dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Jak poprawnie wykonać wentylację pomieszczenia na poddaszu ?

    W projekcie nie ma wentylacji pomieszczeń na poddaszu oprócz łazienki. Jestem świadomy że planując suszarnię muszę zrobić wentylację.
    Niby jest to proste w wykonaniu: wyjąć dachówkę i zamienić ją na taką z kominkiem i.... no właśnie co dalej??. Jak to poprawnie wykonać???
    Miałbym prośbę do tych co już to zrobili o poradę techniczną w temacie ale z drugiej strony dość prostą w opisie.
    Z góry wielki dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Ponawiam prośbę bo ekipa działa .... ale bez efektu

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłam taki teksthttp://www.muratordom.pl/ekspert_ins...ces=88601,7164)

    "Wentylacja poddasza

    Jak w najprostszy sposób zwentylować poddasze (ocieplone i mieszkalne), które w części jest bardzo niskie. Są tam 3 pokoje o łącznej powierzchni około 50 m2. Pokój, przez który przechodzi komin ma wys. 2,15 m, podczas gdy największy pokój ma skośny sufit i w najwyższym punkcie ma około 2,80 m...
    ...Czy można zainstalować poziome przewody wentylacyjne z PVC z kratką wlotową z każdego pomieszczenia na wysokości około 2 m, połączyć je i wspólnie odprowadzić do komina poprzez jeden kanał podłączony pod kątem prostym do wolnego przewodu kominowego? Jak wysoko ponad poziom dachu należy wyprowadzić przewód wentylacyjny (długość przewodu kominowego nad takim kanałem wyniosłaby 1-1,5 m)? Dopływ powietrza po wymianie okien zamierzam zapewnić poprzez nawiewniki okienne. Dotychczas wentylacja odbywała się głównie przez nieszczelne okna i nie ma żadnych śladów wilgoci.

    ODP:
    Oczywiście można w ten sposób rozwiązać usuwanie powietrza z pomieszczeń. Moim zdaniem, niestety należy wyciąg wspomóc mechanicznie. Można zastosować centralny wentylator, do którego będą zbiegać się przewody z kilku pomieszczeń a wyrzut będzie realizowany z wykorzystaniem komina. Innym rozwiązaniem jest podłączenie przewodów do istniejącego komina i umieszczenie nasady na kominie. W przypadku zastosowania mechanicznego wyciągu wysokość wyprowadzenia ponad dach nie ma większego znaczenia. Ważne są inne zalecenia np. dotyczące odległości wyrzutu od okien lub sąsiadów – informacje o tym można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 poz. 690). "


    I jeszcze taki:

    "Wentylacja pomieszczeń zaadoptowanych
    Wentylacja jest zagadnieniem z pogranicza typowego budownictwa i instalacji.
    Poddasze musi być wentylowane - dotyczy to każdego pomieszczenia, a nie tylko - jak w przypadku tradycyjnych pomieszczeń mieszkalnych - kuchni, łazienki i pomieszczeń technicznych. Każde pomie-
    szczenie powinno więc mieć własny pion wentylacyjny. Wybudowanie takiego pionu może być zaga-
    dnieniem trudnym ze względu na następujące wymogi:

    -przewód wentylacyjny musi mieć przekrój co najmniej 0,016m2 , przewód okrągły musi mieć średnicę co najmniej 0,11m;
    -odległość między górną krawędzią wlotu otworu wentylacyjnego a dolną krawędzią wylotu komina musi wynosić 2m. Na poddaszu jest to warunek bardzo trudny do spełnienia.

    Prawo pozostawia jednak tam, gdzie wykonanie zgodnej z przepisami wentylacji grawitacyjnej jest trudne czy zgoła niewykonalne, możliwość wykorzystania rozwiązań wentylacji mechanicznej.
    Można zastosować następujące rozwiązania:

    wentylacja nawiewno - wywiewna. Elementami tej wentylacji są urządzenia nawiewające powietrze - nawiewniki, wentylatory kanałowe (mogą być zamontowane w dachu, ścianie lub oknie) oraz urządzenia odprowadzające zużyte powietrze (odciągi, kratki wyciągowe) ;
    rekuperatory (centrale wentylacyjne) - wymienniki ciepła, które nagrzewają zimne powie-
    trze z zewnątrz, wykorzystując do tego celu zużyte ciepłe powietrze, które za pomocą specjalnych przewodów zbierają z wnętrza pomieszczenia. Konstrukcja urządzenia poz-
    wala na skuteczną wymianę ciepła, a przy okazji zmniejsza straty ciepła.
    W przypadku dachu o konstrukcji jętkowej lub płatwiowo - kleszczowej rekuperator do-
    skonale zmieści się nad jętkami lub krokwiami; a w przypadku dachu krokwiowego - ko-
    nieczne będzie wydzielenie pomieszczenia technicznego przeznaczonego na centralę."
    Kaśka

  4. #4

    Domyślnie

    grawitacyjnie to ok 2m różnicy poziomów wlot - wylot wentylacji no i dość duży przekrój, nie wiem czy 14x14 by wystarczyło

  5. #5

    Domyślnie

    Sprawa nagi, na rozwiązanie wentylacji mam dosłownie godziny do pojęcia ostatecznej decyzji a forumowicze jakoś mi nie pomagają .
    Wczoraj wpadło mi do głowy inne rozwiązanie a mianowicie pozamieniać przeznaczenie dziur w kominie i wilgotne powietrze wywaliłbym nie przez dach tylko do komina. Tylko jest jeden ważny warunek, musiałbym w jednej dziurze mieć wyciąg grawitacyjny z parteru i z łazienki do góry.
    CZY TAK MOŻE BYĆ ????
    Z tego co pamiętam jak mieszkałem w bloku to przepisy mówiły że pomiędzy wejściami wentylacji do komina powinna być różnica dwóch kondygnacji.
    Obawiam się że może czasem powietrze z parteru wtłaczać mi do górnej łazienki.
    Doradźcie plizz

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Jacek69

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    987
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie Re: Jak poprawnie wykonać wentylację pomieszczenia na poddas

    Cytat Napisał SławekD
    W projekcie nie ma wentylacji pomieszczeń na poddaszu oprócz łazienki. Jestem świadomy że planując suszarnię muszę zrobić wentylację.
    Niby jest to proste w wykonaniu: wyjąć dachówkę i zamienić ją na taką z kominkiem i.... no właśnie co dalej??. Jak to poprawnie wykonać???
    Miałbym prośbę do tych co już to zrobili o poradę techniczną w temacie ale z drugiej strony dość prostą w opisie.
    Z góry wielki dzięki.
    Nie wiem czy to coś pomoże ale ....
    wyjąć dachówkę i zamienić ją na taką z kominkiem i....
    wiem, że ten system powoduje znaczące wyziębianie się pomieszczeń a nie ich prawdziwą wentylację - przez taką dziurkę w dachu traci się dużo ciepła.
    Moim zdaniem należy dążyć do ustalenia wentylacji przez komin.... może skontaktuj się z autorem projektu ....

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli masz poddasze nieużytkowe to wystarczy anemostat w suficie z podłączoną rurą wyprowadzoną co najmniej 2 m na poddasze. Jeżeli po prostej się nie da to może być pod kątem.

    Oczywiście warunkiem jest że poddasze masz wentylowane, apewnie masz.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uszaty1973
    Jeżeli masz poddasze nieużytkowe to wystarczy anemostat w suficie z podłączoną rurą wyprowadzoną co najmniej 2 m na poddasze. Jeżeli po prostej się nie da to może być pod kątem.

    Oczywiście warunkiem jest że poddasze masz wentylowane, apewnie masz.
    Poddasze jest uzytkowe, ocieplone ale nie ogrzewane ale czy wentylowane to nie wiem - raczej nie.
    A może w pokoju dać anemostat z niego rurą spiro wyjść przez poddasze na dach a przez dach wyjść właśnie tą wspomnianą dachówką z kominkiem ??? Dobrze kombinuję??
    A tak wygląda poddasze http://foto.onet.pl/upload/18/53/_476843_n.jpg i właśnie o wentylację pokoi dziecięcych i sypialni mi się rozchodzi.
    Dzieki za wszystki podpowiedzi. Chcę to teraz dobrze zrobić by kiedyś mi grzyb nie wyszedł na gk.

  9. #9

    Domyślnie

    Z tego co widać na zdjęciu to nad pokojami masz trochę poddasza. Powinno ono być wentylowane. Jeżeli zostawisz rurę na poddaszu to powinno działać. Kominek wentylacyjny do dachówki to około 150PLN.

    Jeden kominek=1 rura a na poddasze możesz wypuścić kilka rur.

    Do suszarni można zastosować specjany wentylator ścienny np. valloxa. Będzie lepiej działał niż wentylacja grawitacyjna.

    I jeszcze jedna ważna sprawa. Żeby powietrze uciekało musi najpierw gdzieś wejść. Przy szczelnych oknach to może być problem. Są takie fajne nawieniki reagujące na temperaturę itp.

    W pokjach dla dzieci powinieneś wpuszczać powietrze a zabierać np w suszarni i łazience. Wstawianie wywiewu w pokojach dla dzieci nie ma za bardzo sensu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uszaty1973
    W pokjach dla dzieci powinieneś wpuszczać powietrze a zabierać np w suszarni i łazience. Wstawianie wywiewu w pokojach dla dzieci nie ma za bardzo sensu.
    A co z wilgacią?? Obawiam się grzyba

  11. #11

    Domyślnie

    Grzyba będziesz miał jak nie bedziesz miał sprawnej wentylacji. Ja mam grzyba w starym domu, który pojawił się po wymianie okien (i co z tego że z mikrowentylacją), dlatego temat wentylacji jest dla mnie ważny. W nowym budynku też w projekcie miałem na poddaszu tylko jedną kratkę wentylacyjną.

    Jeżeli będziesz wpuszczał powietrze w pokojach np. przez specjane nawiewniki i wspomoagał ciąg wentylacyjny komina to grzyba nie będzie.
    Niestety nawiewniki z regulacją na wilgotność i temperaturę nie są tanie, ale taniej to wychodzi niż rekuperacja.

    Ja zdecydował się na rekuperacje bo to takie modne (ale nie takie ekonomiczne jak reklamują), ale duuużo taniej wychodzą nawiewniki z wentylatorem kominowym.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    ...
    Wczoraj wpadło mi do głowy inne rozwiązanie a mianowicie pozamieniać przeznaczenie dziur w kominie i wilgotne powietrze wywaliłbym nie przez dach tylko do komina. Tylko jest jeden ważny warunek, musiałbym w jednej dziurze mieć wyciąg grawitacyjny z parteru i z łazienki do góry.
    CZY TAK MOŻE BYĆ ????...
    Ponawiam pytanie: czy można w jednej dziurze mieć wyciąg z dwóch pomieszczeń przy różnicy jednej kondygnacji ?????

  13. #13

    Domyślnie

    Z tego co wiem to tak jest w blokach jezeli to sie to sprawdza czemu mialo by sie nie sprawdzac w domu a przyklad teo dodam ze tak ma wykonana wentylacje w pomieszczeniu ospodarczym i garderobie na podaszu i dzila i to dobrze

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbicha
    Z tego co wiem to tak jest w blokach jezeli to sie to sprawdza czemu mialo by sie nie sprawdzac w domu a przyklad teo dodam ze tak ma wykonana wentylacje w pomieszczeniu ospodarczym i garderobie na podaszu i dzila i to dobrze
    W blokach właśnie wg przepisów powinien być wlot co drugą kondygnację.
    Raczej nie mam wyjścia, ryzykuję i wpuszczam te dwa pomieszczenia w jedną dziurę. Ale i tak pełen jestem obaw czy przy złej pogodzie i kiepskim ciągu nie będzie mi pchało wszystkiego z kuchni na dole do łazienki do góry

  15. #15

    Domyślnie

    IMHO Z takimi pomieszczeniami jak lazienka i kuchnia to bym sie zastanowil lepiej jesli mialby swoje odziellnekanaly a nie wspolne.

    A i jeszcze jedno tak mi sie przypomialo ze jesli sie zamontuje wyciag (wiatraczek) to sie pogarsza sprawnosc wentylacji na wyszej kondygnacji znam to z autopsji w bloku jest to nagminne zaniedbanie w imie zasady "wolnosc w walsnym domku" Wrrrr

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tnt251

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    chojnice
    Kod pocztowy
    89-620
    Posty
    5

    Domyślnie

    hejka
    mam również problem z poddaszem nieużytkowym a mianowicie,w zeszłym roku docieplono mi sufit na poddaszu watą szklaną,w czasie zimowym grzewczym miałem zacieki w pokoju,myslałem ze dach mi przecieka-problem z jakąś dachówką,myliłem się,wszedłem przez właz na stryszek a tam na całej płaszczyznie waty która została położona pełno kropel wody,belki dachowe mokre,żadnej wentylacji nie ma na poddaszu,dach jest pokryty dachówka i pod nia papa to wszystko,zostawiłem właz otwarty na okres grzewczy-już nie było zacieków,powoli zbliża sie znow zima i zaczynam grzac,chciałbym wykonać jakąś wentylacje na strychu bo myśle ze ponownie bede miał ten sam problem co w zeszłym roku,proszę o pomoc jak mam wykonąć wentylacje,czy zrobić w dachu jakiś kominek czy moze wsytarczy na sciance szczytowej jakaś zwykła kratka,być może fachowca trzeba wezwać,dzięki za pomoc,czekam na podpowiedz

  17. #17

    Domyślnie

    tnt251 - zastanowiłabym się nad rekuperacją - taką do pojedynczego pomieszczenia - wydajność byłaby niezła; ale czy takie rozwiązanie nadaje się na poddasze?

  18. #18
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Temat był tu "wałkowany" w ub. roku. Chcąc być niezależnym od prądu (rekuperacja ) w budowanym domku (w którym również nie zaprojektowano mi na poddaszu wentylacji) już w trakcie budowy sam ją wykonałem. Biorąc przykład ze starych budynków (strych nieocieplony) w trakcie budowy wykonałem w ścianach szczytowych zabezpieczone siatką nierdzewną stale otwarte okienka "na przestrzał". Na strychu nawet zimą jest tam cieplej (ciepło z domu, które zawsze znajdzie jakieś szczelinki) i strych jest zawsze suchy . Niezależnie od tego w pokojach poddasza w suficie podwieszanym mam rury fi 125 z anemostatami (z wylotami-"peryskopami" wychodzącymi na ten strych), które zimą "przykręcam" do niezbędnego minimum. Latem wentylacji nie ma (strych jest wtedy gorący), więc po prostu często otwieram okna .

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 26-10-2011 o 20:42

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tnt251

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    chojnice
    Kod pocztowy
    89-620
    Posty
    5

    Domyślnie haj

    fajnie że ktoś się odezwał,dzięki za podpowiedzi,myśle że wybije w scianie szczytowej cegłe i stawie kratke,miałem też na uwadze że może być zimno ale tak jak napisałeś ciepło zawsze znajdzie jakiieś szczeliny i nie będzie z tym problemu,a powiedz mi jak możesz co to są za rury o których piszesz,do końca nie skumałem,do usłyszonka,pozdrawiam

  20. #20
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał tnt251 Zobacz post
    myśle że wybije w scianie szczytowej cegłe i stawie kratke,
    powiedz mi jak możesz co to są za rury o których piszesz,do końca nie skumałem,do usłyszonka,pozdrawiam
    Nie wystarczy tu jakaś mała typowa kratka (np. o wymiarach 14 x 21 cm). Potrzebne są spore okienka (np. o wymiarach min. 30 x 40 cm). Takich okienek nie można sobie w istniejącej ścianie po prostu wykuć. Zalecałbym przed wykuciem wstawić jakieś (nawet niewielkie) nadproża. Co do rur, to zastosowałem białe rury z PCW kupione w markecie wraz z pasującymi do nich anemostatami (umieszczone na suficie pomieszczeń na poddaszu) i okrągłymi kratkami wywiewnymi z siatką p. owadom (i gryzoniom ) osadzone na drugim końcu rury w kolankach - nad podłogą strychu.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 28-10-2011 o 20:19

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony