dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie Kto odpowiada za samowolne zmiany istotne?

    Tak jak w temacie... mam w projekcie drzwi tarasowe 180cm (2x90), chce je powiekszyc np. do 240 cm (2x120cm). Z kierownikiem budowy jeszcze nie gadalem, ale inspektor mowi ze nie ma problemu - wpisze sie w zmiany w dzienniku i gotowe (zgode na zmiany od architekta mam).

    O ile wiem, to jest to zmiana istotna i powinna byc zgloszona w gminie... szczerze mowiac to mam juz po dziurki w nosie chodzenia do gminy - bawie sie z nimi od grudnia i jeszcze prawomocnego pozwolenia nie mam... jak sobie teraz pomysle, ze mialbym jeszcze prosic ich o pozwolenie na zmiany, to mi sie zbiera na wymioty...

    I tak mysle: kto w razie wpadki odpowiada za niezatwierdzona przez gmine zmiane? Ja jako inwestor, kierownik jako... kierownik, czy inspektor jako ispektor?? W koncu to ja sie moge nie znac, po to mam inspektora i kierownika, zeby pilnowali, zeby wszystko bylo zgodnie z prawem.. i to w koncu oni sie podpisuja pod zmianami a nie ja... no wiec drodzy forumowicze - jak to w zasadzie jest? Moze ktos mial juz taka wpadke i wie kogo potem sie czepiaja?

    ps. jak daje kase do banku a bank je wykorzysta w bezprawny sposob, to przeciez nie ja odpowiadam za to, tylko bank... tutaj w zasadzie powinno byc podobnie... ja daje kase i tyle...

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Willie

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.093
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    122

    Domyślnie

    też się zastanawiam,akurat u mnie chodzi o wysokość komina (coby skrócić)
    u mnie kierownik twierdzi że wystarczy dziennik,ale też podejrzewam że jeśli elewacje są istotne (a na pewno są bo rozmawiałem kiedyś w gminie z architekturą) to komin pewnikiem też............
    czyli trzeba by robić projekty zamienne, wystąpienie itd....pomijając całą resztę to szkoda na to czasu

    pytanie do Forumowiczów brzmi

    czy ktoś u WAS kiedyś sprawdzał takie rzeczy (szerokośc drzwi, wysokość komina) po wybudowaniu???

  3. #3

    Domyślnie

    W moim przypadku (chodziło o zmianę szerokości otworów okiennych w granicach 6-30cm ale juz w trakcie budowy) było tak:
    projektant (a zarazem kierownik budowy) straszył nas że zmiana wymiarów okien to straaaaaaaasznie istotna zmiana.
    Wystosowane zostało pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z załączonym wykazem zmian i rzutem domu z naniesionymi zmianami i informacją, że projektant wyraża zgodę na dokonanie takich zmian (pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
    Po przepisowych dwóch tygodniach otrzymalismy pismo zwrotne z informacją, że proponowane zmiany NIE MAJĄ charakteru zmian istotnych.
    Tak było dla domu a trakcie budowy. Mam to pisemko i jestem kryta gdyby się ktoś przy odbiorze czepiał za bardzo.

    wbrat, urząd ma 63 dni na wydanie pozwolenia na budowę o ile wszystkie papiery są w porządku. Gdy czegoś brakuje musi cię wezwać na piśmie do uzupełnienia brakujących dokumentów albo usunięcia usterek (u nas opis w projekcie nie zgadzał się z rysunkami).
    Na pociechę - szykowana jest zmiana w prawie budowlanym, w której zmiana elewacji nie jest wymieniona w katalogu zmian istotnych - nie wiem tylko kiedy ten przepis wejdzie do stosowania.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Wystosowane zostało pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z załączonym wykazem zmian i rzutem domu z naniesionymi zmianami i informacją, że projektant wyraża zgodę na dokonanie takich zmian (pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
    Czyli sprawy zmian istotnych załatwia się w PINB a nie w gminie? Jak tak, to może się nawet odważę to zgłosić .

    wbrat, urząd ma 63 dni na wydanie pozwolenia na budowę o ile wszystkie papiery są w porządku. Gdy czegoś brakuje musi cię wezwać na piśmie do uzupełnienia brakujących dokumentów albo usunięcia usterek (u nas opis w projekcie nie zgadzał się z rysunkami).
    U mnie byli sprytni: mimo, że nic nie brakowało, to wystosowali pismo o uzupełnienie. To po pierwsze. Po drugie najdłużej trało opracowanie planu zagospodarowania. A po trzecie pozwolenie już jest od 15 lipca, tyle że ciągle nie prawomocne, bo sąsiedzi na urlopach i nie odbierają poleconych

  5. #5

    Domyślnie

    Zajrzyj tutaj:
    http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=51983
    tu jest info o nowych zmianach w PB ograniczającyh działalność urzędów w sprawach istotnych zmian w projekcie.

    Możesz też asekuarcyjnie zapytać PINB co mysli o twoich propozycjach - gorzej jak odpowiedzą, że zmiany są istotne... brrr.
    (My podpadamy pod Otwock)

  6. #6

    Domyślnie

    Ja jestem dopiero w trakcie budowy, ale z tego co mowili mi moi znajomi, ktorzy zakończyli budowy, w przypadku całkowitego odbioru budynku - nie ma problemu, nikt sie nawet nie pofatygowal do nich sprawdzic co i jak, kiedy zglosili zakończenie budowy. Podobno w razie odbioru częściowego mogą sie pojawić - u mojej koleżanki byli, ale tylko tak rzucili okiem co i jak, nawet nie zaglądali do projektu, zostawili jakiś świstek i pojechali.
    Co zaś do architekta - wiadomo, zmiany w projekcie to konieczność zrobienia projektu zamiennego, a projekt zamienny przeklada się w pieniążki - jakby nie mowić łatwo i szybko zarobione, a inwestora mozna golic jak owieczkę...
    Co zas do konsekwencji, to ponoć maksymalna to 2500 zl kary za samowolną zmianę. A, i jeszcze chyba trzeba zrobic ten zamienny projekt.
    Sąsiad:
    *poszerzył drzwi do garazu o 30 cm,
    *przesunął je o 0,5 m,
    *zmienił rodzaj stropu,
    *zwezil drzwi do domiu, bo w projekcie miał szersze (1,5 m)
    *dołożył jedno okno, bo o nim zapomniał a bylo mu niezbedne w pomieszczeniu gospodarczym
    * przerobil wykusz w pokoju dziennym na taras i co za tym idzie wstawił tam okno balkonowe podwojne, zamiast trzech mniejszych
    i podwyzszył poddasze, łacznie ze ścianką kolankową o jakies +/- 30 cm
    i nigdzie tego nie zgłaszał bo jego kierownik budowy uznał, ze to tylko niepotrzebna strata czasu i pieniedzy.
    Wykończyl częsciowo parter i zgłosił zakończenie budowy, dostal numer posesji i nikt nawet sie nie pofatygował zobaczyc jak ten jego budynek wygląda.
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia01
    Wykończyl częsciowo parter i zgłosił zakończenie budowy, dostal numer posesji i nikt nawet sie nie pofatygował zobaczyc jak ten jego budynek wygląda.
    pozdrawiam
    Święta prawda.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony