetnę, a tutaj zostałem poinformowany, że zamontowane nadproże jest nieprawidłowe, ma podparcie 7cm i z drugiej 8cm. Wykonane jest z 2 nadproży l19.

    Etap budowy zakończona ściana kolankowa z wieńcem, strop teriva,, za chwilę wchodzi ekipa od więźby.

    Przejmować się, coś z tym zrobić, czy zostawić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.213

    Domyślnie

    Cytat Napisał jowik2 Zobacz post
    pomiar na nowe okna i okazało się, że mam za mały otwór na drzwi 104cm, [......] zgodnie z przepisami, czy takie mniejsze też można zamontować?
    O jakie drzwi pytasz? Jakie przepisy ? Bo bardzo zamotales ten opis
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi o drzwi wejściowe.

    § 62. [Warunki techniczne wejść]
    1. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.

    Źródło: https://architektura.info/prawo/waru...BC%200%2C9%20m
    Ostatnio edytowane przez jowik2 ; 31-03-2024 o 23:06

  4. #4

    Domyślnie

    Warto to skonsultować z KB, ale ja bym podciął te 3cm i nie powinno się nic stać. Ale to KB jest od tego aby to ocenić.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.337

    Domyślnie

    Cytat Napisał jowik2 Zobacz post
    ...... zamontowane nadproże jest nieprawidłowe, ma podparcie 7cm i z drugiej 8cm. Wykonane jest z 2 nadproży l19.
    Minimalne oparcie nadproża np L=19 i długości.120 powinno wynosić minimum 10 cm.
    Wszystko jest jednak uzależnione od konkretnych warunków, obciążenia, rodzaju materiału ściennego itp.
    Jeśli nad nadprożem jest tylko wieniec, a materiał ścienny jest twardy lub punkty podparcia są wzmocnione pełną cegłą to można tak pozostawić.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-04-2024 o 09:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzisiaj podjadę na działkę i zobaczę, czy tam jest tylko ok. 70 cm zbrojonego betonu na nadprożem (strop, wylana ścianka kolankowa), czy też jest jeszcze 1 pustak Porothermu.

  7. #7

    Domyślnie

    Jest jeden pustak ceramiczny Porotherm. Majster powiedział (inny niż wstawiał nadproże), że najlepiej teraz wymienić, nic się martwić jak dom będzie gotowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony