dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie Jakie narzędzia dla początkującego płytkarza ??

    Witam
    Chciałbym spróbować położyć samemu kafelki. Jakie powinienem sobie kupić na początek narzędzia ? Co będzie niezbędne ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    szlifierka katowa , kielenka , grzebien , miszadlo do kleju , poziomica

    dla podniesienia wygody i jakosci pracy -maszyna wodna z ruchomym stolem , mieszadlo z prawdziwego zdarzenia , poziomica leserowa profesjonalna ,

    zycze powodzenia , napewno Ci sie uda
    jakiekolwiek pytania w trakcie -smialo

  3. #3

    Domyślnie

    a oprócz szlifierki katowej to czym można przycinać najlepiej glazure i terakote ?
    A te maszynki do cięcia( takie podłużne- sorry ale nie znam nazwy fachowej )-co o nich sądzicie, warto taką kupić. A jak tak to na co zwracać uwagę ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrmi
    szlifierka katowa , kielenka , grzebien , miszadlo do kleju , poziomica

    dla podniesienia wygody i jakosci pracy -maszyna wodna z ruchomym stolem , mieszadlo z prawdziwego zdarzenia , poziomica leserowa profesjonalna ,

    zycze powodzenia , napewno Ci sie uda
    jakiekolwiek pytania w trakcie -smialo

    Dodałbym do tego conajmniej 50% więcej kafelek niż wychodzi z obmiaru powierzchni.

    Skoro pytasz o podstawowe narzędzia to wynika z tego, że jesteś w tych sprawach "zielony".
    Zatem radzę przede wszystkim przyjrzeć się fliziarzowi podczas pracy, nabyć przynajmniej podstawowe wiadomości w tym zakresie. Poznać kilka fachowych "knifów". Potem możesz zaczynać.
    Tylko czy się to Tobie opłaca?
    Narzędzia kosztują, twój czas także (tym bardziej, że będziesz go potrzebował więcej niż wprawiony fliziarz). Większe straty materiału są nieuniknione a efekt pracy może być niezadawalający.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  5. #5

    Domyślnie

    Mimo wszystko chciałbym spróbować.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Rodzaj maszyny do ciecia zalezy od rodzaju plytek , do zwyklych moze byc ta jak mowisz podluzna , do marmuru i granitu napewno nie .

    poszukaj w hipermarkecie takiej taniej wodnej maszynki , sa dobre dla poczatkujacych fachowcow , ok 300 zl

    i kup rzeczywiscie plytek troche wiecej , bo bedziesz mial na poczatku ciecia pewnie jakies straty

    pamietaj , ze wazne jest rozplanowanie calosci , pierwsza plytka jest najwazniejsza , bo reszte kladziesz do niej
    probuj , to nie jest trudne ,
    moj 16 letni syn to potrafi

  7. #7

    Domyślnie

    Rodzaj maszyny do ciecia zalezy od rodzaju plytek , do zwyklych moze byc ta jak mowisz podluzna , do marmuru i granitu napewno nie .
    Przecież nie będę się uczył ciąć na marmurach czy innych granitach.
    Nie będę także kładł tych płytek w kuchni czy łazience, tylko w garażu albo piwnicy. Nowych także nie będę kupował tylko wykorzystam te co mam.

    Chciałem tylko się dowiedzieć co jest dobre do cięcia płytek (glazury i terakoty)
    Za inne rady serdecznie dziękuję.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    prosze bardzo, jak klopot dopadnie , pytaj
    z marmurem tez sobie poradzisz
    pozniej oczywiscie

  9. #9

    Domyślnie

    Rozplanuj ścianę - bez wklejania wąskich pasków.
    przy podłodze idealnie równa i wypoziomowana listwa
    krzyżyki
    reczna maszynka do cięcia - tania a do amatorskiego cięcia wystarczy [powoli a bezpiecznie]
    paca zębata
    szpachelka
    wiertarka z mieszadłem
    Było kiedyś takie pisemko "zrób to sam" wg. niego ułożyłem 2 łazienki i nawet fachowiec nie znalazł usterek , a więc do dzieła .

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    jesli plytki sa szkliwione, gladkie, taka raczna, z koleczkiem, prawdobodobnie je przetniesz (zlamiesz). jesli nieszkliwione, niedajboze z faktura, nie masz szans. Warto zainwestowac w taka mala pilarke z tarcza diamentowa do plytek. Bardzo dobre/tanie sa firmy DEDRA, w jakims markecie typu Castorama/Obi powinni to miec. Bo nawet jesli plytki sa takie ze uda sie je zlamac, to:
    - nie zlamiesz waskich paskow, a takie sa niekiedy potrzebne
    - nie wytniesz z plytki ksztaltu figury wkleslej
    - wiecej plytek zepsujesz
    tak ze naprawde warto w taka maszynke stolowa zainwestowac (tylko nie TOPEX, czy TOYA lub inne podobne)

    jezeli plytek masz naprawde niewiele, to od biedy mozesz je ciac zwykla szlifierka katowa z zalozona tarcza diamentowa (najlepiej wieniec ciagly). Wystarczy ze natniesz pre mm od gory, reszte zlamiesz, i potem wyrownasz. Maszynka tarczowa, bedzie tez niezbedna jesli bedziesz ukladac plytki na kant. CZyli zamiast szkaradnych listew zwanych "flizowkami" scinasz dwie plytki pod katem 45o. Na takiej malej maszynce stolowej, ciezko bedzie od razu sciac idealnie do 45o. i niezastapiona okaze sie szlifierka katowa, z zalozona tarcza z papierem sciernym, od biedy przy miekich plytkach da sie i dobrym pilnikiem, doszlifowac

    Co do dalszych potrzebnych narzedzi:
    - napewno packa zebata do rozprowadzania kleju, w zaleznosci od wielkosci plytek, z odpowiednio dobrana wielkoscia zebow
    - napewno szpachelka, narzedzie mozna powiedziec uniwersalne. Przyda sie do nakladania kleju, tam gdzie zebata niesiegniesz, jak i do czyszczenia plytek z zaschnietego kleju, jak i do wielu innych czynnosci
    - Dobry pojemnik do mieszania kleju, najlepiej plastikowy, ale wytrzymaly, aby nie trzeba go bylo myc z resztek kleju, a jedynie nastepnego dnia konkretnie obstukac mlotkiem. Raczej do tego sie nie nadaja takie czarne pojemniki z hipermarketu, zbyt slabe. Kiedys mieszalem w takim mieszanke na wylewke, to przy przemieszczaniu - peklo Kumpel dawniej produkowal pianke krylaminowa, i tam jeden z skladnikow byl w takich beczolkach, z tego obciolem gore, i jest zaj**ste. Mozesz w to walic mlotkiem z cales sily nie peknie
    - Mieszadlo, napewno tak kosztuje grosze, a naprawde usprawnia prace, przyda sie takze do innych rzeczy jak np. mieszanie farby. Ale mozna i kawalek drutu, odpowiednio powiginac, i tez napewno wystarczy
    - Poziomica - i tu jest problem z dobra poziomica, przez swoje rece przerzucilem juz kilkanascie, i wszystkie po jakims czasie blednie pokazuja Ale bez poziomicy to ani rusz. W zasadzie im dluzsza lepsza, abys mial leksza kontrole nad plaszczyzna
    - Packa gumowa do fugowania - JEsli masz wieksza powierzchnie napweno sie przyda, choc mozesz i uzyc kawalka wykladziny PCV, czy innej gumy.
    - Krzyzyki dystansowe - Bardzo dobre sa takie, co od razu maja kontrole poziomu, sa dluzsze, lepiej wykonane, znacznie poprawiaja komfort pracy, i wyciagnac jest tez je latwiej. Jak sie z gory patrzy, to taki krzyrzyk, nad nik koleczko, i taki precik do gory wystajacy
    - kliniki do poziomowania, tez sie przydaja, mozesz je zastapic, wystruganymi wlasnorecznie, np z zalapek
    - Listwa startowa, jesli ukladasz na scianach, zaczynasz od drugiego rzedu odolu, czyli od listwy startowej, jest to nic innego jak prosta deska, czy profil metalowy. Jezeli nie masz nic pod reka, mzoe to byc profil C, do robienia stelazy z GK. tylko prosty, a zdazaja sie krzywe
    - Moze sie tez przydac mlotek gumowy, do dobijania plytek - LEKKIEGO - bo jak za mocno dowalisz pekna. Jako zastepstwo, moze byc trzonek, zwyklego mlotka (najlepiej aby byl z plastkiu-gumy)
    - skrzynka dobrego piwa

    i to chyba tyle ...

  11. #11

    Domyślnie

    A u mnie obylo sie bez zadnych kątówek, wodnej maszynki, laserowych poziomic itp

    Milam tylko:
    zwykla poziomice
    pozyczoną maszynke do cięcia kafelek (wygladala na taka najtansza )
    grzebien
    centymetr
    mieszadlo do kleju z wierkarka
    gumowa packe do kladzenia fugi (nie wiem jak to sie fachowo nazywa)
    krzyzyki i kliny
    klafeki, klej do kafelek, fuge i wode

    Aaaa i meza do pomocy, ktory jak pielegniarka przy stole operacyjnym podawal mi szybko narzedzia

    No i udalo sie !! Wszystko wyszlo równo, zaden kafelek nie zniszczyl sie (musze jednak przyznac, ze mimo ze byly to kafeki podlogowe to byly dosc miekkie). Dodatkowo trzeba zaznaczyc, ze kaldlam kafelki na bardzo nietypowym podlozu - na deskach podlogowych (przez 2 miesiace szukalam odpowiedniego kleju na podloza sprezyste).
    No i dzila !! Od tego czasu minelo juz 3 lata i zadn kafelek nadal nie pekl i fuga nie wypadla.
    Niektorzy mowia ze poszlo mi to lepiej niz fachowcowi, ktory kladl nam kafelki w lazience - kafelki cial tylko katowka, przez co 10m kafelek kald przez 1,5 tygodnia (nie mowiac ile bylo pylu w domu od tej katówki )!! A fuga po 2 miesiacach zaczala wykruszac sie.


    Seven - na poczatek radzze przypatrzec sie jak to roba "fachowcy", a potem zacznij od kaldzenia kafelek w mniej reprezentacyjnych miejscach, np kotlownia, garaz itp

    Powodzenia
    2 polowa Wojty'ego
    mojaFOTOSFERA-mój BLOG

  12. #12

    Domyślnie

    Seven - na poczatek radzze przypatrzec sie jak to roba "fachowcy", a potem zacznij od kaldzenia kafelek w mniej reprezentacyjnych miejscach, np kotlownia, garaz itp
    Właśnie jestem na etapie "obserwacji" i wydaje mi się, że to nie jest takie trudne dlatego chciałem się podszkolić także w praktyce. Glazury mam kilkanaście metrów (starej) i miejsce w garażu i w piwnicy się na nią znajdzie.
    A co do cięcia terakoty to znajomy kafelkarz także polecał mi pilarkę o której pisał wyżej Invx. Jakie jeszcze byście polecili pilarki tego typu ?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar SylwekW
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    505
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    No ja dołączam do grona zamierzających samemu położyć glazurę. Mam przyzwolenie żony (z wyjątkiem salonu chęci i sporo miejsc do pierwszych prac zanim wejdę z bardziej reprezentacyjne miejsca

    Szlifierki kątowe już kupiłem - pierwsze ich użycie to cięcie dachówek (ceramicznych, twardych) - sprawdziły się.

  14. #14

    Domyślnie gres

    Czy to prawda, że do gresu polerowanego (60cm x60cm) należy stosowac specjalne silikonowe fugi??? Czy glazurnik cos wymyśla??Dodam,że ten gres ma być na najmniejszej szerokości fugach, prawie bez fug.Glazurnik stwierdził,że do gresu to tylko fugi silikowone. a bez fug to sie nie da.

    Prosze o odp.
    Serdecznie dziekuje i pozdrawiam.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    glazurnik dobrze mowi. Jesli chcesz jak najmniejsze fugi to wlasnie silikonowe do tego sie nadaja, gduyz sa najbardziej elastyczne. Bez fug, ise ukladac nie powinno. Fugi nie tylko pelnia role wizualna, ale przejmuja naprezenia z plytek.

  16. #16

    Domyślnie

    Dodałbym do tego conajmniej 50% więcej kafelek niż wychodzi z obmiaru powierzchni.

    sorki ale to chyba dla ślepego i jednorękiego


    zwykla poziomice
    pozyczoną maszynke do cięcia kafelek (wygladala na taka najtansza )
    grzebien
    centymetr
    mieszadlo do kleju z wierkarka
    gumowa packe do kladzenia fugi (nie wiem jak to sie fachowo nazywa)
    krzyzyki i kliny
    klafeki, klej do kafelek, fuge i wode

    dodam jeszcze odrobinę umiejętności i w miarę proste ściany i podłoga a uda się na pewno


    Leszek

  17. #17

    Domyślnie

    jak nigdy tego nie robiles to daj se siana szkoda materialu ,po roku odpadna i bedziesz musial kupic nowe i zatrudnic fachmana

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    @siwy74 gratuluje konstruktywnej wypowiedzi moze najlepiej z domu nei wychodzic bo Ci dachowka na leb spadnie ??

  19. #19

    Domyślnie

    czesc seven mysle ze sie nie obraziles ? sam jestem plytkarzem i wiem cos na ten temat . przelicz ile bys musial za glazurnika a ile kosztuje caly material ...wybierz tansza opcje...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    a ja nie jestem, a plytki ukladalem gdzie sie tylko dalo. I wiem ze wcale nie jest to trudne. Troche dokladnosci i starannoasci + narzedzia i kazdemu wyjdzie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony