dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie szerokość grzejników a okna

    Czy grzejniki mają mieć szerokość otworu okiennego, czy mają być węższe, a jeżeli węższe to o ile?
    Jaki grzejnik pod okno szerokości 120 cm?

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko zależy od kubatury pomieszczenia, pieca jaki będziesz miała i zpotrzebowania energetycznego. Są różne grzejniki 1, 2, lub 3 płytowe 60 lub 80 i dopiero po wyliczeniu ile watów nam potrzeba na dane pomieszczenie, moża się zastanawiać nad rozmiarami grzejników,
    Ja starałem się dobrać wymiar tak aby grzejniki były krótsze od otworu okiennego o min 20 cm do 40. Czasami to się udawało a czasami mósiałem się poddać wyliczeniom. I mam różne grzejniki w różnych wymiarach.

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś w muratorze było to opisane, z rysunkami poglądowymi. Kierowałem się tym artykułem, przy doborze grzejników. Stało tam, że dobrze wygląda grzejnik krótszy od okna o ok 15cm na stronę. Po obliczeniach wyszło mi, że pod oknem 120cm mogę zainstalować grzejnik 60x90, jedno- lub dwupłytowy, zależnie od wielkości pomieszczenia. Tak też zrobiłem i wygląda dobrze.
    Pozdrowionka
    Metal

  4. #4
    busstop niezalogowany
    Guest
    busstop niezalogowany

    Domyślnie

    Podobnie zrobiłem ja. Kupiłem stalowe grzejniki płytowe Radson. Większość moich okien to okna jednoskrzydłowe o szer. 1150 mm. (profil Thermoplast Royal o wys. profilu ok. 12 cm). Grzejniki dobierałem własnie tak by uzyskać 90 cm dł. (wymiar okna minus 2 razy wysokość profilu 12 cm = ok. 900 mm). Tak więc grzejniki są na szerokość szyby.

    Przyznaję, że aby to uzyskać, czasem musiałem trochę zaokrąglić wielkość grzejnika. Ale nigdy nie w dół, zawsze w górę! Względy estetyczne nie powinny przesłaniać wymagań technicznych.

    Wygląda to całkiem, całkiem. W kazdym pomieszczeniu mam po dwa okna rozsunięte o ok. 70 cm. Po dwa grzejniki na pomieszczenie.

  5. #5

    Domyślnie

    A ja myśłam, że pod oknem 120 cm dobrze będzie wyglądał grzejnik 100 cm. Myślicie, że to za dużo.

  6. #6
    busstop niezalogowany
    Guest
    busstop niezalogowany

    Domyślnie

    Architektem nie jestem, ale chodzi o to by grzejnik wizualnie "korespondował" zo oknem. Nie może być na pewno za mały i za duży. Optymalnym rozwiązaniem jest wielkość powiedzmy od 80 do 100% szerokości okna. Więc twój grzejnik na pewno nie będzie się "gryzł" z oknem.

    Pomyśl też o kolorze grzejników. Ja na przykład do pomieszczeń meblowanych "na dłużej" (np. hol, kuchnia, łazienka) wybierałem grzejniki o innym kolorze niż biały. I wygląda to całkiem fajnie. Dopłaty za kolor inny niż biały to coś ok. 20-25% ceny grzejnika, ale w koszcie całej instalacji nieodczuwalne.
    Polecam!

  7. #7

    Domyślnie

    A co zrobic przy duzych oknach - np. szerokosc wneki okiennej 200 cm, kiedy z zapotrzebowania na cieplo w pomieszczeniu (720 W) wynika, ze dla grzejnika o wys. 50 cm (a taka ma byc) max. dlugosc grzejnika typu 11 wynosi 100-110 cm (nie wspominajac o grubszych grzejnikach). Dobierane na parametry 70/55/20. Wynika to stad, ze w pomieszczeniu jest jeszcze jedno okno - szer. 140 cm - pod ktorym tez bedzie grzejnik, chcialbym wiec moce rozlozyc propocjonalnie do wielkosci okien. Jak to pogodzic z estetyka? Macie jakies pomysly? Nie chce zbytnio przewymiarowywac, bo kociol jest z otwarta komora, wiec lepszy bedzie wyzszy czynnik grzewczy.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja ma okno 300 cm w salonie i też jest jeszcze jeden grzejnik obok w jadalni. Pod oknem w salonie mam grzejnik o gr.7 cm purmo chyba V-21 dugości 260 cm , jest ok. Są jeszcze 5 cm grzejniki, napewno coś sobie dobierzesz.

  9. #9

    Domyślnie

    Sorki, że się wcinam w temat ale mam podobny dylemat.

    Moja ściana wygląda tak:


    Planuje JEDEN grzejnik !

    Jakbyście go umieścili ?

    Myślałem, żeby dać jeden długi parapet wewnętrzny na oba okna a kalafior umieścić między jednym a drugim oknem ale tam jest tylko ok 50 cm i nie wiem czy to dobry pomysł...

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam podobnie, przy czym dwa okna jesnoskrzydłowe 115x115. Pomiedzy nimi 70cm murek. Jeden Parapet. Grzejniki rozdzieliłem, tzn. zamiast 1 dwupłytowego mam 2 jednopłytowe pod kazdym oknem. Wymiar grzejników wys. 60 cm dł 90 cm. Prod. Radson. Okna mają profile o wys. ok. 11 cm (Thermoplast Royal), czyli szyba ma szerokosc 115-(2x11)=93 cm, zatem dł. grzejnika jest zbliżona do szer. szyby. Wygląda to o.k.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Witam
    Mn1s1ek
    Przede wszystkim grzejnik trzeba dobrać pod względem mocy.
    Potem popatrzmy na długości okien.
    Moim zdaniem lepiej by było (pod względem estetycznym) gdybyś zastosował 2 grzejniki - może 600 może 400 (pamiętaj o parapecie!) (wysokości ale dlugosci odpowiednio 1600 i 2450 - przy podłaczeniu oddolnym)to musi Ci wyjśc z mocy i kart grzejników)
    Podaj moc jaką masz w projekcie?

    No i przede wszystkim - jeśli chodzi o estetykę - zastanów się nad rodzajem podłaczenia.Najladniejszy grzejnik można zeszpecić strąkami zaworów, kolanek itd. z boku.
    A jaki ma być ich kolor?
    nie cierpię oszustów

  12. #12

    Domyślnie

    Doskonale sobię zdaję sprawę, że na dobór grzejników ma wpływ wieeeeele czynników. I tą sprawę zostawię mojemu hydraulikowi. Z tego co się sam zorientowałem, to w pomieszczeniu 5,25 x 5,25 będę musiał zamontować grzejnik o mocy ok. 2000 W.
    Jedno wiem na pewno: chcę JEDEN grzejnik ! Nie dwa !
    Projekt mam... w głowie
    Podobnie jak Ty zwracam dużą uwagę na podłączenie grzejników. Wymyśliłem sobie, że zastosuje podłączenie dolne, z tym, że rurki nie będą wychodzić z podłogi a ze ściany. gdzieś to widziałem i bardzo mi się podobało.
    Co do koloru to skłaniałbym się do jakiegoś beżu ale jak będzie spora dopłata to zrezygnuję i walnę białe.
    Duży wpływ na moje decyzje ma KASA a raczej jej brak więc mam trochę ograniczone pole manewrowania.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Słusznie - ważne, że wiesz co chcesz.
    Jednak jesli ma byc jeden grzejnik to proponuję też na całą długośc od okna do okna.
    Nie będzie to najtanszy grzejnik, oj nie będzie. Więcej na prv
    nie cierpię oszustów

  14. #14

    Domyślnie

    A co zrobilibyscie na moim miejscu? Temat kilka postow wyzej

  15. #15

    Domyślnie

    Przede wszystkim trzeba dobrać wysokość grzejnika.
    Odstęp dolnej krawędzi grzejnika od podłogi to 12-15cm.
    Odstęp górnej krawędzi do parapetu - to 15-20cm.
    Przy mocy grzejnika 2kW przymierzyć się do grzejnika o pojedyńczej grubości (około 10cm).
    Pewnie jego długość zmieści się w 200cm.
    Zainstalować po środku większego okna.

  16. #16

    Domyślnie

    Prosze o uwazne przeczytanie problemu - mam 2 okna w pom. o powierzchni ok 20 m2, na poddaszu, zapotrzebowanie cieplne ok. 720 W. Jak wiec z sensem rozlozyc te niecale 1000W na 2 okna, zeby bylo ladnie a jednoczesnie zeby za bardzo nie przewymiarowac grzejnika (co wzcesniej zrobilem na parterze i teraz zaluje). Wgre wchodzi tylko i wyl. grzejnik 1-plytowy typu 11.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Pamietajcie - grzejnik jest jednym z najbrzydszych,ale koniecznych mebli w domu. Dlatego najlepiej jest "zlicować go z oknem".Jeśli masz okno o szerokości 120 cm a potrzebny grzejnik o mocy 1200 w to postaraj sie wziąć 60*120cm (dł) o wysokości 60cm - będzie wąski i jednocześnie długości okna czyli optycznie sie z nim "zlewał" - a o to własnie chodzi. Zreszta wyobraźcie sobie grzejnik o długości 60 cm w oknie 120 cm - tak jakoś nieforemnie...
    Oczywiscie to moje zdanie.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  18. #18

    Domyślnie

    Maly - czy wobec tego majac zapotrzebowanie cieplne jak wyzej i dwa okna o wym. jak wyzej dalbys dwa grzejniki - jeden dl. 200 cm a drugi 140 cm? Nawet biorac jednoplytowe (czyli najslabsze moca) o wys. 50 cm (taka musi byc, co wynika z wysokosci miedzy parapetem a podloga) suma mocy grzejnikow to 1398 + 979 = prawie 2,5 kW. Toz to przeszlo 3-krotne przewymiarowanie. Zaraz pewnie padna pytania, dlaczego tylko 720 W na pom. ok 20 m2. Ano dlatego, ze tak stoi w projekcie i drugi raz nie zamierzam dac za duzych kalafiorow. Nawet, gdybym chcial przewymiarowac do 1000-1200 W na pomieszczenie, to i tak pod oknem 200 cm bedzie grzejnik dl. 100 cm a pod oknem 140 cm bedzie dl. 50-60 cm. Liczone dla temp. 70/55/20 (mam kociol gazowy atmosf.) wg tabeli mocy grzejnikow Radel DeLonghi. Co ty na to?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mn1s1ek
    ...Jedno wiem na pewno: chcę JEDEN grzejnik ! Nie dwa...
    Zimą w oknie pod którym zainstalujesz grzejnik szyba będzie sucha, na oknie bez grzejnika może się gromadzić para wodna. Dałbym bezapelacyjnie dwa grzejniki...

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2
    Maly - czy wobec tego majac zapotrzebowanie cieplne jak wyzej i dwa okna o wym. jak wyzej dalbys dwa grzejniki - jeden dl. 200 cm a drugi 140 cm? Nawet biorac jednoplytowe (czyli najslabsze moca) o wys. 50 cm (taka musi byc, co wynika z wysokosci miedzy parapetem a podloga) suma mocy grzejnikow to 1398 + 979 = prawie 2,5 kW. Toz to przeszlo 3-krotne przewymiarowanie. Zaraz pewnie padna pytania, dlaczego tylko 720 W na pom. ok 20 m2. Ano dlatego, ze tak stoi w projekcie i drugi raz nie zamierzam dac za duzych kalafiorow. Nawet, gdybym chcial przewymiarowac do 1000-1200 W na pomieszczenie, to i tak pod oknem 200 cm bedzie grzejnik dl. 100 cm a pod oknem 140 cm bedzie dl. 50-60 cm. Liczone dla temp. 70/55/20 (mam kociol gazowy atmosf.) wg tabeli mocy grzejnikow Radel DeLonghi. Co ty na to?
    Grzejnik korado radik typ11 moc przy wymiarach 50*100 i parametrach 70-55-20 wynosi 810 W. Jeśli chodzi o obliczenie projektowe to wybacz ale n/t już pisałem nie raz... Skoro ktos pisze o mocy 35W/m2 to niech sobie pisze.Pamiętaj ,że dom trzeba wietrzyć , a i przenikalność cieplna w projekcie jest wyłącznie obliczeniowa i czysto teoretyczna. Ja osobiście dałbym tam grzejnik typ 11 50*200 albo poszukał innego miejsca i np na kawałku wolnej ściany zamontował typ 22 90*80 - co prawda wysoki ale popatrz ile ustawniejszy robi się pokój.Masz zajętą przestrzeń 80 cm a nie 200.Druga sprawa - a jak będziesz chciał postawić biurko po oknem(bo tam najlepiej) to go zakryjesz?
    Zresztą nasze rozmówki są czysto teoretyczne bo nie widzę budowy ,ani rozkładu pomieszczeń.

    Co do mocy pomieszczenia to już nie raz dokładałem grzejnikiw domkach( obliczone na podobnych do Twoich parametrach) i zimą ludziska marzli.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony