dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Question projekt M40 ZACZAROWANY OGRÓD

    Bardzo proszę o opinie o projekcie osoby, które budują lub już mieszkają w Zaczarowanym Ogrodzie. Czy warto wprowadzić jakieś praktyczne zmiany w projekcie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    byłoby łatwiej, gdybyś przynajmniej wkleił linka do projektu.

    Jest to dom z wjazdem od południa lub zachodu.

    Na pewno przemyślałabym w projekcie okna. Niepotrzebnie jest tam tyle okien balkonowych, taniej wyjdą fixy. Może zamiast tylu wąskich okien jedno większe?
    W sypialni/gabinecie na parterze są aż trzy okna, co utrudnia aranżację wnętrza.

    Dużo balkonów - mostki cieplne i koszty.

  3. #3

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie sprzed pół roku, bo nie wierzę, że zupełnie nikt nie buduje tego domku... Tym bardziej, że projekt jest idealny na działkę z wjazdem od południa.

    Link do projektu: http://projekty.muratordom.pl/projek...1&nr=0#img_FND

    Dziękuję Elfir za podpowiedzi - to i owo zmieniłam w projekcie, w sierpniu zaczynam budowę.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kurki77

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, właśnie planuję rozpoczęcie budowy domu w tym projekcie-jestem ciekawa czy prac już rozpoczęte i ...może jakieś pomysły,podpowiedzi.

  5. #5

    Domyślnie

    Koparka wjeżdża na działkę 1 września - o ile nic niespodziewanego nie nastąpi. Niestety, jak widzisz, nie doczekałam się żadnej podpowiedzi, oprócz sugestii Elfir, więc chyba nikt nie budował tego domku. (???)
    Podnoszę ścianę kolankową o 1 pustak, żeby pomieszczenia na poddaszu nie były takie małe, zrezygnowałam z tylnego balkonu, bo niepraktyczny, zrezygnowałam też z tylnego wejścia do garażu na rzecz okna w tym miejscu.
    Na dole zrobiłam "apartament z prywatną łazienką" dla seniora, a z kotłowni wydzieliłam osobne WC (do kotłowni będzie wejście przez garaż). A co ewentualnie jeszcze pozmieniam - czas pokaże, byle zacząć budowę. Ogólnie uważam projekt za bardzo udany.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kurki77

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    2

    Domyślnie

    Widzę,że masz takie same pomysły jak my.My powiększyliśmy garaż na 2 samochody.Planujemy zrobić mechaniczną wentylację i rekuperację oraz podłogowe ogrzewanie w całym domu.Startujemy z budową wiosną i wtedy będziemy częściej się odzywać.

  7. #7

    Domyślnie

    Podwójny garaż - to było nasze marzenie, ale niestety dom nie zmieściłby się na działce...
    Skończyliśmy SSO - pomieszczenia na górze wyszły bardzo przestronne. Salon trochę ciasnawy, ale wystarczy. Spiżarka jest bardzo wąska, ale nijak się jej nie da powiększyć. W naszej zmniejszonej na rzecz osobnego WC kotłowni będzie oststecznie mały warsztacik, a kocioł będzie w tej wąskiej wnęce przy garażu, bo tam się rozsądnie wpasuje - to wyszło nadspodziewanie fajnie.
    I też chcemy podłogówkę w całym domu, tylko mamy dylemat - z jednej strony chcielibyśmy na podłogach drewno i tylko drewno, z drugiej strony na podłogówkę najlepsze są płytki.... Powodzenia przy budowie!

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzej_m40

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam. Wybudowałem dom wg projektu M40. Wprowadziłem trochę zmian, mam różne uwagi, moge się nimi podzielić. Czekam na pytania

  9. #9

    Domyślnie

    Witam użytkownika Zaczarowanego Ogrodu! Chętnie posłucham, czy uważasz coś za niezbyt udane w tym projekcie, jakie zmiany wprowadziłeś i czy coś byś zmienił po zamieszkaniu? Jeśli miałbyś ochotę pokazać na zdjęciach, jak wygląda Twój dom, to z przyjemnością podglądnę...

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzej_m40

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Projekt wybraliśmy bo spełniał większość naszych oczekiwań. To co nam nie pasowało udało się zmienić, natomiast trudne do zmiany są wymiary salonu, problem z ustawnością ze względu na kominek - udało się to jakoś zaprojektować i zaakceptować ale nie było łatwo - radzę ten salon dobrze przemysleć. Druga trudna kwestia to taras, od południa, w lecie to porażka - rozwiązaliśmy to tak, że maly taras od południa będzie osłoniety czymś w rodzaju pergoli (i będzie wykorzystywany w godzinach rannych i popołudniowych lub wtedy gdy da sie tam wytrzymać) i jest dodatkowe miejsce z altanką od strony północnego wschodu (koło garażu) gdzie po południu jest cień i chłód. Mamy projekt gdzie garaż jest po prawej stronie od wejścia. Kosz dachu nad wejściem to też takie średnio dobre rozwiązanie, w czasie ulewy nie ma sposobu aby się nie przelewało przez rynne, a w zimie czesto usypuje się kupa śniegu przed wejściem - oczywiście da się to zaakceptować

    Większość istotnych zmian wprowadziliśmy na etapie stanu surowego, czyli:
    - likwidacja balkonu od północy
    - zmiana wielkości praktycznie wszystkich okien
    - podniesienie ścianki kolankowej o jeden bloczek
    - likwidacja kominów wentylacyjnych
    - okno połaciowe zostało tylko jedno od północnego zachodu
    - wejście do pomieszczenia gospodarczego tylko od strony garażu
    - schody ze spocznikiem
    Na etapie regipsów przestawiliśmy ścianki pokoi na pietrze tak aby ukryć słupy podpierające konstrukcje dachu

    To na co zwróciłbym uwagę budującym to dostosowanie wymiarów ław fundamentowych i konstrukcja więźby dachowej - według mnie szczególnie konstrukcja więźby wymaga solidnego omówienia z dobrym projektantem

    Na razie, a mieszkamy już dwa lata, nie widzimy czegoś co by nam jakoś specjalnie przeszkadzało albo z czego nie bylibyśmy zadowoleni. Owszem trochę znalazło się spartaczonej roboty (ale nic istotnego, oprócz dachu niestety) przez wykonawców, mimo iż pilnowaliśmy i raczej korzystalismy ze sprawdzonych ekip, jakieś nie całkiem trafione zakupu, typu klamki do drzwi wewnętrznych, ładne ale z ostrymi kantami o które można się uszkodzić, baterie które miały być oszczędzające wode a nie są.
    Generalnie jeśli chodzi o projekt to trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to duży dom. Mi brakuje trochę miejsca w pomieszczeniach gospodarczych
    Na razie to tyle, jak jakieś szczegóły to proszę pytać. Zdjęcia zamieszczę wkrótce
    Ostatnio edytowane przez andrzej_m40 ; 12-03-2013 o 22:34

  11. #11

    Domyślnie

    Na konsultowanie ław i więźby już u nas za późno, bo jesteśmy na etapie instalacji. A co Cię zaniepokoiło w sprawie ław i więźby? Rzeczywiście salon ma mało ścian, żałujemy, że nie zrezygnowaliśmy z jednego okna (tego naprzeciwko kuchni), żeby pokój był bardziej ustawny. Teraz dumamy, jak tu zmieścić meble i jak zrobić kominek, żeby też nie był zbyt masywny do tego raczej wąskiego pomieszczenia...

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzej_m40

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o ławy fundamentowe to można rozważyć zmniejszenie ich szerokości, oczywiście po rozpoznaniu warunków geologicznych przez doświadczonego projektanta albo innego fachowca, kierownika budowy. Ja nie zmniejszałem bo teren gliniasty a ceny betonu i stali akurat poszły wtedy w dół więc tak bardzo nie zabolało.
    Natomiast co do więźby to troche taka niekonsekwencja, w części nad garażem niemal wszystkie krokwie mają jętki a w części zachodnio północnej już nie. Ja dałem jętki wszędzie gdzie to było możliwe ale niestety dwie krokwie jętek nie dostały, bo opierając się na orginalnym projekcie nie było ich jak przymocować z jednej strony i tak zostało na zimę (przykryte oczywiście dachówką w listopadzie). I mokre krokwie nie wzmocnione jętkami wypaczyły się. Na wiosne została dorobiona dodatkowa konstrukcja która umożliwiła zamontowanie jętek ale krzywizna na dachu jest widoczna.
    Moim zdaniem konstruktor nie wziął pod uwagę, że drewno to materiał nieidealny, niejednorodny, ze skazami których nie zawsze da się uniknąć, podlegający wpływowi warunków atmosferycznych i same przeliczenia konstrukcyjne nie wystarczą, trzeba trochę zapobiegliwości, której tez zabrakło mojemu wykonawcy i kierownikowi budowy.
    Poza tym przekroje więźby, przynajmniej niektórych elementów można w ramach adaptacji zmniejszyć w zależności od tego w jakiej strefie dom jest budowany. Mój projektant, tzw figurant oczywiście tego nie zrobił. Ja niewiele bym na tym oszczedził ale wykonawca miałby łatwiejsze zadanie, szczególnie z płatwią i krokwiami koszowymi (KK2), KK1 i KK3 - naczółkowe były zmniejszone.

    Tak dla zainteresowanych cytuje odpowiedź od Muratora w kwestii przekrojów więźby:

    "przy opracowywaniu każdego projektu gotowego autorzy opracowania (branżyści) przyjmują - wyszczególnione w Opisie technicznym każdego projektu - założenia (strefy) związane z obciążeniem wiatrem, śniegiem oraz nośność gruntu (m.in. z tych założeń wynikają przekroje elementów konstrukcyjnych); w projektach Muratora przyjęte są obciążenia obowiazujące na większości terenu Polski, tak, aby większość inwestorów nie miała problemu z adaptowaniem projektów do warunków lokalnych; te założenia architekt wykonujący adaptację Pana projektu może zmienić (oczywiście w ramach obowiązujących norm); jeżeli mp. Pana dom realizowany jest pod Wrocławiem można - w ramach adaptacji - dostosować go do warunków lokalnych (zapis na str. 5 opisu - obowiązkowy zakres adaptacji pkt. 2), to oznacza że obciążenie śniegiem zamiast Qk= 1.2 kN/m2 (3 strefa, wysokość terenu do ≤ 300 m npm) wyniosłoby Qk= 0,7 kN/m2 (1 strefa, wysokość terenu do ≤ 300 m npm), "

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzej_m40

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Rzeczywiście salon jest wąski i kominek trzeba zrobic jak najbardziej płaski, u mnie wyszedł 70 cm od sciany nośnej a zabudowa na szerokości wchodzi częściowo na komin. Wkład ma moc 10 kW i jedno polano wystarczy, żeby naprzeciwko pod ścianą było bardzo ciepło.
    Pamiętajcie aby nie dać styropianu w miejscu pod kominkiem i obudową, zwłaszcza jak będzie z kamienia. Powodzenia w projektowaniu
    Ostatnio edytowane przez andrzej_m40 ; 21-03-2013 o 21:52

  14. #14

    Domyślnie

    Oj, zaniepokoiłeś mnie tą więźbą, ale na szczęście okazało się, że albo mieliśmy myślącą ekipę albo naprawdę rzetelnego kierbuda, bo jętki są wszędzie...
    Teraz się instalujemy i planujemy wykończenia. Mamy pomysł na kominek, mam nadzieję, że nie będzie zbyt duży. Czekam na Twoje zdjęcia, jeśli oczywiście zachcesz je wrzucić na forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony